Автор Тема: Sorento 2005 2.5CRDi преден кардан проблем  (Прочетена 8704 пъти)

kircata

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Sorento 2005 2.5CRDi преден кардан проблем
« -: Септември 06, 2014, 10:49:01 am »
Здравейте, наскоро си взех въпросната KIA Sorento 2005 2.5CRDi, която се оказа без преден кардан. Когато     
го намерих и го сложих колата при рязко ускорение претраква. Тествах на трева, тракането се чуваше около предно ляво колело. Четворката е с автоматичен и бавен режим с копче. В КИЯ сервиз Габрово не знаят какъв е точно проблема. Моля помагайте! Поздрави

kircata

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: Sorento 2005 2.5CRDi преден кардан проблем
« Отговор #1 -: Септември 07, 2014, 09:24:50 am »
Имам усещане .че когато включи двойното предаване се получава претракване.

PolYank

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 66
Re: Sorento 2005 2.5CRDi преден кардан проблем
« Отговор #2 -: Септември 07, 2014, 04:51:45 pm »
Абсолютно нормално е да се получава "претракване". Принудителното включване на 4х4 задължително се извършва при изправен напред волан и при мокра и хлъзгава настилка, иначе можеш да повредиш раздатката.
 

kircata

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: Sorento 2005 2.5CRDi преден кардан проблем
« Отговор #3 -: Септември 07, 2014, 05:07:43 pm »
Pol благодаря но това петракване се получава на автоматичен режим и при голямо ускорение когато вероятно включва четворката.

PolYank

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 66
Re: Sorento 2005 2.5CRDi преден кардан проблем
« Отговор #4 -: Септември 08, 2014, 01:04:55 pm »
Ако правилно съм те разбрал, 4х4 включва в движение, на сух път, без да има нужда (пребуксуване например). Ако е така не е нормално. Вероятно някой датчик не работи коректно. Иначе при хлъзгав път, мокра трева, сняг и др. е нормално да усетиш включването на предния мост. При включване на 4х4 LO даже се усеща и нещо като удар в раздатката.

kircata

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: Sorento 2005 2.5CRDi преден кардан проблем
« Отговор #5 -: Септември 08, 2014, 04:58:37 pm »
Аз не съм сигурен че се включва четворката  . При рязко ускорение се чува шум като прескачане .Същото претракване се чува на трева когато започна да форсирам по яко. Като че ли нещо прещраква. Колата има два режима , автоматичен и бавен . Карам я само на автоматичен. При бавните нямам проблем и шум , пробвал съм ги два пъти. Като купих колата , нямаше преден кардан , от там имам усещането че е свален да се прикрие нещо , просто като я видях я харесах много и сумати и неща  не видях .

jery

  • Новак
  • *
  • Публикации: 1
Re: Sorento 2005 2.5CRDi преден кардан проблем
« Отговор #6 -: Декември 26, 2014, 11:10:11 pm »
Здравеите  триябва ми съвет за една кия  2.5 дизел когато подам гас се чува сиякаш прескача ниякаква верига даите идея!!!

PolYank

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 66
Re: Sorento 2005 2.5CRDi преден кардан проблем
« Отговор #7 -: Декември 27, 2014, 11:33:20 am »
Не карай на включено 4х4 в сухо време. От там чуваш прескачането на верига, вероятно.

kircata

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: Sorento 2005 2.5CRDi преден кардан проблем
« Отговор #8 -: Декември 27, 2014, 03:43:55 pm »
Моята КИА се оправи в карането . Проблема отшумя.

Vesko

  • Новак
  • *
  • Публикации: 2
Re: Sorento 2005 2.5CRDi преден кардан проблем
« Отговор #9 -: Февруари 15, 2016, 05:14:57 pm »
Preshtrakvaneto idvada ot razbito kare nai veroiatno na predniq kardan koito si podmenil s rabit po vsqka veroqtnost. Sistemata za zadvijvane na 4x4  e TOD (torque  on demand) koeto 6te re4e 4e se aktivira pri preboksuvane, po malko vreroqtno i nadqvam se da ne e problema tam-razpredelitelnata kutiq no po4ni ot kareto moita e su6tata zatva svalix karxana be6e otrupeno kareto. Nqkoi znae li ot kade da si kupq kardan (ne sam v bg)no tursq tam. Blagodarqn

gali_km

  • Новак
  • *
  • Публикации: 38
Re: Sorento 2005 2.5CRDi преден кардан проблем
« Отговор #10 -: Февруари 15, 2016, 06:33:52 pm »
В петък установих че не ми включват бавните (постоянно включено 4х4 и 4х4 бавни), впоследствие установих че предния кардан го няма.Та до тука беше идилията. Говорих със стария собственик и той нищичко не знае за липсата на кардана!Той даже говори с братовчед си от който я е купил ама и той нищо не знае. Та както се пее в една песен "Ха дано ама надали". При какви условия може да се включат бавните? А може ли бавните да се включат и без преден кардан или пак съм прецакан защото моите не включват?

stefoo

  • Новак
  • *
  • Публикации: 1
Re: Sorento 2005 2.5CRDi преден кардан проблем
« Отговор #11 -: Февруари 19, 2016, 12:23:51 am »
Здравейте, ще съм ви много благодарен ако ми помогнете със съвети.
Имам Соренто 2.5 CRDI 2006г. с ръчни скорости.

При подаване на по-рязко газ се чува жестоко тракане отдолу. Когато е сухо и се кара леко, тракането е рядкост. Когато е натоварена колата с 100 кг., тракането се появава постоянно. Когато включа на 4х4 low пак е постоянно. Тракането не е ритмично, тоесто притраква на моменти.

Карданите са ми нови. Външните и вътрешните карета са проверени и нямат луфтове. В момента съм махнал предният кардан и нямам тракане. Проверих предният диференциал, който има лек луфт и по капачката имаше малко метални шупли.
Всичко ме навежда на мисълта, че проблема е във веригата в раздатката ...и шума е като от презскачаща верига.
Бихте ли споделили ..
1. Има ли вероятност да е наистина веригата?
2. От къде мога да купя тази верига и какво допълнително задължително се сменя - зъбно колело, семеринги? Има ли пинизи при смяната? Какво трябва да гледам като я отворя, за да съм сигурен, че е веригата?
3. Може ли веригата да се скъса и колко ще е фатално?

Предварително благодаря,

gali_km

  • Новак
  • *
  • Публикации: 38
Re: Sorento 2005 2.5CRDi преден кардан проблем
« Отговор #12 -: Март 04, 2016, 06:58:08 pm »
В сряда предния собственик от който купих кията ми достави преден кардан. В четвъртък го монтирах и днес имаше изпитания. Времето е доста лигаво и много подходящо за проба на 4х4. Всичко е нормално. Когато включва се усеща само леко "туп" , което мисля че е нормално.

pesho_kj

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
Re: Sorento 2005 2.5CRDi преден кардан проблем
« Отговор #13 -: Март 05, 2016, 12:42:56 am »
Имам раздатка на части за Соренто фейслифт. Веригата и зъбните колела са ОК. Ако на някой му трябва нещо да пише на лично.

kircata

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: Sorento 2005 2.5CRDi преден кардан проблем
« Отговор #14 -: Ноември 29, 2016, 07:50:58 pm »
Колеги време е да завърша темата .Гледах един клип как се скъсява веригата на раздатката, направих го и шумът от тракането изчезна ,  но веригата се оказа много стегната и се явиха друг шум .Не съветвам никой да парави този експеримент. Трябваше да карам така и да чакам веригата да се разтегне или да се скъса. За това смених веригата с нова  лагерите и семиригите  .Сега проблема е отстранен след две години чудене и помайване.Благодаря на всички колеги които бяха съпричастни.