Автор Тема: Да махам ли катализатора  (Прочетена 3141 пъти)

Ronin

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 331
  • Kia Ceed 1.4 Hundai Galloper 2.5 TDI Kawasaki 650
Да махам ли катализатора
« -: Септември 22, 2022, 03:52:09 am »
Сийд 1.4 109 коня бензин на 170 000 км остана без масло на 7000 км след смяна на маслото,при условие че никога преди това не е горяла масло.Подозирам катализатора като виновен за това че изведнъж почна да яде маслото.Сега сме с нов мотор,чудя се да го махам ли,при вас как е положението с катализатора.При мен колекторите са от първите в които тръбите отиват вертикално нагоре и слизат към каталозатора...един вид някаква пречка керамичната пепел да не влиза лесно в цилиндрите.....но вече нямам доверие и мисля да го махна.

ger4o

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 62
Re: Да махам ли катализатора
« Отговор #1 -: Септември 22, 2022, 08:30:21 am »
За мен е задължително да го махнеш! Свали го и си го изчисти сам ,защото ако отидеш при някой арабин ще вземе оксижена ,ще направи дупка и ще извади вътрешноста и после проблем на ГТП с дупка на катализатора. А и другото ,като се запуши и връща газовете към мотора и после пак нов двигател.

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Да махам ли катализатора
« Отговор #2 -: Септември 22, 2022, 08:55:14 am »
Тъстът ми си свли сам катализатора, изми го с, и сега е като нов. Колата работи прекрасно

Ronin

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 331
  • Kia Ceed 1.4 Hundai Galloper 2.5 TDI Kawasaki 650
Re: Да махам ли катализатора
« Отговор #3 -: Септември 22, 2022, 09:21:49 am »
Тъстът ми си свли сам катализатора, изми го с, и сега е като нов. Колата работи прекрасно
Може би тъста е мил DPF...Аз питам за бензинов ....там няма миене

Ronin

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 331
  • Kia Ceed 1.4 Hundai Galloper 2.5 TDI Kawasaki 650
Re: Да махам ли катализатора
« Отговор #4 -: Септември 22, 2022, 11:17:24 am »
Само да отбележа че това е от първите сийдове,руснаците го наричат баранний мотор....по вида на изпускателните колектори които приличат на рогата на овен...и твърдят че ако колата не е имала удар ,каталозатора е вечен и да започне да се руши,не попада в цилиндрите.....Затова се чудя дали да го махна .....и да елиминирам риска ...чувам че догодина гтп ще има контрол за газовете и или покриваш нормата дадена от завода,или няма преглед

Ronin

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 331
  • Kia Ceed 1.4 Hundai Galloper 2.5 TDI Kawasaki 650
Re: Да махам ли катализатора
« Отговор #5 -: Септември 23, 2022, 08:04:06 am »
Да разбирам че всички си карате с каталозаторите?

ger4o

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 62
Re: Да махам ли катализатора
« Отговор #6 -: Септември 23, 2022, 08:48:12 am »
Няма как да попаднат частици от него в изпускателния колектор, но ако е запушен изгорелите газове се връщат към мотора и се получава проблем!

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Да махам ли катализатора
« Отговор #7 -: Септември 23, 2022, 03:38:52 pm »
Да разбирам че всички си карате с каталозаторите?
Предната Киа я продадох  след 9 години и 215К км. с чисто нов катализатор сменен в КМБ. Бяха го сменили след ремонт на  двигателя, заради харчене на масло. Ако махнете катализатора, дали ще можете да минете преглед следващата година? Около 1000 лева беше за моя Сийд
« Последна редакция: Септември 23, 2022, 03:40:46 pm от justalittlesign »

Negodnika

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 64
Re: Да махам ли катализатора
« Отговор #8 -: Септември 24, 2022, 06:12:39 pm »
Едната ми кола е бензинова, още когато е купих след няколко дни ми светна чека, оказа се че в автокъщата са изтърбушили катализатора без да режат гърнето и реално колата беше без катализатор. когато дойде време за техническият преглед просто не можа да го мина, показа стойности седем пъти над нормата. Принудих се да сложа катализатор макар и не оригинален защото просто никъде не ми даваха да мина преглед.

sveso

  • Новак
  • *
  • Публикации: 14
Re: Да махам ли катализатора
« Отговор #9 -: Ноември 05, 2022, 11:25:49 am »
Здравейте!
Не ми стана ясно,как катализатор може да "изяде" дв.масло?Обратно,повечето масло не е добре за самия катализатор-може са се запуши и започват проблемите.Ако се маха,трябва софтуера на дв. да се смени.Купете си нов и всичко ще е наред.
Киа Сийд 1,6-122hp,2008г.3врати.