Автор Тема: Джанти, гуми  (Прочетена 52273 пъти)

proc

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 437
  • Aequitas & Veritas
Re: Джанти, гуми
« Отговор #15 -: Ноември 27, 2008, 05:36:10 pm »
Slumk, видях, че си с гуму 205/55 R16. Доколкото знам 16-те (и аз съм с такива) са 6J. Аз съм чел, че гумата трябва да е около 3см (30мм) по-широка от джантата. Според мен не трябва да слагаш по широка от 7J (7 x 2,54 = 178). 205-178=27mm. write   
Карам си леко колицата и ми е гот на душицата!

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Джанти, гуми
« Отговор #16 -: Ноември 27, 2008, 05:38:18 pm »
Slumk, видях, че си с гуму 205/55 R16. Доколкото знам 16-те (и аз съм с такива) са 6J. Аз съм чел, че гумата трябва да е около 3см (30мм) по-широка от джантата. Според мен не трябва да слагаш по широка от 7J (7 x 2,54 = 178). 205-178=27mm. write   
bravo bravo bravo
Мислех ,че само аз се мъча с информацията :-*
« Последна редакция: Ноември 27, 2008, 05:46:44 pm от lilostich »

Slumk

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Джанти, гуми
« Отговор #17 -: Ноември 27, 2008, 11:40:00 pm »
Мерси много за информацията хора. Още утре ще питам и в сервиза и в маргела и ще ви кажа какъв е извода.
Skype: Slumky

Slumk

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Джанти, гуми
« Отговор #18 -: Ноември 28, 2008, 02:01:51 pm »
Чета книгата, и то си пеше накрая. На гуми 205/55/16 отговарят джанти 6.0Jx16
« Последна редакция: Ноември 28, 2008, 02:11:40 pm от Slumk »
Skype: Slumky

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Джанти, гуми
« Отговор #19 -: Ноември 28, 2008, 09:11:10 pm »
добре четеш,ама трябва да знаеш че това е стандарт.Винаги можеш да метнеш повечко music

Боби

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 343
  • Kia Pro_Cee'd 1.4 EX
Re: Джанти, гуми
« Отговор #20 -: Ноември 30, 2008, 04:41:19 pm »
На мойта съм с 16/205/55 със летите джанти от Киа. Бащата каза, че помолил на някой да пита в Киа какви други стават на тая джанта и те казали, че само такава... Мен малко странно ми идва, дали е така ?  sorry

veno

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 192
Re: Джанти, гуми
« Отговор #21 -: Ноември 30, 2008, 06:19:28 pm »
колеги дайте съвет, като дойде колата дай боже предстоящия месец, ще трябва да купувам гуми. Въпроса е 4 броя 16ки по около 250 лв. парчето или 4 броя 15ки по около 150 лв. парчето и 4 железни джанти, тасовете от киа нямам идея колко струват, но мисля че цената на джантите и гумите ще се върже колкото цената на 16" гуми.
Cee'd SW EX 1.6 CVVT

tosco

  • Spammer
  • *****
  • Публикации: 966
Re: Джанти, гуми
« Отговор #22 -: Ноември 30, 2008, 06:26:43 pm »
колеги дайте съвет, като дойде колата дай боже предстоящия месец, ще трябва да купувам гуми. Въпроса е 4 броя 16ки по около 250 лв. парчето или 4 броя 15ки по около 150 лв. парчето и 4 железни джанти, тасовете от киа нямам идея колко струват, но мисля че цената на джантите и гумите ще се върже колкото цената на 16" гуми.

И аз съм пред същата дилема. Таратйката я взимам евентуално идната седмица.
Но повече клоня към 16 лети джанти и зимни гуми, отколкото метални и тасове.
Първото което си мился, че лятите са по-леки, а и по-добре ще стои като визия.
А и тасовете често падаат, така, че започваме да ги броим за консуматив write

dani

  • Administrator
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 675
  • i30 rider
Re: Джанти, гуми
« Отговор #23 -: Ноември 30, 2008, 07:09:33 pm »
Тасовете не падат. Те се закрепват за джантата заедно с болтовете.
П.С.
Да знаете КИА нямат тасове за 16ки метални :)
Love is suicide!

veno

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 192
Re: Джанти, гуми
« Отговор #24 -: Ноември 30, 2008, 07:56:12 pm »
добре дайте съвети за възможно най-ефтините що годе добри зимни 16" гуми. Нещо около 180-200 лв. парчето
Cee'd SW EX 1.6 CVVT

mitkopitko

  • Почетен член
  • Разбирач ;)
  • *****
  • Публикации: 263
Re: Джанти, гуми
« Отговор #25 -: Ноември 30, 2008, 08:28:09 pm »
Аз сложих Kleber Krisalp HP2 от Диана за 170лв бройката и засега съм щастлив с тях  8-) Произведени са лятото така че са преснички. Мисля че доста се харчат затова шанса да попаднеш на залежали според мен е малак. Тествах ги на сняг (колкото имаше) на мокро, на лед и не усещам нестабилност в колата. Препоръчвам  ok

Slumk

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Джанти, гуми
« Отговор #26 -: Декември 01, 2008, 09:56:48 am »
Направо по темата! Както писах вече, за гуми 205/55/16 джантите са 6.0Jx16. Лило е прав, че това е стандарта, но теоретично може да се сложат по широки. Ще имате обаче реален проблем с гаранцията на ходовата част ако не спазите точният размер. Започвам да обяснявам. Джантата има следните характеристики. Диаметър в инчове или цолове - се тая. широчината и в инчове. Общо двете неща се записват примерно така 6.0Jx16. После имате брой отвори за болтовете с разстояние между тях, което е изразено от ди5аметърът на кръга който описват центровете на дупките им (примерно 5х114,3). Имате диаметър на средният отвор. Оффсет или изместване на джантата навън или на вътре в милиметри. Писах в сервиза на Киа, и ми отговориха, че ако джантите са със абсолютно същият размер както оритиналната проблеми с гаранцията не би трябвало да има. Ако има разлика обаче вече знам за един случей, при който човек си е изгорял с гаранцията на ходовата част.
Ако си търсите 6.0Jx16 алуминиеви джанти за Сиида по специализираните магазини да ви кажа, че няма да намерите. Мен ми казаха, че най-малките като шерочина са 6,5 но обикновенно като за сиид-а предлагат 7 и дори 7,5 инчови. Това го казват обаче диларите на джанти и понеже аз не им вярвам питах един майстор и той каза, че наистина нама 6 инчови, а пък за 7,5 може и да стане, ама трябва да се пробва и е малко тъпо как уверено ти предлагат такова нещо. това е за сега.
Skype: Slumky

Slumk

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Джанти, гуми
« Отговор #27 -: Декември 01, 2008, 10:17:50 am »
veno, със гуми за 180-200 лева на парче не се вписваш в най-евтиният клас, а в среден и имаш богат избор. Прочети цялата тема http://kia-bg.com/smf/index.php?topic=253.0 :)
dani, за пръв път чувам тасове хвати с болтове.
Иначе за размера на гумите всеки сам трябва да си реши. Имат си плюсове и минуси. Примерно по-широките имат повече контактна площ и повече сцепление, но пък и по лесно се получава ефекта на плуването при тях защото неуспяват да изхвърлят водата по грайфера. По-тесните разпределят тежеста на колата на по-малка площ и така "орът" по-добре, но пък и по лесно затъват. Проблем с коловозите вече няма, щото всяко второ превозно средство е джип. Също така по тесните правят по-малки съпротивления и намаляват разхода но пък пак идва проблемът с намалената контактна площ. По-високият профил вози по-меко и предпазва джантата и окачването от неравнозамръзналият лед по пътя, а и от странични удари с ниски бордиури, но при високите скорости се гънат е се усеща несигурност в поведението на колата в завои. Аз мисля че 205/55/16 като среден размер е най-добре, но това си е лично мнение, пък и финансовата гледна точка не бива да се пренебрегва ! :)
Skype: Slumky

Mihailov

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 293
  • KIA Pro_Cee'd 1.6 CRDi EX .. VW Golf 3
Re: Джанти, гуми
« Отговор #28 -: Декември 01, 2008, 10:35:46 am »
Има тасове с болтове. Те нямат ония щипки от страни, а си имат дупки както летите джанти и така си се захващят.
Guns don't kill people ... people kill people ...

proc

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 437
  • Aequitas & Veritas
Re: Джанти, гуми
« Отговор #29 -: Декември 01, 2008, 10:47:39 am »
Цитат
Писах в сервиза на Киа, и ми отговориха, че ако джантите са със абсолютно същият размер както оритиналната проблеми с гаранцията не би трябвало да има. Ако има разлика обаче вече знам за един случей, при който човек си е изгорял с гаранцията на ходовата част.

Аз също не мога да намеря джанти с размерите на оригиналните, но във връзка с гаранцията    в шоурума предлагат джанти МАК. Така че не е логично да имаме проблеми с гаранцията ако сложиме други джанти като няма 6J. music 
Карам си леко колицата и ми е гот на душицата!