Автор Тема: Да замена ли Rio-то със Sportage  (Прочетена 30483 пъти)

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Да замена ли Rio-то със Sportage
« Отговор #75 -: Септември 13, 2012, 10:39:22 pm »
1.6 GDI би трябвало да е достатъчно пъргав за градски условия и при по-спокойно каране в извънградски условия да е ОК.
Бях писал подробно в друга тема. Освен че е пъргав ми дава 8 градско, а на междуградско с 80-90 съм докарвал 5.5. Просто рядко се кара на такива пътища. :) Иначе на магистрала лапа до 10. Странно ми е, че големият бензин харчи на магистрала. Очаквах да харчи повече в града и по-малко при големите скорости.

И да се заям пак с Shadow - на магистрала включеният климатик не би трябвало да вдига разхода. Лесно можеш да провериш като го изключиш за 30-40 км. :-*

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: Да замена ли Rio-то със Sportage
« Отговор #76 -: Септември 14, 2012, 09:57:41 am »
1.6 GDI би трябвало да е достатъчно пъргав за градски условия и при по-спокойно каране в извънградски условия да е ОК.
Бях писал подробно в друга тема. Освен че е пъргав ми дава 8 градско, а на междуградско с 80-90 съм докарвал 5.5. Просто рядко се кара на такива пътища. :) Иначе на магистрала лапа до 10. Странно ми е, че големият бензин харчи на магистрала. Очаквах да харчи повече в града и по-малко при големите скорости.

И да се заям пак с Shadow - на магистрала включеният климатик не би трябвало да вдига разхода. Лесно можеш да провериш като го изключиш за 30-40 км. :-*
Ееее вече колега взе да послъгваш! За да напишеш такива числа първо провери какво показва за разход на твоя автомобил в официалния сайт на киа. Искаш да ми кажеш, че караш това перпетомобиле в по-идеални условия от инженерите на Киа rofl, които са засякли разхода му от 6 на сто извънградско. Незнаех, че разтоянието от София до Петолъчката се равнява на 30-40 км. Аз не си спирам климатика за да пестя от него, изглежда дизелите не са перпетомобиле и все пак го усещат когато е пуснат  rofl
« Последна редакция: Септември 14, 2012, 11:35:56 am от Shadow »

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Да замена ли Rio-то със Sportage
« Отговор #77 -: Септември 14, 2012, 12:15:58 pm »
Аз съм може би единственият собственик в този форум, който си е критикувал колата за големия разход. Когато казвах че харчи над 10, а според инжинерите е 7.8 нямаше проблем. Повечето хора като инвестират толкова пари се размечтават и ти си много ярък пример. Климатик аз не изключвам, защото ако си забелязъл за мен не толкова важен разхода и затова съм с бензин. Това, че климатикът не вдига разхода при големи обороти вече съм го писал няколко пъти, както и че при идеални условия винаги ми пада под 6 разхода по борд! Това е доста показвателно, че четеш постовете избирателно, което стана ясно и от темата с въртящия момент, където само ти не разбра, че статията защитава моята (нашата) теза, а не твоята. И пак да повторя (не че ще прочетеш) - под 6 пада със скорост 70-80-90, което на магистрала няма как да постигна, защото там под 140 не падам. Ако не вярваш за разхода, нулираме в движение и намалям до 80. Може да караме над 100 км, няма да качи над 6. Само трябва да е след Пазарджик, за да е равен пътя.

И не забравяй, че това е един от най-икономичните бензинови двигатели в серийно производство, за който има доста статии. А твоят не се споменава много често и едва ли е от най-икономичните дизелови. И подобно на състезанията, където им трябва скорост и всички карат с бензин, има едно състезание за икономични двигатели, което се казва нещо от рода на "100 мили с един литър". Всеки може да си разработи двигател и да участва, като може да използва каквото си поиска за гориво. Досега само бензинови двигатели са печелили...

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: Да замена ли Rio-то със Sportage
« Отговор #78 -: Септември 14, 2012, 01:15:45 pm »
Аз съм може би единственият собственик в този форум, който си е критикувал колата за големия разход. Когато казвах че харчи над 10, а според инжинерите е 7.8 нямаше проблем. Повечето хора като инвестират толкова пари се размечтават и ти си много ярък пример. Климатик аз не изключвам, защото ако си забелязъл за мен не толкова важен разхода и затова съм с бензин. Това, че климатикът не вдига разхода при големи обороти вече съм го писал няколко пъти, както и че при идеални условия винаги ми пада под 6 разхода по борд! Това е доста показвателно, че четеш постовете избирателно, което стана ясно и от темата с въртящия момент, където само ти не разбра, че статията защитава моята (нашата) теза, а не твоята. И пак да повторя (не че ще прочетеш) - под 6 пада със скорост 70-80-90, което на магистрала няма как да постигна, защото там под 140 не падам. Ако не вярваш за разхода, нулираме в движение и намалям до 80. Може да караме над 100 км, няма да качи над 6. Само трябва да е след Пазарджик, за да е равен пътя.

И не забравяй, че това е един от най-икономичните бензинови двигатели в серийно производство, за който има доста статии. А твоят не се споменава много често и едва ли е от най-икономичните дизелови. И подобно на състезанията, където им трябва скорост и всички карат с бензин, има едно състезание за икономични двигатели, което се казва нещо от рода на "100 мили с един литър". Всеки може да си разработи двигател и да участва, като може да използва каквото си поиска за гориво. Досега само бензинови двигатели са печелили...
Отново противоречия, но няма да се впускам пак в думите ти, че ми омръзна...Явно си открил перпетомобиле в твоя Спортидж да пускаш климатика и той да не оказва влияние. Мисля, че няма вече тема, в която да не съм те помолил да спреш с тия сравнения, но явно не аз, а ти четеш през редовете  ;D
« Последна редакция: Септември 14, 2012, 01:33:09 pm от Shadow »

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Да замена ли Rio-то със Sportage
« Отговор #79 -: Септември 14, 2012, 03:45:43 pm »
Обяснявам за пореден път максимално елементарно. Това почти всеки шофьор на нова кола го е откривал от собствен опит (на междуградско климата не товари), но да се опитам да обясня механиката.

При някои коли климатикът е на ток от генератора, при други директно си дърпа въртящ момент с ремък от двигателя. За да работи климатика му трябва определено количество енергия, която в зависимост от условията се променя, но приемаме, че е сравнителна константа.

Като си спрял на светофара, климатикът си работи и си иска ток, а оборотите ти са зле. За да не изпуши климатика, двигателят трябва да работи малко по-здраво, за да произвежда енергия за климата. Затова и се вдига разхода на гориво.

Като караш на магистралата обаче генераторът произвежда ток в излишък и може да захрани и два климатика. Излишната енергия обаче са набива в акумулатора. Дори да не дърпа от генератора, а директно от двигателя, при тия обороти натоварването на двигателя е незначително, за да може да се усети в разхода.

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: Да замена ли Rio-то със Sportage
« Отговор #80 -: Септември 14, 2012, 04:49:20 pm »
Честно казано за втори път чувам климатик на ток. Първият бе сложен фабрично на някоя от новите Лади и наистина бе с елемент на пелтие захранван на ток. Хората доста се оплакваха като казвах, че това е пълна глупост. direct ти сигурен ли си, че климатика ти е на ток  8-) , че да не го усешташ. Аз си мисля, че е компресорен, които директно се захранва от пистовия ремък при нужда. Наколкото и оборота да си той ще си дърпа от мощността щом си иска.С две нови коли съм и на двете са копмресорни. Никъв ток и тн.
"Като си спрял на светофара, климатикът си работи и си иска ток, а оборотите ти са зле. За да не изпуши климатика, двигателят трябва да работи малко по-здраво, за да произвежда енергия за климата." - е как може да изпуши климатика, когато няма достатъчно мощност от двигателя?!? Я кажи сега? - максимално елементарно ако може  bye
« Последна редакция: Септември 14, 2012, 05:23:48 pm от Shadow »

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Да замена ли Rio-то със Sportage
« Отговор #81 -: Септември 14, 2012, 05:25:48 pm »
"Изпуши" е жаргон. Решил съм че е по удачно от "да се насере" или "да клекне", или "да пръдне". Нямаш за какво да се хванеш и се хващаш за изказа ми. Писал съм и за компресорен климатик, какъвто най-вероятно е и на нашите, но ти пак четеш избирателно. Когато двигателят ти работи на пълна мощност, за да ти поддържа 140 км/ч, ремъчето на климата едва ли го товари повече от допълнителната тежест на ароматизаторчето в колата.

BODUR_SD

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 155
Re: Да замена ли Rio-то със Sportage
« Отговор #82 -: Септември 15, 2012, 08:28:09 am »
Темата се разви по странен начин.  :o :o

yaskam

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 55
Re: Да замена ли Rio-то със Sportage
« Отговор #83 -: Септември 18, 2012, 07:28:47 am »
Темата се разви по странен начин.  :o :o

Именно!
Затова ви пускам нещо любопитно, но малко старо:
http://carsort.com/compare/Kia-Rio-RIO5-SX-vs-Kia-Sportage-LX
Оказа се, че и други преди coolman_kk са изпитвали същата дилема, но със стария модел на RIO ;D
В живота някои битки продължават вечно :)

CoolMaN®

  • Наблюдава денонощно
  • Spammer
  • *****
  • Публикации: 933
Re: Да замена ли Rio-то със Sportage
« Отговор #84 -: Септември 18, 2012, 09:13:34 am »
Ами в новото Rio има доста неща които няма в старото по табличките които ги сравняват.
Аз обаче, май ще взимам и двете коли  :-*  music

BODUR_SD

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 155
Re: Да замена ли Rio-то със Sportage
« Отговор #85 -: Септември 18, 2012, 08:23:17 pm »
Щом можеж да си го позволиш, най-добре и двете. ok

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Да замена ли Rio-то със Sportage
« Отговор #86 -: Септември 18, 2012, 10:50:18 pm »
Ееее вече колега взе да послъгваш! За да напишеш такива числа първо провери какво показва за разход на твоя автомобил в официалния сайт на киа. Искаш да ми кажеш, че караш това перпетомобиле в по-идеални условия от инженерите на Киа rofl, които са засякли разхода му от 6 на сто извънградско.

Отсечка изхода на магистрала Тракия - Пазарджик. Има три знака 60, затова беше идеално за теста. Нулирах средния разход при постоянна скорост от 70 км/ч и карах около минута преди да включа камерата. Тръгна от 6.7, но веднага падна на 5.5 и стоя така през цялото време, като падна на 5.4 точно като пуснах камерата. Отсечката беше супер равна, като според GPS-a даже се изкачих един метър.

На връщане от светофара на Цариградско, след който става 80 ограничението, карах до 4-ти километър с 90 км/ч и ми даде пак 5.5 средно, но тук не се брои, защото има спускане. При първия тест с педала поддържах скоростта, а при втория с автопилота.

KIA Sportage - 1.6 GDi Engine - Fuel Efficiency

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: Да замена ли Rio-то със Sportage
« Отговор #87 -: Септември 19, 2012, 09:47:41 am »
Ееее вече колега взе да послъгваш! За да напишеш такива числа първо провери какво показва за разход на твоя автомобил в официалния сайт на киа. Искаш да ми кажеш, че караш това перпетомобиле в по-идеални условия от инженерите на Киа rofl, които са засякли разхода му от 6 на сто извънградско.

Отсечка изхода на магистрала Тракия - Пазарджик. Има три знака 60, затова беше идеално за теста. Нулирах средния разход при постоянна скорост от 70 км/ч и карах около минута преди да включа камерата. Тръгна от 6.7, но веднага падна на 5.5 и стоя така през цялото време, като падна на 5.4 точно като пуснах камерата. Отсечката беше супер равна, като според GPS-a даже се изкачих един метър.

На връщане от светофара на Цариградско, след който става 80 ограничението, карах до 4-ти километър с 90 км/ч и ми даде пак 5.5 средно, но тук не се брои, защото има спускане. При първия тест с педала поддържах скоростта, а при втория с автопилота.

KIA Sportage - 1.6 GDi Engine - Fuel Efficiency

Виж сега и на мен на риото ми е показвал среден разход 4,7 ама нали се сещаш колко е верно това. Пусни го в нормални условия примерно София - Стара Загора като се прибираш и ще видиш, че далеч не толкова разхода ти. Ако беше толкова нисък според теб Киа толкова ли са зле, че да не го напишат в официалните си характеристики за Спортидж. Това много ясно ще им донесе по-добри печалби. Там в графата извънградско пише съвсем друго  + това на този мотор си се усеща климатика няма как?!
« Последна редакция: Септември 20, 2012, 09:35:49 am от Shadow »

yaskam

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 55
Re: Да замена ли Rio-то със Sportage
« Отговор #88 -: Септември 21, 2012, 09:11:56 am »
Ами в новото Rio има доста неща които няма в старото по табличките които ги сравняват.
Аз обаче, май ще взимам и двете коли  :-*  music
Имането, не е като нямането! ;D
/стара махленска поговорка?
Колкото повече! Толкова повече!
/Мечо Пух? ;D

BioShape

  • Новак
  • *
  • Публикации: 8
Re: Да замена ли Rio-то със Sportage
« Отговор #89 -: Септември 23, 2012, 07:34:49 pm »
Там в графата извънградско пише съвсем друго  + това на този мотор си се усеща климатика няма как?!




На 2.0 CRDI  184 hp ,  да ти кажа ама ГРАМ не се усеща климатика , доста е голям двигатела  за да го усети yahoo