Автор Тема: 100 000 км със Sportage 1.6  (Прочетена 4669 пъти)

Embezzler

  • Почетен член
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 510
  • Honda CR-V 1.6 i-DTEC AWD
100 000 км със Sportage 1.6
« -: Юли 31, 2015, 06:27:44 pm »
На няколко пъти обещавах да напиша по-подробно как се представя Sportage при продължително каране. Моята кола е вече на 102 000 км. и сега докато съм в отпуск ще опиша впечатленията си.

Преди Sportage карах pro_cee’d и за 5 години минах с него около 115 000 км преди да го продам. Имах голямо желание да сменя марката, но само за разнообразие и без конкретни оплаквания, но така се оказа, че след една година търсене на по-високи дизелови коли, така и не можа нищо друго да ми хареса толкова колкото моя базов бензинов Sportage. И само 2 години и половина по-късно вече имаме 6 цифри на показанията за пробега, 1 комплект зимни гуми, 2 летни, 6 смени на масло, 1 комплект предни накладки и не ми се иска да смятам колко литра бензин.

С колата си изградихме връзка, защото буквално не слизам от нея, но пък и също толкова грижи отнася. Годините й личат, защото е млада и изглежда супер, ама километрите - не!

Ще обърна внимание само на проблемите с колата, защото предимствата са неоспорими, поне за всички, които са си купили третия Sportage.

След първото обслужване от сервиза ми съобщиха, че са открили теч от скоростната кутия и трябва да я свалят, за да видят какво се случва. От едно недобро уплътнение се оказа, че трябва да се смени феродовия диск на съединителя, защото от изпечените пръски масло се е нарушило покритието му. Оправиха ми го гаранционно. Веднага след това пак се наложи да влизам непланирано в сервиза, защото не ми бяха направили реглаж на окачването, след като са демонтирали скоростите. След още около 5 хиляди безгрижни километра започнах да чувам тропане отпред и пак се наложи да посещавам сервиза, но се оказа недобре завит тампон на преден амортисьор. И това беше всичко за около 50 000 км, които дойдоха много бързо. Тогава започнах да чувам щракане при потегляне, което пък се оправи с натягане на карето. 
Единствените по-сериозни проблеми си ги причиних сам в една голяма мъгла, след като минах през един бордюр с висока скорост и пръснах гума, изкривих джанта и амортисьор. Тогава оцених колко е важно да има пълноразмерна резервна гума и сега, като се оглеждам с какво да сменя колата, виждам как никой вече не предлага такава, дори и с доплащане.
Посленият проблем е козметичен. Скоро започна да скърца таблото, което пък се оправя със силиконов спрей и пръскане по фугите с удължител.

И това е. Много здрава кола ми се е паднала въпреки интензивния и напрегнат живот, които води при мен. Кара се ежедневно и спортно. Многото километри са най-вече магистрални по нашите пътища и Европа, но пък и често се подвизава по черни пътища из планините. Винаги позира за снимки в Instagram https://instagram.com/angel_g_ivanov/



Следващата тема ще е с какво да сменя Sportage.


smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: 100 000 км със Sportage 1.6
« Отговор #1 -: Юли 31, 2015, 06:47:03 pm »
Браво!

Спортиджа се сменя със Соренто  8-)
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: 100 000 км със Sportage 1.6
« Отговор #2 -: Август 02, 2015, 10:08:54 pm »
Браво на шофьора и браво на КМБ, че са открили и отремонтирали производствения дефект.
Embezzler, така и не разбрах да ти пожелавам ли още много безаварийни със спортиджа или вече ще го сменяш?

Embezzler

  • Почетен член
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 510
  • Honda CR-V 1.6 i-DTEC AWD
Re: 100 000 км със Sportage 1.6
« Отговор #3 -: Август 03, 2015, 09:27:56 am »
Даа, благодаря! Приемам пожелания за още поне 50K безаварийни километра. Догодина ще се сменя колата.
Чакам да излезе новия Sportage, който по предварителни рендери ми изглежда прекалено анимационен и не ми харесва, Hyundai Tucson (излезе, ама е прекалено скъп, за това което предлага), новото Yeti, Seat също ще покажат crossover. Тествах и Forester, но е прекалено аграрен. Ще има нова тема за впечатленията от всичките опции на пазара.

Shadow

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 447
  • Sportage 2.0® CRDI AWD
Re: 100 000 км със Sportage 1.6
« Отговор #4 -: Август 03, 2015, 11:34:42 pm »
Ами, пожелавам поне още 50к. Дано не избягаш от КИА, че после от кого ще търсим клубни стикери. А защо не се огледаш и за новата Мазда ;D? А относно резервната гума. Tи се радвай, че си попаднал на коли с патерици. Сега карам едно недоразумение на Даймлер ,който го продават без резервна гума - NEW Smart for four  %)
« Последна редакция: Август 03, 2015, 11:58:34 pm от Shadow »

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: 100 000 км със Sportage 1.6
« Отговор #5 -: Август 04, 2015, 08:58:32 am »
И от мен пожелания за още поне 50 000 безавараийни километра и после да си вземеш нещо още по-хубаво!

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: 100 000 км със Sportage 1.6
« Отговор #6 -: Август 04, 2015, 11:16:20 am »
 music

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: 100 000 км със Sportage 1.6
« Отговор #7 -: Август 04, 2015, 03:13:53 pm »
колега, ще си я биеш в главата после тая Мазда... много проблеми с електрониката дават
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

vladodikov

  • Гост
Re: 100 000 км със Sportage 1.6
« Отговор #8 -: Август 04, 2015, 08:05:42 pm »
Честито колега. Радвам се, че си доволен от джипката. Пожелавам ти още дълги и безаварийни километри. Дано да нямаш грижи и все така да и се радваш на колата, нещо, което не мога да кажа за моята. Но при мен е изолиран случай:).

Embezzler

  • Почетен член
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 510
  • Honda CR-V 1.6 i-DTEC AWD
Re: 100 000 км със Sportage 1.6
« Отговор #9 -: Август 20, 2015, 07:41:44 am »
Искам да споделя актуална информация по темата. Подозирах проблеми в скоростната кутия, защото чувах леко виене на пета предавка между 2000 и 3000 оборота. На последното обслужване в сервиза припознаха проблема и този понеделник планирано влезе за ремонт. Вчера си я взех и ми казаха, че са сменяли лагери. Сравнително бърз и качествен гаранционен ремонт. Като я взех, се радах на колата все едно е нова. Казаха ми, че при други Sportage са срещали проблеми със зъбни колела, синхронизатори, но лагери - не.

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: 100 000 км със Sportage 1.6
« Отговор #10 -: Август 20, 2015, 08:27:37 am »
Впечатлен съм, че извършват подобни ремонти в КМБ. Браво! Сега с ново масло в скоростите ли си? Изобщо на някое ТО (с оглед изминатите от теб километри) сменяли ли са маслото на скоростите?

Embezzler

  • Почетен член
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 510
  • Honda CR-V 1.6 i-DTEC AWD
Re: 100 000 км със Sportage 1.6
« Отговор #11 -: Август 20, 2015, 09:17:00 am »
Не пишеше в протокола, но сваляйки кутията, трябва и маслото да са сменили. Според сервизната документация маслото на скоростите се инспектира на 60К и на 120К км, но пък не мога да си представя как се прави тази инспекция. Не е е сменяно до сега. На стария ми pro_cee'd го бяха сменяли на 90К

Thor

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 146
Re: 100 000 км със Sportage 1.6
« Отговор #12 -: Август 20, 2015, 11:34:37 am »
Embezzler, налагало ли ти се е да доливаш масло преди първото ТО?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Embezzler

  • Почетен член
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 510
  • Honda CR-V 1.6 i-DTEC AWD
Re: 100 000 км със Sportage 1.6
« Отговор #13 -: Август 20, 2015, 04:49:37 pm »
Не, не съм доливал никога масло, въпреки че карам често на високи обороти. Ако става въпрос за първото обслужване, може така да са ти издали колата.