Автор Тема: климатик  (Прочетена 9597 пъти)

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
климатик
« -: Ноември 24, 2011, 08:28:04 pm »
здравейте,

да ви питам, зимата при температура около 0 градуса, когато колата е студена, след колко време започва да духа топло при включен климатик на макс топло?
Уж имам правена профилактика на климатика, но при мен след 5мин не се усеща затопляне.
Спомням си миналата и по-миналата зима, че при пускане на климатика на макс топло и на MAX A/C след около 5мин вече в колата беше топло, а след 10мин вече беше баня...
Та за това реших да събера малко мнения. :)
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: климатик
« Отговор #1 -: Ноември 24, 2011, 11:32:36 pm »
дизела на място незагрява!
Духало ти е от климатроника/климатика 8-)
Ходи в сервиза ,ако нещо те притеснява

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: климатик
« Отговор #2 -: Ноември 25, 2011, 12:28:07 am »
Че дизела загрява по-бавно - добре.
Ама защо климатика работи 5 минути ??????
Климатикът се пуска в началото (заедно с топлото и температурата ма мах) за да се обдуха стъклото и да поприбере влагата от купето (аз си включвам и подгрева на задно стъкло + огледала).
След това (1,5 - 2 минути) КЛИМАТИКА се изключва и си остава да работи САМО парното на топло , на мах.
По така посочената схема , след 5 минути в колата започва филма "Стриптийз"...
Приятно гледане !  ;D

tosco

  • Spammer
  • *****
  • Публикации: 966
Re: климатик
« Отговор #3 -: Ноември 25, 2011, 09:33:28 am »
Добре де, като запали на -5 примерно-след колко време на климатроник би трябвало да задуха топло? write

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: климатик
« Отговор #4 -: Ноември 25, 2011, 10:40:37 am »
Не знам - аз съм с климатик....

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: климатик
« Отговор #5 -: Ноември 25, 2011, 11:44:36 am »
принципно трябва като се пусне климатика на топло и започва да духа топло от него и загрява купето, макар да не е загрял двигателя. Нали все пак това е и в основата на финкцията размразяване на предното стъкло...


Доколкото за загряването на място ми е пределно ясно , че дизела не загрява без товар.
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: климатик
« Отговор #6 -: Ноември 25, 2011, 12:55:42 pm »
лично аз,гледам зимно време да не ползвам при старт климатроника.Изчаквам да си загрее колата,и тогава евентуално го пускам.Маслото при студено,трудно се подкачва от компресора.Другото е,че колата си е топла в гаража :)

roa

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 83
  • KIA RIO LS
Re: климатик
« Отговор #7 -: Ноември 25, 2011, 01:59:16 pm »

Климатикът се пуска в началото (заедно с топлото и температурата ма мах) за да се обдуха стъклото и да поприбере влагата от купето (аз си включвам и подгрева на задно стъкло + огледала).
След това (1,5 - 2 минути) КЛИМАТИКА се изключва и си остава да работи САМО парното на топло , на мах.


Макар, че моя модел е РИО, забелязвам, че и при мен винаги се включва автоматично климатика - след запалване. Значи ли това, че като е студен антифриза Климатика духа топло? Аз някакси, не си го представям, винаги го изключвам ... но по твоита логика греша ?

dani

  • Administrator
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 675
  • i30 rider
Re: климатик
« Отговор #8 -: Ноември 25, 2011, 02:26:28 pm »
Аз пък сутрин не го включвам.
Само го включвам, когато е останала влага вътре в колата и прозореца е леко замръзнал отвътре (ама това се получава само когато вечер я оставя и съм забравил да изсуша вътре въздуха с климатик, и тя кондензира по прозореца).

Поздрави  fire
Love is suicide!

Lance

  • Новак
  • *
  • Публикации: 45
Re: климатик
« Отговор #9 -: Ноември 25, 2011, 02:39:17 pm »
Аз избягвам да пускам климатика или парното на макс още при палене...не знам дали го пишеше в книжката или някъде другаде съм го чел, но съм останал с впечатление, че при студен двигател не е препоръчително да е на макс-а. Иначе, ако съм пуснал да духа към стъклото, се стоплям след около 10+ минути, а ако съм пуснал да духа към мен, между 5 и 10 минути долу-горе.

Ефектът на "банята" бих казал, че го постигам някъде около 15 минути след палене.
Once a Kia - always a Kia.

Lance

  • Новак
  • *
  • Публикации: 45
Re: климатик
« Отговор #10 -: Ноември 25, 2011, 02:41:49 pm »
...забравих - много зависи от това дали скоро е сменян филтърът на климатика. Без да преувеличавам, но разликата между нов и стар (на над 10 хиляди км) филтър е може би 2 пъти по-силно духане.
Once a Kia - always a Kia.

mercy

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 57
Re: климатик
« Отговор #11 -: Ноември 25, 2011, 03:18:29 pm »
Аз пък не спирам климатроника нито лято нито зима, само регулирам температурата и често затварям притока на външен въздух, когато пред мен е някой барутник write

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: климатик
« Отговор #12 -: Ноември 25, 2011, 03:20:49 pm »
ROA ,
климатика ти се включва автоматично , защото си го оставил в положение да обдухва само предното стъкло. Ако промениш това - ще забележиш , че при палене климатика не ти се включва автоматично.
И аз избягвам да паля с включен климатик - няма смисъл да товаря допълнително и акумулатора , а и двигателя - след като си заппали , си правя описаната вече процедура - и готово...
Забелязал съм , че след 1-2 мин. ако не изключа климатика не става топло в колата....

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: климатик
« Отговор #13 -: Ноември 25, 2011, 03:36:44 pm »
за палене на климатик е ясно, че не е препоръчително. :)
филтъра ми не е сменян, чак толкова скоро, ще го сменя и ще пробвам пак
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: климатик
« Отговор #14 -: Ноември 26, 2011, 10:41:03 am »
Ники , климатика го включвай само когато имаш запотяване на стъклата.
Иначе , ако го държиш постоянно включен ще ти се затопли въздуха в колата много по-бавно , отколкото ако го изключиш веднага , след като ти "изземе" запотяването от стъклата... Ето , днес като си запалих колата не включвах климатика , защото нямаше нужда - нямах запотяване и затова - само на парно...