Автор Тема: свети EPS на таблото  (Прочетена 17829 пъти)

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
свети EPS на таблото
« -: Декември 03, 2010, 02:41:29 pm »
здравейте,

на два от служебните сийдове им светна червения EPS на таблото, нали когато дадеш на контакт лампата винаги светва, а когато запалиш изгасва. Да ама на въпросните две коли като запалиш не изгасва.
Имам спомен че EPS-а беше нещо покрай електроусилвателя.
 write
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

radkoDI

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 169
  • SOUL 1,6 бензин, МТ; SEAT Toledo - 1,8 LPG
Re: свети EPS на таблото
« Отговор #1 -: Декември 03, 2010, 03:36:26 pm »
Прав си - EPS-a e усилвателя на волана. Ако са разкачани акумулаторите или са били разредени се налага калибриране на EPS-a. По късно мога да опиша как се прави (до колкото си спомням има начин за калибриране без да се закача колата на GDS-a), че в момента не съм до комп-а.

radkoDI

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 169
  • SOUL 1,6 бензин, МТ; SEAT Toledo - 1,8 LPG
Re: свети EPS на таблото
« Отговор #2 -: Декември 03, 2010, 06:13:43 pm »
Та значи - не се калибрира EPS-а а ASP, което е част от системата на EPS. Долното е цитат от сервизен бюлетин, като е описан 2-ия метод. 1-ия метод изисква "Scan tool" или GDS.

This bulletin provides the Absolute Steering Position (ASP) calibration methods on cee'd (ED),
CERATO/SPECTRA (TD) and SOUL (AM) Electric Power Steering wheels (EPS or Motor-Driven Power
Steering), required when the battery is discharged or after the battery or EPS-related parts are replaced
with new ones.
NOTE)
If the EPS ASP calibration is not conducted when the battery is discharged or after the battery or
EPS-related parts are replaced, the automatic EPS return-to-center control will not be performed.

2) EPS ASP calibration method available by a driver
① With the engine started, turn the steering wheel right and left each over 360˚. For example, turn the
steering wheel to the left over 360˚ and return it to the original position and then turn it to the right over
360˚ and return it.
② Stop the engine then restart it. And then, EPS ASP calibration procedure is completed.

В друг информация за Соул-а се споменава че EPS лампата мига когато се подменят модули от EPS-a, преди да се е извършило калибрирането на ASP. Надявам се това калибриране да помогне, ако ли не в сервиза за консултация и лекуване

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: свети EPS на таблото
« Отговор #3 -: Декември 03, 2010, 10:17:00 pm »
ще го пробваме, ако не ще ги пращаме в сервиза
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

seed4o

  • Новак
  • *
  • Публикации: 13
Re: свети EPS на таблото
« Отговор #4 -: Юни 08, 2012, 11:03:01 pm »
Малко късно се включвам, но на моя Сийд Дизел от скоро, се случва по време на шофиране EPS да се включва сам, и едновременно с това да се включи лампата на ESP OFF, както и волана изведнъж да стане тежък - все едно нямам хидравлика на Волана. Най-много ме притеснява волана. От четенето по горе видях, че може да се калибрира чрез волана, но това е необходимо ако има махане на акумулатор или промени по EPS  модула, или не изгасване на червената лампа EPS при запалване на двигателя. 
При мен след вдървяване на волана , се оправя като намаля бавно спра, изключа двигателя, след което отново го запаля. Имам лошото чувство, че калибровка няма да свърши работа. А смяна за втори път на звездата на волана, защото почна леко да почуква или натягането на болта по рейката.
Вие имате ли такъв проблем?

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: свети EPS на таблото
« Отговор #5 -: Юни 09, 2012, 02:20:59 am »
Малко късно се включвам, но на моя Сийд Дизел от скоро, се случва по време на шофиране EPS да се включва сам, и едновременно с това да се включи лампата на ESP OFF, както и волана изведнъж да стане тежък - все едно нямам хидравлика на Волана. Най-много ме притеснява волана. От четенето по горе видях, че може да се калибрира чрез волана, но това е необходимо ако има махане на акумулатор или промени по EPS  модула, или не изгасване на червената лампа EPS при запалване на двигателя. 
При мен след вдървяване на волана , се оправя като намаля бавно спра, изключа двигателя, след което отново го запаля. Имам лошото чувство, че калибровка няма да свърши работа. А смяна за втори път на звездата на волана, защото почна леко да почуква или натягането на болта по рейката.
Вие имате ли такъв проблем?

виж, имаш сериозен проблем, който трябва да се реши в оторизиран сервиз.

относно звездата във волана - един път сменена, най-вероятно няма да се повреди.
относно рейката с нея би имал повече разправии, така че ходи в сервиз
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

sasho007

  • Новак
  • *
  • Публикации: 16
Re: свети EPS на таблото
« Отговор #6 -: Юли 01, 2012, 04:05:20 pm »
Здревейте колеги ! Този петък в сервиза в Пазарджик констатираха,че  за смяна е тъй наречената звезда в кормилната уредба, всичко хубаво смениха я момчетата ,ама сега волана ми бяга съвсем леко надясно ( като караш направо волана стои съвсем леко наклонен надясно) и се чудя как може да се коригира,защото е дразнещо ти да караш напред,волана да сочи леко надясно . Пиша тук,защото гледам ,че сте сменяли въпросната звезда на волана и сигурно имате впечатления  :-* P.S.  и при мен светеха EPS и ESP на таблото ,защото разкачиха акумулатора за смяната на звездата , но след това закачиха компа ,изчистиха грешките и готово  ;D