Автор Тема: КИА Оптима - впечатления  (Прочетена 46381 пъти)

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #15 -: Април 04, 2014, 11:11:29 am »
колеги :) малко се отклонихме от темата, НО .. :)
фаровете за мъгла на Оптима осветяват пред автомобила ниско долу. Аз лично съм ги ползвал зима в голям снeговалеж, в мъгла, за да виждам маркировката на пътя и за да осветяват непосредствено пред колата.
Според мен това им е работата, а не да цепят мъглата :) като съм виждал шофьори да карат в мъгла с вкл. дълги - направо самоубийство  crazy

Иначе за Оптимата.
Вече минах 20К+
свикнах вече с бензиновия мотор без турбо и с авт. скоростна кутия. при надолнища или изкачвания си използвам ръчния режим постоянно - няма нужда да натискаш спирачките толкова често.
Разхода ми из града като карам е около 11л/100км(с постоянно вкл. ECO режим), извън града - колкото ми натежи крака от 7.5/100 до 9-10/100
Макс. скорост, която съм правил е около 210 на километража. в този ред на мисли, трябва да отбележа, че ако се иска ускорение при шофиране на магистрала, трябва задължително да се свали от 6-та на 5-та предавка, просто няма турбо :)

преди дни, когато сменях гумите в сервиза, след реглажа ми бяха разбутали геометрията, вместо да я оправят. върнах им я да я коригират. след като взех колата след корекцията усетих, че волана е станал с 1 идея по тежък и при преминаване на рязани участъци на пътя ги няма предишните малки луфтове. явно са коригирали и нещо друго освен геометрията.

появи ми се много странен проблем с Bluetooth-a, но това го отдавам на телефона от колкото на аудио системата, защото с други телефони работи много добре.
появиха ми се шумове и микрофония, когато водя телефонен разговор през аудио-системата на колата. интересното е, че в началото със същия телефон Xiaomi MI3, нямах проблеми, но явно са разбутали софтуера му и в момента е ад. отсреща никой не ме чува нормално :)

Иначе грижи няма, колата изключително много ми харесва. онзи ден видях даже фейслифта на оптимата в движение тук в Сф ... мнооого яка :)
« Последна редакция: Април 08, 2014, 03:52:07 pm от smirn0ff »
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #16 -: Юли 02, 2014, 12:14:11 am »
вече на 30К, знам как да ускорявам с атмосферната бензинка. турбо бензин направо го сънувам.

вече със започването на по-топлите дни, разхода ми се качи на 11.5л/100км в града

друго нещо, което установих е относно ECO режима: бях писал преди, за липсата на мощност над 160км/ч при темпомат :) оказа се, че е от ECO режима. когато колата е в нормален режим си поддържа 180км/ч на темпомат дори на 6-та.

променихме усилието, което дава EPS-a в управлението на автомобила - сега волана се чувства много по корав и няма леки/резки потраквания при неравности. също така при движение с висока скорост не е нужно да се коригира в такава голяма степен, както преди. Единствено остава, едно лашкане/от време на време потракване (според мен пак е от EPS-a) при преминаване САМО с едната гума през по-голяма неравност/дупка.

Иначе към момента интериора е доста стабилен и нито скърца, нито трака.
« Последна редакция: Юли 02, 2014, 01:37:02 am от smirn0ff »
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #17 -: Юли 29, 2014, 07:00:41 am »
смених стандартните летни гуми Nexen, след като в Гърция ме поднесоха в една вода и ме преместиха в съседното платно при около 100км/ч .. направо ги изхвърлих после. това явно просто са супер опасни гуми, ако не са нови, а аз не харесвам да си експериментирам със сигурността!

Ударих едно доста спортно каране на Оптимата след като сложих новия Michelin Primacy 3 и мога само да споделя, че тази кола не я бях чувал толкова тиха при всякакви скорости, даже и много стабилна дори при мокър асфалт(минах около 20-30км през такъв без дори да разбера, че карам по такъв).
При скорости над 160км/ч почти не се чува шума от гумата спрямо пътя. единствено се чува само въздушния поток покрай автомобила  yahoo
стария Nexen явно е много дървен ... с него при повече от 160 и ставаше доста доста шумно в купето ...
« Последна редакция: Юли 29, 2014, 07:05:46 am от smirn0ff »
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

Dani Wayne

  • Новак
  • *
  • Публикации: 6
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #18 -: Октомври 11, 2014, 03:32:45 am »
Здравейте нов съм в форума и с нова Киа :) Преди 2седмици си купих новата оптима 2014(чисто нова) 1.7 турбо дизел,автоматик от Англия и там си  я карам по принцип. Минал съм около 850мили в км незнам колко точно е около 1400някъде. Колата като цяло ми се вижда перфектна за цената,но ми направи впечетление разхода който ми дава при скорост на дълаг път 140-160км/час е между 7-8.5 л/100км... Бордовия комп ми показва доста разновиден разход постоянно,чак вече незнам дали да му вярвам. Мисълта ми е трябва ли да рестартирам компа след всяко дълго каране за по точни стойности на разхода?
Kia Optima 2014 Model 3 1.7 Turbo Disel

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #19 -: Октомври 11, 2014, 10:40:56 am »
Здравейте нов съм в форума и с нова Киа :) Преди 2седмици си купих новата оптима 2014(чисто нова) 1.7 турбо дизел,автоматик от Англия и там си  я карам по принцип. Минал съм около 850мили в км незнам колко точно е около 1400някъде. Колата като цяло ми се вижда перфектна за цената,но ми направи впечетление разхода който ми дава при скорост на дълаг път 140-160км/час е между 7-8.5 л/100км... Бордовия комп ми показва доста разновиден разход постоянно,чак вече незнам дали да му вярвам. Мисълта ми е трябва ли да рестартирам компа след всяко дълго каране за по точни стойности на разхода?
Привет, разхода ти би трябвало да го рестартира при всяко зареждане на гориво. Ако не го прави задръж TRIP бутона и ще влезеш в настройките на борд компа.
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

Dani Wayne

  • Новак
  • *
  • Публикации: 6
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #20 -: Октомври 11, 2014, 03:00:14 pm »
Да да рестартира се не не разбирам как като карам с 180км/ч идва по икономична отколкото с 120-140 примерно...Много ме е яд как кола с толкова много екстри няма автоматично сгъваеми огледа,при положение,че съм я купил колата с пълния пакет екстри...
Kia Optima 2014 Model 3 1.7 Turbo Disel

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #21 -: Ноември 02, 2014, 09:16:26 pm »
ето как ускорява 2.0 CVVL, 6 степенен автоматик от 0 до 210км/ч в спортен режим на общо взето равно ( АМ Люлин, от разклона на Мало Бучино в посока Сф )

https://www.youtube.com/watch?v=sCa6aSewNHs
« Последна редакция: Ноември 02, 2014, 09:23:15 pm от smirn0ff »
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #22 -: Ноември 05, 2014, 12:45:25 am »
Да да рестартира се не не разбирам как като карам с 180км/ч идва по икономична отколкото с 120-140 примерно...Много ме е яд как кола с толкова много екстри няма автоматично сгъваеми огледа,при положение,че съм я купил колата с пълния пакет екстри...
колега погледни следното клипче - https://www.youtube.com/watch?v=ChthFySgV6w
тук ги има автоматичните огледала  8-)
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #23 -: Април 01, 2015, 12:40:32 am »
50К+ километра изминати
колата си върви все така добре
сменят и се консумативите и няма други интервенции, които да са правени освен промяната усилието, което придава електрическия мотор на рейката и лекото и натягане по мое искане.
масло не харчи, макар че с тоя автоматик доста често при изпреварвания е над 4500об/мин
по окачването нищо не е пипано
не са сменяни още накладки имат още хляб в тях
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

raider_SK

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #24 -: Юни 18, 2015, 12:58:05 pm »
Здравейте,

Купих преди около месец Sonata Y20 на течна фаза и макар мястото ми да не е в този форум, то се надявам да ми обърнете внимание.
Колата досега ми прави само добри впечатления и за скромните 3000км. ще се въздържа от някакви оценки и мнения.

Искам да попитам най-вече за маслото на автоматика. Моята е на 43000км. и ми казаха до 100 000 да не я пипам. Нормално ли е?
Не съм имал автоматик и затова малко ще Ви се сторят въпросите ми като от детската градина.
Например: Всеки път като изгасям колата я слагам на "P", но ми се върти в главата и дали е правилно и да я оставя на "N" и натисната ръчна спирачка.

Поздрави
« Последна редакция: Юни 18, 2015, 01:03:35 pm от raider_SK »

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #25 -: Юни 18, 2015, 05:23:16 pm »
привет колега,

маслото на автомата въобще не го пипай :) принципно по книжката на Отпимата го дават, че маслото не се сменя.

иначе относно за P - колата я оставяш винаги на P, когато е паркирана. дори в книжката на Оптима пише, че трябва да е опъната и ръчната спирачка. Аз това не го следвам на 100%, а я активирам, ръчната, когато има наклон напред или назад.
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

raider_SK

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #26 -: Юни 23, 2015, 10:12:36 pm »
Благодаря колега,

Това за маслото е много приятна изненада!
Макар да е малко рано, но бихте ли ме посъветвали какви свещи да си взема понеже съм само на газ макар и течна фаза, то сигурно ще се различават от Соната с бензиновия мотор.

Мисля си да изкарам една от старите и да си поръчам същия модел?! Дали съм на прав път?

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #27 -: Юни 23, 2015, 10:46:30 pm »
Благодаря колега,

Това за маслото е много приятна изненада!
Макар да е малко рано, но бихте ли ме посъветвали какви свещи да си взема понеже съм само на газ макар и течна фаза, то сигурно ще се различават от Соната с бензиновия мотор.

Мисля си да изкарам една от старите и да си поръчам същия модел?! Дали съм на прав път?

Да, извади си една и виж каква е. Ако искаш постни ги тук и си поръчай после същите.
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

raider_SK

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #28 -: Юли 07, 2015, 10:21:24 pm »
Едно допитване!

От 7 години използвам маслата на Мотул и то ги купувам тук в Пловдив от bparts-bg.com (магазинчето е зад нашата кооперация) в доста форуми ги има.  Понеже моята е само на газ (няма бензин) и погледнах, че имат специално масло за LPG

Ето това ->  http://bparts-bg.com/product/383/motul-specific-cng-lpg-5w40-5l.html

Леко ме притеснява факта, че е 5w40 а не 5w30!  Има ли защо да се безпокоя или да слагам смело?

Поздрави

raider_SK

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
Re: КИА Оптима - впечатления
« Отговор #29 -: Юли 31, 2015, 06:20:36 pm »
Здравейте,

Малко по-активен от нужното съм, но който шофира по-редки автомобили, то като попадне в проблемна ситуация само определен кръг от хора могат да му помогнат.

Нужни са ми 2 ето такива (ляв и десен) точно като на снимката. Знам, че още не са Ви потрябвали понеже Оптима и Соната са изключително здрави, но има хора с изключителна упоритост, които успяват са преборят тази здравина!

https://www.avito.ru/moskva/zapchasti_i_aksessuary/rychagi_podveski_kia_479490055

Някой да знае място освен официалния представител?

Поздрави