Автор Тема: Почистване на пръскалките  (Прочетена 13483 пъти)

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Почистване на пръскалките
« -: Март 04, 2012, 11:14:02 am »
Здравейте ,
имам следния проблем - пръскалките не могат да пръскат "като хората"...
Мислех си , че са се разрегулирали - оказа се , че на Сийд не се регулират (номера с карфичката не е актуален).
Пробвах да ги извадя, но е много трудно да се извадят - най-вероятно ще ги счупя..
Разкачих на едно място магистралата и продухах и в двете посоки - ефект имаше , но за кратко време - сега пак водата почти се "изплюва" и то под чистачките...
Върти ми се в главата идеята да промия казанчето и магистралата , като налея някакъв препарат (примерно за премахване на котлен камък , но се чудя дали от препарата няма да се разрушат самите маркучи , или хептен да се запуши всичко ??? :o :o :o
Иначе като отвря магистралата и включа помпата - струята е около 70 см (такава трябвало да бъде) , което означава , че проблема не е в помпата....
Е , сега сте Вие със съвети...

YANCHO71

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 77
Re: Почистване на пръскалките
« Отговор #1 -: Март 04, 2012, 12:42:57 pm »
Здрасти Жоре.Идеята която ми идва е да опиташ примерно с препарат за почистване на кафе машини.Виждал съм такъв да се продава в Техномаркет или Технополис.Струва около 7-8лв и си разтваря в определена пропорция.За целта казанчето трябва да ти е празно и изпръскваш цялата течност с препарата.Другата ми идея е да добавиш оцет в казанчето и пак изпръскваш всичко.Вероятно имаш отлагания по самите дюзи на пръскалките. Успех.

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Почистване на пръскалките
« Отговор #2 -: Март 04, 2012, 01:12:00 pm »
Ами първо ще опитам с оцет-а - само незнам дали тази киселина няма да повлияе на боята , пластмасите и гумите...
Мислех да използвам Мелльо , но то е много силно и боята почти е сигурно , че ще замине... sorry
Някой да има идея как се свалят пръскалките , че са много неудобни , а и пластмасите по Сийд-а са много крехки...

YANCHO71

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 77
Re: Почистване на пръскалките
« Отговор #3 -: Март 04, 2012, 01:52:05 pm »
След оцета веднага обилно измий с вода.

dani

  • Administrator
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 675
  • i30 rider
Re: Почистване на пръскалките
« Отговор #4 -: Март 04, 2012, 05:21:42 pm »
Жоре, виж дали направо да не ги смениш, ако не са скъпи.
Мини през Хюндай и виж цената на пръскалките за И30, че в КИА може да са с цена по 10.
Love is suicide!

instruktor

  • Новак
  • *
  • Публикации: 29
Re: Почистване на пръскалките
« Отговор #5 -: Март 04, 2012, 05:25:38 pm »
Здравей колега, не знам при теб как е но и аз имах подобен проблем. Оказасе, че не е запушено , а просто като затваряш капака, лявата панта притиска маркуча и недостига налягане. 

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Почистване на пръскалките
« Отговор #6 -: Март 04, 2012, 06:58:41 pm »
Такааа....
Реших да се пробвам да сваля пръскалките. Оказа се , че не е сложно - странично , ЛЕЕЕЕКО с една отверка (тип фазомер) се напъва , пак казвам ЛЕЕЕКО и внимателно и в един момент се чува "цък" и или си счупил пръскалката , или вече с ръка си я издърпваш навън и махаш маркуча. Да се внимава маркуча да не остане в дупката , че как ще се вади.. - един Господ знае...
Та по темата - свалих и двете пръскалки , пробвах , но струята беше много слаба и без тях...
Разкачих магистралата на ъгъла при пантата и продухах и в двете посоки. Пробвах при разкачена магистрала - струята беше нормална (хвърляше водата пред капака)....
Точно се зарадвах и реших да сглобявам , и в един момент струята почна да намалява (почти наполовина , че и още по-слаба). Помислих , че водата е свършила и долях , но долях само около литър %). Пак долях и пробвах - резултата пак беше същия - в началото беше добре , а след малко пак струята намаля. Явно НЕ Е от пръскалките. Сега се чудя ако отида в КМБ дали ще могат да го оправят/подменят гаранционно или ще трябва да се взима ново моторче за моя сметка. А и колко ли ще струва ? :o
Тайно се надявах да се окаже нещо от това , за което казва колегата "инструктор" , ама явно и това не е....
Някакви мнения и съвети ?

instruktor

  • Новак
  • *
  • Публикации: 29
Re: Почистване на пръскалките
« Отговор #7 -: Март 04, 2012, 09:35:42 pm »
Е тука вече  :o

TATI

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 499
Re: Почистване на пръскалките
« Отговор #8 -: Март 04, 2012, 10:42:29 pm »
Малко вероятно е да е моторче. То или работи или не. По-скоро си провери самите маркучи да нямаш някъде пробойна или пък да са позадръстени. Кога намаля пръскането? От това, което си писал, да разбираме ли, че като е без пръскалките е нормално и като ги сложиш намаля дебита? Вашите пръскалки са тип мъгла и са много трудни за почистване. Твърде вероятно е да са натрупали боклуци. Нямам идея как биха могли да се почистят. Може би ако се накиснат в някакъв разтвор или ги качваш в банята и някой препарат за котлен камък. За промивка на казанчето с маркучите можеш да ползваш препарат за почистване на миялни машини смесен с топла вода около 60 градуса. Наливаш в казанчето, изчакваш някакво време около 20 мин и после пръскаш. Ако те притеснява боята, слагаш две туби да пръска в тях и няма да имаш грижи. Но преди всичко си провери самите маркучи, особено около сгъвката на капака, там най-често се протриват и пробиват. Намери и къде ти е разклонението на централния маркуч, че понякога и самите трипътници се задръстват
« Последна редакция: Март 04, 2012, 10:46:33 pm от TATI »
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic
Seat Ibiza 2007, 1.2, manual

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Почистване на пръскалките
« Отговор #9 -: Март 05, 2012, 08:44:19 am »
Нека пак поясня ,
БЕЗ пръскалките и на РАЗГЛОБЕНА магистрала , както си пръска нормална струя (70-100см) , в един момент силата на струята НАМАЛЯВА.
При продухване (уста в уста :) ) , СЛЕД ПРЕКЪСНАТАТА магистрала в посока пръскалките е слаба струята. Като свържа магистралата , но БЕЗ пръскалките , струята пак е слаба.....
Идва ми една идея - да сваля пръскалките и в края на маркуча да снадя един друг , та да мога да издърпам оригиналния и да го видя дали не е задръстен или усукан. Ако се окаже , че е от пръскалките - оставам без тях и с удължени маркучи по рамената ще стане като "Пежо" ...

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: Почистване на пръскалките
« Отговор #10 -: Март 05, 2012, 07:35:43 pm »
на мен ми е горяло моторче на предните пръскалки и ми е подменяно гаранционно.

спомням си, че като ходих тогава в сервиза, ме питаха каква течност сипвам, защото имало някаква, която зимата ставала "като на конци" и задръствала филтрите в казанчето и поради тази причина можело да изгори моторчетата. Така, че по-добре да се свали казанчето и да се разгледа хубаво то.
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Почистване на пръскалките
« Отговор #11 -: Март 05, 2012, 08:52:10 pm »
Прав си - питах в КМБ и ми казаха , че трябва да се сваля казанчето , да се почисти от мръсотията вътре , че филтъра бил много едър и пропускал големи боклуци...

cmapmep

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 212
Re: Почистване на пръскалките
« Отговор #12 -: Март 06, 2012, 07:30:21 pm »
Жоре, след като прочистиш системата е добре да си сложиш едно горивно филтърче (внимавай за пососката) някъде по магистралата след помпата. Отделно веднъж годишно - сваляне и почистване на казанчето и помпата. Практикувам този номер от доста години и определено има ефект.  ;D

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: Почистване на пръскалките
« Отговор #13 -: Март 06, 2012, 11:14:35 pm »
Жоре, след като прочистиш системата е добре да си сложиш едно горивно филтърче (внимавай за пососката) някъде по магистралата след помпата. Отделно веднъж годишно - сваляне и почистване на казанчето и помпата. Практикувам този номер от доста години и определено има ефект.  ;D
Ходи и свали казанчето на Ceed дизел :)
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Почистване на пръскалките
« Отговор #14 -: Март 07, 2012, 09:46:14 am »
Жоре, след като прочистиш системата е добре да си сложиш едно горивно филтърче (внимавай за пососката) някъде по магистралата след помпата. Отделно веднъж годишно - сваляне и почистване на казанчето и помпата. Практикувам този номер от доста години и определено има ефект.  ;D
Ходи и свали казанчето на Ceed дизел :)
ето и на бензинките,ходи го свали в нормални условия crazy
Не е сложно,но си трябва време,място и инструмент.
Бронята долу,после и казанчето 8-)