Автор Тема: Подгряващи свещи за Сийд  (Прочетена 19282 пъти)

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: Подгряващи свещи за Сийд
« Отговор #30 -: Ноември 17, 2011, 10:37:48 pm »
Е, то от гледна точка на майсторите е най-добре при изгоряла свещ да ти сменят и накладките, за да ти вземат колкото се може повече пари  :-* Факторът, че ти сменят всичките свещи, за да ти спестят разкарването, ми се струва не много сериозен;)

С две думи - ако няма конкретна логика защо се сменят всички 4, не виждам защо трябва да се прави. Освен това говорим за разлика от около 300+ лв., доколкото разбирам, между 1 и 4 свещи.

По отношение на колегата с крушките за фаровете - аз преди 2 седмици си смених само една крушка и засега (да чукна на дърво) други не са ми изгорели.
относно свещите - самите те имат живот, така че ако се развали едната е по-добре да се сменят всичките, защото скоро време ще започнат да заминават и те.
На мен ми бяха спукани 2 свещи ... е как няма колата да държи неравномерни обороти сутрин в момента на запалването. След смяната този проблем го няма и сивкавия пушек от ауспуха при палене изчезна.
Относно крушките - очаквай до месец и другата да се "отели", аз така последния път в София като ги сменях, им казах в сервиза - сменете ми и двете ... те ми викат - другата ти е наред няма смисъл .... след месец месец и нещо ми изгоря и другата крушка по път и се чудих къде да я сменям ....

Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Подгряващи свещи за Сийд
« Отговор #31 -: Ноември 18, 2011, 12:10:22 am »
Колега , относно свещите - обяснението е , че трябва и четирите да имат горе-долу еднакво износване , а за крушките на фаровете - ако си с нормалните фарове (без ксенон) няма проблем , но ако си с ксенон - пак е като свещите.

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Подгряващи свещи за Сийд
« Отговор #32 -: Ноември 19, 2011, 07:03:21 pm »
Вчера ми се случи нещо необичайно...
Обадиха ми се от КМБ да ми кажат , че пропуснали да ме оведомят , че оправяйки ми проблема със свещите са направили обстоен преглед и са ми сменили двата тампона на стабилизиращата щанга (лично аз не се сещам за кои става въпрос).
Както казват ".... Е..си кефа..".

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Подгряващи свещи за Сийд
« Отговор #33 -: Ноември 19, 2011, 08:46:12 pm »
коя точно?
иначе,това е блага вест,за тея твои км. пробег music

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Подгряващи свещи за Сийд
« Отговор #34 -: Ноември 19, 2011, 09:31:34 pm »
Ами - незнам бре човек...
Но действително колата в момента ми е една "стегната" , някак се носи като на 20-25000 ;D

Lance

  • Новак
  • *
  • Публикации: 45
Re: Подгряващи свещи за Сийд
« Отговор #35 -: Ноември 24, 2011, 11:34:05 am »
Jorko, доколкото разбирам от постовете ти по темата, май не е било задължително да сменяш свещите в началото, след като "симптомите на изгорелите свещи" са останали и след смяната им, нали така?

Между другото дават ли гаранция за свещите и колко?
Once a Kia - always a Kia.

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Подгряващи свещи за Сийд
« Отговор #36 -: Ноември 25, 2011, 12:49:58 am »
Не е задължително да се сменят свещите  , ако си  работят.
При мен се оказа , че 50 % са спрели да работят (2 от 4) , та затова ги смених. Всички до които се допитах (и от КМБ , и външни специалисти) са единодушни , че подгревните свещи се сменят заедно ( и 4-те). Ако имаш някоя останала жива - пази си я за "последно 10".

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Подгряващи свещи за Сийд
« Отговор #37 -: Ноември 25, 2011, 06:44:46 pm »
Относно "симптома на изгорелите свещи" - това е първото , най-леко и ефтино нещо. Ако се свалят свещите и се проверят , а след това се окаже , че са здрави , то това означава , че не трябва да се пипат , но пък това означава , че има друг , по- сериозен проблем...
Ако даже и една обаче не работи , трябва първо да се сменят и то всичките...

SilverArrow

  • Новак
  • *
  • Публикации: 21
  • Kia Ceed 1.6 CRDI HPE 128hp 2013
Re: Подгряващи свещи за Сийд
« Отговор #38 -: Ноември 30, 2011, 07:20:30 pm »
Здравейте колеги, нов съм във форума и отскоро сме собственици на Kia Ceed 1.6CRDI 2008(преди 2 месеца е купена). Колата беше върната от лизинг на 83000 км. и е като нова. Тъй като жена ми я кара през 2-3 дена ми каза, че имала проблем с паленето сутрин. Забелязах, че първото палене е много мудно и трудно с изпушване на плътно сив пушек. Тъй като колата една година е седяла в подземен гараж реших първо да проверя акумулатора, но не беше той. Днес закарахме колата в КМД и след 1 час ми се обадиха с приятната новина, че 3 от 4-те свещи са си заминали и трябвало да се сменят и 4-те. Цената е 93лв/бр. + 40лв/труд = 412лв. Казах им, че не съм готов със сумата и трябва да изчакаме 2-3 седмици, за да ги събера. Преди да отида да взема колата реших да се обадя в фирма Колеос (вносител на корейски авто части и консумативи) и те ми казаха по рамата на колата, че имат на Champion 22лв/бр. Сметката излиза супер за цената на една свещ в КМД ще сменя и 4-те в Колеос и тук дойде попарването на амбицията ми. Когато отидох да взема колата попитах приемчика мога ли да ги сменя извън КМД? Отговора беше: "Ако не е при нас гаранцията на колата ви пада". Колеги дайте съвет какво да правя? Благодаря.

П.С Когато купихме колата беше на 83000 (сега е на 86000) и пишеше с големи букви KIA APPROVED. Тези свещи не са си заминали за 3000км и дали е правилно да пишеш "ПРОВЕРЕНА"!?

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: Подгряващи свещи за Сийд
« Отговор #39 -: Ноември 30, 2011, 07:22:45 pm »
Здравейте колеги, нов съм във форума и отскоро сме собственици на Kia Ceed 1.6CRDI 2008(преди 2 месеца е купена). Колата беше върната от лизинг на 83000 км. и е като нова. Тъй като жена ми я кара през 2-3 дена ми каза, че имала проблем с паленето сутрин. Забелязах, че първото палене е много мудно и трудно с изпушване на плътно сив пушек. Тъй като колата една година е седяла в подземен гараж реших първо да проверя акумулатора, но не беше той. Днес закарахме колата в КМД и след 1 час ми се обадиха с приятната новина, че 3 от 4-те свещи са си заминали и трябвало да се сменят и 4-те. Цената е 93лв/бр. + 40лв/труд = 412лв. Казах им, че не съм готов със сумата и трябва да изчакаме 2-3 седмици, за да ги събера. Преди да отида да взема колата реших да се обадя в фирма Колеос (вносител на корейски авто части и консумативи) и те ми казаха по рамата на колата, че имат на Champion 22лв/бр. Сметката излиза супер за цената на една свещ в КМД ще сменя и 4-те в Колеос и тук дойде попарването на амбицията ми. Когато отидох да взема колата попитах приемчика мога ли да ги сменя извън КМД? Отговора беше: "Ако не е при нас гаранцията на колата ви пада". Колеги дайте съвет какво да правя? Благодаря.

П.С Когато купихме колата беше на 83000 (сега е на 86000) и пишеше с големи букви KIA APPROVED. Тези свещи не са си заминали за 3000км и дали е правилно да пишеш "ПРОВЕРЕНА"!?
ако сте подгрявали сутрин по два пъти може и да са заминали.
Иначе това с KIA Aproved е неприятна изненада.
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Подгряващи свещи за Сийд
« Отговор #40 -: Ноември 30, 2011, 08:16:41 pm »
Колега , добре дошъл във форума !
За съжаление си имал лошия шанс да си купиш колата по времето , когато сме започнали тази дискусия и явно не си се сетил да провериш във форума...
Какво да се прави - късмет..
Та по темата - това с подмяната на комплекта свещи е правилно - подменят се всички в комплект!
Правилно си постъпил , че си отишъл в оторизиран сервиз щом ти е гаранционна колата. Просто не си се сетил да искаш само диагностика , а не ремонт - ако беше така , щеше да спестиш някой лев...
Относно свещите - след 30 000 вече се водели консуматив (така казват), т.е. може да си ги смениш с твои.
Но... станалото , станало - не може да се върне , така че за в бъдеще ако имаш проблем , първо го сподели тук (или просто се порови по темите) , пък след това мисли къде и какво ще правиш...
Успех !

SilverArrow

  • Новак
  • *
  • Публикации: 21
  • Kia Ceed 1.6 CRDI HPE 128hp 2013
Re: Подгряващи свещи за Сийд
« Отговор #41 -: Ноември 30, 2011, 08:31:21 pm »
Колеги, благодаря за отговорите :) Колега jorko явно не си ме разбрал. Аз не съм ги сменил, а само диагностика ми направиха и като ми казаха цената им казах да изчакат малко. Въпроса ми е мога ли сега да ги сменя извън КМД без да ми падне гаранцията?

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: Подгряващи свещи за Сийд
« Отговор #42 -: Ноември 30, 2011, 09:28:00 pm »
Колеги, благодаря за отговорите :) Колега jorko явно не си ме разбрал. Аз не съм ги сменил, а само диагностика ми направиха и като ми казаха цената им казах да изчакат малко. Въпроса ми е мога ли сега да ги сменя извън КМД без да ми падне гаранцията?
абе всеки би се замислил като чуе тази цена ... бях дочул че свещите за новия спортидж са хилядарка  8-)
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

mb

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 201
Re: Подгряващи свещи за Сийд
« Отговор #43 -: Декември 01, 2011, 06:38:48 pm »
Колеги, благодаря за отговорите :) Колега jorko явно не си ме разбрал. Аз не съм ги сменил, а само диагностика ми направиха и като ми казаха цената им казах да изчакат малко. Въпроса ми е мога ли сега да ги сменя извън КМД без да ми падне гаранцията?

От киа имат лошия навик постоянно да плашат с това велико отпадане на гаранцията.
виж си в книжката - консумативите така или иначе не са обект на гаранционни условия. специално подгряващите свещи са и обект на техническо обслужване именно за около 90 000 км, но само за проверка и/или подмяна при нужда.виж тук.
и тъй като са консуматив от сервиза не могат да ти поставят условия за производител, а само за стандарти и спецификации на които трябва да отговаря.
нееднократно досега са ми правели "забележки" например за въздушния филтър. обаче тъй като е консуматив и си отговаря на стандартите и спецификациите, то трудно ще ми откажат гаранционно обслужване по този параграф.
отказ от гаранция пък става с доста тежка процедура с констативни протоколи, заверки и проверки на обстоятелствата. които пък ако не се основават на факти и случая се разчуе ще им отиде по дяволите всички усилия по налагането на модела на обслужване с удължена гаранция.

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Подгряващи свещи за Сийд
« Отговор #44 -: Декември 01, 2011, 08:01:04 pm »
Отговор на "може ли" - ДА , МОЖЕ !!!