Автор Тема: Цени и обслужване на Sportage  (Прочетена 240006 пъти)

vladodikov

  • Гост
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #60 -: Април 29, 2014, 11:49:43 pm »
Да се включа по темата write. Имам усещането, че това с гаранцията e мноооого мътна и неясна работа. Като взех колата никой не ми обясни какво включва и какъв е реда за спазването. Бас държа, че почти никой не е наясно с това как работи гаранцията. В книжката пише, чел съм я, но да си призная не ми е много ясна. И ето и въпроса със смяна на накладки - дали трябва да ги сменя задължително във фирмения сервиз и да запазя гаранцията - но на какво! Или да ги сменя на разумна цена и да загубя гаранцията  и на какво - на дисковете или на колата като цяло!!!! И още нещо - моята е на лизинг и трябва да проверя дали няма да наруша договора с лизингодателя, ако направя смяната извън фирмения сервиз. Утре ще се обадя и ще питам в лизинга, както и ще проуча в детайли какво включва гаранцията. Eто и цената на предни накладки ASHIKA за спортидж - 60лв и 15лв смяна!!! Във фирмения - 285лв и 36лв за смяна. Друг е въпроса и каква е тази гаранция за дисковете - ако се изкривят ще те изкарат сигурно теб виновен, че си ги прегрял или други тем подобни. Как може да се докаже какво е довело до изкривяването? Ето и сметката - смяна на всеки 22 000км или за близо 5 години по 5 или 1605лв във фирмения и 375лв във друг сервиз. И възниква въпроса това с накладките не е ли като гумите, повечето със сигурност ги сменяме извън фирмения сервиз - това означава ли, че пак губим гаранцията на колата. И не е ли май прах в очите тези прословути 7 години. crazy Или това е начин да се спонсорира фирмения сервиз и да се осигурят заплатите на персонала devil
« Последна редакция: Април 29, 2014, 11:53:17 pm от vladodikov »

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #61 -: Април 30, 2014, 08:53:23 am »
Владо, съгласен съм с всичко което си написал. Като ги питаш за смяната на накладките напиши какво са ти казали за да знаем и ние. Иначе явно доста натоварено (често спиране и тръгване) шофираш щом за 20000 км си стопил накладките. Аз съм на 30000 и ми се струва, че има още доста живот в моите.

А за 7 годишната гаранция ................ дано не ти се налага да я ползваш.

Аз говорих с един дилър и ми каза, че за износения ми волан най-вероятно ще ми кажат, че съм използвал неправилни препарати за почистване и затова ми се е износил. Най-вероятно си прав и за дисковете. Ако се изкривят, ще ти кажат, чи си спрял разко и си ги загрял и после си минал през локва и при рязкото охлаждане са се изкривили. Питай там за накладките да видим какво ще кажат и го постни тук да се посмеем и така...

vladodikov

  • Гост
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #62 -: Април 30, 2014, 10:30:00 am »
Шофирам основно градско и затова съм ги стопил...днес ще пиша за другите неща write

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #63 -: Април 30, 2014, 11:14:28 am »
Е не вярвам .Аз карам едната кола само градско вече повече от 50 000 км,и имам доста феродо.Колата е и автомат!

vladodikov

  • Гост
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #64 -: Април 30, 2014, 01:25:26 pm »
Ами моите са бая изтънели, но има още хляб в тях. При смяна на гумите видях, че са поизтънели, но тия дни ще ги погледна по-основно. Иначе относно гаранцията - тя е комплексна и важи за всички системи на автомобила, губиш гаранцията на колата като цяло,  ако смениш консуматив /в случая накладки/ или направиш друга корекция извън оторизирания сервиз. Така, че това е положението, което със сигурност ще бръкне дълбоко в джоба и ще запазиш гаранция /относително, ако не те изкарат виновен в експлоатацията и не ти я признаят и тогава кел файда от набутването crazy/ или да се рискува и да се разчита, че колата ще изкара без проблем. Иначе в последния случай ще дадеш в пъти по-малко пари ;D, но пък няма гаранция sorry

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #65 -: Април 30, 2014, 01:37:03 pm »
... Иначе относно гаранцията - тя е комплексна и важи за всички системи на автомобила, губиш гаранцията на колата като цяло,  ако смениш консуматив /в случая накладки/ или направиш друга корекция извън оторизирания сервиз....
Владо, това което съм цитирал не разбрах твое разсъждение по темата ли е или становището на КМБ ?

bongo

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 423
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #66 -: Април 30, 2014, 02:16:53 pm »
Мислите ли че някой ще проверява дали сте си сменили накладките при тях?Аз се съмнявам.Могат да костатират че са за смяна, но едва ли някой ще проверява следващия път да не би случайно да са сменени на друго място :)

vladodikov

  • Гост
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #67 -: Април 30, 2014, 02:38:24 pm »
Rmk, това е становището на КМБ. А дали някой ще проверява дали сте сменили накладки в официалния сервиз е друг интересен въпрос write. Изглежда ми като резонен въпрос, все пак за пари говорим.Но е решение, което всеки може да вземе, но на своя отговорност. Абе  тъпотия crazy
« Последна редакция: Април 30, 2014, 02:40:18 pm от vladodikov »

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #68 -: Април 30, 2014, 02:48:25 pm »
Ясно, хубаво беше да разбера, че това е становището на КМБ, защото във форума битува някакво мнение, че консумативите можело и сами да си ги сменяме...

(аз така или иначе живея с идеята, че гаранция нямам, а ако случайно нещо някога ми ремонтират за тяхна сметка - неочакван бонус)

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #69 -: Април 30, 2014, 03:39:13 pm »
ами аз на сиида ги смених извън сервиза още на 25 000км.,щото ги кривнах music
Отзад дори и накладките смених,никой не е ми е направил проблем.Поне до миналата година,когато минавах за последно ТО

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #70 -: Май 06, 2014, 12:16:38 am »
Май ще мина с въпрос към тях - Ми ха докажете, че съм ги сменял. Карам си колата и спирам само със смяна на предавките  rofl. Друг е въпроса да намеря същата марка накладки  bye.

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #71 -: Май 07, 2014, 08:57:57 am »
Някой има ли представа тази година как върви графика за ТО (в София)? В смисъл трябва ли пак да се записвам месец преди датата, защото аз съм средата на юни (а вече сме май месец). А също имаше ли начин в новия сервиз да си наглеждаш колата докато и сменят нещата (покрай тези накладки на vladodikov и съмненията за подмяна в сервиза вече съм с параноя  :)).

vladodikov

  • Гост
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #72 -: Май 07, 2014, 06:22:11 pm »
Rmk, в КМБ ми обясниха, че е нормално да се износят за 22к, имало колеги, които сменят предни  и на6к и на 16к, странното е, че гаранцията не покрива тези консумативи, а губиш гаранция, ако смениш същите извън официалния сервиз crazy...направо лудница. Интересното е, че по предните дискове има ръбове и са на бразди, като сменя накладките ще искам да видя оригиналните какви са и защо изглеждат така дисковете. Истината е, че като клиенти сме в разкрачен стоеж, няма решение, което да ти гарантира, че няма да те метнат или подхлъзнат. А относно тропането в рейката се оказва засега, че има софтуеър, който управлява волана /аз съм с последния ъпдейт след проверка/,но при ТХ версията има три степени като на спорт се втръдява волана и това тропане изчезва. Обясниха ми, че по този начин се регулира  пускането на ток и така се управлява твърдостта на волана. При LTима самоедна настройка, която по вероятност е градско и затова е толкова лек волана и при по-големи неравности не може да се обере някакъв луфт и се чува тази вибрация и тракане. Но това не го знам от сервиза, а от колега с подобна на мойта кола. Иначе няма проблем с рейката, била ок. А относно накладките говорих с управителя на сервиза, лкоито любезно ми обясни, че така стоят нещата и било нормално да се износят на 22к. Това е  засега... silen май малко параграф 22 :-\

ndg

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 221
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #73 -: Май 07, 2014, 07:45:54 pm »
Не ми звучи сериозно тази работа. Какво излиза- изборът е м/у твърд волан и липса на тропане или мек с тропане?!
И следвайки описаното - избор има само при най-високото ниво на оборудване :). Не мога да приема, че нова кола ще тропа и това ще е по дизайн!
Ако е вярно това си е конструктивен дефект,  IMHO.

Аз бих потърсил и друго мнение.
« Последна редакция: Май 07, 2014, 07:47:54 pm от ndg »

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #74 -: Май 08, 2014, 08:54:31 am »
Аз съм с по-старите спортиджи и нямам ръчен реглаж на волана. При мен е много лек като се движа бавно и маневрирам, при по-висока скорост става малко по-труден за въртене и това е (само се сменя). При по-новите имате ръчна смяна на електроусилването. Не знам точно как това регулира "тропането", но наистина е странно, че или е "лек с тропане" или "твърд без тропане".

Колкото до накладките - пак странно. Накладките се износват бързо, защото явно са "меки", а в същото време са надрали диска и са го износили, че и ръб има. Егати...

Пък и това, че на 6к километра сменят накладки... (малко вече на рибарски истории почна да прилича).
« Последна редакция: Май 08, 2014, 08:56:34 am от rmk »