Автор Тема: сняг и ESC/ESP при предно предаване  (Прочетена 22688 пъти)

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
сняг и ESC/ESP при предно предаване
« -: Февруари 12, 2015, 02:51:41 pm »
Привет колеги, я споделете като карате по снежен път, дали изключвате ESC/ESP ?
Аз лично по баир нагоре и повече от 2-3 пръста няг на пътя го изключвам.
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: сняг и ESC/ESP при предно предаване
« Отговор #1 -: Февруари 12, 2015, 03:58:05 pm »
Аз всеки ден изкачвам една естакада на подземен паркинг и когато е заснежена определено колата е по-адекватна с изключен ESP.

Plamen Lilov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 35
Re: сняг и ESC/ESP при предно предаване
« Отговор #2 -: Февруари 13, 2015, 09:12:03 pm »
То практически не може да се кара с включено ESP.Особено ако заснежения участък е по-дълъг,а ако има отдолу и лед не ми се говори.
Оптима 1,7D 16V CRDi Aut ТХ

petyu

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 67
Re: сняг и ESC/ESP при предно предаване
« Отговор #3 -: Март 04, 2015, 11:23:03 am »
Аз лично не го изключвам и си мисля, че затова е електронна програма за стабилитет и контрол. Тя си преценява кога трябва да се включи. Доколкото знам системите за безопасност са свързани вс. им видове там тракшан контроли ЕЕСП, АБС, системата против буксуване, блокажи  и т.н. Например на Мерцедес не може да бъде изключено копчето стои за красота само, визирам МЛ 400цди. Пример ще дам пресен преди седмица обилен валеж на паваж на светофар набих един кик ,превъртях предните гуми и веднага светна на таблото ЕЕСП контрола . Аз мисля ,че не се спира или не е препоръчително поне и че спрямо път ,време ,настилка и вс. останало системите се нагаждат и си бачкат ефективно. знам и със сигурност, че гумите също са мн. важен фактор и са определящи .Защото те подават сигнал към водача и системите за сигурност за състоянието на пътя и  климатичните условия, следователно датчици и системи се видят по тях кога да се задействат и колко!  Мнението си е само мое разбира се и не желая никой  да ангажирам.

bat_zdravko

  • Новак
  • *
  • Публикации: 30
Re: сняг и ESC/ESP при предно предаване
« Отговор #4 -: Януари 15, 2019, 11:26:15 am »
При мен съм забелязал, че ако трябва да изкачвам заледен наклон със завой - много по-леко го минавам с изключен ESP. И обратно, на равно и спускане имам усещането, че с включен ЕСП е малко по-стабилно за по-неопитен водач или мързелив.

Проблемът при изкачване и включен ЕСП е, че намалява горивото и задейства спирачките, за да имитира действието на заключващ диф и да минимизира приплъзването на колелата, но пък от това се получава едно биене в завой на превъртащото колело (от спирачката) и загуба на инерция. Мен ме е страх да не се счупи нещо от това биене и изключвам системата при изкачване, съответно колата започва да се пързаля повече, но пък карам по-внимателно тогава с газта и съединителя.

Още не съм изтествал работата на системата пълноценно, а някъде четох (не съм сигурен за кои модели важи), че има две степени на работа:
1. изключване с натискане на бутона за 3сек. - изключва се контрола на мотора от ЕСП системата
2. изключване с натискане на бутона за 15сек. - изключват се още контрола на стабилноста и АБС

ПП Покарах с изключена напълно система на заледено - глям фън е, след това слязох от колата така  yahoo
« Последна редакция: Януари 15, 2019, 11:28:51 am от bat_zdravko »

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: сняг и ESC/ESP при предно предаване
« Отговор #5 -: Януари 15, 2019, 12:59:37 pm »
Изключвам го само, когато буксува колата. Иначе, никога

miniraniq

  • Новак
  • *
  • Публикации: 4
Re: сняг и ESC/ESP при предно предаване
« Отговор #6 -: Януари 31, 2019, 01:03:40 pm »
По принцип и аз като боксувам го изключвам, но напоследък ми се появи проблем, че както си карам и ми светва лампа на таблото, че е изключено и не може да се включи, докато не изгася колата и я запаля на ново ... карам Kia Sportage II 141 к.с. 2007 г. и на компютърна диагностика ми казаха, че има грешки С1235 и С1513 ... Ще съм благодарен, ако някой изкаже предположение за проблема.

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: сняг и ESC/ESP при предно предаване
« Отговор #7 -: Януари 31, 2019, 10:46:07 pm »
По принцип и аз като боксувам го изключвам, но напоследък ми се появи проблем, че както си карам и ми светва лампа на таблото, че е изключено и не може да се включи, докато не изгася колата и я запаля на ново ... карам Kia Sportage II 141 к.с. 2007 г. и на компютърна диагностика ми казаха, че има грешки С1235 и С1513 ... Ще съм благодарен, ако някой изкаже предположение за проблема.
На мен ми се случи преди две седмици на асфалтов път, в сухо време. След като я запалих отново, тогава изчезна. Според мой приятел, това било софтуерен бъг.На Вас често ли Ви се случва?
 
« Последна редакция: Февруари 01, 2019, 01:21:49 pm от Митето »