Автор Тема: Гърмеж ? Странен проблем, трудна диагноза. Ceed 1.4  (Прочетена 12743 пъти)

l000p

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Здравейте колеги, навярно заглавието Ви е озадачило (може и малко неграмотно да е знам ли), имам много неприятен проблем за разрешаване.
Наскоро закупих Kia pro c'eed 1.4 109к.с 2008 година. Колата има газова уредба и не след дълго след покупката ми направи впечатление, че на ниски обороти (1500-2000) колата "придърпва", без значение от горивото, след съвети с майстори стигнахме до заключение, че със сигурност трябва да се от регулират клапаните.
За изненада веригата беше прескочила зъб  :o :o. (според думите на сервиза това е станало при палене чрез бутане - по инерция и че комплект ангренажна верига и тн. не ми трябва ). Оправихме центровката, направих и реглаж на клапаните, наистина клапаните бяха за реглаж. От лошата работа на мотора (очевидно) свещите се бяха скапали, сменихме и тях.
И сега и към проблема. Още преди да закарам колата в сервиза забелязах, че често (не много често  rofl) когато колата се е движила по инерция (но на предавка), след спиране или изключване извън предавка, се чува нещо като тъп гърмеж от задната, шофьорска страна на колата  ( да отбележа че ауспуха ни се намира от пасажерската страна). Този проблем се проявява САМО след колата е напълно загряла и не винаги при гореспоменатите условия. Наричам го гърмеж, но не е толкова силно, по-скоро мога да го оприлича на силен ритник в задната гума (усеща се и лека вибрация при "гърмежа).
Проблемът се проявява и на бензин и на газ, като няма разлика в честотата (газовата не е с OBD но е наскоро настройвана, след реглажа). Мислех че ще изчезне след гореспоменатите ремонтни дейности, но уви.
Ще съм благодарен ако някой от Вас е имал такъв случай или се досеща какво може да и има на колицата.

ger4o

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 62
Re: Гърмеж ? Странен проблем, трудна диагноза. Ceed 1.4
« Отговор #1 -: Март 12, 2020, 08:16:57 am »
Колега отвърти капачката на резервоара,и покарай така.Гърмежа може да е от вакум в самия резервоар.

zmiori

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 218
  • KIA Sportage 2009г. 140 магарета ама газирани.
Re: Гърмеж ? Странен проблем, трудна диагноза. Ceed 1.4
« Отговор #2 -: Март 12, 2020, 01:55:11 pm »
Газовата каква е? ГИ или обикновенна?
Ако можеш помогни и после го хвърли в морето.

l000p

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: Гърмеж ? Странен проблем, трудна диагноза. Ceed 1.4
« Отговор #3 -: Март 12, 2020, 06:24:14 pm »
Колега отвърти капачката на резервоара,и покарай така.Гърмежа може да е от вакум в самия резервоар.

Колега, това няма ли да доведе до грешка - Check engine ?
Ще опитам, но ме съмнява, защото проблема се изявява и на газ и на бензин.

Газовата каква е? ГИ или обикновенна?

Газовата е инжекция, но няма свързаност чрез OBD II (по думи на "газаджията" са спестили от "умно" ECU за газта ).
Предложи ми да го сменим, но не виждам проблеми в работата на двигателя на газ. До сега съм карал САМО коли с OBD II свързаност и не усещам разлика.

П.С: Забравих да допълня, сменян е и изпарителят (редуктора) на газовата система, защото старият пропускаше газ и давеше колата.
« Последна редакция: Март 12, 2020, 06:28:23 pm от l000p »

zmiori

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 218
  • KIA Sportage 2009г. 140 магарета ама газирани.
Re: Гърмеж ? Странен проблем, трудна диагноза. Ceed 1.4
« Отговор #4 -: Март 12, 2020, 07:40:19 pm »
Ако изпуска някоя дюза е възможно да пълни цилиндрите и след излизане от режим двигателна спирачка и да прави микро взривове в ауспуха.
Ако можеш помогни и после го хвърли в морето.

l000p

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: Гърмеж ? Странен проблем, трудна диагноза. Ceed 1.4
« Отговор #5 -: Март 12, 2020, 08:29:36 pm »
Ако изпуска някоя дюза е възможно да пълни цилиндрите и след излизане от режим двигателна спирачка и да прави микро взривове в ауспуха.
Когато двигателя работи на бензин, клапанът на изпарителя и бутилката не е ли в затворено състояние. Ако проблема е от това, което казваш предполагам, че след спиране на газта от кранчето на бутилката ще мога да видя дали проблемът ще бъде отстранен.

П.С: Малък update по въпроса, прибирам се сега с колата (след около 30км преход) гася я и след около 2 - 3 секунди тръгвам да отварям вратата и хоп точно в тоя момент се чу така неприятния звук. Днес карах на отворени прозорци, за да мога да определя по-добре откъде идва звукът (добре че беше хубаво времето  yahoo), някак не ми звучи като да е гърмеж колеги, разбира се бях в трафик и в не толкова тиха обстановка, но това което съм чувал като гърмеж от генерации е силен пукот, който бих чул ясно при отворени прозорци, тук това го нямаше, даже ми се струва че отвън звука не се чува, колкото и странно да звучи.
Мистерията е пълна.

П.С 2: Още не съм пробвал номера с капачката на бензина, но силно се съмнявам да има ефект, ще опитам идните дни.

zmiori

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 218
  • KIA Sportage 2009г. 140 магарета ама газирани.
Re: Гърмеж ? Странен проблем, трудна диагноза. Ceed 1.4
« Отговор #6 -: Март 12, 2020, 09:27:43 pm »
Най вероятно не е от това което предположих.
За експеримента затвори крана на бутилката и я запали ида работи на газ докато угасне и тогава я карай на бензин и виж дали ще го направи пак. Така поне ще елиминираш съмнението в газ-та.
Ако можеш помогни и после го хвърли в морето.

l000p

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: Гърмеж ? Странен проблем, трудна диагноза. Ceed 1.4
« Отговор #7 -: Март 13, 2020, 12:07:38 pm »
Веднага щом имам достатъчно дълго пътуване за тест ще опитам предложенията на колегите. До тогава оставам на линия за други такива.
Благодаря !

chemiliq

  • Новак
  • *
  • Публикации: 22
  • Kia Cee'd wagon 2009 G4FA
Re: Гърмеж ? Странен проблем, трудна диагноза. Ceed 1.4
« Отговор #8 -: Март 13, 2020, 08:41:06 pm »
Карам същия двигател с газова. Аз го усещам точно при описаната ситуация. Моторна спирачка преди светофара, спиране и "потреперване" на подлакътника. Аз си мислех, че си въобразявам защото при мен звук няма, или поне аз не го чувам. Но в подлакътника се усеща. Опреличавам го на еднократно треперене от бас. Ще следя темата, за развитие.

l000p

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: Гърмеж ? Странен проблем, трудна диагноза. Ceed 1.4
« Отговор #9 -: Март 14, 2020, 02:32:57 pm »
Карам същия двигател с газова. Аз го усещам точно при описаната ситуация. Моторна спирачка преди светофара, спиране и "потреперване" на подлакътника. Аз си мислех, че си въобразявам защото при мен звук няма, или поне аз не го чувам. Но в подлакътника се усеща. Опреличавам го на еднократно треперене от бас. Ще следя темата, за развитие.
Само когато колата е загряла ли се случва ? Газовата ти с OBD II ли е ? На бенз. прави ли го ?

sveso

  • Новак
  • *
  • Публикации: 14
Re: Гърмеж ? Странен проблем, трудна диагноза. Ceed 1.4
« Отговор #10 -: Март 14, 2020, 07:16:00 pm »
Здравей,може да звучи смешно,но бих си проверил и капачката на радиатора за охладителната система?!Наистина малко вероятно, но все пак казваш пукот и то само при загрял двигател.Естественно не я отвивай при загрят двигател!Също колега говори по горе за налягане в резервоара,бензиновата помпа има такава защита,която ако е неизправна по често не може да запали,но пък знам ли може пък и обратно да не контролира налягането,все пак казваш звука  се чува отзад,значи виж бензиновата помпа също.Третото което може да е е обвивката на гърнето,при мен се получаваше само при загрят двигател и точно когато спирам,или гася двигателя,реших го много лесно,залегнах без да вдигам колата и с чук леко изкривих външната обвивка на гърнето,отвътре е оребрено и като загрее издаваше едно леко дрънчене при гасене,но знам ли ти казваш тъп звук,което е различно все пак.
« Последна редакция: Март 14, 2020, 07:38:46 pm от sveso »
Киа Сийд 1,6-122hp,2008г.3врати.

chemiliq

  • Новак
  • *
  • Публикации: 22
  • Kia Cee'd wagon 2009 G4FA
Re: Гърмеж ? Странен проблем, трудна диагноза. Ceed 1.4
« Отговор #11 -: Март 14, 2020, 09:42:07 pm »
"Само когато колата е загряла ли се случва ?"
- Мисля да, честно казано досега не съм му обръщал много внимание. Пак казвам при мен не се чува звук. Не го и усещам всеки път след моторна спирачка, а доста често я използвам. Никога не съм го усещал в движение, само при спряло положение.

"Газовата ти с OBD II ли е ?"
- Да газовата е с ODB II. До колкото знам изпускателните ни тръби са пластмасови(не съм много сигурен за това), ако беше детонация на гориво, досега да го бяхме разбрали.

"На бенз. прави ли го ?"
- Не съм пробвал

l000p

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: Гърмеж ? Странен проблем, трудна диагноза. Ceed 1.4
« Отговор #12 -: Март 15, 2020, 01:51:20 pm »
Здравей,може да звучи смешно,но бих си проверил и капачката на радиатора за охладителната система?!Наистина малко вероятно, но все пак казваш пукот и то само при загрял двигател.Естественно не я отвивай при загрят двигател!Също колега говори по горе за налягане в резервоара,бензиновата помпа има такава защита,която ако е неизправна по често не може да запали,но пък знам ли може пък и обратно да не контролира налягането,все пак казваш звука  се чува отзад,значи виж бензиновата помпа също.Третото което може да е е обвивката на гърнето,при мен се получаваше само при загрят двигател и точно когато спирам,или гася двигателя,реших го много лесно,залегнах без да вдигам колата и с чук леко изкривих външната обвивка на гърнето,отвътре е оребрено и като загрее издаваше едно леко дрънчене при гасене,но знам ли ти казваш тъп звук,което е различно все пак.

Колега виж за капачката на радиатора даже не съм си и помислял, звукът идва откъм подът на купето, по в задната част, НО наистина няма да ме учуди и да е капачката... Понякога шумовете се предават като в китара в тия тенекии.
Още не съм ходил да карам. Не съм пробвал нито едно от решенията по горе. Ще пускана update ако нещо реши или не реши проблема.

l000p

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: Гърмеж ? Странен проблем, трудна диагноза. Ceed 1.4
« Отговор #13 -: Април 28, 2020, 03:18:15 pm »
Здравейте колеги, колата я карам от дъжд на вятър последно време, но вчера я покарах малко повечко. Развъртях капачката на бензина преди потегляне и О ЧУДО, ни помен от пукане. Сега ще направя и друг тест, при завита капачка след като чуя първото пукане/гърмеж, ще я отвия и ще покарам, ако няма пак проблеми ще пусна още един ъпдейт!

l000p

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Здравейте колеги, колата я карам от дъжд на вятър последно време, но вчера я покарах малко повечко. Развъртях капачката на бензина преди потегляне и О ЧУДО, ни помен от пукане. Сега ще направя и друг тест, при завита капачка след като чуя първото пукане/гърмеж, ще я отвия и ще покарам, ако няма пак проблеми ще пусна още един ъпдейт!

Здравейте колеги, последен ъпдейт по темата. "Пукането"/"Гърмежа" се оказа наистина от капачката на горивния резервоар. При махната капачка няма грижи.
Странното е че "тествах" капачката с уста като при "смукане" клапана отваря, при надуване седи затворен - както трябва да е, но ми направи впечатление, че при по-продължително "надуване" клапана все едно "засяда" и при последващо "смукване" се чува по-осезаемо, което може и да е причината. Ще го напръскам с силикон за уплътнения, най-вероятно залепва.