Автор Тема: Цени и обслужване на Sportage  (Прочетена 239732 пъти)

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #90 -: Юни 20, 2014, 03:02:21 pm »
Днес и аз минах трето ТО на спортиджа. И аз получих ароматизатор и карта с това кога да мина пак да ме обслужат за което благодаря на КМБ.

Ето какво смениха:
Масло (3.5 литра) - 102.40
Маслен филтър - 22.72
Дифтунга - 1.05
Въздушен филтър (двигател) - 38.09
Труд - 27.36
---
Всичко около 190 лева

Какво прави впечатление:
Миналата година за маслен филтър 18.40, тази - 22.72 :)
Сменили са ми въздушен филтър за 38.09 лева, който аз си смених сам преди 8к километра за 13.10 :)



Ето тук се вижда първият ми филтър в ляво на 25к километра, който те не пожелаха да сменят.
Аз си го смених сам и сега след по-малко от 10к километра ми смениха, моя почти нов филтър (този в дясно).
Тоест според КМБ филтърът в ляво не е за смяна, а този в дясно е за смяна :)
Поне дават частите, така че този почти нов филтър си го имам и мога да си го доизползвам.

Сега за "проблемите" по колата:

Както бях писал имам износване на волана в зоната "от 9 до 12 часа", където го държа. Според тях няма как да докажа, че не се е получило в следствие от почистващ препарат и това гаранцията няма да го покрие. Все пак са го снимали и ще се консултират с шефовете.

Появи ми се едно хлопане отзад в дясно, което изчезва почти напълно ако отзад в дясно седне пасажер. След оглед установиха, че има лек луфт в скобата която захваща облегалката на седалката към стената на колата - да си карам така, не могат да го поправят, нищо притеснително или опасно няма, да свиквам с хлопането.  music

Споменах, че колата "сее" по пътя и при скорости над 70-80км/ч трябва постоянна корекция на направлението. Покраха я, харесала им как върви (тя и на мен си ми харесва, при това много). За този вид силно електроусилване си било нормално това. Моят спортидж е от първите (не е фейслифтовия) и нямало възможност да се промени усилването на волана софтуерно (както на по-късните спортиджи). Нищо не могат да направят - да си карам така.

По кампания отново ми смениха стоп машинката на педала на спирачките, въпреки че и миналата година я смениха. Гледаха там номерата и ми била за смяна. Ей не ги направиха тези машинки. Само да кажа, че аз лично не съм имал проблем с нея до сега.

Попитах така информативно колко струва теглич за спортидж 3 - "зарадваха" ме с цена от 1400 лева за теглича и 280 лева за монтаж, но го нямат наличен и не знаят кога могат да го доставят ... ;D

Всичко мина идеално, точно както и очаквах. Гледах си колата през панорамното стъкло на кафето. След ден два ще погледна и нивото на маслото. Няма проблеми - догодина пак ще се видим.

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #91 -: Юни 25, 2014, 09:41:16 am »
Вчера след работа реших да проверя нивото на маслото след обслужването в КМБ. Покарах колата около 30 минути и паркирах в гаража (абсолютно равен е). Изчаках около 5 минути и извадих пръчката, забърсах я, сложих я пак, изчаках малко, извадих и отчетох това:



Ниво L е на около 3 сантиметра 2 милиметра
Ниво F е на около 6 сантиметра точно
Маслото стигаше до около 7 сантиметра и 2-3 милиметра

Процедурата по мерене уж гледах от книжката:


Изводи няма да правя, не се чувствам компетентен колкото в КМБ.
« Последна редакция: Юни 25, 2014, 09:43:14 am от rmk »

genovika

  • Новак
  • *
  • Публикации: 2
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #92 -: Юли 18, 2014, 10:33:21 pm »
It is not good to have oil over full. You have around 0.3l more.

You can easily remove it via syringe (spric i  Serbian)and thin plastic hose you can buy in pharmacy as set for infusion.

Take out stick for checking oil level, put the plastic hose inside to the bottom, attach syringe on the other side and suck oil. You can find it on youtube by searching REMOVE EXCESIVE OIL FROM CAR.

Of course you should wear rubber gloves.

TATI

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 499
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #93 -: Юли 19, 2014, 10:35:19 am »
Масло се мери при напълно загрял двигател и изчаване около 5 мин след загасяне.
На студен двигател е нормално да е малко по-високо нивото, все пак всичкото се е стекло в картера. Това което си показал е около 200 мл повече, което не е проблем, така или иначе ще го изгори. Но ако те притеснява, една спинцовка и едно маркуче за система и си изсмукваш малко.
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic
Seat Ibiza 2007, 1.2, manual

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #94 -: Юли 20, 2014, 10:09:36 pm »
Маслото съм го мерил на загрял двигател (както съм писал карал съм 30 минути през юни месец - загряла е), 5 минути след гасене (точно както си писал).
Това, което съм показал на снимката е около половин литър (изсмуках го и съм напълнил една бутилка от кока кола половин литър).
Сега маслото е на макс отметката.

@genovika:
Thanks for the advice, I already removed the excesive oil.

genovika

  • Новак
  • *
  • Публикации: 2
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #95 -: Юли 20, 2014, 10:37:10 pm »
Root cause is usually they do not warm engine to the working temperature so oil is thicker ( car cools down from the moment you leave it to service ), or they do not wait for all to drip.

Dry engine has capacity of 3.6l, but only i  factory. In service they usually put 3.5 l and it goes over max.

Proper way is to pour 3 l, wait few minutes and check the stick. Then pour 0.2 l and so on until max.

Service is usually lazy and do not care anything than to take lots of money.

I have 1.6 gdi in Ceed estate, and investigated all of these :-)

Have a nice trips.


rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #96 -: Юли 29, 2014, 02:00:55 pm »
Някъде около месец след обслужването на колата един ден открих гайка паднала долу при педалите. Не съм я мерил, но е около 12-13мм.



По принцип след обслужването си почиствах колата и тогава я нямаше. Значи не е била изпусната случайно там, а се е развила от някъде и си е паднала известно време след обслужването. На всичкито отгоре ми се случи на 200км от София в гората (буквално). Легнах и загледах под педалите и видях, че всички машинки по педалите (има поне две на съединителя и една на спирачката) са захванати със същите гайки и няма липси. Клатих и оглеждах всичко, но така и не разбрах от къде е паднала.

По принцип на последното обслужване ми смениха машинката на спирачката за втори път (без да ми е правила проблем до сега) по сервизна кампания. Сега обаче се чудя да не би тази гайка да е била навита като "контра-гайка" върху някоя от другите. Дано не ми се разпадне колата до следващото ТО... Сега ще си карам и винаги ще се чудя от къде ли е паднала гайката...

ПС:
Ако на някой случайно му се занимава може да погледне дали има навити две гайки на някоя от машинките отдолу.

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #97 -: Юли 29, 2014, 04:25:17 pm »
Същата работа и при мен беше с гайката. Намерих я веднага след като бях ходил за обслужване. Пак бяха сменили стоп машинката, та от нея било. т.е. от старата. Не им трябвало. Макар, че бяха сменяли вече стоп машинката пак решиха да я сменят и така. Няма нужда от притеснение от старата стоп машинка е

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #98 -: Юли 29, 2014, 04:58:06 pm »
Странна работа. Веднага след ТО смуках колата с прахосмукачка, махах стелките и ги тупах. Гайката се появи 2-3 СЕДМИЦИ след това.
Да видим дали правилно съм разбрал:
При смяната на стоп машинката е нормално гайката от старата машинка да я хвърлят на пода в краката на шофьора, понеже не им трябва, така ли?

TATI

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 499
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #99 -: Юли 29, 2014, 05:22:38 pm »
Изтървали са я просто и не им се е занимавало да я търсят.
Събирай ги и след няколко години ще си сглобиш Киа.
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic
Seat Ibiza 2007, 1.2, manual

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #100 -: Юли 29, 2014, 11:38:16 pm »
Странна работа. Веднага след ТО смуках колата с прахосмукачка, махах стелките и ги тупах. Гайката се появи 2-3 СЕДМИЦИ след това.
Да видим дали правилно съм разбрал:
При смяната на стоп машинката е нормално гайката от старата машинка да я хвърлят на пода в краката на шофьора, понеже не им трябва, така ли?
Все пак това е сервиза, аз даже им звънях да ги питам. След няколко дена имах пак ходене до КИА та даже им я върнах тогава :).

vladodikov

  • Гост
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #101 -: Август 19, 2014, 10:50:10 pm »
Здравейте колеги,
Днес минах второ техническо обслужване на 29500км, които минах за една година. Резултата е 550лв със смяна на всички филтри, включително и на газовата, препоръчаха смяна на накладките, за тях се ослушах  :). Цялото това удоволствие се вмести в 4часа и 30мин, спазиха всички мои изисквания за да не се оплеска таблото и интериора за което благодаря ;D. Иначе относно оплакванията ми за дрънченето на волана се оказва след толкова мъки, че просто така си е окачването, дрънчащо silen...през релси и павета дрънчене и почукване. Това за мен е големия минус, много неприятно и ако го бях уловил на тестовете нямаше да взема колата. Това трябва да се оправи задължително, не знам какви са им тестовете, но това окачване е отврат. Да ти дрънчи и чука волана на 30к и да ти казват, че всичко е ОК е голяма глупост. Но както и да е...с това няма да свикна, но явно в Корея си нямат павета завалиите rofl...направо не го вярвам,но това е...да се чуди човек как си правят тестовете....мисля да вземат да ми звъннат, няма да сбъркат ;D...иначе всичко е ОК засега.

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #102 -: Август 21, 2014, 12:05:01 am »
Колега понеже си ми наблизо, ако искаш може да тестваме и моя спортидж с теб за това дрънчене. Поне на мен сега не ми прави впечтелние нещо такова, ако решиш пиши на лични  bye. Мен днес адски много ме ядосаха КИА моторс София, но ще запазя самообладание за сега та да видим! Ще си поиграя с търпението и нервите си.... devil
« Последна редакция: Август 21, 2014, 12:11:54 am от Shadow »

vladodikov

  • Гост
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #103 -: Януари 20, 2015, 12:26:40 pm »
Днес минах за проверка на кормилната конзола, тъй като тракаше страшно предния ден им за сетен път се убедих, че в сервиза на кия няма смисъл да се влиза. Отново заявиха, че всичко е ОК, при все че колата трака като кошница все едно е  на 500к, но не можело да се тества извън сервиза, трябвало в него да се установи проблема вътре! Спирам повече да се занимавам с тях и по всяка вероятност ще сменя колата. Жалко като се има в предвид, че я взех с голям мерак и желание. Но очевидно сбърках. Почвам да се замислям дали не ни пробутват коли с дефекти или не дотам качествени сглобки. И ели е възможно въпросният RDS,ако така се казва, да не работи както трябва и това да е причината за проблема....
« Последна редакция: Януари 20, 2015, 01:27:46 pm от vladodikov »

nikchov

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 59
  • KIA Sportage 4 1,7 CRDI Eco Dynamic EX
Re: Цени и обслужване на Sportage
« Отговор #104 -: Февруари 16, 2015, 12:24:34 pm »
Здравейте колеги!
Към края на Март и на мен ми предстои да направя второто обслужване,като колата ще е на около 28 500-29000км.
Понеже съм в чужбина, а и Спортиджа си е вече с финска регистрация обслужването ще е тук!Това, което ми направи впечатление и исках да споделя е в разликата в периода на сервизен интервал!Всички знаем, че в България той е 15000км/12м.,докато в брошурата на Киа за Финландия е 30000км/24м.Иначе второто обслужване тук по предварителна информация ще е за 350€.
След обслужването ще споделя инфо!
Поздрави на всички и безаварийно шофиране!