Автор Тема: Киа Маджентис 2006 - първи впечатления  (Прочетена 7849 пъти)

Putzmeister

  • Новак
  • *
  • Публикации: 26
  • Kia Magentis 09.2006 2.0 бензин
Киа Маджентис 2006 - първи впечатления
« -: Ноември 11, 2014, 04:56:11 pm »
Здравейте,

Вече писах в една тема, но нека да повторя: от няколко месеца съм собсвеник на Киа-та от личната ми информация. Карам доволен и усмихнат, радвам се на комфорт, но има няколко неща, които малко ме притесняват и не знам до колко са проблем на модела и до колко - само мои. Почвам подред:

1. Шумна предница: при скорост до 50-60 км/ч, при път с малки и чести неравности се чува леко бумпкане в предницата. Първоначалния сервиз показа само тампони на стабилизиращата щанга, които веднага сменихме. В последствие ходих на реглаж предница и помолих и там да видят за нещо счупено - нищо не откриха, посъветваха ме да видя амортесьорите на някой стенд. Не съм ходил още, но има много теми на колеги отатък океана, които имат подобен проблем от ден 1. При по-висока скорост всичко изчезва. Шофьорите на таксита ми казват:"Батее, при мен всичко е така разбито, че хлопането е естествен звук вече" . При вас как е, приемам и препоръка за "друсалка".
2. Лоша изолация на вратите: идвам от Рено Клио '99, но в Киа-та чувам как се плиска вода, как преминават съседните коли все едно един от прозорците от лееко отворен. В началото през 5 мин ги проверявах. И при вас ли е така или само при мен? Трябва да се отбележи, че при моята Киа е имало удар отпред и може да не са напаснати добре елементите.
3. Твърди скорости: като загрее колата и скоростите ми се струват по-твърди от нормалното. Някой път, ако се наложи по-рязко спиране и да пусна от 5-та на 3-та по-бързо скоростите излизат и влизат по-трудно и сякаш има нещо като хрускане. Не съм сменял маслото на скоростите. При вас как е?
4. Гумен съединител: все едно са взели кола с автоматични скорости и са я направили с ръчни. Прецизна работа с него при бързи смени на скорости не съм докарвал. Или ще има придърпване при рязко сваляне на предавка, или ускорение на полу-съединител за миг или 2.
5. Круиз контрол: от Киа ми казаха, че като опция било възможно само за дизели, та за моята нямало начин. Някой да го е измислил?

Накрая излиза, че само мрънкам от колата, а реално е напротив - много съм доволен. Точките дотук са бели кахъри, с които мога да живея. Идеята ми е да проверя дали се налага.

Блгодаря ви предварително.

jrr

  • Новак
  • *
  • Публикации: 2
Re: Киа Маджентис 2006 - първи впечатления
« Отговор #1 -: Ноември 24, 2014, 06:19:56 pm »
И аз чакам някой да отговори, защото след 3-4 дни смятам да се сдобия с въпросния модел ?

pyrpyl

  • Новак
  • *
  • Публикации: 47
  • KIA Magentis 2006 2.0 CRDI
Re: Киа Маджентис 2006 - първи впечатления
« Отговор #2 -: Ноември 26, 2014, 01:35:17 pm »
Здравей колега и честита придобивка. Със здраве и без проблеми да си я караш докато ти омръзне. Имам същия автомобил от 3 години (дизел обаче) и отговарям на въпросите от позиция на моите впечатления.
1. Абсолютно същите впечатления по предното окачване. Ходих на диагностика, нищо не откриха, потропва си предницата на ниска скорост и това е.
2. За изолацията на вратите не съм забелязал подобен проблем, пък съм свикнал да слушам за подозрителни шумове когато карам.
3. Със скоростите също нямам проблем, може би с изключение на малкото време необходимо за адаптация при смяна на едната кола (стар Пасат) с другата.
4. За съединителя абсолютно същото впечатление, понякога почвам да се чудя наистина ли имам 26г. стаж като професионален шофьор със всичките категории, или вчера съм взел книжка и още чакам инструктора на кръстовищата да помага при потегляне.
5. За круиз-контрола, аз съм с дизел 140 коня и нямам фабрично такава екстра. Може би я слагат стандартно на автоматичните кутии. Не знам казаха ли ти цифра от КИА за допълнително оборудване с такава екстра.

Иначе от колата съм доволен, достатъчно лукс дава за парите си. Сменял съм само акумулатор за това време и консумативи. Разхода е една идея по висок от този по документи. Извън града 5.6-6.0 а в града 7-8. Според мен е множко, но може би причината е в поставения чип дигащ мощността до 170к.с. Не че съм "състезател", но така я купих и не пожелах да го махнат в сервиза на КИА в Русе, където ми предложиха тази услуга. Пък и друго си е да оставиш само малко пушек за спомен на някой голфер или баварец по баирите с преминаване от 6та на 5та. ;D
KIA Magentis 2006 2.0 CRDI

Putzmeister

  • Новак
  • *
  • Публикации: 26
  • Kia Magentis 09.2006 2.0 бензин
Re: Киа Маджентис 2006 - първи впечатления
« Отговор #3 -: Ноември 26, 2014, 05:34:05 pm »
Здравей отново pyrpyl,
Благодаря ти за отговора и по тази тема. Допълвам по точките, за хората, които са си харесали колата и са в положение, в което бях и аз преди 2 месеца:
1. Все още не съм ходил на стенд за амортесьорите. Косвени тестове ( клатене, люлеене и други черни магии ) дават знаци, че са ок. Ще мина и ще пиша за резултати. Този петък правя най-важната стъпка - сменям музиката :).
2. Вчера пак карах старото Рено - по-шумно е, бил съм в грешка, явно съм свикнал на Киа-та.
3. Първите месеци на Новата 2015 ще сменя маслото на скоростите, то това е добра практика за всички коли "нов" внос. Ще покарам 1000км с новото масло и ще пиша как е.
4. Много е чувствителна газта, лесно се вдигат повече обороти, иска повече време за свикване. Не е болка за умиране.
5. В Киа ми казаха, че тази екстра, като допълнителна, се предлага само на дизели. Не питах за цена, защото ми се стори тъп отговор. Намерих едни "батки", които слагат круиз контрол на ВАГ групата в Пазарджик, хвалят ги много. Ще ги провокирам с Киа-та, ще пиша за резултати.

За хората, които мислят да купуват: тук споменавам само минусите на колата, а за последната имам склонност да се юркам за глупости. Скрити от темата остават: плавно, но плътно ускорение още от ниски обороти, тихият безпроблемен за LPG мотор, перфектният климатроник, огромното пространство, параходната возия, стабилното поведение, фабричното ESP и 8 торби и др. Бих си купил отново такава. За бъдещи купувачи: задължително разгледайте mobile.de . В Германия, явно, не са им много фенове, то и бройки много няма, но има екземпляри по 100к км, от собственици, за по 3000е. Оборудването е богато, дори и базовото.

Към pyrpyl: разходът ти ми се струва повече от нормален, даже нисък. Ако 2.0хди е еталон за икономия, то за последното градско 7-8 е нормално, а Киа-та е по-тежка, CRDI-то е с по-малка история и съответно, би трябвало, да са вложени повече пари за развойна дейност в ХДИ. Аз съм на мнение, че си направил много добре като си запазил чипа, с него би трябвало да ти пада разхода и от там числата да са така добри.


smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: Киа Маджентис 2006 - първи впечатления
« Отговор #4 -: Ноември 27, 2014, 12:17:53 am »
колеги, радвам се че сте доволни от автомобилите си :)
аз също съм доволен от Оптимата и Венгата, които имам.
само искам да споделя, че по принцип като че ли на КИА леките автомобили имат по-шумно окачване отпред, като това за мен се дължи на обезшумяването.
При моята Оптима и при фейслифта това е една от разликите, обезшумяването от към двигател и предница е подобрено с поне 25-30%, ако не и повече.
Карал съм и двете и има разлика.
Но като сравнявам примерно Оптимата(моята) с Шкода Октавия 3 - мога да кажа, че Октавията е с поне 2 пъти по-шумно окачване от Оптимата, бях много разочарован от Октавията като я тествах. то окачването шумно, вътре само пластмаса ... абе като кола за 50К като че ли не си струва, макар че двигателя и е 2.0Т. за същите пари в Оптима получаваш много повече комфорт.
« Последна редакция: Ноември 27, 2014, 12:20:56 am от smirn0ff »
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

Putzmeister

  • Новак
  • *
  • Публикации: 26
  • Kia Magentis 09.2006 2.0 бензин
Re: Киа Маджентис 2006 - първи впечатления
« Отговор #5 -: Ноември 27, 2014, 06:04:35 pm »
Здравей smirn0ff,
Твоята е друга бира. Не съм се возил в Optima, но ако взема за меродавна разликата между Magentis1 и 2, то си представям какво е при теб. При нашия Magentis, обаче, предницата си е шумна и последното може да бъде много дразнещо за маниаци, които на 10мин спират музиката за да "слухтят" за ядове. Мисля си, че трябва да се направи една среща, да се повозим заедно в колите си, и да се види кое е обективно и кое не. Няма да се изненадам, ако при мен има нещо за смяна, ама никой "майстор" не го е хванал.
П.С. Следващата ми кола ще е или Optima, като твоята, или Carrens след 2010.