Автор Тема: Впечатления от Спортидж 3  (Прочетена 124318 пъти)

eman

  • Новак
  • *
  • Публикации: 34
  • Sportage 1.6t MHEV 2wd Auto EX
Re: Впечатления от Спортидж 3
« Отговор #15 -: Септември 14, 2013, 11:51:19 am »
Това е разход само на газ и то по магистралата Сф-Ст Загора, със средна скорост около 130-140.
Колата я получих от лизинговата компания в двора на КАТ-Сф, и не съм имал контакт с никой от КМБ-но това което казваш ме навежда на мисълта да им звънна за консултация.

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Впечатления от Спортидж 3
« Отговор #16 -: Септември 15, 2013, 11:44:45 am »
Тоя разход е нормален според мен, но и аз да ти кажа, че си виждаш сметката на двигателя. Не знам за карането само на бензин в началото (звучи логично), но в книжката ясно са си написали няколко важни неща за разработването на двигателя - не минаваш 3000 оборота и караш динамично (не оставяш двигателя продължително време на едни и същи обороти). Така и постигаш по-икономичен разход като се разработи (според книжката).

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: Впечатления от Спортидж 3
« Отговор #17 -: Септември 15, 2013, 05:00:24 pm »
Всички с ксенон са снабдени с кантар на задния мост и автоматично се регурилира нивото на светлините. Именно затова нямаш врътка за регулиране на нивото. Не съм сигурен, но мисля че това е задължително за всички оригинални съвременни ксенон системи. Относно 6-та предавка при дизела си разтоварва мотора и то доста явно.

imitko

  • Новак
  • *
  • Публикации: 4
Re: Впечатления от Спортидж 3
« Отговор #18 -: Септември 24, 2013, 09:13:02 pm »
Здравейте,

На 10000+ км., 2.0, бензин 4WD автоматик, като цяло колата е ок, но има някои леки(?) проблеми:
- от към ключалката(?) на задния люк се чува едно тракане като се кара по паваж
- от време на време камерата за заден ход се бъгва и не работи, рядко но все пак ... поне сама се оправя за сега :)
- при десен завой с малка скорост и малък радиус се чува едно леко изтракване/пукане от остта(?) на волана
- на паваж от скоро започна да се чува едно леко тракане от към кутията с предпазителите, все едно че нещо не е затегнато (не съм гледал) 
- луфтовете на задните врати като че ли са малко големи и не напаснати но кой му пука
Но имайте предвид че съм карал доста по планината и кофти пътища (а може би и съм и твърде критичен и се заслушвам в всеки странен шум).
Иначе на магистрала, добър път или из града е като лодка ;-)

HTH

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: Впечатления от Спортидж 3
« Отговор #19 -: Септември 25, 2013, 12:01:43 am »
Здравейте,

На 10000+ км., 2.0, бензин 4WD автоматик, като цяло колата е ок, но има някои леки(?) проблеми:
- от към ключалката(?) на задния люк се чува едно тракане като се кара по паваж
- от време на време камерата за заден ход се бъгва и не работи, рядко но все пак ... поне сама се оправя за сега :)
- при десен завой с малка скорост и малък радиус се чува едно леко изтракване/пукане от остта(?) на волана
- на паваж от скоро започна да се чува едно леко тракане от към кутията с предпазителите, все едно че нещо не е затегнато (не съм гледал) 
- луфтовете на задните врати като че ли са малко големи и не напаснати но кой му пука
Но имайте предвид че съм карал доста по планината и кофти пътища (а може би и съм и твърде критичен и се заслушвам в всеки странен шум).
Иначе на магистрала, добър път или из града е като лодка ;-)

HTH
интересно ми е как се държи бензина на този автомобил и този двигател, който е същия като на Оптима. при Оптимата, като че ли липсва турбото, а Спортиджа е все пак 4WD.
Как е ускорението и динамиката?
« Последна редакция: Септември 25, 2013, 02:49:57 am от smirn0ff »
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

imitko

  • Новак
  • *
  • Публикации: 4
Re: Впечатления от Спортидж 3
« Отговор #20 -: Септември 27, 2013, 03:29:51 pm »
Ускорението не е кой знае какво, особено като е автоматик, трябва рязко да натиснеш, и ако не си натоварен до горе (по скоро ако си сам в колата) бива. На градско има една опция 'EKO', като я пусна става още по спъната но се очаква че хаби по малко гориво (но не съм засичал  разход само за градско шофиране). За динамика според мен е също средна работа, но аз и без това я ползвам предимно в града и в планината та ме устройва.
Не съм пробвал на 3-ката дизела, някой ако е пробвал да каже как е.

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: Впечатления от Спортидж 3
« Отговор #21 -: Септември 27, 2013, 06:03:11 pm »
Ускорението не е кой знае какво, особено като е автоматик, трябва рязко да натиснеш, и ако не си натоварен до горе (по скоро ако си сам в колата) бива. На градско има една опция 'EKO', като я пусна става още по спъната но се очаква че хаби по малко гориво (но не съм засичал  разход само за градско шофиране). За динамика според мен е също средна работа, но аз и без това я ползвам предимно в града и в планината та ме устройва.
Не съм пробвал на 3-ката дизела, някой ако е пробвал да каже как е.

При мен с ECO в града правя от 9 до 10 среден разход на 2.0 бензин автоматик.
Има нещо друго, което съм забелязал при новите двигатели, и дизелови и бензинови. с цел икономия на гориво, компютъра се самообучава. когато карате по-спокойно без много настъпване на газта, то компютъра влиза в негов си икономичен режим и двигателя не е много еластичен.
когато обаче "развъртите" двигателя, покарате по-динамично, компютъра го вкарва в друг режим, където е по-отзивчив двигателя.
Специално това се вижда на атмосферните бензинови двигатели. типичен пример е този, който карам и една мазда 6 с 2.5 бензин двигател.
след продължително каране в града, трябва да се покара 5-10км на по-високи обороти за да отпуши и после можеш да си караш динамично колкото си искаш.
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

oz general

  • Новак
  • *
  • Публикации: 22
Re: Впечатления от Спортидж 3
« Отговор #22 -: Октомври 02, 2013, 06:46:13 pm »
Здравейте, от два дни съм с Kia-sportage-2.0,16V-4х4-газ-бензин-АТ-ЕХ-изминал съм само 520  км.
За първите 500 км ми даде разход само извънградско около 12/100.
Имам няколко питанияна които се надявам да ми дадете съвет:
1.Забелязах че при скорост около 130 км/ч(магистрала), колата много трудно поема или почти не поема за да стигна примерно до 150 км/ч или повече-струва ми се че сякаш има някакъв ограничител.
2. Модела е ЕХ но нямам бутон за регулиране на фаровете по височина- не че е толкова важно,но все пак.
3. Когато свети фоновото осветление-не са осветени бутона за прибиране на страничните огледала и бутона за блокиране на задните прозорци-така ли е при и Вас.
4. Дайте съвет как може да се разположи резервната гума в багажника така че да се освободи повече място(причина-монтирана газова бутилка на мястото на резервната гума).
Впечатленията от колата са прекрасни засега(колкото и да скорошни)-смятам че точно такава исках. Доставя ми истинско удоволствие.
При последващи впечатления ще пиша.
Благодаря ви предварително!

Здравей колега,

Честито за колата. Аз съм също с 2.0 бензин, 4х4 автоматик с газово. Имам вече 12000км от както сложих газовото (общо е на 15000км). Разхода ми е горе-долу следния:

На газ:
1) Градско - най-ниско до 10.5-11.0 на сто съм слизал но това е рядко изключение. Най-често е 12-13/100 а зимата и повече е отивало в снега и студа ... ама не и се сърдя  :) все пак 1.30 лв литъра ...
2) Извънградско по нормални пътища със скорост от около 100-110 км/ч 9.5-10/100
3) Магистрала при скорост 130-140 км/ч разхода се вдига до 12-13/100
Тия разходи са без да се жали колата. В смисъл, не че въртя гуми на всеки старт, напротив тръгвам си спокойно и ускорявам плавно, но като изпреварвам си я настъпвам до ламарината за да сработи кикдауна.

Преди да сложа газовото на бензин имах някъде около 11-12/100 градско и 9-10/100 извънградско (Магистрала + планински пътища Варна-Банско-Варна), но тогава колата беше в разработка и не е настъпвана.

На въпросите ти конкретно:
1) Така е, освен ако не я настъпеш докрай, въпреки, че и тогава не е някоя хала, но както някой каза по-напред в темата, спортиджа не е състезателен автомобил.
2) На това са ти отговорили вече
3) Не съм обръщал внимание до сега но ще се загледам следващия път
4) За съжаление няма много варианти освен легнала в единия край. Иначе ако се сложи права не може да се дръпне щората отгоре и много ме дразни. Все пак като ходим по почивки цялото семейство пак си събираме багажа. Вариант ми се струва да си купя куфар за покрива който да слагам когато пътувам с багаж.

И накрая един съвет за икономия на гориво. При шофиране извънградско използвай автопилота но само в ръчен режим на скоростната кутия. Ако е на автоматик много често се получава при изкачване на наклон естествено зададената скорост не може да се поддържа на 6-та, но докато компа реши да върне на пета скоростта е паднала достатъчно, че да не може да се поддържа и на 5-та и тогава компютъра включва колата на 4-та и настъпва здраво за да навакса при което разхода ти забива на 20+ А ако при същото положение си в ръчен режим може да си доизкараш наклона ако не е мн дълъг на 6-та при което мом. разход пак се вдига но до около 13-14 на сто, скоростта пада, но като излезеш на равното се възстановява пак на 6-та или ако наклона е по-дълъг като усетиш, че почва да пада скоростта връщаш една предавка и си поддържаш скоростта без да се форсира много двигателя. Въобще автоматик и автопилот не е мн добра комбинация. Дори ако караш на равно и искаш да увеличиш поддържаната скорост от бутона пак връща една или две предавки за да ускори по-бързо, което е излишно след като може плавно да си ускори на 6та скорост.


Като цяло обаче съм много доволен от колата. При мен не съм забелязал никакви тракания, дрънкания, колата си държи пътя или поне на мен не ми прави впечатление да бяга от пътя. Никога не съм имал проблем с каквото и да е по нея. Шумоизолирането си е на ниво возенето стегнато и стабилно ... въобще само хубави емоции съм имал с колата. Вече е на почти 1 година и на 15000 км. минах първото ТО и няма никакви забележки.

Много безаварийни километри на всички!

eman

  • Новак
  • *
  • Публикации: 34
  • Sportage 1.6t MHEV 2wd Auto EX
Re: Впечатления от Спортидж 3
« Отговор #23 -: Октомври 02, 2013, 08:49:22 pm »
Благодаря за отговорите.

При мен вече на около 3000 км разхода е като твоя (визирам газ)-на извънградско е само около 10,5-11,00 - макар и със спокойното каране 90-110.
Да те попитам: необходимо ли е някакво допълнително регулиране или по скоро настройване на газовата-Дали не са ти казвали от сервиза и на първото ТО смени ли си въздушния филтър?

oz general

  • Новак
  • *
  • Публикации: 22
Re: Впечатления от Спортидж 3
« Отговор #24 -: Октомври 02, 2013, 09:11:12 pm »
Не са ми казвали нищо за регулиране на газовото, но предполагам не е невъзможно стига да се намери някакъв компромис между разхода и мощността, за да не се спъне много. Аз съм доволен и не смятам да го пипам. Твоята кола е на малко километри и след време може би ще падне още малко разхода.
На първото ТО ми смениха маслото, масления и въздушния филтър. Допълнително ми показаха филтъра на въздуха за купето. Беше тотално задръстен и по мое желание ми го смениха и него. общо всичко беше 354 лева във Варна.

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Впечатления от Спортидж 3
« Отговор #25 -: Октомври 03, 2013, 09:47:28 am »
За газовата е много важно да си подменяте филтрите на точните километри.На 10 000 км големият филтър на газовата.На 40 000 милсля,се подменяха и 2-а music .На газовата и на изпарителя

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Впечатления от Спортидж 3
« Отговор #26 -: Октомври 16, 2013, 09:04:56 am »
Преди доста време го забелязах, но все забравям да го напиша (да се оплача, нали съм мрънкало):
На някой гений на науката и техниката му е хрумнало да направи да се включват и късите и дългите светлини като цъкна лостчето за на положение примигване, присветване, светкавица или както там го знаете. Съответно ако реша да мигна на някого два пъти това са си два опита да се разпали ксенона (просто "гениално"). Да не се чудите защо спортиджите не присветват на никого ...

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Впечатления от Спортидж 3
« Отговор #27 -: Октомври 16, 2013, 04:00:40 pm »
Направено е да не можеш да караш на дълги без да са включени късите и са закачени. Иначе съм съгласен, че за мигането е много тъпо да се пали ксенона.

Мен друго ме побърква - като са включени фаровете и пръснеш с чистачките пуска пръскалките на фаровете. Съответно целият капак става мазало, когато се случи в града. Да не говорим как хаби течност, а аз слагам само скъпа уж да си щадя покритието на колата. Съответно обикновено си спирам фаровете като чистя стъклото...

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: Впечатления от Спортидж 3
« Отговор #28 -: Октомври 16, 2013, 06:54:32 pm »
Преди доста време го забелязах, но все забравям да го напиша (да се оплача, нали съм мрънкало):
На някой гений на науката и техниката му е хрумнало да направи да се включват и късите и дългите светлини като цъкна лостчето за на положение примигване, присветване, светкавица или както там го знаете. Съответно ако реша да мигна на някого два пъти това са си два опита да се разпали ксенона (просто "гениално"). Да не се чудите защо спортиджите не присветват на никого ...
Aaa колега тук си в грешка, не всички спортиджи са с ксенон. Аз си премигвам, и ако трябва си ходя за крушки до магазина (не че съм ходил да сменям крушки все още). Иначе си свети доста добре. Даже като беше нова ми присветваха, че изглежда ги заслепявах с новите крушки и рефлектори :).

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Впечатления от Спортидж 3
« Отговор #29 -: Октомври 16, 2013, 07:02:44 pm »
Ееее да, тези без ксенон им е все тая, като гръмне крушка, 7-15 лева за нова и са готови. Аз обаче съм скръндза и си пазя ксенончето. Иначе е могло "светкавицата" да е само на дългите, ама трябват "бъбреци"...