Автор Тема: Глъхне при рязко подаване на газ  (Прочетена 12939 пъти)

Putzmeister

  • Новак
  • *
  • Публикации: 26
  • Kia Magentis 09.2006 2.0 бензин
Глъхне при рязко подаване на газ
« -: Февруари 05, 2015, 03:23:16 pm »
Здравейте колеги,

Обръщам се към вас с молба за мнение по следните проблеми, или кандидат-такива, които хващам в колата си ( Маджентис 12.2006, 2.0 бензин с BiGas ГИ ):
  • Появи се притеснително тракане в мотора. Когато е студен, при подаване на газ между 2500 и 3000 оборота, чувам тракане. По-нагоре в оборотите нормалният шум на мотора го заглушава. Не мога да го оприлича на клапан или аванс, защото досега не съм проблем със сегашните. Шумът изчезва напълно при загрял мотор: трябва да се вдигне антифриза до нормата и след това още 5-7 минути ( предполагам да се вдигне до работна температура и маслото ). Карал съм на газ 3000км, така че изключвам потъване на клапани. Искам да знам дали е нормално ( заради верига и вид клапани ) или да се почвам по майсторите.
  • Още като я взех, при рязко подаване на газ на неутрална, глъхне за секунда и после се качват оборотите. Прави го на газ и на бензин, на газ - мааалко по-осезаемо. Някой път, даже, в задръстванията, като я пусна на втора без газ, почва на лашка. Забелязал съм, също, че като връщам на по-ниска предавка ( най-често в града - на втора ) присецва с 2-3 кратки лашкания и тогава почват да спадат оборотите. Намаля се скороста, не подавам газ, и от 1800 оборота надолу все едно леко съм подал газ, все едно не се спускам на скорост, а на неутрална. Много е дразнещо, защото се променя инерцията на колата без да го контролираш.

За тракането: маслото е Мотул 5W40 8100 CNG, на 3000км. Колкото по-студено е времето, толкова повече се чува и трябва повече време да работи мотора за да изчезне. Явно е свързано с температурата на мотора.

Много ми е трудно да намеря конкретна информация по проблемите. Търсих и във форума на Хюндай, за брат'чеда Соната, но и там е постно. Идеята ми е да ви питам вас дали не се филмирам излишно.

Благодаря ви предварително и хубав ден,
Виктор
« Последна редакция: Февруари 05, 2015, 05:15:21 pm от Putzmeister »

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Глъхне при рязко подаване на газ
« Отговор #1 -: Февруари 05, 2015, 03:33:07 pm »
По-леката процедура,смени маслото!
Едно време и аз имах подобни проблеми(верно не с киа),които се решиха с маслото.
Оттогава,доста съм резервиран към мотул 8-)

Putzmeister

  • Новак
  • *
  • Публикации: 26
  • Kia Magentis 09.2006 2.0 бензин
Re: Глъхне при рязко подаване на газ
« Отговор #2 -: Февруари 05, 2015, 05:14:07 pm »
Здравей Митето,

Благодаря ти за бързия отговор.

И аз мислех да сменям маслото, не случайно писах какво е сега. Ако правилно съм прочел предишните ти коментари, ще ми препоръчаш Yacco 5W30, нали? Нямам против да го сменя, ама ми се искаше да го покарам малко повече  :-\. Не малко пари дадох за него, от магазинче, на което имам доверие. Клио-то, например, на девойката, от както е при нас, е само на Мотул. И въпреки, че е по-нисък клас, колата си работи и цъка като Сингер  crazy.

Други идеи и коментари са добре дошли  write.

Хубав ден,
Виктор

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Глъхне при рязко подаване на газ
« Отговор #3 -: Февруари 05, 2015, 05:21:13 pm »
Яко твърдо не!
Вземи кастрол
Не знам на колко км. ти е колата,но прецени,дали не трябва вече 10/30 8-)
« Последна редакция: Февруари 05, 2015, 05:23:56 pm от Митето »

Putzmeister

  • Новак
  • *
  • Публикации: 26
  • Kia Magentis 09.2006 2.0 бензин
Re: Глъхне при рязко подаване на газ
« Отговор #4 -: Февруари 05, 2015, 05:45:13 pm »
Yacco - не?  krivogled Изненадан съм. Би ли ти пречило да споделиш, опасностите трябва да се знаят. За Кастрол съм малко предубеден: прекалено известен и примамлив за ментета. Ако се знае от къде може да се вземе истинско, без да е важна надценката, те моля да споделиш. Нека не се приема като реклама, а като молба от мен.

Колата е класическа "Джамбазщина": взех я на 52 000! Докарана от Австрия, предният собственик е г-жа Бухер Мария, '39ти набор. Бях убеден, че няма как да е на толкова километра, ако не бяха гумите на колата: всичките 5 бяха 09.2005та, на оригиналните 17ки. Вътре е много запазена. Kупих я от Ivo-Auto, преди Владая, продаваше се там бая месеци, с висока цена, черна - някой може и да я е гледал. Или с 2 думи: не вярвам, че е на 52 000, но не на повече от 100 000км. Сегашното масло е на 2мм под макса и не го пипа. Та ако го сменям мисля да я пробвам с 5W30.

Хубав ден,
Виктор

Pro style

  • VAG група
  • Експерт
  • *
  • Публикации: 574
  • Kia Pro_Ceed 1.6 CVVT EX
Re: Глъхне при рязко подаване на газ
« Отговор #5 -: Февруари 05, 2015, 06:53:48 pm »
Тракането в мотора, определено си оказва влияние от маслото, избора му при смяна си e твой, но това масло на Мотул съм го ползвал на друга кола и определено не съм доволен от него. Сега на Ceed пак с Мотул но 300V 5W40, определено с него е по-добре. Имай в предвид, че моторите на Кия, които са с верига са по-шумни. За заглъхването при рязко подаване на газ, при мен го има откакто съм купил колата чисто нова, просто моторите са по "затегнати" и не се развъртат толкова бързо, дори и при напълно разработен мотор в момента колата ми пак го прави.
На първо време, пълна смяна на масла, филтри и така.
« Последна редакция: Февруари 05, 2015, 06:58:17 pm от Pro style »

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Глъхне при рязко подаване на газ
« Отговор #6 -: Февруари 05, 2015, 06:55:13 pm »
Не искам да изпадам с коментари !
Аз си взимам истински кастрол от www.maslata.bg

romanpm

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 136
  • седем фута вода под кила и попътен вятър
Re: Глъхне при рязко подаване на газ
« Отговор #7 -: Февруари 05, 2015, 11:03:37 pm »
Според мен ти трака клапан , вероятно си с хидравлични повдигачи и масленото налягане не стига   write

Putzmeister

  • Новак
  • *
  • Публикации: 26
  • Kia Magentis 09.2006 2.0 бензин
Re: Глъхне при рязко подаване на газ
« Отговор #8 -: Февруари 06, 2015, 04:27:04 pm »
@Pro style:
Явно ще се сменя маслото, и по други форуми срещам подобни мнения. Сега, за новото масло, ще падне едно четене...защото трябва да е с нисък SAPS, заради газта, и с нисък HTHS, заради спецификацията на Киа. Последното, за HTHS, вече не си спомням къде го гледах, но става дума за якост на срязване. Дали съм разбрал правилно и въобще - предложете марка и модел и да се приключи с ровенето.
За глъхненето: наистина ли всички Кии са така? Може ли и другите членове с бензинки да споделят? Най-подходящи ще се коментари на колеги със същия G4KA мотор.

@romanpm
Не е с хидравлични повдигачи, а с "shimless mechanical bucket tappets": http://de.wikipedia.org/wiki/Hyundai_KIA_Theta . Не знам как се превежда, аз си го обяснявам, че нямат пъпки на чашките и от там настройката е със смяна на чашката. Разправят, че било добро за високооборотни мотори и бил задължителен тунинг за стабилни бегачки. Ама точно на Маджентис-а, да го сложат заводски - не го разбирам много. Та, от посочения линк, става дума, че хлабините са си по-големи и ще си има шум, по дизайн. Молбата ми от други колеги със същия мотор да се изкажат.

Благодаря ви колеги и хубав ден,
Виктор

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: Глъхне при рязко подаване на газ
« Отговор #9 -: Февруари 06, 2015, 05:12:20 pm »
колега, и на Оптимата бензиновия 2.0 CVVL му чаткат клапаните :)
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

Putzmeister

  • Новак
  • *
  • Публикации: 26
  • Kia Magentis 09.2006 2.0 бензин
Re: Глъхне при рязко подаване на газ
« Отговор #10 -: Февруари 06, 2015, 06:49:45 pm »
@smirn0ff

Твоята е с директно впръскане и то си цъка, както цъкат инжекторите на газовото :). При теб, би трябвало, да си цъка нон-стоп. Докато при мен, като загрее хубаво маслото - изчезва.

Темата с въпроса е актуална. Моля за препоръка на продукт баш за този мотор.

Благодаря ви и хубава вечер,
Виктор

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: Глъхне при рязко подаване на газ
« Отговор #11 -: Февруари 06, 2015, 06:57:15 pm »
@smirn0ff

Твоята е с директно впръскане и то си цъка, както цъкат инжекторите на газовото :). При теб, би трябвало, да си цъка нон-стоп. Докато при мен, като загрее хубаво маслото - изчезва.

Темата с въпроса е актуална. Моля за препоръка на продукт баш за този мотор.

Благодаря ви и хубава вечер,
Виктор

GDI моторите са с директно впръскване, CVVL е само с променливо газоразпределение и разликата е, че конструктивно по-нов от твоя, мисля твоя е 1-во поколение, моя 3-то.
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

Putzmeister

  • Новак
  • *
  • Публикации: 26
  • Kia Magentis 09.2006 2.0 бензин
Re: Глъхне при рязко подаване на газ
« Отговор #12 -: Февруари 06, 2015, 07:00:48 pm »
@smirn0ff

Е, че твоята не е ли GDI? Аз си мислех, че на тази маска слагат само GDI. Хмм...

Ще пробвам с маслото, засега съм се спрял на следните:

http://204.92.52.209/pdf/egypte/lubrifiants/Ineo%20EC3%205w30.pdf

http://magnatec.castrol.com/en/oil-range/castrol-magnatec-5w-30-a1.html

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: Глъхне при рязко подаване на газ
« Отговор #13 -: Февруари 06, 2015, 10:39:51 pm »
в БГ/Европа на Оптима още не слагат GDI, само CVVL. GDI моторите са само за САЩ, Канада, Арабите, Австралия и разбира се Кореа

Иначе Кастрола си е класика, ако имаш книжка, погледни какво масло препоръчват.

при мен пише, класификация : API Service SM*, ILSAC GF-4 или по-висок
за вискозитета: за температури на околната среда от -20 до 50 градуса -> 10W30
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

bigboy

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: Глъхне при рязко подаване на газ
« Отговор #14 -: Февруари 07, 2015, 08:40:59 am »
Като смениш маслото и ако продължава да глъхне виж дебитомера. Имал съм подобен проблем с глъхнене на друг автомобил. Смених дебитомера и като се отпуши....
Ако нямаш книжка, мога ти снимам какво пише и да ти пратя снимка.