Анкета

Кое масло бихте израли от изброените?

Castrol Magnatec 5W40
15 (39.5%)
Total Quarz 9000 5W40
9 (23.7%)
Motul 8100 5W40
6 (15.8%)
Rowe Hightec Synt 5W40
2 (5.3%)
Mobil Super 3000 5W40
1 (2.6%)
Yacoo
5 (13.2%)

Общ брой гласове: 38

Автор Тема: Топ 5 подходящи масла за Ceed & Pro_ceed  (Прочетена 20698 пъти)

Pro style

  • VAG група
  • Експерт
  • *
  • Публикации: 574
  • Kia Pro_Ceed 1.6 CVVT EX
Топ 5 подходящи масла за Ceed & Pro_ceed
« -: Юни 24, 2011, 03:42:51 pm »
Основната идея на тази тема е, лесно и бързо всеки да се ориентира в избора на най-подходящите масла за двигателя, тъй като на пазара има огромно разнообразие, пък и "фирмените" сервизи не винаги предлагат това, което е най-добро за автомобила и неговата експлоатация.

Нека всеки сподели личните си наблюдения от маслото, с което е в момента, като кратко отбележи предимствата на дадената марка (по-равномерна и тиха работа на ДВГ, по-нисък разход на гориво и др.)

TATI

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 499
Re: Топ 5 подходящи масла за Ceed & Pro_ceed
« Отговор #1 -: Юни 24, 2011, 05:08:41 pm »
Мотул карам на Тойотата от има няма 3 години (6 смени през 7500км) и съм без забележки. Киа-та в момента е с Арал 0в40 и пак нямам забележки. Задължително обаче каквото и масло да купувам, то е оригинално. Кастрол е много трудно да уцелиш оригинално, Мобил също. В нашия форум има един пич, за който е сигурно че са оригинални маслата му.
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic
Seat Ibiza 2007, 1.2, manual

mb

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 201
Re: Топ 5 подходящи масла за Ceed & Pro_ceed
« Отговор #2 -: Юни 24, 2011, 09:22:20 pm »
в момента съм с Мотул 8100 5W40 - вече e на 12К км и ще си ходи в канала тези дни. принципно свястно масло, но мисля отново да се върна на някакво по-редичко, примерно 0W40, тъй като с това 5W40 отчетох повишение на разхода с около 0,3 л/100 км спрямо предишното ROWE 5W35. Мотула през зимата много бавно се качваше и клапаните тракаха една идея по-дълго по еднакъв маршрут. Лятото също вижда някакъв зор(а може и да си въобразявам) и му отнема доста време да омаже двигателя навсякъде, та да замърка. Когато обаче все пак се размърка кийчето, позволява да се кара доста спокойно с висока средна скорост на извънградско.
С ROWE 5W35 след 7-8К km много трудно или почти хич не успявах да го размъркам. Чак след 150-200 км се усещаше улягането, ама то пък тогава или пристигах или вече нервите ми за нищо не ставаха - не препоръчвам, особено за лятото.
Сега се колебая между Liqui Moly, Repsol или пак ROWE, все синтетични и все 0W40.
« Последна редакция: Юни 24, 2011, 09:25:37 pm от mb »

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Топ 5 подходящи масла за Ceed & Pro_ceed
« Отговор #3 -: Юни 24, 2011, 10:53:51 pm »
Пробвайте Yacoo ;D

tosco

  • Spammer
  • *****
  • Публикации: 966
Re: Топ 5 подходящи масла за Ceed & Pro_ceed
« Отговор #4 -: Юни 25, 2011, 03:03:23 pm »
Yacoo, не е ли за малко по-спортни таратайки от нашите??? write write write

Pro style

  • VAG група
  • Експерт
  • *
  • Публикации: 574
  • Kia Pro_Ceed 1.6 CVVT EX
Re: Топ 5 подходящи масла за Ceed & Pro_ceed
« Отговор #5 -: Юни 25, 2011, 06:25:55 pm »
Yacco е доста популярно в рали средите, но не познавам хора, които да го използват, т.е. не се знае как се отразява на работата на мотора на нормална кола.

Аз ползвам Тотал и съм доволен, колата работи добре, няма разлика в разхода на гориво, а на по-високи обороти се справя много добре. Няма разлика в работата на мотора лятно и зимно време.
« Последна редакция: Юни 25, 2011, 06:31:57 pm от Pro style »

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Топ 5 подходящи масла за Ceed & Pro_ceed
« Отговор #6 -: Юни 25, 2011, 11:41:04 pm »
Лелей,било само за мотоспорта :)
Пробвайте,ще разберете 8-)

Pro style

  • VAG група
  • Експерт
  • *
  • Публикации: 574
  • Kia Pro_Ceed 1.6 CVVT EX
Re: Топ 5 подходящи масла за Ceed & Pro_ceed
« Отговор #7 -: Юни 26, 2011, 10:06:39 am »
Лелей,било само за мотоспорта :)
Пробвайте,ще разберете 8-)

Ха-ха, определено не е само за мотоспорта :)
Казах само, че е доста популярно в тези среди. Ако имаш наблюдения от представянето му сподели впечатленията си.

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Топ 5 подходящи масла за Ceed & Pro_ceed
« Отговор #8 -: Юни 27, 2011, 10:24:39 am »
над сиида нямам.На другите коли,е повече от добре.На следващата смяна,мисля да го метна и на сиида :)
Ама като знам как се кара колата,маш ще е за следващата година crazy

Pro style

  • VAG група
  • Експерт
  • *
  • Публикации: 574
  • Kia Pro_Ceed 1.6 CVVT EX
Re: Топ 5 подходящи масла за Ceed & Pro_ceed
« Отговор #9 -: Юни 30, 2011, 06:26:26 pm »
Днес разбрах, че КМБ вече не позволява на локалните дилъри/сервизи да извършват ТО с масло на клиента!

Парадокса е, че Кия Моторс дори нямат собствен сертификат за масла, така както BMW, VW, GM и други.

Към момента ситуацията е такава, че всеки сервиз си работи с масло по негов избор, с одобрението от КМБ София.

В световен мащаб Кия Моторс е избрала за официално масло Total, но незнайно защо в България, централния сервиз, пък и локалните продължават да работят с различни. За пример към момента доколкото имам информация, това са масла от марките Aral, Havoline, Total, Mobil, Rowe... като за последната марка на сайта на производителя е указано, че нормалната употреба на маслото е 15 000 км, но все пак е препоръчително да се смени на 7 500 км!?

В крайна сметка оставам с впечатлението, че не съм си купил нова кола, която се обслужва по единен "международен стандарт", по отношение на ТО и маслото, което се влива в двигателя.

Та задавам си въпроса:
Какво би се случило, ако КМБ решат, че след седмица започват да работят с масла на никому неизвестна рафинерия. Как би постъпил всеки от нас по отношение на избора на масло?

Правейки избора си на масло, всеки от нас се ръководи от това, кое е най-доброто за колата му, без значение от цената която ще заплати за маслото, но излиза, че не е така за самия вносител, защото все повече определящ не е качественият показател и пазарният!!!

mb

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 201
Re: Топ 5 подходящи масла за Ceed & Pro_ceed
« Отговор #10 -: Юни 30, 2011, 06:42:24 pm »
а антимонополна комисийка искат ли да видят отвътре?
къде точно ти го обясниха това ново изискване, което не се позовава на стандарти, а на търговски договорки?

Pro style

  • VAG група
  • Експерт
  • *
  • Публикации: 574
  • Kia Pro_Ceed 1.6 CVVT EX
Re: Топ 5 подходящи масла за Ceed & Pro_ceed
« Отговор #11 -: Юни 30, 2011, 06:54:05 pm »
Лично един от дилърите ми го каза днес. Направо останах  :o

bongo

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 423
Re: Топ 5 подходящи масла за Ceed & Pro_ceed
« Отговор #12 -: Юли 01, 2011, 10:54:04 am »
Мисля си че при положение, че те поемат гаранцията на автомобила през дадения период имат право да определят и какво масло ще се използва.Това какво на мен или на теб ни харесва и предпочитаме според мен няма значение.Реакцията им да не разрешават ползване на масло от клиента има обяснение и с финансовата страна.

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Топ 5 подходящи масла за Ceed & Pro_ceed
« Отговор #13 -: Юли 01, 2011, 11:29:02 am »
ама колега Бонго(от далечно конго :) ) ,прочети пак какво е написал Ники по-нагоре.Киа нямат сертификат за маслото! Имат временни договори с маслодайниците! Приемат най-ниската цена,и работят с нея!
Аз пък не съм съгласен да ми сложат какво да е масло,при полужение,че мога да си взема по-хубаво и скъпо масло,което пък,производителят е тествал вече!
Утре,ако претрол им предложат уникална оферта и я преимат,почнат да налват такова,няма да ти е никак приятно.Нали?!
Тук да припомня и отказването за пръскалката на задната врата от КМБ,с опровержението,че разбираш ли,течноста е виновна!
Жоре,така ли беше?

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: Топ 5 подходящи масла за Ceed & Pro_ceed
« Отговор #14 -: Юли 01, 2011, 11:36:35 am »
ама колега Бонго(от далечно конго :) ) ,прочети пак какво е написал Ники по-нагоре.Киа нямат сертификат за маслото! Имат временни договори с маслодайниците! Приемат най-ниската цена,и работят с нея!
Аз пък не съм съгласен да ми сложат какво да е масло,при полужение,че мога да си взема по-хубаво и скъпо масло,което пък,производителят е тествал вече!
Утре,ако претрол им предложат уникална оферта и я преимат,почнат да налват такова,няма да ти е никак приятно.Нали?!
Тук да припомня и отказването за пръскалката на задната врата от КМБ,с опровержението,че разбираш ли,течноста е виновна!
Жоре,така ли беше?

Да и при мен за пръскалката на предното стъкло беше виновна течността :)
както и да е на мен са ми наливали Кастрол на моя дизел, препоръчителен за Мерцедес дизели ... така поне пишеше на етикета.
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT