Автор Тема: Обслужване в официален сервиз  (Прочетена 4594 пъти)

Tuchkata

  • Новак
  • *
  • Публикации: 19
Обслужване в официален сервиз
« -: Април 22, 2014, 11:15:21 am »
Понеже ми предстои едно такова на 105к километра, та ми беше интересно някой правил ли го е, понеже в Киа ми казаха, че ще струва около 530 лв, а имам спомен, да беше доста по-малко предните пъти (около 400 лв). Колата е Kia Pro Ceed 2008 CRDi 115 коня с ръчна трансмисия. Ако някой пази бележка от такова обслужване, да каже как е цената, защото се чудя да продължа ли с гаранцията или да я обслужа на друго място.

TATI

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 499
Re: Обслужване в официален сервиз
« Отговор #1 -: Април 22, 2014, 05:29:08 pm »
Моя съвет е да си купиш качествени масла и филтри и да си ги смениш някъде другаде. Ще ти излезе, не повече от 200 лв.
Не знам колко ти е гаранцията, но 5 години са минали, така че едва ли си в гаранция, говорим за пълната, а не измислицата 7 години гаранция
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic
Seat Ibiza 2007, 1.2, manual

ndg

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 221
Re: Обслужване в официален сервиз
« Отговор #2 -: Април 22, 2014, 08:03:50 pm »
Напълно подкрепям написаното от TATI.
Ако очакваш, че освен да ти сменят масло и филтри, ще си свършат работата с описаните контроли  и ще те информират за резултата - няма да се случи.
Така, че купи си качествени консумативи и действай :)

kirilrz

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 214
  • още има да се учи
Re: Обслужване в официален сервиз
« Отговор #3 -: Април 27, 2014, 09:52:14 am »
здравейте и от мене нямах време да пиша извество време но вече съм на линия.Та за гаранционното обслужване-това в Киа е една измислица според мен от последното обслужване и това което направиха.на първото обслужване сложиха масло 5W40 пълна синтетика на Шел ок съгласен съм.на второто ТО гледам хакнали Тотал кварц 5W30 пак пълна синтетика е тогава вече ми кипна.оказа се че това число 30 означава при каква околна температура при студен двигател маслото си запазва вискозитета и не се разводнява т.е. не си губи качествата 30 числото отговаря на 30 градуса 40 на 40 градуса и т.н. Естествено по хубавото е за нашите геогравски ширини да е с число 40 защото като оставиш колата на слънце и се нагрее и после "врътнеш ключа" качеството на маслото се запазва.С една дума гаранционно слагат каквото им падне и клиента няма избор.другото което е въздушния филтър го сменят гаранционно през едно обслужване-дотогава може да се мъчи колата от запушен въздушен филтър с прахолии съответно по-висок разход ама на кой му дреме в гаранциония сервиз.аз съм на 99% да се откажа от гаранционното обслужване.другото което ми направи впечатление че преди да отида на второ техническо обслужване антифриза беше на минимума  и като отидох да я обслужат като погледнах нищо не бяха погледнали-има ли няма ли за доливане.като не е гаранционно аз си определям какво да си слагам и мога да си избера по-хубавите консумативи дори в  сервиз на Тех-ко ми препоръчаха масло точно за този вид двигател-с  защото колата  е 1.6 CRDI 115 коня  с филтър за твърди частици.имай само в предвид че тряба да спазваш периода на смяна на антифриза т.е на 3 години горе-долу че инак може да береш ядове с пукнат радиатор
да имаш девствена жена и девствена кола е най хубавото нещо на света :-)

TATI

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 499
Re: Обслужване в официален сервиз
« Отговор #4 -: Април 27, 2014, 06:27:53 pm »
Числата не показват никакви температури, а съвсем други неща - Кинематичен вискозитет при 100 градуса температура на маслото, каквато е приблизителната температура на маслото в двигателя.
Новите Хонди, както и Приусите и доста други карат 0в20, дали им има нещо?
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic
Seat Ibiza 2007, 1.2, manual

40oz

  • Новак
  • *
  • Публикации: 34
Re: Обслужване в официален сервиз
« Отговор #5 -: Април 27, 2014, 06:57:32 pm »
След гафа с монтирания акумулатор в официалния сервиз в Шумен, се чудя дали не са ми набутали и някое "по-специално" масло. Пише че са сложили castrol edge sport 0w40 - това е на сийд дизел. Предположения дали е ОК?

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Обслужване в официален сервиз
« Отговор #6 -: Април 27, 2014, 08:11:54 pm »
Ако е на малко км. и те се зори много колата,маслото е ок
« Последна редакция: Април 28, 2014, 09:47:23 am от Митето »

40oz

  • Новак
  • *
  • Публикации: 34
Re: Обслужване в официален сервиз
« Отговор #7 -: Април 27, 2014, 09:08:22 pm »
На около 53к е колата, не знам какво значи да се зори много, кара се рядко и на кратки разстояния.

kirilrz

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 214
  • още има да се учи
Re: Обслужване в официален сервиз
« Отговор #8 -: Април 28, 2014, 02:08:24 pm »
Числата не показват никакви температури, а съвсем други неща - Кинематичен вискозитет при 100 градуса температура на маслото, каквато е приблизителната температура на маслото в двигателя.
Новите Хонди, както и Приусите и доста други карат 0в20, дали им има нещо?

ми така ми го обясниха че числото означавало околната температура както и да е.цкато цяло трябва да си имат един стандарт така наречените "официални сервизи" на Киа за даден двигател като характеристики еди си какво масло на коя фирма и толкоз.това на какво прилича един път Шел масло 5W40 после масло Тотал с 5W30 и си го хакат без да им пука.между другото с Шел маслото като го сложиха  на първото ТО колата заспа а двигателя не се чуваше изобщо говоря за дизел а сега при ускорение от 1000 до 2000 оборота се усеща нещо като лека вибрация и после отшумява като стигне 2000 оборота
да имаш девствена жена и девствена кола е най хубавото нещо на света :-)

TATI

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 499
Re: Обслужване в официален сервиз
« Отговор #9 -: Април 28, 2014, 03:36:39 pm »
Така наречените официални сервизи купуват възможно най-евтиното масло, което се предлага в съответния град и според отстъпките които ползват. Поради тази причина няма уеднаквяване в различните градове. Това важи за повечето марки. А цифрата 20, 30, 40 и т.н. показва колко течливо е маслото при 100 градуса температура и колко му е вискозитетът преди да се разкъса. Обратно, първата цифра показва колко е течливо при ниска температура, т.е. колко бързо ще омазни цялата магистрала. Най-важно за маслото е, да отговаря на това което иска производителя като стандарти и преди всичко да е истинско маслото.
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic
Seat Ibiza 2007, 1.2, manual