Автор Тема: Проблем с led крушки на Kia Sorento. Моля помогнете!  (Прочетена 4869 пъти)

parazaa

  • Новак
  • *
  • Публикации: 23
   Здравейте колеги! Моля някой с познания по ел. системите да помогне. Имам Sorento 2.5CRDi 140hp (2005). Исках да сменя задните светлини на стоповете с led такива и взех тези  . Но уви - проблем. Крушката не светеше при включени фарове, а само при натисната спирачка. Помислих си че не пасва добре в сокета и я вързах външно към него с кабели - промяна нямаше. Открих обаче нещо странно. Вързах крушката само към дневните светлини и за да не пиша излишно вижте как и кога свети на картинката по-долу.
И двете крушки са пробвани и на двата стопа. В ел.сервиза ми казаха, че крушката връщала ток през плюса за стоп светлината, без да е натисната спирачката. После вързаха техен led - и той светеше само при спирачка. Отказаха да човъркат по автомобила, защото му нямали ел.схемите. Старите ми обикновени крушки работят нормално.

Моля давайте идеи къде какво да търся. Благодаря предварително!
« Последна редакция: Ноември 13, 2014, 01:43:24 am от parazaa »

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1322
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Проблем с led крушки на Kia Sorento. Моля помогнете!
« Отговор #1 -: Ноември 13, 2014, 09:18:53 am »
Колега, аз съм разглобявал разни светодиодни крушки и специално в моите си има един диод вътре, който се грижи точно за това да няма "връщане" на ток. Не знам при твоите крушки как е направено и дали има диод. Ако смяташ, че крушката ти залъгва инсталацията на колата (което е съвсем възможно) пробвай да подадеш плюсове на крушката директно от акумулатора (не от цокъла на стоповете) и да видиш как ще работи. Разиграй всички комбинации (само габарит, само спирачка, габарит + спирачка) със захранване само от акумулатора и ако така работи, значи трябва да се преработват крушките и може би да се сложи диод вътре.

parazaa

  • Новак
  • *
  • Публикации: 23
Re: Проблем с led крушки на Kia Sorento. Моля помогнете!
« Отговор #2 -: Ноември 13, 2014, 01:20:29 pm »
Благодаря ти колега,  но какво му пречи на автомобила връщането на тока,  кой компонент е проблема и може ли да се преработи.
Може ли да ми кажеш какво представлява този диод и може ли да се върже извън крушката, на + входа за стопа?
То най-лесно е да си взема двукомпонентни крушки, при които светя половината ледове, а при спирачка г всичките. Но вече съм взел тези и съм доволен от интензитета на светене,  така че предпочитам да отстраня проблема без да сменям крушките.

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1322
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Проблем с led крушки на Kia Sorento. Моля помогнете!
« Отговор #3 -: Ноември 13, 2014, 01:54:30 pm »
Диодите изглеждат така:

При мен е свързан вътре в крушката на сигнала за "стоп" (силното светене). Можеш да пробваш да го сложиш външно на същия кабел. С "фунията" към колата и другия извод към крушката. Предполагам един диод с 1 ампер ток в права посока и 1000В обратно напрежение (има много такива) ще ти свърши работа.

parazaa

  • Новак
  • *
  • Публикации: 23
Re: Проблем с led крушки на Kia Sorento. Моля помогнете!
« Отговор #4 -: Ноември 13, 2014, 02:40:50 pm »
Много ти благодаря! Ще потърся и ще пиша какъв е резултата. Едва ли ще стане днес обаче, че е малко дъждовно, а нямам гараж.
А някаква идея защо й влияе така обратния ток, а други автомобили нямат проблем?

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1322
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Проблем с led крушки на Kia Sorento. Моля помогнете!
« Отговор #5 -: Ноември 13, 2014, 03:53:55 pm »
Ами щото вече ги правят много електронни и "умни" колите и после само ядове...

parazaa

  • Новак
  • *
  • Публикации: 23
Re: Проблем с led крушки на Kia Sorento. Моля помогнете!
« Отговор #6 -: Ноември 13, 2014, 04:09:22 pm »
 :( Вярно е така...

parazaa

  • Новак
  • *
  • Публикации: 23
Re: Проблем с led крушки на Kia Sorento. Моля помогнете!
« Отговор #7 -: Ноември 14, 2014, 09:13:11 am »
Стана ;D !!! Вързах диодите на кабела при + на стопа със сивата част към крушката. Много ти благодаря за помощта колега, спести ми обикаляне по сервизите bravo .

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1322
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Проблем с led крушки на Kia Sorento. Моля помогнете!
« Отговор #8 -: Ноември 14, 2014, 09:22:10 am »
Покарай една седмица, за да се увериш, че всичко е наред. Иначе поздравления, че си се справил  bravo
Може да се похвалиш с някоя снимка  ;D