Автор Тема: За и против 5 МТ на Kia Spotage III 2.0 16V D-CVVT 4WD  (Прочетена 10466 пъти)

christian

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 188
  • Kia Sportage 2,0 CRDi AWD 6AT
Re: За и против 5 МТ на Kia Spotage III 2.0 16V D-CVVT 4WD
« Отговор #15 -: Април 06, 2012, 01:58:26 pm »
Уточнение - това на снимката е щатската версия на колата.
Абсолютно по същия начин изглежда европейският автоматик. Проблемът е, че да натискаш двете копчета не е съвсем същото като да сменяш механичните предавки.
Не се натискат никакви копчета. Просто от позиция D лоста се премества вляво и оттам само напред по-горна скорост и назад по-долна!
2,0D 16V CRDi AWD 6AT

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: За и против 5 МТ на Kia Spotage III 2.0 16V D-CVVT 4WD
« Отговор #16 -: Април 06, 2012, 03:07:12 pm »
Никога не съм имал и никога не съм карал автоматик...
Всеки казва , че било голямо удобство , че е голяма гъзария , че качиш ли се веднъж - забравяш за механиката за винаги.....
Сигурно е така - не споря !
НО :
 - първоначална цена - по-висока
 - ремонти - по-скъпи
 - ТО - по-дебело
 - всичко свързано със скоростите - много по-сложно
 - разход на гориво - по-голям
 - майстори на такива кутии - много по-малко (да не забравяме , че все някога гаранцията ще свърши , а после ? Да не дава Господ , но и докато е в гаранция...с това чакане за части....)
 - изчезват навиците за каране на обикновена кола
Много е важно да си направи човек сметката ЗА КЪДЕ/ЗА КАКВО  взима джипката - ако се кара повече в градски условия (паркетник) - по-добре е май автоматик , но ако е повече извън града - мисля , че чак толкова не е необходим автоматик-а - тръгвам за "морето" и превключвам 5-10 пъти до там - голяма работа...
Ако пък се излиза често "извън пътя" - все си мисля , че е по-добре механиката - с тези електроники , сложни съединители , по-голяма вероятност от повреди...
А , относно защо се предлагат по-често автомат-ици в салоните - аз си мисля , че е :от една страна за по-високия комисион , а от друга страна  - може би се правят по-често автомат-ици и чакането ще е по-малко...
Знам ли ?...

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: За и против 5 МТ на Kia Spotage III 2.0 16V D-CVVT 4WD
« Отговор #17 -: Април 06, 2012, 04:23:23 pm »
Споменатото от Жорето по-горе,не е ич верно за ремонтите music
Единственното което е минус,това е разхода! Папка си повече,но в разумни граници

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: За и против 5 МТ на Kia Spotage III 2.0 16V D-CVVT 4WD
« Отговор #18 -: Април 06, 2012, 04:45:15 pm »
Дано да съм сгрешил....
Познавам доста хора , които докато си караха колите само се хвалеха (други марки) , пък като им се повредиха скоростите/съединителите , 80-90 % от тях си оставиха колите да им гният по улиците - я заради липса на части , я заради безбожни цени на ремонтите....

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За и против 5 МТ на Kia Spotage III 2.0 16V D-CVVT 4WD
« Отговор #19 -: Април 06, 2012, 04:56:41 pm »
Споменатото от Жорето по-горе,не е ич верно за ремонтите music
Единственното което е минус,това е разхода! Папка си повече,но в разумни граници
При това има някои модели, на които им дават малко по-малък разход на автоматика при еднакви двигатели. Поне така обявяват, пък дали е вярно... При всички случаи при модерните автоматици разликата в разхода не е толкова голяма.

А това с копчетата го казах ей така, има модели с предавки на волана. Идеята е, че не реагира по същия начин колата като с механиката.

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: За и против 5 МТ на Kia Spotage III 2.0 16V D-CVVT 4WD
« Отговор #20 -: Април 06, 2012, 05:40:00 pm »
Ами какво да ви кажа. Аз с се кефя на моята самоадаптираща се скоростна кутиика :)
Не ми липсват толкова ръчните. Ако пък ви залипснат,мятам се на сиида music

cmapmep

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 212
Re: За и против 5 МТ на Kia Spotage III 2.0 16V D-CVVT 4WD
« Отговор #21 -: Април 06, 2012, 07:46:51 pm »
Напълно подкрепям Жорето. Последната ми кола, преди Спортиджа, беше автомат и не бих си взел отново, освен ако не е малолитражка за града. Определено на извънградско при по-екстремни изпреварвания предпочитам аз да вземам решенията колко предавки да смъкна надолу, в стръмните планински проходи също бих предпочел ръчката. За офроуд и буксуване в сняг и кал изобщо няма да коментирам. Колкото до това, дали 5-степенната ръчка е подходяща за двулитровия мотор, от техническа гледна точка не мога да кажа дали има недостатъци, но като потребител бих я предпочел пред 6-степенната. Моята е с 6 скорости и 5-та доста често я пропускам. Всичко опира до лични предпочитания и стил на каране. Успех с избора!

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: За и против 5 МТ на Kia Spotage III 2.0 16V D-CVVT 4WD
« Отговор #22 -: Април 06, 2012, 08:11:25 pm »
Освен оф-роуда - как ли се "пали" кола с автом. скорости ако има някакъв проблем(макар и дребен) ? Всички казват , че нито с теглене , нито с бутане може.
Пак ще се повторя - и двете кутии си имат своите предимства и недостатъци , но  тук си опират нещата до желание , финансови възможности....
Колега (който отвори темата) , ако много се чудиш има два варианта :
 - помисли си още (ама малко) , че да не си останеш с настоящата кола %)
 - в края на краищата - хвърляй чоп и каквото се падне - взимай другото... :) Само да не си мислиш за "смяна на кутиите" :)
Офф - май съвсем ще те объркам  rofl
Каквото и да вземеш от двете - все е добро , да знаеш !!!
Успех в избора !!!

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За и против 5 МТ на Kia Spotage III 2.0 16V D-CVVT 4WD
« Отговор #23 -: Април 06, 2012, 08:18:52 pm »
Както каза някой тестдрайв му е майката. В София все ще ти намерят да се качиш на нещо, за провинцията - сложна работа.

Иначе и аз предпочитам 5 скорости пред 6...

The Saint

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: За и против 5 МТ на Kia Spotage III 2.0 16V D-CVVT 4WD
« Отговор #24 -: Април 06, 2012, 08:50:39 pm »
Казаха ми че в цялата страна няма тест автомобил с 5 скоростна кутия и ако си поръчам такава срока на доставка ще е 4-5 месеца, а ако е автоматик имат налични. Като цяло май ще изчакам малко, а и парици мога да посъбера и да си взема автомат :), но пак казвам ако някой знае да има някаква техническа причина дилърите да не препоръчват 5 степенната ръчна кутия да казва.

lini

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 175
  • Sportage SLE 2.0
Re: За и против 5 МТ на Kia Spotage III 2.0 16V D-CVVT 4WD
« Отговор #25 -: Април 08, 2012, 08:54:20 pm »
Еми ето защо ти препоръчват автоматика - имат налични  :)
Иначе ръчната кутия на 2.0 бензина незнайно защо е с 5 скорости срещу 6 за ръчката на малкия бензин. Дилъра не можа да каже със сигурност като питах, но според мен е недостатък.  Ако имаше 6та разхода извън града щеше да по-приличен. Явно има причина обаче - примерно преди малко се прибрах към София и по баира след Ботевград на 5-та със 120 не искаше да набира повече с 4 човека и багаж. Ако имаше 6та скорост не ми се мисли  :) Между другото точно след Ботевград се намерихме с друг Спортидж - сивичък от София. ;D


The Saint

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: За и против 5 МТ на Kia Spotage III 2.0 16V D-CVVT 4WD
« Отговор #26 -: Април 08, 2012, 09:33:21 pm »
Това не може да бъде. Очаква се да продължи да набира макар и с 4 човека и багаж, все пак е с 160 коня.

lini

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 175
  • Sportage SLE 2.0
Re: За и против 5 МТ на Kia Spotage III 2.0 16V D-CVVT 4WD
« Отговор #27 -: Април 08, 2012, 10:28:05 pm »
Набира си супер, ама на 4та  :) Въртящия момент идва при по-високи обороти (над 4000). За съжаление няма турбо този бензинов мотор.

aris

  • Spammer
  • *****
  • Публикации: 816
  • Pro Cee'd / Audi A1 TFSI S-tronic 7 automatic
Re: За и против 5 МТ на Kia Spotage III 2.0 16V D-CVVT 4WD
« Отговор #28 -: Април 09, 2012, 10:18:22 pm »
Най добрия вариант е дизеловия с 184 кончета ръчна..  ok

The Saint

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: За и против 5 МТ на Kia Spotage III 2.0 16V D-CVVT 4WD
« Отговор #29 -: Април 09, 2012, 10:22:58 pm »
О, да това е върха на сладоледа :), но и цената е вледеняваща :)