Автор Тема: Регистриране на нов автомобил.  (Прочетена 19426 пъти)

blue

  • Новак
  • *
  • Публикации: 26
Регистриране на нов автомобил.
« -: Март 09, 2011, 04:14:27 pm »
Здравейте колеги.
Обръщам се към тези от Вас, които скоро са купували нов автомобил. Въпроса ми е какви документи трябва да получа от салона от който купувам автомобила и къде след това трябва да се ходи? В КАТ, при застраховател, в данъчното или някъде другаде?
Автомобила ще бъде ли с временни регистрационни табели?

radkoDI

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 169
  • SOUL 1,6 бензин, МТ; SEAT Toledo - 1,8 LPG
Re: Регистриране на нов автомобил.
« Отговор #1 -: Март 09, 2011, 08:06:56 pm »
Значи - от салона ми дадоха следните документи:

1. Удостоверение за платена еко такса;
2. Сертификат на автомобила ми;
3. Декларация от вносителя за членство в организация  по опозолтворяване, рециклиране и повторна употреба на отпадъци от МПС (Автоекобул АД например);
4. Договор за покупко-продажба на автомобила;
5. Фактурата;
6. Международна товарителница;
7. Митническа декларация:
8. Приемо-предавателен протокол;
9. Полица за сключена ГО (това можеш да си го осигуриш и сам).

Направих си копия на всеки от тях и с комплекта документи отидох КАТ и което ми поискаха им давах, някой от документите остават в оригинал в КАТ.
Транзитни номера ти трябват ако сам ще си регистрираш колата сам - от магазина все пак трябва да излезне кола с редовни номера. След като си искараш транзитните номера е хубаво да си направиш каско в някой застраховател по документите и транзитните номера и заедно с временния талон, номера и поличка за ГО в магазина, където си вземаш колата, снимаш я с номерата, плискаш менчето да върви по вода и до застрахователя да си направи той снимки на колата и да я заведе надлежно. Редовни номера можеш да си искараш още при регистрацията, но задължителното условие е колата да е там (трансортирането й до КАТ е на твоя отговорност, ако дилърът не ти направи/извърши услуга да ти а стовари пред пункта за регистрация). Така спестяваш временните номера, но мисля че каското също ще бъде трудно да бъде направено без регистрационни номера, вкл и транзитни. Но съветът ми е ако сам си регистрираш колата първо да си искараш транзитни номера, защото ако има евентуални проблеми с ррегистрацията й да ги отстраняваш документално, а не с чисто нова кола блокирана на паркинга на КАТ и без каско.


blue

  • Новак
  • *
  • Публикации: 26
Re: Регистриране на нов автомобил.
« Отговор #2 -: Март 13, 2011, 12:52:05 am »
Благодаря много за изчерпателната информация  ;D

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Регистриране на нов автомобил.
« Отговор #3 -: Март 13, 2011, 10:37:29 am »
Каско може да се направи с временните номера и когато се получат/поставят нормалните , се отива при застрахователя издал полицата и се прави допълнителен анекс към каското от самия застраховател , заради новите номера и готово. Като се отиде при застрахователя с нормалните номера , процедурата отнема около 10 минути(колкото да се попълни самия добавък).
Срокът за регистриране на новозакупен автомобил (нов или втора ръка) в данъчната служба , май беше около 7-10 дена. Хубаво е да не се пропуска , защото аз го пропуснах за 1-2 дена и платих глоба в размер на 604 лева и някакви стотинки...............
« Последна редакция: Март 13, 2011, 10:42:00 am от jorko.b67 »

CoolMaN®

  • Наблюдава денонощно
  • Spammer
  • *****
  • Публикации: 933
Re: Регистриране на нов автомобил.
« Отговор #4 -: Август 29, 2012, 11:40:55 am »
И аз имам един въпрос.
Техническият преглед в КАТ ли става или преди това? Предполагам не мога да карам без технически преглед с временните номера.  ???

До колкото си спомням на новите автомобили първия технически преглед е за 3г.

BODUR_SD

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 155
Re: Регистриране на нов автомобил.
« Отговор #5 -: Август 29, 2012, 12:21:35 pm »
Малко е стро, но виж този линк.
http://zakoni-pravo.blogspot.com/2011/02/blog-post_26.html

CoolMaN®

  • Наблюдава денонощно
  • Spammer
  • *****
  • Публикации: 933
Re: Регистриране на нов автомобил.
« Отговор #6 -: Август 29, 2012, 01:30:32 pm »
Видях го, но там нищо не пише за нов автомобил, а още по-малко за ГТП.

За да стане по-ясно, ще напиша няколко реда.  :-*
Взимам всички документи от КМБ, правя си ГО и отивам в КАТ за временни номера. Правя си КАСКО и си карам колата.

Къде остава момента с ГТП, все още не съм минал канал, защото съм с временни номера?
« Последна редакция: Август 29, 2012, 01:41:12 pm от coolman_kk »

BODUR_SD

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 155
Re: Регистриране на нов автомобил.
« Отговор #7 -: Август 29, 2012, 02:26:33 pm »
За нова кола не е нужно да караш колата в КАТ минава преглед по документи.Защо не ти я регистрират от КМБ? Мисля че е включено в цената.
Временните номера се издават за да предвижиш колата до КАТ, като във времнения талон се вписва маршрута на движение и в срок от един месец трябва да регистрираш колата в КАТ.

CoolMaN®

  • Наблюдава денонощно
  • Spammer
  • *****
  • Публикации: 933
Re: Регистриране на нов автомобил.
« Отговор #8 -: Август 29, 2012, 02:31:28 pm »
Значи, отивам в КАТ с документите и си взимам номерата.  ??? Мисля, че ме лъжеш нещо  ;D Твърде лесно е, за да е истина.  rofl
Иначе от КМБ предлагат тази услуга, но искам да видя реалната цена на услугата.

BODUR_SD

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 155
Re: Регистриране на нов автомобил.
« Отговор #9 -: Август 29, 2012, 02:43:45 pm »
Моятя я взех регистрирана и съм много доволен.

chitko

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 327
Re: Регистриране на нов автомобил.
« Отговор #10 -: Август 29, 2012, 03:05:01 pm »
BODUR_SD я кажи за тази екстра? От дилъра ли се предлага...първия път помня, че нямаше такива неща. Колко струва удоволстсвието?

CoolMaN®

  • Наблюдава денонощно
  • Spammer
  • *****
  • Публикации: 933
Re: Регистриране на нов автомобил.
« Отговор #11 -: Август 29, 2012, 03:17:57 pm »
Това са цените които ми казаха на мен

202.78      ГО Алианц
1440.41      КАСКО
208.60      Регистрация КАТ

chitko

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 327
Re: Регистриране на нов автомобил.
« Отговор #12 -: Август 29, 2012, 03:26:23 pm »
Регистрацията, тя май горе долу толкова излиза и ако си я правиш сам или греша ?

BODUR_SD

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 155
Re: Регистриране на нов автомобил.
« Отговор #13 -: Август 29, 2012, 03:42:41 pm »
BODUR_SD я кажи за тази екстра? От дилъра ли се предлага...първия път помня, че нямаше такива неща. Колко струва удоволстсвието?
Регистрация 225
ГО 209,92
Каско четири вноски по 264,54
Застраховките са в Армеец.

CoolMaN®

  • Наблюдава денонощно
  • Spammer
  • *****
  • Публикации: 933
Re: Регистриране на нов автомобил.
« Отговор #14 -: Август 29, 2012, 03:50:04 pm »
Регистрацията, тя май горе долу толкова излиза и ако си я правиш сам или греша ?

По принцип да.
Временни номера ако трябват - 50лв, аптечка+триъгълник+жилетка+пожарогасител - 50лв, регистрацията 70-80лв.