Автор Тема: Проблем при палене сутрин  (Прочетена 14179 пъти)

Lesow

  • Новак
  • *
  • Публикации: 12
  • Kia Sorento 2.5 CRDI EX
Проблем при палене сутрин
« -: Декември 22, 2013, 07:02:49 pm »
Здравейте приятели ! Имам следния проблем : Сутрин като запаля колата и е студена, колата почва да пуши и мирише на сурова нафта....
Смених свещите, профилактика на дюзите, всичко е ок.. Но колата пак си пуши, след като позагрее съвсем малко спира да пуши и всичко си е ок.. Ако знаете нещо по въпроса ще чакам с нетърпепние да ми кажете от къде може да идва проблема...  Автомобила е : Kia Sorento 2.5 crdi 140 hp
Благодаря предварително !
Иван Лесов
« Последна редакция: Декември 22, 2013, 11:41:23 pm от Lesow »
The world of KIA....

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Проблем при палене сутрин
« Отговор #1 -: Декември 22, 2013, 10:00:18 pm »
Как очаквате помощ,като липсват елементарни данни за колата?
Все с ченгел трябва да се дърпат въпросите,а темите да стават дълги като ластици с едни и същи въпроси

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Проблем при палене сутрин
« Отговор #2 -: Декември 23, 2013, 11:43:31 am »
Еми да приемем, че няма проблем с дюзите и свещите (защото така е написано), да приемем, че и компресия има и остана само центровката да не е наред или допълнителното предварение (авансатора) да не работи като е студена. По принцип дизеляците като са студени имат механика или електроника която им подава допълнително предварение за да има време да се разпали нафтата на студено, ако не е наред тази система няма да има хубаво горене.

Иди на сервиз да видят центровката как е по принцип и дали бачка авансатора и това е. То друго не остана.

TATI

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 499
Re: Проблем при палене сутрин
« Отговор #3 -: Декември 23, 2013, 01:52:00 pm »
А какво пуши? Бяло, сиво, синьо, черно? Филтър кога е сменян? Проверено ли е дали не пада горивото като престои?
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic
Seat Ibiza 2007, 1.2, manual

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Проблем при палене сутрин
« Отговор #4 -: Декември 23, 2013, 06:31:26 pm »
На моята  КИА (Сий'д) имах същия проблем - сутрин пушеше , точно по такъв начин , въпреки , че дюзи , свещи , нафта...... всичко си беше ок. След като отидох в КМБ - София (не за друго , но само там можели да я оправят) се оказа студена спойка на температурен датчик - в единия момент "показва" на компа , че вън е +17С (примерно) , а след 1-2 минути показва , че вън е примерно -23С... Така се бърка компа и от там - миризма на неизгоряла нафта и бял пушек при първото палене сутрин... Ремонтира ми я едно младо инженерче - Иван (инженерче не го казвам обидно , а защото е младо момче , но много способно) и от тогава го няма този проблем.
Бяха ме "подготвили" за смяна на компа (цена по спомен около 4000 лв) , но се разминах само с уплахата...

Lesow

  • Новак
  • *
  • Публикации: 12
  • Kia Sorento 2.5 CRDI EX
Re: Проблем при палене сутрин
« Отговор #5 -: Декември 23, 2013, 06:43:59 pm »
Еми да приемем, че няма проблем с дюзите и свещите (защото така е написано), да приемем, че и компресия има и остана само центровката да не е наред или допълнителното предварение (авансатора) да не работи като е студена. По принцип дизеляците като са студени имат механика или електроника която им подава допълнително предварение за да има време да се разпали нафтата на студено, ако не е наред тази система няма да има хубаво горене.

Иди на сервиз да видят центровката как е по принцип и дали бачка авансатора и това е. То друго не остана.

Благодаря много за отговора ! Значи центровката е 6, днес я проверихме.. Най- вероятно е нещо с електрониката с подгряването сутрин, Филтър свещи масло всичко е сменено  преди 2 седмици .. И преди това си пушеше и сега...
The world of KIA....

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Проблем при палене сутрин
« Отговор #6 -: Декември 23, 2013, 06:46:39 pm »
Свещите хубаво сте сменили, а защо? Старите били ли са изгорели?  А до новите 12 волта стигат ли?

Lesow

  • Новак
  • *
  • Публикации: 12
  • Kia Sorento 2.5 CRDI EX
Re: Проблем при палене сутрин
« Отговор #7 -: Декември 23, 2013, 06:47:51 pm »
А какво пуши? Бяло, сиво, синьо, черно? Филтър кога е сменян? Проверено ли е дали не пада горивото като престои?

Пуши бяло колега, мирише на сурова нафта... Незнам и аз вече, може и горивото да пада.. Ще погледна електрониката за паленето и подгряването, ако не се оправи ще я откарам в Киа да я погледнат там... Другия вариант е да я откарам в Hyundai щото, приятел на татко ми работи там но тези дни не мога да го издиря...
Какво бихте казали вие по въпроса ? Да я откарам в Киа или да пробвам в Хюндай ?
The world of KIA....

Lesow

  • Новак
  • *
  • Публикации: 12
  • Kia Sorento 2.5 CRDI EX
Re: Проблем при палене сутрин
« Отговор #8 -: Декември 23, 2013, 06:50:15 pm »
Свещите хубаво сте сменили, а защо? Старите били ли са изгорели?  А до новите 12 волта стигат ли?

Значи имаше изгоряла само 1. Обаче баща ми е мн дървен философ и реши че трябва да дам 200 лева за нови 4 (било най-добре да си е ново) Не знам и аз зашо го послушах...
Незнам как можем да ги измерим за 12 волта дали стигат ?! Старите ги проверихме с трика с жицата от акумолатора...
The world of KIA....

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Проблем при палене сутрин
« Отговор #9 -: Декември 23, 2013, 07:31:23 pm »
Незнам как можем да ги измерим за 12 волта дали стигат ?!
Еми мери се като се разкачи рейката, която захранва свещите или пък кабелчета (зависи какво е) и един човек дава на контакт, а другия гледа показанията на мултицета между захранването на всяка свещ и маса. Може и един човек да се спреви, ако знае какво прави. Аз нямам представа как изглежда двигателя на тази кола, така че малко на изуст говоря...
Меренето трябва да се прави на студен двигател, защото на топъл е съвсем нормално подгряването да не се включва. Ако не се подава 12в на свещите на студен двигател може да има проблем точно с датчика за температурата както горе е писал Жорко. Просто компа не разбира, че е студен двигателя и не подава 12в на свещите.

TATI

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 499
Re: Проблем при палене сутрин
« Отговор #10 -: Декември 23, 2013, 08:10:46 pm »
Малко ОФФ, но на подгревните свещи се подават 11в и трудно ще измерите 12в, т.е. ще се появят в мига преди да изгорят. :)
Иначе за пушенето, премерете налягането в рейла, както и за засмукване на въздух и ако можеш я закарай в Хюндай сервиза. Ако имаш ръчна помпичка на филтъра, пробвай преди палене да подкачиш и виж дали ще е наред. Ако нямаш, запали, изгаси, после пак запали и виж дали ще пуши.
Иначе, работи ли равномерно като запали?
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic
Seat Ibiza 2007, 1.2, manual

Lesow

  • Новак
  • *
  • Публикации: 12
  • Kia Sorento 2.5 CRDI EX
Re: Проблем при палене сутрин
« Отговор #11 -: Декември 23, 2013, 09:48:33 pm »
Малко ОФФ, но на подгревните свещи се подават 11в и трудно ще измерите 12в, т.е. ще се появят в мига преди да изгорят. :)
Иначе за пушенето, премерете налягането в рейла, както и за засмукване на въздух и ако можеш я закарай в Хюндай сервиза. Ако имаш ръчна помпичка на филтъра, пробвай преди палене да подкачиш и виж дали ще е наред. Ако нямаш, запали, изгаси, после пак запали и виж дали ще пуши.
Иначе, работи ли равномерно като запали?

Като я запаля студена леко прекъсва.. след 5 секунди се оправя.. аз мисля че може би има нещо общо с недостиг на гориво.. но аз квото и да мисля.. като не разбирам...  write
The world of KIA....

TATI

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 499
Re: Проблем при палене сутрин
« Отговор #12 -: Декември 23, 2013, 11:50:50 pm »
Най-добре е да я погледне някой, който знае какво да гледа.
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic
Seat Ibiza 2007, 1.2, manual

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: Проблем при палене сутрин
« Отговор #13 -: Декември 24, 2013, 12:33:33 am »
Ако се "пъне" до 5-тата сек след запалване студена и всичко е сменено ... най-вероятно  е горивото ..ч
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Проблем при палене сутрин
« Отговор #14 -: Декември 24, 2013, 07:39:24 pm »
Ама защо не слушате бре хора ???
Вече минах по този път...
Но щом  така ви е интересно - продължавайте с хвърлянето на боб... :) :) :)