Автор Тема: чукане на свободна скорост  (Прочетена 7921 пъти)

satir

  • Новак
  • *
  • Публикации: 10
чукане на свободна скорост
« -: Септември 19, 2014, 12:30:52 pm »
зддравейте.
от известно време започна да се чува едно странно чукане от двигателния отсег, когато автомобила е на свободна скорост. естествено най-добре се чува когато автомобила е спрял и работи на място. при натискане на съединителя тракането/чукането спира и след пускането му започва пак след около 4-5 секунди.
от сервиза ми казаха , че най - вероятно било маховик или съединител, ама в общи линии трябвало да ги сменя за да разбера ... нищо ясно...
моля някой ако е срещал подобен проблем да пише какво се е оказало.
автомобила е Ceed 2007 2.0 дизел 140 к.с. хечбег.
благодаря предварително

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1322
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: чукане на свободна скорост
« Отговор #1 -: Септември 19, 2014, 03:48:57 pm »
Аз съм го срещал това при много автомобили. Рано или късно се получава. Правилно са ти казали в сервиза - отваря се и се гледа какво е. Може да е притискателен диск, може да е маховик, може и двете.

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: чукане на свободна скорост
« Отговор #2 -: Септември 19, 2014, 04:10:37 pm »
Може и лагер помпата на съединителя да е, полседния път на една такава лагера се беше разпаднал и всички съчми се бяха разсипали.

vladodikov

  • Гост
Re: чукане на свободна скорост
« Отговор #3 -: Септември 19, 2014, 05:27:01 pm »
Имах такъв проблем на един Ситроен, оказа се, че е съединител като тракането идваше от лагера, които се намира на вилката и като натиснех тракането изчезваше. Лагерът ти тропа, но мисля, че се сменя в комплект със съединителя.  Ще излизаш пари, лошо.

satir

  • Новак
  • *
  • Публикации: 10
Re: чукане на свободна скорост
« Отговор #4 -: Септември 19, 2014, 05:58:31 pm »
ако е само лагера няма проблем толкова. алгер-помпата се продава отделно 110 лв е за мен, ама 130 лв ремонт.
по-скоро това което ми е проблем, че нещата са с поръчка и няма как да ги откажа. а доставката е 2-3 седмици, което ще рече че или трябва да платя 2 пъти по 130 лв ремонт за да я отворят и затворят да видим какъв е проблема или да поръчам всичко и да сменя само това, което е проблемно, а останалото да си го бия в главата. а и не са евтини нещата . всичко стъпва на 1100 лв с ремонта ...

колеги ако беше прецакан лагера нямаше ли да има и други проблеми като придърпване, невлизане на скорости или нещо подобно ?
« Последна редакция: Септември 19, 2014, 06:10:38 pm от satir »

vladodikov

  • Гост
Re: чукане на свободна скорост
« Отговор #5 -: Септември 19, 2014, 06:30:36 pm »
При мен се получаваха силни вибрации, особено при висока скорост всичко се тресеше и не можех да вдигна повече от 100. Според мен виж къде със сигурност е проблема - в скоростите или в двигателя за да си наясно какво да смяташ.

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: чукане на свободна скорост
« Отговор #6 -: Септември 19, 2014, 08:21:00 pm »
Колега, на колко километра е автомобила?
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: чукане на свободна скорост
« Отговор #7 -: Септември 20, 2014, 08:38:30 am »
Поне трудно да го усетиш придърпването. Махнете ли скоростите най-добре е да се смени всичко комплект - маховик, съедините, помпа а аз дори и вилката смених, че беше посиняла от триене. По-добре подмени тези неща за да не даваш след това пари пак за ремонта.
« Последна редакция: Септември 20, 2014, 08:41:02 am от Shadow »

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1322
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: чукане на свободна скорост
« Отговор #8 -: Септември 21, 2014, 02:17:04 pm »
колеги ако беше прецакан лагера нямаше ли да има и други проблеми като придърпване, невлизане на скорости или нещо подобно ?
Моето мнение е, че лагера ти е здрав, като се базирам на описанието което даваш, а именно, че чукането е при пуснат съединител. Аксиалния лагер на съединителя е натоварен при натиснат съединител и тогава си личи ако има проблеми с него. При пуснат съединител в аксиалния лагер натоварване няма. При тези симптоми е по-вероятно да имаш проблем в двумасовия маховик (ако ти е такъв) или в пружините на притискателя (те са едни като пластини). И все пак не отворите ли да се види какво е си е само гадаене. Може пък и наистина да имаш проблем с лагера, но поне на мен ми се струва малко вероятно.

satir

  • Новак
  • *
  • Публикации: 10
Re: чукане на свободна скорост
« Отговор #9 -: Септември 23, 2014, 09:56:35 am »
Колега, на колко километра е автомобила?
автомобила е на 111 000 км

Благодаря на всички колеги които се отзоваха, за съжаление явно никой не е имал същия проблем да сподели мнение и все пак искам или не искам ще трябва да мисля начин да я отворим. ще мисля ка кще процидирам с частите за сега, че да не поръчвам всичко.

ivan4y

  • Новак
  • *
  • Публикации: 3
Re: чукане на свободна скорост
« Отговор #10 -: Септември 23, 2014, 11:38:08 am »
Здравей колега.
Имам абсолютно същия проблем като твоя + леки вибрации в педала на саединителя. Моята е на 127 000 км и от сервища ми казаха, че маховика или акс. лагер са почнали да дават фира. Сега чакам да ми кажат цена за оригинален комплект или такъв на Zax и ще сменям всичко. Все пак е такси и това ми вади хляба.

satir

  • Новак
  • *
  • Публикации: 10
Re: чукане на свободна скорост
« Отговор #11 -: Септември 23, 2014, 01:05:59 pm »
и аз имам леко чукане в педала , което е в синхрон с работата на двигателя.
моля те като смениш всичко, ако може да прегледате от къде действително е проблема, и да споделиш.
благодаря предварително.
иначе комплекта съденител с лагер и маховик са около 1000-1100 лв с включена смяна.
такава цена ми дадоха на мен.
ти ако ходиш да сменяш в киа обаче незнам дали ще е същата цената

ivan4y

  • Новак
  • *
  • Публикации: 3
Re: чукане на свободна скорост
« Отговор #12 -: Ноември 03, 2014, 07:20:18 am »
Оказа се аксиалния лагер. Наптаво се беше строшил, иначе саединителя има доста хляб в него, но се пак го смених. Цялото удоволствие ми струва 300 лева. И вече 1месец карам с новия нямам никакви проблеми

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: чукане на свободна скорост
« Отговор #13 -: Ноември 03, 2014, 11:31:18 am »
Дано да си си купил valeo или оригинален за да те изкара по-дълго.
По принцип на повечето сийдове аксиалния лагер заминава на около 100-110К км, а в дисковете на съединителя има още доста хляб.
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

ndg

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 221
Re: чукане на свободна скорост
« Отговор #14 -: Ноември 03, 2014, 09:25:04 pm »
Дано да си си купил valeo или оригинален за да те изкара по-дълго.
По принцип на повечето сийдове аксиалния лагер заминава на около 100-110К км, а в дисковете на съединителя има още доста хляб.
Оригиналния не беше ли Valeo? Моя поне беше такъв, когато го смених заради лагер.
На някои (по-първите) даже и по-рано им създава проблеми лагера. Чупи се едно ухо, но по-късно са го коригирали, разбирай подсилили от производителя.

Поздрави и безаварийни километри :)!