Автор Тема: Sportage 2011: 2,0 4WD или 1,6 2WD МТ бензин - Кое да избера?  (Прочетена 10878 пъти)

blue

  • Новак
  • *
  • Публикации: 26
Привет на всички.
Много харесах новия Sportage 2011, но се колебая коя модификация да избера - 2,0 4WD или 1,6 2WD. Става дума за бензинови двигатели с механична скоростна кутия. Какво ще ме посъветвате?
Дали 1,6 2WD е достатъчен за този автомобил?
Дали си заслужава да дам още 5000 лв за 4х4 и двулитров двигател?
Колко бензин реално горят тези двигатели?
Моля колегите, които имат или са поръчали такива модификации, да споделят своите впечатления.

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Sportage 2011: 2,0 4WD или 1,6 2WD МТ бензин - Кое да избера?
« Отговор #1 -: Ноември 17, 2010, 10:56:50 pm »
Привет нов колега !
Направил си добър избор на марка и автомобил - няма да съжаляваш !!!
Така , както си описал "проблема" (да ти имам проблема ;D) , мисля, че първо ТИ трябва да си зададеш няколко въпроса и ТИ да си отговориш честно на тях :
- имаш ли ги тези 5000лв.  за добавката или повече ти се иска да имаш 4х4 :o
- от къде си и за къде ще го ползваш (само за гъзария в града до "кафето", или ще излизаш често извън пътя и в сняг)
- ти ли ще го ползваш или е за "отбиване на номера" пред любовницата (в такъв случай взимай 1,6 - за нея няма значение yahoo)
- ти ли ще го плащаш или ще мине през фирма - ако друг ще плаща - "греби с пълни шепи"  rofl
- колко хил.км ще минаваш на година - що пък да не е дизел (мммм , двигател , та мрънка...
А за разхода - мисля че никой все още не може да ти отговори , защото след първите 10 - 12 000км се усеща ОСЕЗАЕМО намаляване на разхода , а толкова стари машини от тези , новите май няма все още...
Та , такива ми ти работи - дано скоро да решиш и да си купиш - и 1,6 и 2,0 са добри , но ако ме питаш мен , бих се спрял на 2,0 4х4 - ако е гарга - да е рошава...
Успех в избора и пиши като го вземеш !

blue

  • Новак
  • *
  • Публикации: 26
Re: Sportage 2011: 2,0 4WD или 1,6 2WD МТ бензин - Кое да избера?
« Отговор #2 -: Ноември 17, 2010, 11:47:07 pm »
Благодаря за бързия и напълно уместен отговор.
Напълно си прав, че избора е преди всичко субективен и зависи от ползването на автомобила, но на мен ми се искаше тук да направим по-задълбочен технически анализ на предимствата и недостатъците на тези модификации. Например:
- 1,6 е с 6 степенна скоростна кутия, а 2,0 е с 5 степенна скоростна кутия, което ми изглежда като голям недостатък.
- По спецификации дават че 1.6 гори 6,8 l/100 km, а 2,0 гори 7,6 l/100 km комбиниран разход и ако разликата наистина е под 1 l/100 km, веднага бих избрал 2,0 4WD! За съжаление, в ревютата, които четох предимно от руски и английски сайтове, за 2,0 дават страховити консумации от над 10 l/100 km комбиниран разход!!!
- Имам чувството, че никой в БГ не е виждал прословутия 1.6 двигател. И това е голям проблем, защото не бих купил нещо толкова ново! Все пак не искам да съм опитно зайче  ;D

Бих искал това да е насоката на тази тема, за да е полезна за всички.

lini

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 175
  • Sportage SLE 2.0
Re: Sportage 2011: 2,0 4WD или 1,6 2WD МТ бензин - Кое да избера?
« Отговор #3 -: Ноември 18, 2010, 02:02:44 am »
Разхода ми за 2200 км е точно 10л/100км смесено градско и извънградско. А ако те притеснява наистина разхода - дизел. Само дето май дизели скоро няма да има, че нещо завода бавно ги прави. 2.0 двигателя си харчи, ама няма какво да се чудиш с това купе 1500кг. 4х4 не се включва при нормално каране, и не гори повчече заради него.  Не знам 140 бензинови магарета на 1.6 дали няма да са и малко обаче...ако не можеш да направиш тест драйв - лошо.

Embezzler

  • Почетен член
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 510
  • Honda CR-V 1.6 i-DTEC AWD
Re: Sportage 2011: 2,0 4WD или 1,6 2WD МТ бензин - Кое да избера?
« Отговор #4 -: Ноември 18, 2010, 07:51:16 am »
Не бързай с покупката, освен ако не ти е спешно.

Според мене единственият двигател, който би паснал е 2.0 дизел, 184 коня. За съжаление обаче се предлага само в ix35. Но като се вземе предвид, че колите са технически еднакви, може да се очаква по някое време да го насадят този мотор и на Sportage.

Този 1.6 е с директно впръскване и си има достатъчно коне и въртящ момент да движи Sportage на предно, ама има ли смисъл от Sportage на предно. Cee'd SW e по-широк, по-евтин и по-икономичен.
Тази събота и неделя Хюндай организират дни на отворените врати и сигурно ще има 1.6 ix35 за тест.

nedkov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: Sportage 2011: 2,0 4WD или 1,6 2WD МТ бензин - Кое да избера?
« Отговор #5 -: Ноември 18, 2010, 09:26:23 am »
Ето и едно мнение от нов колега към нов колега.
Приятел както са ти казали хората не бързай. Когато аз исках да купувам спортидж въпроса ми беше дали да е              двойка бензин или двойка дизел ( и двата бяха 4х4). Имаше двойка бензин (4х4) тестдрайв карах го два дена подред. След това намерих познат от който ме беше изпреварил и беше купил двойка бензин 4х4 помолих го да го покарам седмица. Не знам защо може би заради не разработения още двигател или и аз не знам но това животно се държеше все едно съм вързал каравана да дърпам с мен. Разхода на гориво беше около 10/100 като се има предвид че живея на 12км от града където работя и пътувам всеки ден.
Накрая реших че този автомобил не ми подхожда и взех двойка дизел 4х4 и съм много доволен разхода е по малък около 8/100 и колата има съвсем друг характер и като скорост и като ускорение.
Но все пак ти си знаеш и аз мислих в началото да взема само с предно от точно факта с пътуване всяка сутрин и баирите който трябва да преодолявам зимата наклониха везните към 4х4.
Ти си реши какво ще купиш и наистина отговори си на въпросите на jorko.b67 и тогава купувай.
Ще чакаме да се похвалиш какво си решил.

dokovski

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 70
Re: Sportage 2011: 2,0 4WD или 1,6 2WD МТ бензин - Кое да избера?
« Отговор #6 -: Ноември 18, 2010, 09:30:27 am »
Както казаха колегите: да ти имам проблема :)

Карал съм кола 4х4, за зимата е незаменима. Спестява много нерви. Не забравяй и по-голямата безопасност ...

Успех
KIA CEED 1,6 CRDI 115 HP

dani

  • Administrator
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 675
  • i30 rider
Re: Sportage 2011: 2,0 4WD или 1,6 2WD МТ бензин - Кое да избера?
« Отговор #7 -: Ноември 18, 2010, 11:21:17 am »
Тази събота и неделя Хюндай организират дни на отворените врати и сигурно ще има 1.6 ix35 за тест.
То че ще има ще има, обаче не съм сигурен дали въобще ще се продава в БГ. Едно пиленце ми подшушна, че май няма да се продава. Просто цената ще му е .....
Love is suicide!

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Sportage 2011: 2,0 4WD или 1,6 2WD МТ бензин - Кое да избера?
« Отговор #8 -: Ноември 18, 2010, 11:57:09 am »
Ееех..... :-\
Защо не вземат да направят Cee'd SW - 4x4.... ;D
....Да , ама тогава кой ще купува Спортидж , Соренто и Мохаве %) crazy

blue

  • Новак
  • *
  • Публикации: 26
Re: Sportage 2011: 2,0 4WD или 1,6 2WD МТ бензин - Кое да избера?
« Отговор #9 -: Ноември 18, 2010, 08:38:08 pm »
Благодаря на всички.
През 20 годишният ми стаж на водач на МПС съм карал москвич, жигули и audi 80, които се е налагало да тикам в кал и сняг, така че много добре познавам недостатъците на 2WD  %)
Но от друга страна нека се придържаме към цифрите, за да сме полезни за всички. Ако изберем 4WD, тогава:
250 лв по-скъпо каско.
450 лв разлика в консумацията на гориво за година, базирано на 10000 изминати километра и разлика от 2 l/100 km.
100 лв по-голям данък.
Общо за година удоволствието да ползваш 4WD излиза с 800 лв. по-скъпо, без да броим други непредвидени разходи и първоначалната инвестиция от 5000 лв.
Опитвам се да излагам безпристрастно фактите, а не да критикувам единия или другия вариант.

Пешо

  • Administrator
  • Spammer
  • *****
  • Публикации: 965
Re: Sportage 2011: 2,0 4WD или 1,6 2WD МТ бензин - Кое да избера?
« Отговор #10 -: Ноември 19, 2010, 09:37:24 am »
Всяко удоволствие се заплаща.

По-добра стабилност, по-голяма сигурност на пътя, това също са фактори.

Въпроса е какво търсиш. Може да намериш достатъчно аргументи "за" и "против" дадена теза иначе.

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: Sportage 2011: 2,0 4WD или 1,6 2WD МТ бензин - Кое да избера?
« Отговор #11 -: Ноември 19, 2010, 10:01:46 am »
Благодаря на всички.
През 20 годишният ми стаж на водач на МПС съм карал москвич, жигули и audi 80, които се е налагало да тикам в кал и сняг, така че много добре познавам недостатъците на 2WD  %)
Моето лично мнение е, че ако си с хубави гуми и не даваш много газ в снега - няма как да закъсаш.
4WD винаги е по-добре, но разбира се и по-скъпо  ok
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

Embezzler

  • Почетен член
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 510
  • Honda CR-V 1.6 i-DTEC AWD
Re: Sportage 2011: 2,0 4WD или 1,6 2WD МТ бензин - Кое да избера?
« Отговор #12 -: Ноември 20, 2010, 08:31:05 pm »
Днес тествах ix35 с 184 коня дизел и ръчни скорости. Двигателят не ми хареса заради безкрайния лаг, но така или иначе големият дизел все още го няма в Sportage.

За AWD задвижването и окачването обаче само хубави неща мога да кажа. По завои се клати малко - колкото просийда, дупките ги превзема меко, а когато предницата приплъзне, задните гуми веднага я избутват. Успешно създава усещане за сигурност.

Ако от Киа са успели да настроят Sportage по същия начин, тогава 4x4 си струва доплащането.
« Последна редакция: Ноември 20, 2010, 08:33:14 pm от Embezzler »

dokovski

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 70
Re: Sportage 2011: 2,0 4WD или 1,6 2WD МТ бензин - Кое да избера?
« Отговор #13 -: Ноември 23, 2010, 02:48:32 pm »
Опитвам се да излагам безпристрастно фактите, а не да критикувам единия или другия вариант.

Голф 6 е по-изгоден като цена на км от СИИД, въпреки че е с 10 хил. лв. по-скъп, заради по-високата остатъчна стойност след 5 години употреба :( Четох го в Автобилд-а

Същото важи и за 4х4, по-мощен ДВГ и повечето екстри :)

KIA CEED 1,6 CRDI 115 HP

blue

  • Новак
  • *
  • Публикации: 26
Re: Sportage 2011: 2,0 4WD или 1,6 2WD МТ бензин - Кое да избера?
« Отговор #14 -: Ноември 23, 2010, 07:48:43 pm »
Благодаря на всички.
Преди няколко дни имах удоволствието да тествам новия Sportage 2.0 ТХ дизел с автоматична скоростна кутия.
Автомобила много ми хареса. Екстериора е агресивен, а интериора е ергономичен.
Относно видимостта назад: Вярно е, че задният прозорец е малък, но аз съм свикнал да ползвам предимно страничните огледала, а трябва да подчертая, че те тук са огромни и в тях се вижда прекрасно ставащото встрани и зад автомобила. И ако изберете модификация с камера за задно виждане, този проблем напълно отпада.
Окачване – спортно в унисон с името на автомобила, точно каквото аз предпочитам. На завоите той не се накланя и стои залепнал за пътя. Много ме впечатли спирането на автомобила. Без всякакво колебание или поднасяне, независимо от настилката. Новият Sportage явно е създаден за силни усещания и динамично каране.
Единственото нещо, което ме притесни, беше шумът, който се появява от покрива на автомобила над 90 км/ч. Предполагам че е породен от турбуленцията на въздуха и благодарение на стъкления покрив, той прониква в автомобила. Възможно е при модификациите без люк този проблем да не съществува. Иначе шумът от двигателя и от гумите наистина не влизаше в купето.
Заключение: Това определено е моят автомобил, но въпроса е кога ще реша да го купя. За мое голямо съжаление, не мога да тествам нито 2.0 4WD, нито 1,6 2WD! Ако се предлагаше модел с 1,6 4WD, щях веднага да си поръчам!!!  ;D
За момента реших да послушам, тези които ме съветват да изчакам, докато се съберат повече тестове за 1,6 2WD.