Автор Тема: Зимни гуми - Sportage III  (Прочетена 28423 пъти)

Thor

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 146
Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #45 -: Ноември 12, 2012, 11:00:49 am »
Много съм доволен, че не си взех по-рано гуми. В момента се спукват да се надцакват сайтовете и на няколко места видях DM V1 за 307 лв. В момента се чудя между нея и два Nokian-а - WR G2 и HAKKAPELIITTA R. Последната би трябвало да е най-добрата, но едва ли ще се наканя да дам 100 лв. отгоре за гума.

Зимните гуми на нокиан си заслужават цената (особено R). Като сменя гумите летни/зимни и все едно се качвам и карам друга кола.

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #46 -: Ноември 23, 2012, 05:50:37 pm »
Вече 2 комплекта гуми купувам от http://www.avtogumi.bg

След повече от месец разправяне с БГ сайтове и обяснението "няма в наличност" днес ми писна и поръчах от тези пичове. Цените не са най-най, но ме спечели безплатната доставка и наличността. Вторник направо идват да ми сложат на колата DM-V1. След като отпаднаха джантите се бях амбицирал за Hakkapeliitta R, но не можах да ги намеря на добра цена.

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #47 -: Ноември 23, 2012, 09:08:17 pm »
Е,хубавите неща си държат цената!

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #48 -: Ноември 23, 2012, 10:23:12 pm »
За 350 лв. ми ги предложи Пешо, но ги нямаха в наличност. На едно място ми ги даваха за 365 лв., но отстъпката беше с джанти. А малкото сайтовете със значително по-добри цени просто не предлагат Нокиан.

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #49 -: Ноември 27, 2012, 05:50:26 pm »
Вече съм с DM-V1 на оригиналните джанти. И 4-те са 20-та седмица на 2012 г. и си пише Made in Japan. Монтираха ми ги с мобилен екип от avtogumi.bg

Споделих с гумаджията всички дискутирани проблеми за фабричния комплект. Относно баланса каза, че понеже гумите си се трият постоянно, баланс така или иначе е препоръчително да се прави на всеки 5000 км. Тоест не върви само да сменяш двата комплекта, така или иначе трябва да правиш баланс от време на време...

Утре ще тествам дали е наред баланса на Околовръстното. Казваха, че при проблем ще дойдат пак, но много рядко им се е случвало. Надписах си и гумите, за да мога напролет да сменя предните и задните за по-равномерно износване.

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #50 -: Ноември 30, 2012, 09:01:45 am »
Не е така, трябвало баланс. Ами ако не трябва, защо трябва да ти драскат пак джантите с отлепяне на старите баланси и лепене на нови. Тогава боя и тн си заминава. Верно е че при удар или спукване, пак трябва но това са други обстоятелства. Аз съм на мнение, че няма нищо по-добро от направеното в завода. В книжката на колата никъде не пише , че трява след 5000 хил км да се пребалансират. Според мен това е измислица на фирмите. Имам колега колеги, които си карат с оригиналоните вече 30 хил и повече и не са правели такива пребалансирания.
« Последна редакция: Ноември 30, 2012, 09:19:12 am от Shadow »

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #51 -: Декември 04, 2012, 10:11:01 am »
Да ви похваля гумите! Специално ходих да тествам на Орхид хилс - стръмно и лед. Две коли се пробваха неуспешно, а други просто се отказаха. Минах триумфално, като даже не ми светна лампичката на ESP-то, което значи че не ми е превъртала гумата. :O Да ви кажа честно за момент реших, че погрешка са ми сложили 4x4 в завода.  ;D

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #52 -: Декември 04, 2012, 10:50:56 am »
хаха.Браво music

sugar4o

  • Новак
  • *
  • Публикации: 49
  • ex Sportage III EX - 1.6 GDI (откраднат)
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #53 -: Декември 05, 2012, 08:49:31 am »
След такъв "отзив" няма как да не си поръчам и аз едни такива :)

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #54 -: Декември 05, 2012, 11:31:53 am »
Тествах и на мокро. Европейският етикет им дава ниска оценка - E или F беше. В The Mall като се намокри подземния паркинг става като лед настилката. С другата кола се пързалям на всеки завой, ако дам газ или вляза остро. С тия гуми какво ли не пробвах и беше винаги залепена колата. Друг въпрос и, че предполагам колата помага, не е само до гуми.

И тая зима се убедих, че на някои шофьори им се губи физиката. Не може да тръгваш да изкачваш заледен баир и да не се засилиш поне малко преди това. Също така не може да даваш яко газ на първа - и с шипове да си, пак ще превъртиш гумите. Поне на новите коли ESP-то ограничава глупостите. :)

Deliyski

  • Новак
  • *
  • Публикации: 2
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #55 -: Декември 09, 2012, 12:32:46 pm »
Колеги,да ви попитам за тези гуми дали стават за спортиджа.
http://www.gumi1.bg/bg/catalog/id/23238.html
и тези,
http://www.gumi1.bg/bg/catalog/id/23239.html
Доколкото знам слагат на него и гуми за лека кола,че не бил много тежък.

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #56 -: Декември 09, 2012, 12:46:05 pm »
Стават и двете. Този сайт имат добри цени, но нямат наличност на всички обявени гуми. Колата е достатъчно лека и за ниския индекс за тежест, но с тия размери няма нисък индекс. :)

lirex

  • Новак
  • *
  • Публикации: 43
  • Sportage 2.0D CRDi HPE 6AT 4WD TX+ 186 HP
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #57 -: Декември 18, 2012, 05:43:43 pm »
И аз бих искал да попитам нещо, понеже не разбирам много. Спортиджа ще дойде с летни 18-ки. Какви е по-добре да сложа за зимни - 18-ки, 17-ки или 16-ки? Мислех за 17-ки, само че някой видях е писал за 16-ки. Мислех, че за модела са предвидени 17 и 18 само.

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #58 -: Декември 18, 2012, 05:59:55 pm »
За БГ не ги дават с 16-ки, но си има оригинална джанта. Ще ти е малко разправия да си намериш джанта. Иначе при правилния размер почти няма да има отклонение в километража.

235/55R18
225/60R17
215/70R16

lirex

  • Новак
  • *
  • Публикации: 43
  • Sportage 2.0D CRDi HPE 6AT 4WD TX+ 186 HP
Re: Зимни гуми - Sportage III
« Отговор #59 -: Декември 18, 2012, 06:18:14 pm »
Мерси :) Но кое е по-добре? 16 или 17 и защо? Разхода ли е показателен или по-мекото каране?