Автор Тема: Вериги за сняг и Sportage  (Прочетена 11397 пъти)

sugar4o

  • Новак
  • *
  • Публикации: 49
  • ex Sportage III EX - 1.6 GDI (откраднат)
Вериги за сняг и Sportage
« -: Декември 07, 2012, 05:40:09 pm »
Споделете до сега налагало ли ви се е да слагате вериги на Sportage.
- при какви условия се наложи
- с какви гуми
- какви вериги ползвате
- 4х4 имате ли и как стои въпроса със закъсването там - като по проходите кажат, че е задължително превозните средства да са с вериги какво правите?
И в крайна сметка, по-високия автомобил с по-големи гуми помага ли за проходимостта в преспи, кишавица и коловози или пред хлъзгавото всички сме равни?  write

Plamen Lilov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 35
Re: Вериги за сняг и Sportage
« Отговор #1 -: Декември 07, 2012, 10:43:10 pm »
В офроуд форума има една максима:"Колкото по-мощен е джипа толкова по-далеч ще ходиш за трактор" :)Всичко въпрос на трезва преценка на пътната обстановка и собствените възможности.Успешно и безавариино пътуване колега! bye
Оптима 1,7D 16V CRDi Aut ТХ

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: Вериги за сняг и Sportage
« Отговор #2 -: Декември 08, 2012, 11:33:58 am »
До сега не съм имал нужда от ползването на вериги. Когато колата закъса и не се движи, натискам копчето 50 на 50 и всичко заспива. Когато има препятствие, обикновенно със старата кола трябваше да я засилвам да форсирам двигателя и тн. Сега само го включвам на 50/50 и подавам лекичко газ - колата драпа като котка. Много приятно усещане, в сравнение само с предно или пък недай си боже задно. На кола 4х4 до колокото знам май не е препоръчват да се слагат вериги. Относно проходимостта по-високият автомобил помага до известна степен. Примерно миналата година на НГ ходих на вила в Самоковския балкан, втората кола беше VW поло. Полото закъса, докато не минах да му утъпча пътя. Ако са високи преспите и ние можем да закъсаме - До сега не ми се е случвало, но си знам възможностите на колата и преценям. Сега съм се яханал на кола със задно и не ми се нрави, нямам търпение да се метна отново на Спортижа 4х4.
« Последна редакция: Декември 08, 2012, 11:45:55 am от Shadow »

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Вериги за сняг и Sportage
« Отговор #3 -: Декември 08, 2012, 10:15:07 pm »
подавам лекичко газ - колата драпа като котка

И без 4х4 важи това. :) Или внимателно с газта, или на по-височка предавка да превърти по-трудно. С форсиране само допълнително  губиш сцепление.

И за преценката сте прави. За какво ти е да те пуснат без вериги, ако ще закъсаш. За 4Х4 съм виждал едни като платнени опаковки на гумите (Snow Socks). Но нещо не мога да си го представя да върши по-добра работа от добра зимна гума. :)

Shadow, ти как разбра, че имаш проблем с баланса? На мен ми ги балансираха на машина в леко килнат бус, но нито имам вибрации във волана, нито ми дърпа наляво или надясно.

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: Вериги за сняг и Sportage
« Отговор #4 -: Декември 09, 2012, 01:57:13 am »
подавам лекичко газ - колата драпа като котка

И без 4х4 важи това. :) Или внимателно с газта, или на по-височка предавка да превърти по-трудно. С форсиране само допълнително  губиш сцепление.

И за преценката сте прави. За какво ти е да те пуснат без вериги, ако ще закъсаш. За 4Х4 съм виждал едни като платнени опаковки на гумите (Snow Socks). Но нещо не мога да си го представя да върши по-добра работа от добра зимна гума. :)

Shadow, ти как разбра, че имаш проблем с баланса? На мен ми ги балансираха на машина в леко килнат бус, но нито имам вибрации във волана, нито ми дърпа наляво или надясно.

Повечето нови автомобили имат система против буксуване - наричана с различно име. Все пак доколкото разбирам, колегата пита за условия при които имаш нужда от вериги. Предполагам това са условия извън, някой МОЛ(не се засягай, не искам да отваряме нов спор). А иначе относно проблема с баланса - Много лесно, като се кача на околовръстното и сравня колата спрямо оригиналните. Получаваше се биене и тн при определени обороти. При първият майстор, още като му видях машините (отворени капаци на електрониката, мръсни кални ....) не ми вдъхна доверие. От там отивам в Гуми Диана - Те супер зле е едната сега ще я оправим. Екстра уж всичко ОК. Тръгвам към Ст.З. вдигам по-висока скорост, пак не ми харесва. Отивам в Ст.З. на Маргела и всичко се оправи. От там се убедих, че по-добри от оригиналният баланс няма. Риото директно в бокса пак там му смениха гумите и е ОК. А иначе, кво да ти кажа за килнатия бус,- освен че ти си решаваш, ти даваш парите и се грижеш за безопастността на семейството и другите около теб. Изборът е твой ;)
« Последна редакция: Декември 09, 2012, 02:03:06 am от Shadow »

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Вериги за сняг и Sportage
« Отговор #5 -: Декември 09, 2012, 10:31:26 am »
От дисбаланс на гума се износват малко по-бързо гумите. Не води до мигновена смърт. :P Както и да е, казах ти че са добре балансирани, като гумаджията каза, че никога не са имали проблем и обеща да ги прави пак, ако не съм доволен, но не им се е било случвало...

Едит: МОЛ-ът го споменах за теста "на мокро" в друга тема. Съжалявам, че качествата на 1.6 пак те напрегнаха. Не забравяй, че като махнеш двигател и окачване колата е една и съща и няма нужда от ревност. И не съм мислил да омаловажавам предимствата на 4х4! Всички нови коли имат система против буксуване, но няма смисъл да се бориш с нея като даваш газ до дупка. Когато не светне ESP-то имаш доста по-добри шансове, отколкото когато мига постоянно и ти спира газта.
« Последна редакция: Декември 09, 2012, 10:46:05 am от direct »

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: Вериги за сняг и Sportage
« Отговор #6 -: Декември 09, 2012, 12:24:14 pm »
Не е проблема, че ще ти се износи малко по-бързо гумата. Проблема е че ще ти разбие окачването  ok и си доста по-нестабилен на пътя. Но както и да е според мен пак бягаме от темата така, че аз спирам нека се придържаме към нея  music

sugar4o

  • Новак
  • *
  • Публикации: 49
  • ex Sportage III EX - 1.6 GDI (откраднат)
Re: Вериги за сняг и Sportage
« Отговор #7 -: Декември 09, 2012, 03:57:40 pm »
Всички нови коли имат система против буксуване, но няма смисъл да се бориш с нея като даваш газ до дупка.
Искаш да кажеш, че Spotage 1.6 бензин 2WD има нещо като TCS (като едната предна гума е без сцепление, сприрачката ще я спира, така че другата да се завърти)?

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Вериги за сняг и Sportage
« Отговор #8 -: Декември 09, 2012, 05:27:25 pm »
ESP е системата, която се намесва. Отчита превъртането на двете гуми и веднага се опитва да го спре, като ограничава подаването на газ. При единия тест пробвах да изкача заледен баир без да се засилвам и на първа. Изкачих го, но нито за момент не спря да мига лампичката. :) Проблемът е, че понякога толкова намаля подаването на гориво, че изключва двигателя. Случвало ми се е лятото при спиране и тръгване на максимално стръмен наклон. Пробвах към 10 пъти и единственото спасение беше да изключа системата. Очаквам и зимата да ми се случи, ако спра на хубав лед.

sugar4o

  • Новак
  • *
  • Публикации: 49
  • ex Sportage III EX - 1.6 GDI (откраднат)
Re: Вериги за сняг и Sportage
« Отговор #9 -: Декември 09, 2012, 11:20:14 pm »
Аз миспех, че ESC се задейства само при завой, а не при бусуване. Ще тествам при първа възможност  ok

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Вериги за сняг и Sportage
« Отговор #10 -: Декември 10, 2012, 12:50:18 am »
Същата е идеята. И при завой се задейства като загуби сцепление.

генерал

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
Re: Вериги за сняг и Sportage
« Отговор #11 -: Януари 29, 2013, 10:38:10 am »
Ходя на лов с моята КИА Спортидж 4Х4 бензин. Като приближа по-трудните / обикновено заснежени / или кални наклони - сам изключвам стабилизиращата система и нямам проблеми. Иначе влияе на АБС , намалява или дори спира движението и не мога да преодолея препятствието. После го включвам пак, защото е много важно при занясяне или подобни моменти.

georgipetkov1964

  • Новак
  • *
  • Публикации: 26
  • карам бавно стигам бързо
Re: Вериги за сняг и Sportage
« Отговор #12 -: Януари 31, 2013, 09:21:28 pm »
карах с вериги на задния мост 5 км нямаше проблеми

mmtrance

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 132
  • KIA sportage 2.0 CRDI
Re: Вериги за сняг и Sportage
« Отговор #13 -: Февруари 10, 2013, 10:15:05 pm »
За веригите на по новите Sportage които са с електронно управляемо 4х4 вериги се слагат и на четирите колела (както и на всички коли или джипове които се карат в режим 4х4) стария sportage който по принцип е само на задно може и само на задните да сложиш, но включиш ли 4х4 трябва вериги и на предните (иначе има опасност да почупиш раздатката) Защо можеш да потрошиш нещо е много дълго за обяснение, но най общо казано е заради разликата в размера (гумите с вериги вече са с по голям диаметър) Същото така за коли 4х4 не се препоръчва да карат с различни гуми като размер, та дори и като шарка.
А от баланс няма как да износва по бързо гумите, не бъркайте баланс на гума с реглаж на мост.
При баланса или по точно при дисбаланс може да разбие нещо по окачването (накрайник, шарнир, рейка дори)
diesel power.... feel it!

Donn

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
  • Sportage 1,6i GDI 2WD EX
Re: Вериги за сняг и Sportage
« Отговор #14 -: Януари 18, 2016, 02:26:58 pm »
Колеги, от къде мога да си купя евтини вериги за Sportage ? - 225/60 R17
Днес търсих в Шел, Баумакс и Практикер но евтините китайски са за по малки размери гуми. Цените им са към 30 лв.
Намерих маркови вериги за нашия размер но цените бяха между 200 и 400 лв.
Къде продават евтини китайски за нашия размер ? :-)