Автор Тема: Абтоматична или ръчна скоростна кутия  (Прочетена 16954 пъти)

MITKOOO79

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Здравейте колеги имам идея да си купя SORENTO 2.5D 2004g имам желание да е автоматик но незнам нищо за него създава ли проблеми потдръжката как е консомативи има  ли проблеми които са като скрити дефекти на производителя недостатъци.Или да се ориентирам към ръчната.И още нещо на някои коли копчето за 4х4 има опция за 2 lo  ако не се лъжа каква е разликата.За всички мнения дори и не по темите предварително благодаря
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D

codeine

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: Абтоматична или ръчна скоростна кутия
« Отговор #1 -: Януари 26, 2013, 01:07:25 pm »
Много читав автомобил... автоматикът по принцип е по-добрия избор, особено за автомобил на старо. Причината е, че автоматичната кутия пази двигателя и не може да го вкара в критични режими, докато с ръчка предния собственик може да го е сдухал. Като консумативи е в пъти по-евтин за поддръжка от аналогични джипове... Имай предвид обаче, че все пак е джип, което означава скъпи гуми и по-висок разход на гориво.... естествено и 2-3 лева повече за автомивка. По принцип харчи 10-12 л/100км, като естествено зависи от тежестта на подметката.

MITKOOO79

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: Абтоматична или ръчна скоростна кутия
« Отговор #2 -: Януари 26, 2013, 01:24:35 pm »
Това ми подкрепя желанието за автоматика.Досега не съм имал автоматик и сега се навивам за такава кола.Киа имали някакви блокажи на деферинциалите.Освен това сам чувал че автоматика е по муден от ръчната кутия
пак благодаря за всички мнения по въпросите.

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: Абтоматична или ръчна скоростна кутия
« Отговор #3 -: Януари 26, 2013, 04:34:23 pm »
По муден е и повечко ще харчи в сравнение с ръчните. Друг е въпроса дали ще попаднеш на читав автоматик. Разходите по ремонт на автоматик са в пъти в повече отколкото с обикновенна скоростна. Друго важно нещо е, че най-вероятно е с пневматичен съединител, което далеч неможе да се сравнява с новите автоматици. Някой от новите автоматици са с двоен съединител и е много приятно шофирането с тях.  Иначе удоволствието от това да не превключваш скоростите е супер.

MITKOOO79

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: Абтоматична или ръчна скоростна кутия
« Отговор #4 -: Януари 26, 2013, 07:15:56 pm »
По какво може да се разбере това със съединителя дали е двоен или пневматичен.За разхода зная че е около1-2л повече.По скъп ремонт при авария.Имали други минуси при автоматика

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: Абтоматична или ръчна скоростна кутия
« Отговор #5 -: Януари 26, 2013, 09:08:40 pm »
Важното да е обслужвана на определените интервали скоростната кутия. Това, че няма да е толкова съвършенна и удобна при каране както при новите автоматици е ясно. Просто трябва да е обслужвана на време и нормални км за да всичко наред, иначе цената на ремонта на автоматика е доста височка спрямо обикновенните скорости!

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Абтоматична или ръчна скоростна кутия
« Отговор #6 -: Януари 26, 2013, 09:16:03 pm »
Е на колко км.се обслужва ,знате ли?
 Моята съм я забравил до 70 000,пък тигава само проверка се прави silen

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: Абтоматична или ръчна скоростна кутия
« Отговор #7 -: Януари 26, 2013, 09:52:30 pm »
Незнам, специално за Сорентото автомата дали се прави на определени км. Имах впредвид да провери сервизната исторя и ако не е проверяван.... Едва ли 2004 година ще е само на 70хилки може би по 2 или по 3. Плюс това на Сиида автомата сигурно само се проверява маслото без да се сменя, но при Соренто да е по-различно.Трябва да разпита. Ако има проблем с автомата може да му излезе доста скъпо удоволствие.

MITKOOO79

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: Абтоматична или ръчна скоростна кутия
« Отговор #8 -: Януари 28, 2013, 01:10:18 pm »
Приятел които се занимава с коли ми препоръча да взема кола закупена от киа-бг.Смята че тук колите се потдържат по добре от гледна точка на смяна на масла.На запад се пренебрегвали тези неща повече.А и жената нещо не е много мотивирана за автомат иска си скоростите да я ръчкала  :).Така че още нищо не мога да реша.Някои ще каже ли за това копче на 4х4 то някои имат и позиция 2lo това какво значи

codeine

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: Абтоматична или ръчна скоростна кутия
« Отговор #9 -: Януари 28, 2013, 02:26:49 pm »
Сорентото е part-time 4x4. При моделите от по-нисък клас раздатъчната кутия се управлява ръчно, сиреч на бутона имаш позиция само за заден мост, на която би трябвало да караш по принцип. При по-високия клас, постоянно зацепен е пак само задния мост, но включването на 4х4 тогава е автоматично, при пребуксуване на задния мост.
« Последна редакция: Януари 28, 2013, 02:31:24 pm от codeine »

MITKOOO79

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: Абтоматична или ръчна скоростна кутия
« Отговор #10 -: Януари 28, 2013, 03:37:52 pm »
Аз си мислех обратно че е благодаря за пояснението значи ли това че без 2н е по добрият вариант. Не е ли по добре да се включва ръчно 4х4 то .А при 4х4 имали някаква блокировка на диференциалите.

codeine

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: Абтоматична или ръчна скоростна кутия
« Отговор #11 -: Януари 28, 2013, 04:33:10 pm »
Кое е по-добре е въпрос на вкус - колкото хора, толкова и мнения. Мен ако питаш - която кола е по-запазена ;) . На диференциалите няма блокировка, но имайки предвид, че е part-time и в режим 4х4 все едно има блокаж на централния диференциал... т.е. за да закъсаш едновременно трябва да загубят сцепление едно предно и едно задно колело. Някои модели преди 2007 имат LSD, а тези след 2007 нямат, тъй като от тогава доколкото знам всички са с ESP, а то заедно с LSD не върви.

MITKOOO79

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: Абтоматична или ръчна скоростна кутия
« Отговор #12 -: Януари 28, 2013, 06:27:34 pm »
Благодаря за информацията
на този етап финансите стигат за 2004-2005г така че трябва да гледам да имат LSD на диференциалите
това е като при  Land rover Defender карам такъв тои е само с блокаш на междинният диферериннзиал


MITKOOO79

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: Абтоматична или ръчна скоростна кутия
« Отговор #13 -: Февруари 02, 2013, 11:26:29 pm »
Да споделя днес бях свидетел на каране на кия в кал и въпреки че нямаше гуми даже за асвалта тази количка ме учуди че се справи с калта.Лошото е че собственика не беше българин за да обменим малко информация
Както си газим до главният път с ЛАДА НИВА -4бр малко за кеф този пич спря погледа и се буфна в калта и той
В този момент само си помислих този незнам как ще го вадим от тука все пак си е тажичко сорентото
а то взе че показа завидни способности при това автоматик каквото сам се навил да си купя
Само още немога да разбера кое е по добре да има 2HL или да няма
И зная че има някакво значение диференциалите
ако може последни съвети че сам харесал една и до няколко дни ще ходя на оглед и евентоално покупка де
благодаря за всякаква информация няма да мие излишна