Автор Тема: Зимни гуми - Sportage III  (Прочетена 28407 пъти)

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #60 -: Декември 18, 2012, 06:42:55 pm »
Води се, че с по-малката гума тежестта на колата се разпределя на по-малка повърхност и така се постига по-добър контакт на сняг. За комфорт и разход нямам идея, но се съмнявам да се усеща голяма разлика. Аз например бих се придържал към оригиналния размер, защото колата изглежда доста по-добре с голяма джанта.

sugar4o

  • Новак
  • *
  • Публикации: 49
  • ex Sportage III EX - 1.6 GDI (откраднат)
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #61 -: Декември 18, 2012, 06:43:54 pm »
+1 на direct
Вече няколко пъти чета как по-малките джанти, щели да доведат до по-малък разход... Не виждам как това би могло да е вярно
За зимни гуми има смисъл да са по-тесни от летните (като това не е задължително), защото така теглото на автомобила се съсредоточава върху по-малка повърхност.
Другото нещо заради което хората слагат по-малки джанти за зимните гуми е че гумите при по-малките размери са по-евтини.
Та аз лично не виждам голям смисъл да сваляш размери на джантите, освен ако не търсиш по-тънки (като цена и широчина :)) гуми.
Аз съм със 17 ки джанти и си сложих  - http://www.adk.bg/?go=products&p=detail&itemId=296 със същия като летния размер, защото до сега най-екстремното по което съм карал е просто заснежен път.:)
« Последна редакция: Декември 18, 2012, 06:45:34 pm от sugar4o »

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #62 -: Декември 18, 2012, 06:53:11 pm »
И аз съм с такива и съм много доволен. Гледам си ги взел и по-евтино от мен. :) Иначе няма спор, че малката джанта ще намали разхода, най малкото защото е по-лека. Просто не вярвам да се спестят повече от 10 лв. да кажем за целия зимен сезон.

lirex

  • Новак
  • *
  • Публикации: 43
  • Sportage 2.0D CRDi HPE 6AT 4WD TX+ 186 HP
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #63 -: Декември 18, 2012, 06:55:59 pm »
Т.е. няма проблем да си остана с 18-ките джанти и само гумите да сменя? Или да слагам 17-ки? Не държа да сменям джанти, нито да вземам по-евтини гуми, а да съм спокоен, че ако оставя 18-ки няма да имам някакви проблеми с дупки или някоя пряспа :)

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #64 -: Декември 18, 2012, 07:01:04 pm »
Т.е. няма проблем да си остана с 18-ките джанти и само гумите да сменя? Или да слагам 17-ки? Не държа да сменям джанти, нито да вземам по-евтини гуми, а да съм спокоен, че ако оставя 18-ки няма да имам някакви проблеми с дупки или някоя пряспа :)
Щом ти се дават пари и с 18 ки става. Ти си с 4х4 и нямам да имаш проблеми. В Отговор на Sugar4o бих казал, че сам си отговорил за по-ниският разход - има по малка площ върху която колата стъпва, респективно по малко търкане. Друг е въпроса дали колата въобще е изчислена да се движи с такъв размер. Понякога това може да доведе и до по - висок разход.

lirex

  • Новак
  • *
  • Публикации: 43
  • Sportage 2.0D CRDi HPE 6AT 4WD TX+ 186 HP
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #65 -: Декември 18, 2012, 07:05:39 pm »
Чудесно, значи оставам с 18-ките и ще избирам само гуми! Мерси :)

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #66 -: Декември 19, 2012, 09:22:58 am »
Колега lirex,
При мен като отворя шофьорската врата се вижда следната малка табелка:


Според нея, моята кола може да се кара с тези размери гуми и съответните за тях джанти - това е информация от производителя на колата. Предполагам и на твоята кола ще има подобна табелка (ако не и съвсем същата). Който и от тези размери гуми (и джанти) да избереш - няма да имаш проблеми (особенно ако смяташ да ползваш колата за превозване от точка А до точка Б). Разликите в разхода от това, че гумата имала по-малка или по-голяма контактна площ с пътя (за различни ширини става дума) или от това, че джантата е по-малка и по-лека (но гумата по-голяма и по-тежка) ще бъдат в рамките на статистическата грешка. Мое мнение!

Вземи си каквито джанти ти харесат и каквито размери гуми препоръчва производителя и си гледай кефа.
Успех!