Автор Тема: KIA SPORTAGE 1.6 GDI, LPG ?  (Прочетена 29737 пъти)

jorotsanov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 13
KIA SPORTAGE 1.6 GDI, LPG ?
« -: Октомври 30, 2013, 04:11:56 pm »
         Здравейте,
 
         Скоро купих Спортидж 1.6. Умувам по въпроса за поставянето на газ. Дори ходих до сервиза, но тъкмо преди да оставя колата за монтаж случайно разбрах информация, която ме разколеба и засега се отказах. Тъй като двигателят е с директно впръскване се оказа, че харчи и малко безнзин (едновременно с газта) - някъде около литър, литър и половина на сто километра. Като се има предвид, че уредбата струва 3200 лв. бърза аритметика показва, че при примерен разход едно към едно газ към бензин плюс обаче още един литър (поне) бензин, ще са необходими към 50000 км. за да се избие цената.
         Въпросът ми е има ли някой, който да е сложил газ на този двигател и да може да каже точна информация? Интересува ме най-вече дали фактът, че гори и бензин намалява потреблението на газ. Иначе е безсмислено. Прегледах темите за модела и не открих подобна . Ако има, моля да ме извините и да ме препратите към нея.
         Колата е икономична, но като се има предвид цената на горивата - 1.30 срещу 2.57 лв. и перспективата да я ползваме дълги години (защото ни харесва и то много) считам, че въпросът заслужава обмисляне, макар че нещата клонят към бензина.
         Благодаря предварително.
         

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: KIA SPORTAGE 1.6 GDI, LPG ?
« Отговор #1 -: Октомври 30, 2013, 04:41:41 pm »
БРЦ си продават тяхна джипка,която е изцяло на газ !

Що не отидеш при тях,да ги питаш на място?

Търси Теодора  music

jorotsanov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 13
Re: KIA SPORTAGE 1.6 GDI, LPG ?
« Отговор #2 -: Октомври 30, 2013, 06:02:52 pm »
         Благодаря,

         Сега съм в чужбина, но като се прибера сигурно ще го направя, ако дотогава не съм получил достоверен отговор тук.

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: KIA SPORTAGE 1.6 GDI, LPG ?
« Отговор #3 -: Октомври 30, 2013, 07:50:33 pm »
Ами виж една -две теми под тази какво е писал колегата за ланди-ренцото,което монтират в киа :

Здравейте колеги,
Реших да се включа в темата за разхода тъй като инфото в Кия се различава в действителност. От 4 месеца карам спортидж 3 2.0 4х4  6АТ LT  с газова от самото начало...и ето разход на газ в София 17-18/100, по магистрала 140-150км/ч 14-15/100, 90-100, 120 12-13/100. Яко ме метнаха в Кия, щяло да харчи 14/100 газ градско, а тъй като въртя основно градско ми се видя ок...да ама14/100 друг път...яде ламята и е разбираемо...дори ми се кълняха, че не може да харчи толкова много та и до пловдив ходихме да се возим с газаджията на Кия...и хоп 13/100 със 130км/ч....абе ясно е че лъготят, но поне да кажат че наистина харчи толкова та да сме наясно от самото начало. Но явно така се прави иначе ще се пулим и я купим, я не при такъв разход. Както и да е 22лв на 100км ме устройва, въртя около 2000-2200 градско на месец и засега съм много доволен, нямам забележки, чакам зимата....и само още нещо да питам -мерна ми се колега, който прави разход на газ 12-13/100 градско...да пише как става, или кара в малък град , а не в София..газовата в Кия ли е слагана, да каже какъв е фокуса....

vladodikov

  • Гост
Re: KIA SPORTAGE 1.6 GDI, LPG ?
« Отговор #4 -: Октомври 31, 2013, 09:05:55 am »
Jorotsonov, проучи внимателно за газта и внимавай какво ти обещават, после го завиши с 30%.....и виж дали ще запазиш гаранцията...иначе при 2ката бензин виждаш как е реално.

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: KIA SPORTAGE 1.6 GDI, LPG ?
« Отговор #5 -: Октомври 31, 2013, 09:16:05 am »
Здравей jorotsanov,

Дали имаш сметка от газовата инсталация зависи най вече от километрите, които въртиш на година. Сметнал си 50000 до изплащането (при мен това са 4-5 години и влиза в сила поговорката "я камилата, я камилара"), което означава, че чак след това започваш да пестиш. А след толкова време какви ще са цените на горивата? Ако въртиш доста километри обаче и успееш да направиш "избиването" до 1 година примерно си е оправдано. За по-голям срок ми се вижда нерентабилно. Още нещо за което не знам дали си се сетил - в повечето случай газовата бутилка се слага на мястото на резервната гума и после имаш колело в багажника, което да се чудиш какво да правиш и как да закрепяш (а на спортиджа хич не са малки колелетата, освен ако не си си намерил тънка "патерица").

Като алтернатива можеш да провериш тези хора:
http://www.zavoli.bg/index.php?searchall=gdi&x=-1097&y=-167

Гледам ги, че вече са монтирали доста газови системи на ГДИ двигатели. Просто можеш да се консултираш с тези за допълнителна информация ако тези от КМБ не ти дават. До колкото знам двигателите с директно впръскване имат дюзи монитани по-дълбото в главата и се нагряват повече при работа. Охлаждането им става със самото гориво (бензина), който минава през тях. Минеш ли само на газ и спреш ли бензина през бензиновите дюзи те почват да прегряват и може да дефектират. Предполагам затова са ти казали в КМБ, че колата работи и на бензин и на газ едновременно (оставили са частично да се подава и бензин, за да се охлаждат). Аз мислех, че само спират управлението на бензиновите дюзи и оставят да работи бензиновата помпа за да минава гориво през тях и да се охлаждат, но може и да не е така. Освен това ако беше така както предполагах, се получава, че ти караш на газ, обаче ти се износва постоянно работещата бензинова помпа. Като цяло газта си е компромис, а на ГДИ двигателите още по-голям (мое мнение). Решавай си. Успех.

jorotsanov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 13
Re: KIA SPORTAGE 1.6 GDI, LPG ?
« Отговор #6 -: Октомври 31, 2013, 09:33:24 am »
          Благодаря на всички за отговорите.

          До Владо Диков: на практика не са ми обещали нищо, а си казаха, че харчи и бензин, което е главната въпросителна. Гаранцията е в сила ако се монтира в официален сервиз.
          До РМК: както съм написал смятаме да ползваме колата дълги години (минимум срока на гаранцията). Относно срока за избиване - изчисленията са твърде условни, тъй като нямам надеждна информация. Затова открих тази тема. Не навъртаме много километри, но даже и за три години да избием уредбата пак ще е на сметка ако ползваме колата поне седем, а може би и повече. Наясно съм с промяната в багажника, тъй като предишните ми три коли бяха с бутилка на мястото на резервната гума.
          Не се имам за кой знае колко технически грамотен, но обичам да чета статии за автомобили и знам, че до скоро въобще не можеше да се монтира уредба на двигател с директно впръскване. Така или иначе не е голяма драма. Другата ни кола е Галант 2.5, 6 цилиндъра, която харчи 14-15 газ на градско, така че сме свикнали да даваме около 20 лв. на сто километра. Но ако може да се дават наполовина не е зле. Както и да е.

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: KIA SPORTAGE 1.6 GDI, LPG ?
« Отговор #7 -: Октомври 31, 2013, 09:39:15 am »
Аз винаги съм бил с две ръце за газифицирането music
Скоро правихме един пасат,1.8 Т с пускане на бензинец на всеки 30 мин, по 1 мин. crazy
Според мен,газовата ще си я избиеш много бързо,но това си е мое мнение от опит.


bongo

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 423
Re: KIA SPORTAGE 1.6 GDI, LPG ?
« Отговор #8 -: Ноември 01, 2013, 11:50:04 am »
Според мен разхода на двулитровия бензинов мотор и то с автоматични скорости не може да се сравнява с 1.6 с ръчни.Не че разликата ще е драстична в разхода, но мисля че колегата jorotsanov спокойно може да има разход на газ извънградско 9-10 и градско 12-13.

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: KIA SPORTAGE 1.6 GDI, LPG ?
« Отговор #9 -: Ноември 01, 2013, 12:22:27 pm »
Бонго е прав, малко сравняваме "ябълки с круши". От една страна има 1.6, ръчни скорости и единично задвижване; от друга 2.0, автомат и двойно задвижване. Но пък от друга страна този примерен разход от 12-13 градско някой хора го постигат на бензин, така, че на газ ще е по-висок (просто зависи от маршрута).
Като гледам колегата jorotsanov, какъв опит има в ползването на газови коли ми се струва, че съвсем скоро ще сложи газовата и ще ни информира за точните числа write

jorotsanov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 13
Re: KIA SPORTAGE 1.6 GDI, LPG ?
« Отговор #10 -: Ноември 01, 2013, 02:28:26 pm »
Честно казано няма да взема решение преди някой със същия двигател да сподели какво е положението. Досега винаги съм монтирал газова уредба, но това е друг тип двигател и опитът с него засега е малък. А цената си я бива (3200). Даже в КМБ София нямат опит с този модел, защото ми дадоха пример за същия двигател, но на Сийд, не на Спортидж. На 120 литра газ горял към 17 бензин. Ама не попитах тогава колко точно харчи на сто километра. Сигурно е само, че освен газта ще гори и към литър, литър и половина бензин на сто. Ще им пиша един мейл за по-подробна информация.

jorotsanov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 13
Re: KIA SPORTAGE 1.6 GDI, LPG ?
« Отговор #11 -: Ноември 01, 2013, 09:27:56 pm »
            Както казах написах имейл до КМБ - София  с въпрос за разхода на въпросния Сийд. Отговориха ми, че харчи в града 7.7 газ и 1.5 бензин. Това е, което могат да ми дадат като информация и това споделям ако ви е любопитно.
            Разходът много зависи от десния крак, но е нормално Спортидж да харчи малко повече.  Като правя някакви въображаеми сметки ми се струва неоправдано за момента да се сложи газова уредба.кой
            Благодаря на хората, които ми отговориха. Разбира се ако някой има повече информация е добре дошъл.
           

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: KIA SPORTAGE 1.6 GDI, LPG ?
« Отговор #12 -: Ноември 01, 2013, 10:14:01 pm »
Каквото и да става,газта винаги ще е по-ефтина от бензина !
Мини брез БРЦ, и питай хора,които ежедневно се занимават с това.

rockton

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 123
Re: KIA SPORTAGE 1.6 GDI, LPG ?
« Отговор #13 -: Ноември 03, 2013, 10:19:11 am »
..че до скоро въобще не можеше да се монтира уредба на двигател с директно впръскване..

 ...Галант 2.5, 6 цилиндъра, която харчи 14-15 газ на градско,.
-GDi -FSi или газолине директ инжекшън -Директно впръскване вътре в цилиндрите!...технология разработена и развита от Митсубиши , впоследствие прекопирана от някой други фирми! няма да изпадам в подробности за плюсовете и минусите на тази система.
Газ на тори тип мотори е абсолютно противопоказно, повярвайте, занимавам се с автомобили и специално автоелектрои електроника горивни системи и тъй нататък , от доста години и най вече Азиатски (слабост са ми)! Познавам тази система много добре и съм се занимавал задълбочено със нея.,, от тази гледна точка мога смело да кажа въз основа на дългогодишни наблюдения , НЯМА КОРЕКТНА ГАЗОВА СИСТЕМА, за GDi-FSi двигатели! Дори и газова с течна фаза не става за това!
Какво искам да кажа накратко.
Ако се монтира обикновенна газ, тоест атмосверен изпарител(невъзможно но все пак някой са го правили)...губиш бензинови дюзи за около 5-10000 км. окончателно и безвъзвратно! И оставаш завинаги само на газ!
Ако се монтира Газов инжекцион , без значение течна фаза или с редукция, те и двата са с предкамерно впръскване тоест пръскат в всмукателният колектор върху клапаните на съответният цилиндър...-и съответно ЗА ДА УМРЪТ ЗНАЧИТЕЛНО ПО КЪСНО  бензиновите инжектори, образно казано на няколко впръсквания ГАЗ има няколко впръсквания бензин!! Тоест Гори и Газ и Бензин %)
-Та значи какво се получава на практика, Бензиновите Инжектори отново си загиват ама доста по късно след около 50-60000км. се почват първите симптоми, а при някой автомобили и значително по рано. Да ама дотогава гаранцията на газовата е изтекла и после -"ОПРАВЯЙ СЕ КОЙ КАК МОЖЕ"
Имам три автомобила на подръжка при мен със газ и GDI мотори. Митсубиши Спейс стар 1.8 GDi  ,Шкода Октавиа 2.0 FSI , Мазда СХ-7 2.3 DISI.
Митсубата, монтаж в италия така дойде след около 20000 км на наша земя, сега реве за нови инжектори!
Шкодата закупена чисто нова от тук след изтичане на гаранцията и монтираха газ, колата се кара много фирмрна е и предимно извънградско,  след 50 000км на газ вече има симптомои на две дефектирали дюзи бензинови, но ще чакаме да се скапят и останалите (газовата може да пали само на газ)!!
Маздата, пристига от германия на 23 000км. след което тук е монтирана Газ и то последния писък на модата романо! След около 10 000 км огромни проблеми с електронните системи по автомобила най вече двигателният управляващ блок, също проблеми със разхода и вървежа.
Преди няколко дни собственикът взе радикално и правилно според мен решение - ПРЕМАХВАНЕ на газовата система.....за да оцелее автомобилът му :)
Спирам до тук, че стана много дълго, но според мен извода е един, никога на дирек инжекшън Газ, ако искате да имате дълго време автомобилът си здрав и годен!
 ПС.
В семейството имаме три Автомобила и всички са на газ но нито един GDi
Митсубиши Галант 2.5 V6  24V 2000год. 163-магарета, ама е предкамерна инжекция сложил съм и BRC със газови инжектори KEIHIN, че с тази кола мисля да се пенсионирам ;D вече 50 000 на газ без проблем, Е да вярно гори наистина 15литра в града... ама тея магарета искат зоб, и тази кола не е за градски условия!
Мазда 323F 1.6 16V  1993год , от 15 години я имам и оттогава е със атмосверен обикновен изпарител, Газ, няколко пъти съм го сменял, сега е с REG-2016 около 130000km  само на газ, дори в повечето случаи в топло време я паля директно на газ! Никакви проблеми върви като пушка по мотора нищо не е правено! Разход 10 на сто градско твърдо!
Ауди А4 1.8 турбо 2000год. 150  нефелни катъра :) аз не си падам по европейките ама синът тази си избра!
Оборудвал съ я с газ инж. Ланди Ренцо , вече около 40000км на газ , няма проблеми с изключение на стандарни процедури по подръжка на запалителната и впръскваща система на бензин(почиствеане инжектори) Разход на газ в града около 12-14литра.............
-Та така , пак дълго стана...ама как да е , Не се лъжете който каквото да ви разправя за GDI моторите че ставали с Газ, ДА СТАВАТ..._АМА ЗА КРАТКО rofl
"четенето на грешки" - не е диагностика , "изтриването на грешки" - не е ремонт!  0896 633459 /autoelectronic/

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: KIA SPORTAGE 1.6 GDI, LPG ?
« Отговор #14 -: Ноември 03, 2013, 10:42:42 am »
Е добре колега, след като имаш поглед върху скапването на дюзите, обясни защо толкова бързо се скапват. Зависи от марката ли, от разположението ли, спичат ли се нещо .... За едни коли до 10000км за други до 50000км. Просто да се изясни.