Автор Тема: KIA Sportage IV (2016)  (Прочетена 119147 пъти)

O6im

  • Новак
  • *
  • Публикации: 48
  • Kia Sportage 1.6T GDI, AWD, 7DCT, LX, Blue Flame
Re: KIA Sportage IV (2016)
« Отговор #180 -: Август 17, 2020, 01:30:38 am »
Много умряло в тая тема.  krivogled

Ъпдейт от мен - днес смених предни дискове и накладки на 23000км и година и 10 месеца след като я изкарах от шоурума - дисковете бяха близо до минимума от вътрешната страна, над 5мм ръб, ужасно състояние, ръждясали, грозна история...... За моя сметка разбира се.

Крайното ми гърне от известно време гърми и трещи при нагряване и изстиване, хората се плашат от колата, срам ме е да спирам на обществени места с нея(не е лекото и стандартно пукане, което всеки нормален автомобил има). Не подлежи на гаранция, ново гърне оригинално 1452лв :) :) :) От Германия мога да си поръчам брутален ремус за 2к с доставката, но не, ще отпадне гаранцията.

Като цяло доволен съм от автомобила и 7-годишната му гаранция.......

Луда работа тия пари си ги нямат за нищо, а колко излезнаха дисковете и накладките ?
Много рано на 23к км., аз на рио- то ги смених на около 40к и пак ми се стори рано. Явно са им много твърди накладките, че "ядът" так дисковете.

prkbg

  • Новак
  • *
  • Публикации: 38
  • KIA Sportage 2.0 CRDI 4WD EX
Re: KIA Sportage IV (2016)
« Отговор #181 -: Август 17, 2020, 08:39:17 am »
Да, слабичка е темата за спортидж 4 - явно няма много такива коли във форума. Колега може ли да кажеш къде се намират тези обезвлажители и как изглеждат. Може и снимка. Моята е спортидж 3 и вече е на 9 години и никога не са се потили фаровете отвътре, а не е като да не в виждала дъжд или сняг. Доста бързо са ти заминали накладките (пък и дисковете!) явно този мотор 1.6 т-гди е доста вървежен. С моя не мога да го постигна това. Аз смених накладките на 50000км, а дисковете са си още първите и имат съвсем малък ръб. А гаранцията..... по-добре да не ти се налага да я ползваш.

И аз съм със Sportage 3 на 9 години и 100000 км. Смених предните накладки на 70000, а задните на 99000. Дисковете са оригиналните и не са мръднали.

Zmei

  • Новак
  • *
  • Публикации: 22
Re: KIA Sportage IV (2016)
« Отговор #182 -: Септември 21, 2020, 02:49:28 pm »
За дисковете има значение от начина на каране. Иначе някой взимал ли е джанти афтърмаркет и откъде? Датчици за налягане?
Kia Sportage 1.6T GDI, AWD, 7DCT

Bizu

  • Новак
  • *
  • Публикации: 2
Re: KIA Sportage IV (2016)
« Отговор #183 -: Януари 02, 2021, 01:42:18 am »
Здравейте колеги. В процес съм на избиране на нов SUV и съм хвърлил око на Sportage 1.6T 4WD  177кс с ръчна скоростна кутия. Мисля да е чисто нов, като това ще бъде първата ми такава покупка. Въпросът ми е дали сте доволни, какви недостатъци сте установили. От мненията до сега които прочетох май сервиза им (гаранционното обслужване) не е ОК, така ли е наистина? За какво е хубаво да внимавам при покупката в КИА?

tankov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: KIA Sportage IV (2016)
« Отговор #184 -: Януари 05, 2021, 04:25:23 pm »
Здравейте, аз мога да дам мнение за моя Sportage 1.6 T-GDI (177 к.с.) с ръчна ск. кутия. Имам я вече година и половина. Като цяло имам позитивно мнение за модела и колата като цяло и бих я препоръчал. Когато правих тест драйв от представитеството в София имаха само автомати(7-степенен робот с 2 съединителя), та поръчах с ръчна ск. кутия малко на сляпо. И това е единствената ми забележка. Самите скорости включват много леко и малко с прищракване, което не е проблем, но е малко "евтино". На някой пък може да му допада. Единствено при превключване от 2-ра към 3-та има едно леко като "запъване", едвам доловимо, но педант като мен ги хваща тия неща. :-) .  От представитеството ми казаха, че тия кутии са си така и им трябва повече време да се разработят и това усещане щяло да изчезне...
Моторът е добър, има въртящ момент от ниски обороти, почти като дизел и го прави много еластичен и приятен за каране. Разгръща добре и върви приятно за конете си.
Изработката на салона е добра, макар и с по-евтини материали, няма скърцащи пластмаси и подобни неша... все още. Надявам се да остане така. Тук съм доволен, защото имах съмнения за това.
Возията е стегната, и неравностите се усещат като при повечето SUV-та от този клас, но в никакъв случай не мога да кажа, че е лоша, добре си е.
По отношение на усещане, удобство и пространство в автомобила - нямам забележки. На мен ми е удобна. Идват с приличен набор от екстри, дори и в ниското ново на оборудване. Асистентите работят адекватно, стига да ги ползва човек. Едниствено тук имам забележки към автоматичните чистачки, не ги намирам за много адекватни.
AWD системата (Magna Dynamax) работи подобно на Haldex. Не съм имал възможност да я тествам добре, само няколко пъти в сняг, издрапава си както се очаква. Все пак това в AWD система, постоянно зацепена и работи повече като vectoring torque.
Това е като цяло, аз съм доволен от автомобила.
 

Bizu

  • Новак
  • *
  • Публикации: 2
Re: KIA Sportage IV (2016)
« Отговор #185 -: Януари 07, 2021, 08:11:27 pm »
Сервиза как им е? Правят ли се на ощипани когато трябва да отстраняват нещо по гаранция? Струва ми се предното стъкло малко тясно и като че ли видимостта през него е малко ограничена. Така ли е или се свиква?
« Последна редакция: Януари 09, 2021, 06:24:41 pm от Bizu »

vova123

  • Новак
  • *
  • Публикации: 1
Re: KIA Sportage IV (2016)
« Отговор #186 -: Май 14, 2021, 10:57:02 am »
От вчера имам Спортидж 1,6 Т ГДИ, 177, 4х4 ГТ Лайн автоматик. Бях поръчал Рено Каптюр началото на март, но поради липсва на чипове трябваше да чакам до края на година да я взема. Върнаха ми депозита и се спрях на складова Киа. Колата за сега много ми харесва, карали сме я 300 км за 2 дни. Всичко работи много добре, единствена забележка към средния разход който в момента е 11.1/100 и се надявам да падне до 10/100 като се покара малко (надявам се пък да видим). Друга забележка е че лейн кийп асист чака много да се приближа до бялата лента за да ме върне в пътя. На реното те дръша по средата винаги и реално можеш да се возиш само придържайки волана, оставяйки на авто круз контрола да те кара по магистралата.

Всичко друго много ми допада и ми излезе за 61600 което мисля е справедлива цена за такава кола. Надявам се следващата ми да е електрическа а тази да остане като 2ри автомобил. В момента 2ри автомобил ни е един голф 6 1.6 ТДИ, който може да се ползва за икономия на гориво когато има нужда. Карам по 30-35к км на година и ще карам Киата не повече от 21к за да си запазя 7 годишната гаранция.

Други колеги с този мотор и кутия да кажат след 10к км примерно какъв среден разход имат, аз живея в малък град и карам 50% по магистрали.
Sportage 1.6 T 4x4 Auto GT Line

Fireblood

  • Новак
  • *
  • Публикации: 1
Re: KIA Sportage IV (2016)
« Отговор #187 -: Май 14, 2021, 07:37:21 pm »
Колеги, обмисляме покупка на нов автомобил, може би най-вероятно ще е Спортидж. Никъде на намерих инфо...моля някой да сподели колко струва един тест драйв? Иска ми се да тестваме два-три варианта преди да закупим нов автомобил. Предварително благодаря!

flanker6100

  • Новак
  • *
  • Публикации: 10
Re: KIA Sportage IV (2016)
« Отговор #188 -: Май 15, 2021, 09:21:02 pm »
Не се заплаща. Аз ги бях взел за половин ден преди да реша дизел или бензин. Успех в избора!

sportage0912

  • Новак
  • *
  • Публикации: 13
Re: KIA Sportage IV (2016)
« Отговор #189 -: Ноември 26, 2021, 06:53:07 pm »
Здравейте,
Отскоро съм собственик на нов sportage 1.6tgdi AWD с автоматик. Въпрос за разхода: до момента за 170 км средния разход по борд компютър ми 13.5. Вярно, че съм карал само градско, къси разстояния а пък и температурите паднаха, но все пак очаквах с около литър-два надолу. Не я настъпвам. Смятате ли че може да че може да се подобри с разработването на двигателя?
И втори въпрос: след каране, като излезна от колата се усеща много лек мирис от гумите/спирачките, все едно на загрояло. Както казах я карам леко и не насилвам спирачките. Смятате ли че е нещо което в следствие на разработване.

Plam_69

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 185
  • Sportage lll 2.0 4x4 CRDI AWD
Re: KIA Sportage IV (2016)
« Отговор #190 -: Ноември 29, 2021, 03:31:11 pm »
Тоя мирис не не нормален и може би от там ти е завишен разхода , да не караш на ръчна  :) ?  Обърни се към сервиза нещо ти стяга спирачките.

sportage0912

  • Новак
  • *
  • Публикации: 13
Re: KIA Sportage IV (2016)
« Отговор #191 -: Декември 02, 2021, 09:33:14 am »
Ами засега тази миризма изчезна.. допускам, че може да е било от новите зимни гуми. Разхода ще го следя, утре ще правя първо извънградско, а след това ще го засека по колонка.

Plam_69

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 185
  • Sportage lll 2.0 4x4 CRDI AWD
Re: KIA Sportage IV (2016)
« Отговор #192 -: Декември 02, 2021, 01:23:52 pm »
От зимни гуми разхода също се вдига , по меки са и имат по голямо съпротивление. Трябва да ги напомпиш повечко за да се приближиш до разхода на летните.

sportage0912

  • Новак
  • *
  • Публикации: 13
Re: KIA Sportage IV (2016)
« Отговор #193 -: Декември 02, 2021, 02:19:28 pm »
ок, мерси. Все още ми показва 13.5 average но пък последните дни постоянно кръстосвам нагоре-надолу неизчистения драгалевци, даже awd трябваше да заключвам 2-3 пъти, та може и хич да не е странен този разход. Иначе колата е супер, никакви други забележки за около 300км вече.

mancho

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 96
Re: KIA Sportage IV (2016)
« Отговор #194 -: Декември 02, 2021, 06:09:19 pm »
На моя xceed също имаше подобна миризма в първата седмица-две... предполагам обгаряне на "паразитни" смазки из двигателния отсек, ауспуха, и т.н. По-късно всичко изчезна, нямам проблеми със спирачки/съединител.

При подобни условия моя разход гони 11 / 100... така, че 13 не е изненадващо.
« Последна редакция: Декември 02, 2021, 06:11:10 pm от mancho »
XCEED, 1.4 T-GDI, LX, MT