Автор Тема: Sportage срещу Yeti  (Прочетена 18765 пъти)

Embezzler

  • Почетен член
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 510
  • Honda CR-V 1.6 i-DTEC AWD
Sportage срещу Yeti
« -: Септември 18, 2012, 08:55:58 pm »
Дойде време да отворя темата за пряко сравнение между Sportage и Yeti. Както писах по другите теми до преди седмица не се съмнявах, че Sportage е моята кола докато нещата не станаха сериозни и разбрах, че въпреки третата смяна в производството в Словакия, чакането за Sportage си остава 6 месеца, а и офертата за обратно изкупуване на моята кола от само 9 000 лв. е доста под пазарната цена.

Моментът на колебание ми беше достатъчен да дам втори шанс на Skoda Yeti, като втори приоритет в моя списък. Държа да отбележа, че си избирам следващата кола от повече от година и съм тествал почти всичко в този клас - ASX, ix35, Qashqai, Kuga. Бях отписал Yeti, заради първото впечатление, което бях придобил на пловдивския автосалон миналата година, но там ЕТ бяха изложили някаква много неприятна базова версия.

Сега да представя претендентите:

Sportage 1.6 GDI LX в бяло. Разликата с версията за нашия пазар е само липсата на мигачи в огледалата. За мене е важно, че в LX няма хром, защото на бяло ми стои малко кичозно.



Skoda Yeti 1.4 TSI Fresh в червен неметалик и черен покрив



Няма да наблягам на техническите характеристики, защото са достъпни навсякъде, но ще изброя моите положителни и отрицателни впечатления:

Sportage

Плюсове:
Ценова оферта от 32000 лв. (включително аларми, еко такси и т.н)
Екстериорният дизайн е неповторим в този сегмент, Може би само Evoque го надминава като впечатление, което оставя на пътя.
Пъргав двигател. Много приятен за каране, като съвпада с моя афинитет към високите обороти.
Голямо вътрешно пространство. Покрива ми всички нужди включително и плановете за дете.
Отпред се чувствам много уютно и заради високата странична линия дори спортно. Усеща се някаква приемственост в марката.

Минуси
Няма опции за кустомизиране. Има много излишни опции, които не ми трябват, но няма управление на музиката от волана.
Чести интервали за сервизно обслужване. минавам по 28-30к на година, а това означава по 2 пъти в сервиз.
Неприятен размер гуми. Прекалено са скъпи.
По-лошо пътно поведение от Yeti, но не е зле в никакъв случай
Срок на доставка между 5 и 6 месеца.
Лош обзор напред и назад. Не искам парктроници.

Yeti

Плюсове:
И тук дизайнът ми харесва. На 180 градуса от Sportage e, но е доста индивидуалистичен и пак се откроява особено в моята цветова комбинация
Пътно поведение. Yeti-то се усеща по-добре от моя pro_cee'd  на пътя въпреки, че е с 30мм по-високо
Почти неограничени опции за кустомизиране. Добавям си само екстрите, които искам
Интериорът е по-добре изработен и сглобен. Таблото ми харесва повече.
Голяма вариативност на вътрешното пространство.
1.4 TSI е по-гъвкав от 1.6 GDI. Заради по-големия въртящ момент, не усещат климатик и товар.
Срок на доставка 2, 3 месеца.
Удължени интервали на сервизно обслужване
Добър обзор напред и назад.

Минуси
Отпред ми е малко тясно. Дясното ми коляно се опира в централната конзола.
Купето тип баничарка ми малко неестествено. Прекалено много място над главата имам и не знам какво да го правя :)
Предните прозорци имат неприятен остър ръб като са полуотворени. Малък детайл, ама ме дразни.
Двигателят няма толкова спонтанни реакции като атмосферния на Sportage.
По-висока цена. Офертата ми е 34 600 с всички опции, които искам.
От ЕТ също ми предлагат 9 000 за моята кола.
По-малка гаранция 4 години и 60 000 км.







BioShape

  • Новак
  • *
  • Публикации: 8
Re: Sportage срещу Yeti
« Отговор #1 -: Септември 18, 2012, 09:21:39 pm »
Здравей , според мен няма смисъл от сравнение между двата автомобила :) Sportage го къса от всякъде , можеш да сравниш Тигуан със Sportage , поне ще е по интересно .

Embezzler

  • Почетен член
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 510
  • Honda CR-V 1.6 i-DTEC AWD
Re: Sportage срещу Yeti
« Отговор #2 -: Септември 18, 2012, 09:37:19 pm »
Неподготвен се изказваш. Yeti и Tiguan са една и съща кола, само дето Tiguan е с 10 000 лв. по-скъп в сходни конфигурации.

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Sportage срещу Yeti
« Отговор #3 -: Септември 18, 2012, 09:56:35 pm »
Тц
Не ми се мисли какво те чака с всичките неща дето ти пречат в шкодата music
Аз поне имам и шкода,та и в другата тема,пак ти го казвам.Не прави грешката на жена ми 8-)
Верно нашата макар и малка има много екстри,но си остава шкода!
За мен единственият +,е това,че мога да си сложа и обслужвам колата където пожелая.Стигна ли до ЕТ без да съм я обслужвал там,ми съдират кожата с цените.Както за преглед,така и за обслужване. Затова си я обслужвам там. Винаги си нося моя консумативи,такива каквито аз си харесам.Все пак,аз я карам колата,аз и знам какво харесва music
Някъде из темите тук бях пуснал една хубава фактурка на нова суперб.Мисля ще се сетиш за нея  crazy
Факт е,че има и други интересни неща за сервиза,но това друга тема music
За киа какво да ти пиша.Минал си досега нещата и си наясно :)

Аз давам още поне 5 години на корейците,и ще поразместят стабилно класациите на колите yahoo

В крайна сметка,вземи си това което наистина ти допада ;) Може и вагона да дочакаш.Новичкият :)
« Последна редакция: Септември 18, 2012, 10:01:02 pm от Митето »

Embezzler

  • Почетен член
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 510
  • Honda CR-V 1.6 i-DTEC AWD
Re: Sportage срещу Yeti
« Отговор #4 -: Септември 18, 2012, 10:14:19 pm »
Какво толкова се е случило на твоята Fabia. Аз си я спомням жива и здрава :). А за фактурата на Superb-а - който иска DSG, си плаща рано или късно.

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Sportage срещу Yeti
« Отговор #5 -: Септември 18, 2012, 10:34:27 pm »
Ех Ачка.Фабията се разтропа рейката на 4 к км :)
В сервиза ми казват:Само нова! 2000лв без монтажа music
В магазина ми казва има рециклирана-1700лв devil
Както и да е,оправих си я.
Последва дефект на таблото :)
Разбрахме се,да платя само преместването на данните на новото.
Сега на 28к км 2-а лагера тампона на макферсона.Ама си я обичам заради автоматика и екстрите вътре ;D
п.п.
Забравих друго.Планките на страничните огледала са слабост  music
Моето вече не може да се регулира,докато не отида да кихна някви си 300 и отгоре пари krivogled
А и до тук съм теглин някъв тотал от ходене за такива дреболии до севриза + плащане на всяко влизане,грубичко 1000лв 8-) или 2 обслужвания на киата,и то в София  crazy
« Последна редакция: Септември 18, 2012, 10:51:04 pm от Митето »

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Sportage срещу Yeti
« Отговор #6 -: Септември 18, 2012, 10:54:55 pm »
Единственото хубаво нещо според мен в шкодата е двигателя и то само защото е с турбо и компресор. Има сила но дано не те налегнат проблемите със зъбчатките и веригата. Ако го усетиш навреме - сменят гаранционно, ако двигателя стане на салата - почват да се правят на луди и почват проблемите.

Аз също я заглеждах преди време шкодата, но от вътре и от вън си ми прилича на 14 годишния ми голф, все едно времето е спряло при шкода.
Сам си писал, че нещо не ти е удобна. При положение, че ще изпитваш това неудобство всеки път когато се качиш вътре да караш .... ти си решавай.

Може ли малко подробности по това становище:
"Двигателят няма толкова спонтанни реакции като атмосферния на Sportage."
« Последна редакция: Септември 18, 2012, 10:56:58 pm от rmk »

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Sportage срещу Yeti
« Отговор #7 -: Септември 18, 2012, 10:57:01 pm »
Аз мисля,че ако от шкода четат тук,ще си ни коментират за пристрастени crazy
Пусни една тема и в шкода ;D

Embezzler

  • Почетен член
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 510
  • Honda CR-V 1.6 i-DTEC AWD
Re: Sportage срещу Yeti
« Отговор #8 -: Септември 18, 2012, 11:05:24 pm »
На шкодата моторът е версията само с турбо, без компресор. Според Autobild веригите се разтягат на по-старите 1.4 - преди 2009. Иначе говоря чисто субективно как на турбо мотора му трябва малко време за реакция, като му дадеш газ. И това не е заради осезаем турбо лаг. 1.6 GDI ми е по-приятен за каране, въпреки че 1.4 TSI e по-бърз, ама не знам дали 1.6 няма да клекне при натоварена кола. Когато го тествах бях само аз и дилър от КМБ.

Отдавна чета Yeti раздела в шкода форума, ама надали някой ще се изкаже по-адекватно там.

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Sportage срещу Yeti
« Отговор #9 -: Септември 18, 2012, 11:09:15 pm »
Питай
Нищо не ти пречи ;D

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: Sportage срещу Yeti
« Отговор #10 -: Септември 19, 2012, 12:31:57 am »
Питай
Нищо не ти пречи ;D

ако им каже, че сравнява КИА с Шкода ще започнат да плюят КИА-та, това вече съм го изпитвал :)))

но все пак не пречи да пита.

до колкото моето мнение, е че КИА е по-качествена от Шкода, карал съм Шкода и знам ...
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

Embezzler

  • Почетен член
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 510
  • Honda CR-V 1.6 i-DTEC AWD
Re: Sportage срещу Yeti
« Отговор #11 -: Септември 19, 2012, 07:01:31 am »
В автоиндустрията има едни термин - perceived quality - т.е. колко качествен изглежда продукта за крайния потребител без оглед на техническите му достойнства. Съвсем безпристрастно мога да кажа, че при шкодата има по-високо усещане за качество, което обаче не я прави по-добрата кола.

Пример мога да дам с облицовката на вратите отвътре. Може би само това ме дразни в интериора на Sportage. По вратите има само гола твърда пластмаса и една дръжка с метален акцент, като има повече акцент от колкото метал :)

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Sportage срещу Yeti
« Отговор #12 -: Септември 19, 2012, 08:23:08 am »
Аз карах един 1.4 ТСИ, но имаше компресор и турбина. Бях писал и във ФВ форума, че не направи ли 4500 - 5000 "няма душа" и естествено ме оплюха. Не знам защо така се усещаше тази кола, но не беше само от мен, а и от всички които караха колата. Може би защото беше с DSG-7. Този на шкодата без компресор въобще не си го представям тогава... 1.6ГДИ със сигурност ще му дойде много нанагорно ако напълниш колата с хора и багаж, затова си преценявай на базата на начина по който пътуваш. Определено ако колата ще е постоянно пълна и тежка, по силният мотор си е необходимост и взимай шкодата (в тази връзка Т-GDI няма ли да има за Европа?). От друга страна турбото на един мотор хич не е вечно (аз успях моето на ТДИ да го счупя 2 пъти за 6 месеца). Дано не ти се случи да вземеш колата и да почнеш да сменяваш турбини точно след като изтече гаранцията.
Като гледам нещата са на кантар и ще трябва сам да си прецениш какво да взимаш.

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: Sportage срещу Yeti
« Отговор #13 -: Септември 19, 2012, 09:13:54 am »
Дано не ти се случи да вземеш колата и да почнеш да сменяваш турбини точно след като изтече гаранцията.
Като гледам нещата са на кантар и ще трябва сам да си прецениш какво да взимаш.
Това за турбините е много субективно, карал съм кола на 14 години и без да и умре турбото. А примерно на нова бензинка съм сменял бензинова помпа, бубина които изобщо не са евтини. Всичко е много субективно. Смятам, че 1,4тси е добър мотор все пак започва да дърпа от 1500 оборота до към 4500. Е турбо лаг сигурно има, но въпреки това смятам че турбо мотора ще е по-приятен за каране от 1,6 ГДИ. На дълъг път по-натоварена наистина 1,6 се тормози. Не забрявяй и нещо друго. Обслужването на шкодите е на 30 хил или 2 години, докато при спортиджа всяка. Това са си средства все пак. Дочух скоро, че Опел са пуснали бензинка с турбо без турбо лаг.
« Последна редакция: Септември 19, 2012, 09:21:54 am от Shadow »

CoolMaN®

  • Наблюдава денонощно
  • Spammer
  • *****
  • Публикации: 933
Re: Sportage срещу Yeti
« Отговор #14 -: Септември 19, 2012, 10:07:07 am »
Може и вагона да дочакаш.Новичкият :)


Той вече е факт
http://kia.bg/web/files/documentation/18_price_list.pdf