Автор Тема: N1 хомологация  (Прочетена 6719 пъти)

Donn

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
  • Sportage 1,6i GDI 2WD EX
N1 хомологация
« -: Ноември 03, 2014, 10:29:14 pm »
Колеги, тия дни си взех нов Sportage с N1 на името на фирмата. Предлагам да направим една тема за особенностите при N1. Не ми е съвсем ясна тази тема , надявам се някой от вас да е запознат. Това което знам е че преди е можело да се промени статута на автомобила от лек на товарен, но това вече не може. Вече каквото реши производителя това е. В общи линии ако производителя реши и на мотоциклет да сложат лепенка n1 от КАТ и от НАП са длъжни да се съобразят. Както знаете Sportage може да има заводски N1.
Особеностите:
 - ясно е че връщат ДДС при покупката
 - данъка е по нисък
 - прегледа бил по начесто - това вярно ли е ? И колко често е при лек и колко е при товарен. Тук става въпрос за прегледа в МКБ сервиз ?
 - как стои въпроса с тази решетка отзад? (Жена ми взе да мрънка за нея) Мога ли да я махна? Някое ченге да не би да се заяде при проверка ? При връщането на ДДС , тия от НАП да не би да искат да гледат колата?
 - за гуми , масла , филтри , прегледи , минавате ли ги за фирмен разход и приспадате ли ДДС ?
 - горивото минавате ли го за разход и как го правите ?
« Последна редакция: Ноември 03, 2014, 10:32:22 pm от Donn »

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: N1 хомологация
« Отговор #1 -: Ноември 03, 2014, 11:05:07 pm »
привет колега, честита ти придобивка :)

първо - статута на N1 сертификата законово не е много изчистен. тълкуванията на НАП са двупосочни:
 - могат да ти върнат ДДС, ако докажеш че използваш автомобила по предназначение - т.е че е товарен
 - могат да не ти върнат ДДС или при евентуална последваща ревизия да изискат да им върнеш вече възстановеното ДД, ако не можеш да докажеш, че автомобила се ползва за товарен. Това не означава, да им кажеш - да аз го ползвам за товарен и да мирясат, а трябва да покажеш пътни листи, да докажеш превози на товари и т.н.
второ - данъка е доста по-нисък, от порядъка на 15-20лв на година
трето - годишния технически преглед (ГТП) е всяка година, т.е. наистина си е годишен, защото автомобила е товарен, а не е като при леките коли първо 3 години, после 2 и сетне на всяка година. хубавото в случая е, че в КИА Моторс Сф вече имат пункт за технически преглед при тях и можеш като си оставиш колата за техническо обслужване да си я вземеш после и с минат преглед.
четвърто - колко места се води автомобила? хубаво е да имаш предвид  местата когато возиш пасажери, недай си боже нещо се случи или могат от КАТ да ти се заяждат, че возиш повече хора от записаните в талон. ако автомобила е N1, по принцип трябва да имаш решетка отзад, а и от НАП може реално да поискат да ти видят колата, ако им пуснеш ДДС-то от нея за реално въстановяване(да си искаш кеша след 3 месеца), а не ги приспадаш с ДДС от продажбите докато не свършат :)
пето - всички консумативи по колата - бензин, гуми, течност за чистачки, части, техническо обслужване - приспадаш ДДС
шесто - горивото се приспада като разход с пътни листи :) малко си е занимавка, ама караш с 20% по-евтин бензин или нафта :)

надявам се да съм бил полезен.
« Последна редакция: Ноември 03, 2014, 11:09:34 pm от smirn0ff »
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

Donn

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
  • Sportage 1,6i GDI 2WD EX
Re: N1 хомологация
« Отговор #2 -: Ноември 04, 2014, 10:31:06 am »
smirn0ff, благодаря за изчерпателния отговор. Все пак, за да е съвсем ясно нека поясним нещата.
 -Ясно за годишния технически преглед, обаче за техническото обслужване в КИА нещата същите ли са както при лек автомобил - т.е 15000км/12 месеца ?
 - Колата се води 3+1, доколкото разбирам нямаме право да се возим 5 човека в нея.
 - Според теб, дори след като си върна ДДС-то пак трябва продължа да държа решетката отзад години наред, за да нямам проблем с катаджиите. Правилно ли съм разбрал ?

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: N1 хомологация
« Отговор #3 -: Ноември 04, 2014, 12:04:00 pm »
Техническото обслужване ти е на 15к км или 1 година, което настъпи първо.
Щом се води 3+1, нямаш право да возиш 5 човека. Недай боже при катастрофа и возиш 5 човека - става ад.
Относно решетката, за данъчните съм 100% сигурен, че искат да я има, но тълкуванието на КАТ по случая не ми е напълно ясно. По принцип на N1 ги искат тия решетки, защото товарното пространство трябва да е отделено от пътническото.

Също имай предвид и по-специалния статут на автомобила когато пътуваш в чужбина, трябва да си наясно какви са законите.
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

kooki4

  • Новак
  • *
  • Публикации: 22
Re: N1 хомологация
« Отговор #4 -: Януари 22, 2019, 03:36:19 pm »
2019 нови закони, много нови данъци и бам N1 вече не е с нисък данък (3-30лв), а нормален....май
Искам да попитам някой запознат ли е как се маха този сертификат ?
От товарна -> нормална :-)

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: N1 хомологация
« Отговор #5 -: Януари 22, 2019, 05:51:06 pm »
Имам приятелка, която купи скоро една Мазда 6 и в талона и пише 4+1, с три кола отзад е колата и е N1.  Никакви решетки няма, Данъкът и е 6.70 :)

YANCHO71

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 77
Re: N1 хомологация
« Отговор #6 -: Януари 24, 2019, 09:53:41 pm »
Данъка за коя година е 6.70 :o ?

kooki4

  • Новак
  • *
  • Публикации: 22
Re: N1 хомологация
« Отговор #7 -: Февруари 25, 2019, 04:36:33 pm »
Отговорите които търсих са добре коментирани тук:
https://www.skodaclub.bg/forum/index.php?/topic/55725-хомологация-n1/&page=2