Автор Тема: КИА Оптима - впечатления  (Прочетена 46380 пъти)

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
КИА Оптима - впечатления
« -: Юни 17, 2013, 12:35:05 am »
Здравейте,

тук предлагам да пишем впечатленията ни от нашите Оптими :)

Та, за моята след първите 600км...
Все още съм в разработка и не мога да говоря пълноценно за динамиката на 2.0 двигателя

+ Возията е коренно различна от на Сийда - много по-плавна, каквато трябва да е на автомобилите от този клас.
+ Обезшумяването е на добро ниво, при висока скорост - примерно 160км/ч в автомобила съвсем нормално можеш да си разговаряш, без да повишаваш тон.
+ Автоматика е 6 скоростен с възможност за "спортен режим". При "спортния режим" сменяш сам скоростите или колата си ги сменя при навлизане в "червената зона". Също така е голямо предимство, че дори и да не си в спортен режим, можеш принудитено да смениш предавка от перата на волана, при което след известно време се връща пълния автоматичен режим.
+ Екстрите са достатъчни за мен в ЕХ модела - имаш всичко каквото ти трябва, от разрамзяване на чистачките и светлини в завой, през ксенон и измиване на фаровете, автоматичните фарове, автоматичния климатик, темпомата и ограничението на скоростта, LCD борд компютъра, задната камера, кожата и т.н. Може би единственото, което може да ми липсва от ТХ модела ще е изстудяването на седалката :)

- направи ми впечатление, че при темпомат на магистралата, в колата сме само 2-ма почти без багаж, при около 140км/ч по няколко от по-стръмните баири нагоре от 6-та ме връщаше направо на 4-та, което означава около 5500об/мин. Попринцип темпомата на Оптимата го водят един от най-стриктните и го следя това :) Това ме изненада доста, първо защото мотора е 170к.с. и би трябвало дори на 6-та и 3000об/мин да изкара баира, а пък и гледам да не вдигам повече от 4000об/мин до първите 1000км. Това още не съм го разгадал, но има време :)

Общо взето това са ми първите впечатления  ok
Колата е доста добра и може да се сравнява откровенно с Мазда 6, въпреки че Мазда много наблягат на системите за сигурност и high-end електронниката в автомобила.
« Последна редакция: Юни 17, 2013, 12:38:38 am от smirn0ff »
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #1 -: Юли 04, 2013, 12:06:55 am »
Откъм разход:
днес останах доста учуден(положително) от разхода на Оптимата.
по магистрала Тракия от Бургас до Карнобат на темпомат 120км/ч - точно 7.0л/100км (нулирано на знака "магистрала")  ok
след това по Карнобат до Петолъчката се движихме в колона и ме мързеше да изпреварвам, скорост около 80-90к/ч - разхода падна на 6л/100км (веднага след магистралата нулирах пак)  crazy
след това по магистралата до София при предимно със 120, от време на време - 140км/ч, и отделно с някои по стабилни настъпвания на газта, завърших в Сф на 7.7л/100км (това е от Карнобат до Сф)  rofl
Забелязах също, че като мине 3000об/мин или 140км/ч на 6-та и се отваря дълбокото гърло - разхода се качва стремглаво

Возията по неравните ни пътища е малко твърда, направо по някой път си подскачаш по бабуните, но със сигурност е по-мека и конфортна от на Сийда :)
« Последна редакция: Юли 04, 2013, 03:42:33 pm от smirn0ff »
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #2 -: Октомври 09, 2013, 06:49:14 pm »
Ето и ускорението на 2.0 бенизновия двигател. Видеото е правено на околовръстното в София, от светофара на Арена Младост в посока ИКЕА и Студ.Град, там има лек наклон нагоре преди и при моста на ИКЕА, но там вече бях на около 140км/ч :

« Последна редакция: Октомври 10, 2013, 12:35:53 am от smirn0ff »
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #3 -: Октомври 16, 2013, 12:36:21 am »
като натъпиш "kick-down"-а има доста добри постижения този автомобил с 2.0 двигател. след 4500 оборота изтегля купето много осезаемо.
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #4 -: Октомври 18, 2013, 10:07:52 pm »
вече минах първото обслужване (15000км) - цената му е 326лв с ДДС, като исках да ми почистят накладните и да ми сменят всички филтри, макар че въздушния и на климатика не бяха включени.  8-)
направени са и други рутинни процедури като проверка на окачване, гуми, светлини и т.н.
няма проблеми по автомобила
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

batkata1

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 78
  • CEED SW 1.6 CRDI
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #5 -: Октомври 26, 2013, 11:01:25 pm »
Много ниска таз Optima :)
Днес ходих до новия Шоу Роом на КМБ влезнах в отпимата, сложих ръце на волата, а тавана на 2 см от главата ми :)
Сиида е с много по широк таван.

Много красива но няма да е следващата ми кола :)

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #6 -: Октомври 29, 2013, 09:22:39 pm »
Много ниска таз Optima :)
Днес ходих до новия Шоу Роом на КМБ влезнах в отпимата, сложих ръце на волата, а тавана на 2 см от главата ми :)
Сиида е с много по широк таван.

Много красива но няма да е следващата ми кола :)
размърда ли си седалката?   crazy
аз съм 185см и ми е доста добре като обем вътре, сийда ряпа да яде :)
да не говорим за пътниците, че също им е доста по-комфортно

P.S. жена ми като се качи в шоурума в автомобила, ми каза - каква е тая кола? краката и опираха във волана :) :) :) просто някой си беше вдигнал седалката нагоре до край и беше свалил волана макс надолу ... е как няма да е тясно :)
« Последна редакция: Октомври 29, 2013, 09:28:56 pm от smirn0ff »
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #7 -: Октомври 29, 2013, 09:27:15 pm »
за 15К км, вече започнах да свиквам с автоматика и атмосферния бензинов двигател, започна да бяга повече колата.
Вече не бия толкова често кикдауна, ползвам си ръчните скорости от време на време  8-)
на дълъг път 500-600км не чувствам умора, както при по-малките модели. лично за мен е доста удобна и комфортна голяма кола.
« Последна редакция: Октомври 29, 2013, 09:29:41 pm от smirn0ff »
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #8 -: Октомври 31, 2013, 12:40:18 am »
Разход от София до Димитровград (София-Пътен Възел АМ Тракия/АМ Марица-Плодовитово-Поповица-Горски Извор-Димитровград):

тук съм карал по магистралата като съм настъпвал здраво в някои моменти, имаше случаи да стигна 200км/ч

на връщане(Димитровград-Горски Извор-Поповица-Пловдив-София):
KIA Optima 2.0 6AT fuel consumption with mostly cruse control driving

карал съм на извънградското почти изцяло на темпомат закачен на 100км/ч, магистралата от Пловдив до Пазарджик на 130км/ч, Пазарджик до разклона за Виноградец на 100км/ч, остатъка до София пак на 130км/ч
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #9 -: Декември 25, 2013, 11:20:26 pm »
вече съм на 17К+ километри, продължавам да се радвам на хубавия автомобил  ok много добра кола]]]

Мисля е добре, някой друг от собствениците на Оптима да напише по едно ревю :)
« Последна редакция: Декември 25, 2013, 11:33:25 pm от smirn0ff »
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

Plamen Lilov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 35
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #10 -: Декември 29, 2013, 11:55:28 pm »
Еми да споделя и аз,вече съм на 30 к и какво да кажа:1.дизеловия двигател е слаб за това купе,очевидно му липсва мощтност но успях да постигна разход от 5,3 л. на дълъг път и то натоварен на макс. 2.автоматичния режим на чистачките не работи съвсем коректно,за мен по-добре щеше да бяха монтирали обикновен потенциометър. 3.горедолу същта е ситуацията и с автоматичното регулиране височината на фаровете,както казах колата беше натоварена и постоянно ми присвяткаха насрещтните автомобили. 4.фаровете за мъгла имат само декоративна стойност. 5.в средния температурен диапазон отоплението има доста изразен вълнообразен ход на работа. 6.относно интериора,можеха да монтират по един сенник в задните врати не е никаква философия.Та в обобщение има върху какво да поработят още корейчетат,но аз вярвам в тях и очаквам с нетърпение новите им модели. bye
Оптима 1,7D 16V CRDi Aut ТХ

AragoN

  • Новак
  • *
  • Публикации: 4
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #11 -: Април 03, 2014, 10:52:51 am »
Киа Оптима - мога да кажа че това е невероятен автомобил. Определено не съжалявам за парите дадени за него. По качество се КИА все повече и повече се доближава до германските, по дизайн определено ги води. Вкарали са много екстри като се има на предвид цената на автомобила.

Относно двигателя: 1,7 дизел наистина идва малко слабичко за купето - но е прилично и се усеща предимно когато изпреварваш.
@batkata1-та написа че тавана е нисък. Аз съм 1,96 и се събирам идеално, има много място в колата и от пред и от страни - това е причината да избера точно този автомобил.
Интериора е страхотен всичко ти е на една ръка разстояние, не трябва даже да поглеждаш за да направиш нещо.
Страничните огледала са идеални - големи са и има много добра видимост назад.
Управлението е плавно и маневрено, много бързо се свиква с него - без никаква трудност се превръща като част от теб.
Относно шумо изолацията - много по-добре е от Сийда, но за мен определено си е шумно - много шумно, даже си мислех да слагам допълнителни кори във вратите. По-шумно е от другите автомобили в този клас.

Гласовият контрол и гласовото набиране е ужасно - но това е разбираемо. Български имена в 95% от случайте не разпознава, написани на латиница разбира се. Набирането на номера когато диктуваш номера е почти идеално - но кой в наше време помни номерата на контактите си.
Съгласен съм за auto режима на чистачките и за фаровете за мъгла, за чистачките много често трябва да се намесвам, а фаровете по скоро са декоративни, добре е че на facelift са ги сменили.
При средният клас липсва автоматично прибиране на огледалата, не знам как е при другите.
Датчиците за масло понякога се разминават с реалността и трябва да се наблюдава маслото - един голям минус при всички оптими е че харчи повече масло от колкото е предвидено - дори и да го споменете в сервиза ще ви кажат че при почти всички оптими е така и по-добре да си ходите с тубичката за да долеете ако се наложи. При мен се наложи 2000км преди заводско написаното.
Компютъра който измерва разхода на гориво не е много точен и винаги има разлика макари малка.
Разхода съм го докарвал минимално до 5.6, но средният на дълъг път е към 6.0 - 6.5 - 7, (Дизел) едва ли някой ще кара с 100-110 по магистралата.
Автомобила е голям, предният капак е висок и в началото определено ми липсваше предният парктроник, но вече започнах да свиквам. Липсва ми и охлаждането на седалката - изглежда глупаво но е огромно спасение през лятото - трябва да мислим и за задниците си понякога.
Волана и подлакътниците са страшно удобни, все едно са правени точно за мен с отливка - изпитвам огромно удоволствие да шофирам. Някой хора казват че бутоните на волана са неудобни - може би само тези най-отдолу , за да ги използваш задължително трябва да ги погледнеш - но те се използват предимно в спряло положение или изключително рядко и не са толкова ценни. Точно заради тези бутони смениха волана на новата Оптима: Facelift. - за което ми иде да ги напсувам, как ще сложат такъв малък волан на този автомобил. Това не е спортен автомобил, трябва волана да е стабилен да се усеща в ръката. В България я няма все още но бях в салон извън България за да я разгледам и честно казано само волана ме дразни в новата Оптима - оставили са си ръцете там.
Минус поне при мен, но може би защото съм по висок е предната тонколона разположена на вратата. Левият ми крак се опира в нея и когато пуснеш музика ясно се усещат вибрациите от басса - което не е особено приятно. През лятото когато си с къси панталони кракът ти става на квадратчета от решетката на тонколоната.

Като цяло съм невероятно доволен от автомобила, описах предимно минусите който на мен не ми харесват - но колата има много повече плюсове, отколкото минуси и определено мога да живея с тях и не ми правят впечатление. Удоволствие е да управляваш този автомобил.

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #12 -: Април 03, 2014, 11:10:10 am »
Прочетох няколко поста...
Направи ми впечатление , че хората се оплакват от фаровете за мъгла - какво имат предвид , не ми стана много ясно , но :
предназначението на фаровете за мъгла е ВАС да ви виждат по-добре , а не толкова да се осветява пространството пред автомобила , имайте това предвид...
В чужди сайтове съм виждал на фаровете за мъгла да слагат ксенон за може водача да вижда по-добре...
И аз мислех да слагам допълнително ксенон на моята кола (Сийд) , но в последствие се отказах - като имам ксенон на късите светлини - това ми е достатъчно..За сега )))...

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #13 -: Април 03, 2014, 12:28:52 pm »
Ксенон на фаровете за мъгла,само жълт!
Всичко останало е гЪзариика-шукариика :)

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #14 -: Април 03, 2014, 01:02:20 pm »
...предназначението на фаровете за мъгла е ВАС да ви виждат по-добре , а не толкова да се осветява пространството пред автомобила...

Не става много ясно за кои точно фарове за мъгла говориш, но ако е за задните съм съгласен, те са по-ярки от габарит и идеята е да те виждат от далече движещите се зад теб.
Ако става въпрос за предните въобще не е така. Фаровете за мъгла не могат да се ползват сами, което автоматично значи, че се ползват с късите. Няма вариант да си с пуснати къси светлини (освен ако и двете не са изгорели) и да не те виждат и да се налага да пускаш фаровете за мъгла. Още повече ако фаровете за мъгла са насочени високо нагоре (както явно вече е модерно да се конструират) създават само допълнителни отблясъци и предпоставка за заслепяване на движещите се срещу теб (в условия на мъгла).
Аз лично след като видях какво представляват ПРЕДНИТЕ фарове за мъгла на спортиджа ми, вече не ги пускам въобще. Стават само да ги палнеш на паркинга да си снимаш колата и да ги изгасиш...  rofl
http://en.wikipedia.org/wiki/Fog_lights#Front_fog_lamps
« Последна редакция: Април 03, 2014, 01:03:56 pm от rmk »