Автор Тема: Проблем с лампата на чек  (Прочетена 11271 пъти)

anduril

  • Новак
  • *
  • Публикации: 8
Проблем с лампата на чек
« -: Януари 25, 2011, 05:13:25 pm »
Здравейте,колеги
Отскоро се сдобих с KIA SPORTAGE 2,0 CRDI,4WD,112 к.с,2006г.и ми светна лампата на чека,без видимо да се усеща някакъв проблем.От предишния собственик,разбрах ,че с този проблем се е сблъсквал и той и от KIA MOTORS-Варна не са могли да го оправят - само временно са изключвали лампата и тя отново е светвала след известно време.
Моля за помощ!
Благодаря предварително!
« Последна редакция: Януари 26, 2011, 12:21:12 pm от anduril »

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: Проблем с лампата на чек
« Отговор #1 -: Януари 26, 2011, 12:09:10 am »
Диагностика трябва, няма кой да ти каже така проблема. Ако не става във Варна търси други градове.

mmtrance

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 132
  • KIA sportage 2.0 CRDI
Re: Проблем с лампата на чек
« Отговор #2 -: Февруари 16, 2011, 03:12:44 pm »
аз карам SPORTAGE 2.0 CRDI 140hp. модел 2008г. И на мен ми е светвал чек-а.
1- Ако свети постоянно значи се е задръстил филтъра за твърди частици - Изкарваш колата на магистралата и я караш около 5-10 мин на 3000-3500 оборота - би трябвало да продуха саждите и да се оправи
2- ако лампата мига - заминал е датчика на филтъра за твърди частици.
(поне при мен е така) При теб може дори да няма филтър за твърди частици- тогава не знам от какво може да е.
В сервиза в София се пребориха с моя проблем и заслужават похвала- бързо и адекватно реагираха хората.
diesel power.... feel it!

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Проблем с лампата на чек
« Отговор #3 -: Февруари 16, 2011, 10:29:17 pm »
Мисля , че колегите са прави - пробвай първо "да я продухаш" здраво на магистралата (даже и над 3500 оборота ) и след това , ако е необходимо , или Шумен , или Бургас (те са ти най-близо). Иначе добри сервизи (освен тези) са в Ст.Загора , В.Търново , Пазарджик , Пловдив...
От скоро нещо и софийския сервиз клони към оправяне , но аз още не мога да се престраша да отида там...
Успех ! 

anduril

  • Новак
  • *
  • Публикации: 8
Re: Проблем с лампата на чек
« Отговор #4 -: Февруари 17, 2011, 07:12:03 pm »
Благодаря за съветите,непременно ще пробвам и двата,започвайки от по-икономичния!

anduril

  • Новак
  • *
  • Публикации: 8
Re: Проблем с лампата на чек
« Отговор #5 -: Март 08, 2011, 04:04:03 pm »
Колеги,метода с " продухването" свърши работа-лампата угасна след около 250-300 км.Нормална ли е такава закъсняла реакция и как се процедира от тук нататък,за да се предотврати повторно задръстване на филтъра.Впрочем,бихте ли обяснили накратко какво е това "чудо" филтър за твърди частици-смяна,профилактика?
Благодаря Ви!

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Проблем с лампата на чек
« Отговор #6 -: Март 08, 2011, 08:24:49 pm »
До колкото съм запознат с тази лампа - когато светне означава , че двигателя минава  в тъй наречения "авариен режим на работа". Това не е нещо опасно - понякога има натрупване на грешки (с тия съвременни компютри...). Най-лесния начин е да се откачат кабелите на акумулатора за 1 - 2 минути - така казват , че грешките се изчиствали...
Другият вариант е с "продухването" - той може да помогне , но може и да не помогне - зависи по каква причина се е наложило задействането на лампата....
Ако скоро това пак се повтори - препоръчително е диагностика с компютър и кадърен майстор.
Толкова знам аз - някой ако знае повече - да допълва или коригира... 

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Проблем с лампата на чек
« Отговор #7 -: Март 08, 2011, 09:18:26 pm »
Колеги,метода с " продухването" свърши работа-лампата угасна след около 250-300 км.Нормална ли е такава закъсняла реакция и как се процедира от тук нататък,за да се предотврати повторно задръстване на филтъра.Впрочем,бихте ли обяснили накратко какво е това "чудо" филтър за твърди частици-смяна,профилактика?
Благодаря Ви!
за дмяна непитай,че лошо ще ти стане от цената crazy
Продухвай по-често music

mmtrance

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 132
  • KIA sportage 2.0 CRDI
Re: Проблем с лампата на чек
« Отговор #8 -: Март 14, 2011, 03:48:55 pm »
Профилактика - веднъж месечно на магистралата и колата във високите обороти и продухваш филтъра, смяна - стотици левове да не кажа, че минава хилядарката.
и те така :)
Стъпвай и на газчицата и се не бой. Поздрави
diesel power.... feel it!

anduril

  • Новак
  • *
  • Публикации: 8
Re: Проблем с лампата на чек
« Отговор #9 -: Март 15, 2011, 07:24:36 pm »
И все пак,какво филтрира този филтър и къде се намира :o

anduril

  • Новак
  • *
  • Публикации: 8
Re: Проблем с лампата на чек
« Отговор #10 -: Август 22, 2011, 02:00:30 pm »
 Колеги,след безуспешни неколкократни опити за изгасването на лампата,тя си светва след известно време пак,съм склонен да търся проблема не в изпускателната система(DPF филтър,EGR клапан) а по-скоро в скоростната кутия.Последната серия от номера на грешки-07 ме насочва към това,по-конкретно 0741,мисля-TCC-преобразувател на въртящият момент на съединителя,някакъв соленоид.Какво е това чудо,кутията е автоматична?Къде се намира,вътре или вън от нея?Какво да правя,помагайте!Между другото,видимо,поне аз не усещам,никакъв друг индикатор за проблем,освен по-високият разход,може би няма връзка,но все пак?

rockton

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 123
Re: Проблем с лампата на чек
« Отговор #11 -: Август 29, 2011, 08:24:35 am »
-Електронната система за управление на двигателя и скоростната кутия е доста сложна, нужно е доста разбиране и подходящата фирмена диагностична апаратура, специализирана за Киа(не универсална)!
Ако желаеш Обади се да диагностицирам и реша проблема.
"четенето на грешки" - не е диагностика , "изтриването на грешки" - не е ремонт!  0896 633459 /autoelectronic/