Автор Тема: Смяна на верига 1.6 CRDI  (Прочетена 23478 пъти)

kiasz

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 66
  • KIA CEED SW 1.6 CRDI
Смяна на верига 1.6 CRDI
« -: Април 11, 2014, 01:27:19 pm »
Здравейте, колеги,

Става дума за моята KIA CEED SW 1.6 CRDI 2008, която управлявам от 4 седмици - дали е възможно да се налага смяна на верига.

От неделя ми се струва, че звукът на колата се промени. Стана някак си по-метален и особено на празен ход си личи, че работи дизелов двигател, докато това почти не се усещаше.
Слухът ми се наостри от по-особен шум, който се чу при запалването в неделя - като от ламарина. Тогава сякаш като цяло се промени и звукът и в таблото при ниски обороти се усеща една лека вибрация, която едва ли щеше да ми направи впечатление, ако не бях се наслаждавал на "интонационната среда" през предходните седмици.
Според някои сервизни техници най-вероятно става дума за износена верига и трябвало двигателят да се отвори. Само че, доколкото виждам, смяна на веригата на този модел не се налага толкова често и мене ме гложди някакво съмнение. Не е въпросът само в евентуалното харчене на пари, но и по принцип не съм привърженик да се пипа нещо без причина.

Някой от вас сменял ли е верига и на колко километра? Евентуално някакви проблеми с определени марки?

Такова по-шумно палене колата направи при първия оглед. Оттам нататък никакви проблеми не съм имал. Преди покупката я карах на оглед в сервиза на КИА в Сливен и нищо не откриха. Колата си беше ОК досега.
Автомобилът е много запазен на външен вид (изключвам някои обелени зони по броните и едно "зайче" на задния калник), доста добра динамика и пътно поведение, всичко по нея си работи. Досега съм сменял само маслата, филтрите, задните биалетки и пистовия ремък. Днес ще ми сменят и ролката на генератора. Ще ги помоля да направят по-обстоен оглед. Надявам се просто параноята да ме е подгонила.
Дали е възможно италианската собственичка на колата да я е пазила като интериор, а да не е сипвала масълце например... (сефте, комендантски :) )

Ще пиша за резултатите и същевременно с благодарност ще приема всяко мнение и предположение.

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: Смяна на верига 1.6 CRDI
« Отговор #1 -: Април 11, 2014, 06:26:42 pm »
колега, последно къде си зареждал гориво? да не би да е от него проблема?
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Смяна на верига 1.6 CRDI
« Отговор #2 -: Април 11, 2014, 11:13:50 pm »
Колега , не зная от къде си , но на твое място бих отишъл на майстор първо САМО за преглед - аз лично съм чувал , че верига е един от вечните чарколяци в двигателя и лично мен ме съмнява тя да е за смяна - по-скоро някой иска да вземе от теб някой лев за празниците...

TATI

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 499
Re: Смяна на верига 1.6 CRDI
« Отговор #3 -: Април 12, 2014, 08:25:52 am »
След смяна на маслото ли се появи този шум?
Верига се сменя на над 400к км, освен ако няма друг проблем.
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic
Seat Ibiza 2007, 1.2, manual

tosco

  • Spammer
  • *****
  • Публикации: 966
Re: Смяна на верига 1.6 CRDI
« Отговор #4 -: Април 12, 2014, 12:05:06 pm »
А, и сигурен ли си в качеството на маслото което си сложил?

kiasz

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 66
  • KIA CEED SW 1.6 CRDI
Re: Смяна на верига 1.6 CRDI
« Отговор #5 -: Април 13, 2014, 12:42:32 am »
Колеги, благодаря ви за бързите отговори!

Снощи въртуално си ги мерихме с една приятелка върла голфаджийка и не видях, че темата има развитие.

От Стара Загора съм.

Маслото го сменихме в деня на покупката, 14 март, с Mobil 1 5W30, пълна синтетика. (Подсещате ме утре да му проверя нивото)
Първият резервоар гориво е зареден от ЕКО + добавка LiQUI MOLY.
Вторият е с гориво от ОМВ и добавка на Хелиос (купена от другаде).
Промяната на звука на двигателя стана няколко дни след второто зареждане, не веднага, така че не мога да направя категорична връзка с конкретно гориво или конкретна добавка.
През седмицата добавихме още малко нафта от ЕКО.

Сякаш шумът започна да намалява (или ние свикнахме с него), но в петък отидох в сервиза на СЕАТ в Стара Загора за смяна на ролка на генератора и за второ мнение. Смениха ми ролката (аз им я занесох - INA, немска, толкова красива, че чак ми се свидеше да я дам :) ), установиха, че от двете паразитни ролки също има слаб шум, но все още са годни за експлоатация. Майсторът каза, че са откачили пистовия ремък и са прослушали само двигателя. Според него има някакъв ненормален звук, но не е толкова груб като от раздрънкана верига. Не изключи възможността да е и от някаква помпа. (Нямам претенции, че цитирам 100 % достоверно.) Според него не трябва да се бърза с отваряне.
Така или иначе следващата седмица ще ходя за още 1-2 дреболии и ще направим проследяване.

Лошото е, че дали покрай този проблем или покрай разкопките по улиците в града ни, на ниски обороти започнаха да се явяват епизодични леки вибрации в таблото и някъде в дясната врата. Не е болка за умиране все още, но преди ги нямаше. Спрямо предишната ми кола звукът си е направо ромон на планински ручей :)

Малко встрани от темата, но в първите дни след покупката на колата, нямаше никакви паразитни шумове, въпреки че при тестдрайва минахме през сериозни дупки.
Няколко дни след това се появи осезаемо скърцане при преминаване през неравности отзад вдясно. Излекувахме го със смяна на задни биалетки и силиконов спрей за маншоните на амортисьорите.
Остана тънкото прескръгърцаване откъм задната седалка.

Ако има промяна, пак ще пиша. Не ми прилича автомобилът да е минал 400 хил. км, ама знам ли...

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Смяна на верига 1.6 CRDI
« Отговор #6 -: Април 13, 2014, 08:40:35 am »
За скърцането лека е друг.
Затягане на болтовете на задните седалки и мазване с гресчица на задната врата,но ще ти пусна снимка къде точно да мацнеш,че не му знам наименованието.

kiasz

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 66
  • KIA CEED SW 1.6 CRDI
Re: Смяна на верига 1.6 CRDI
« Отговор #7 -: Април 13, 2014, 10:41:13 am »
За скърцането лека е друг.
Затягане на болтовете на задните седалки и мазване с гресчица на задната врата,но ще ти пусна снимка къде точно да мацнеш,че не му знам наименованието.
Аааа, мерси, ще бъде прекрасно. Аз пръсках със силиконовия спрей в няколко подозрителни зони, но ефектът беше 2-3 дни.

mb

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 201
Re: Смяна на верига 1.6 CRDI
« Отговор #8 -: Април 13, 2014, 11:15:30 am »
повишеното тракане при студен двигател вероятно ти е от добавката Хелиос. Особено при сегашното по-топло време.
Пробвай да откриеш колкото може по-чиста нафта без добавки. На втория резервоар с чист дизел от дена и съща бензиностанция при мен това тракане на студено изчезва.
миналата година и аз бях почнал да разпитвам за веригата, въпреки че съм на много малко километри, но в официалния сервиз си признаха чистосърдечно че всъщност такъв двигател още не им се е налагало да отварят и реално нямат опит с манипулацията по смяна на верига.

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Смяна на верига 1.6 CRDI
« Отговор #9 -: Април 13, 2014, 06:55:29 pm »
1. Ти си знаеш , но защо си ходил в сервиза на СЕАТ , а не на КИА ???? Сервизът на КИА в Стара Загора се ползва с добро име тук....
2. Какъв  е този дизелов двигател 1,6/115 с тези 2 паразитни ролки ? До колкото си спомням , на моята като се сменяха ролките бяха 2 - една паразитна и една водеща(или основна) - двигателя ми е 1,6/115 crdi.
3. Не съм на 100% сигурен , че го пише в книжката , но съм сигурен на 100% , че се препоръчва за нашите двигатели ДА НЕ СЕ УПОТРЕБЯВАТ никакви добавки към тях - било за почистване , било за не замръзване на нафтата , било за каквото и да е...
Имай ги предвид тези съвети !!! drink
« Последна редакция: Април 13, 2014, 06:57:07 pm от jorko.b67 »

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Смяна на верига 1.6 CRDI
« Отговор #10 -: Април 14, 2014, 09:46:57 am »
Ограденото в червенко намазваш добре с гресчица.Отваряш и затваряш няколко пъти капака за да поеме.Може и на самата врата да мацнеш.Тишината е хубаво нещо в купето :)

kiasz

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 66
  • KIA CEED SW 1.6 CRDI
Re: Смяна на верига 1.6 CRDI
« Отговор #11 -: Април 14, 2014, 10:34:56 am »
1. Ти си знаеш , но защо си ходил в сервиза на СЕАТ , а не на КИА ???? Сервизът на КИА в Стара Загора се ползва с добро име тук....
2. Какъв  е този дизелов двигател 1,6/115 с тези 2 паразитни ролки ? До колкото си спомням , на моята като се сменяха ролките бяха 2 - една паразитна и една водеща(или основна) - двигателя ми е 1,6/115 crdi.
3. Не съм на 100% сигурен , че го пише в книжката , но съм сигурен на 100% , че се препоръчва за нашите двигатели ДА НЕ СЕ УПОТРЕБЯВАТ никакви добавки към тях - било за почистване , било за не замръзване на нафтата , било за каквото и да е...
Имай ги предвид тези съвети !!! drink
Благодаря, колега! При толкова бърз отзив, ще отговоря като прилежна ученичка, точка по точка :) :

1. След първото си посещение в сервиза на КИА - за смяна на филтри и задни биалетки - бях много доволен, вкл. като цена, и бях решил занапред да обслужвам колата си само там. Затова жена ми отиде и сменили пистовия ремък там. При това второ посещение са установили излязлата от строя ролка на генератора и са изказали предположение за проблем с веригата. Ролка не са имали в наличност. Управителят на сервиза е отсъствал по време на смяната и от представителството (те са различна фирма) са дали неособено атрактивни (от гл. т. на моя милост) цени.
На другия ден се видяхме с управителя на сервиза, отидохме при сервизния техник и той потвърди мнението си, че е наложително двигателят да се отвори. Обещаха ми да проверят на каква цена могат да доставят части и да ми звъннат, но след като 2-3 дни нямаше отговор, използвах опцията "обади се на приятел" и ми доставиха качествена ролка за няколко часа. Още едно обаждане до друг приятел и ми беше запазен час същия ден в сервиза на СЕАТ, който за щастие се намира недалеч от офиса ми. Мисля, че се постараха хората.
2. И в двата сервиза говореха за тези ролки в множествено число. Даже в СЕАТ ме поправиха, че ролката на генератора, не е правилно да се нарича ролка :)  Тоест освен нещото, което неправилно го наричам ролка на генератора, трябва да има още поне две ролки. Прилагам една схема.
3. Ами, уйдисах на жената, че и на един приятел (заклет газаджия devil ). Ще ми е за урок.

 drink

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Смяна на верига 1.6 CRDI
« Отговор #12 -: Април 14, 2014, 05:55:01 pm »
Ами не знам каква е тази схема , но на мен ми смениха само 2 ролки...)))
А щом вече си минал през сервиза ... Ти си знаеш.. drink

TATI

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 499
Re: Смяна на верига 1.6 CRDI
« Отговор #13 -: Април 14, 2014, 06:45:46 pm »
"Ролката" на алтернатора се нарича Демпферна шайба, това са имали предвид в сервиза, т.е шайба съединител, както е и шайбата на климатика и коляновия ти вал.
На какви километри е тази кола, че се натискаш да отваряш двигател?
И да знаеш, че ИНА не са кой знае колко качествени като части.
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic
Seat Ibiza 2007, 1.2, manual

kiasz

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 66
  • KIA CEED SW 1.6 CRDI
Re: Смяна на верига 1.6 CRDI
« Отговор #14 -: Април 14, 2014, 09:24:02 pm »
На какви километри е тази кола, че се натискаш да отваряш двигател?
Хич не се натискам, затова смених сервиза и отидох в СЕАТ-ския.
Колата е на близо 123 хил. км по километраж. Гледайки общото състояние, автоджамбазинът едва ли ме е излъгал с много.

И да знаеш, че ИНА не са кой знае колко качествени като части.
... но пък са много красиви и лъскави :)