Автор Тема: Проблем с термостат KIA Sorento 2.4 2003  (Прочетена 7923 пъти)

mboge

  • Новак
  • *
  • Публикации: 2
Проблем с термостат KIA Sorento 2.4 2003
« -: Януари 16, 2016, 08:33:20 pm »
Здравейте, от лятото притежавам въпросната KIA Sorento 2.4 бензин 140 к.с. имам много странен проблем с охладителната система, който не мога да реша още. Лятото в жегите загряваше добре, но като захладня взе да не може да загрява и естествено тръгнахме да сменяме термостата, когато стигнахме до него обаче установихме, че въпросният е изтърбушен, стана ми странно защо не е сменен от джамбазите при положение че е 20 лв., но сложихме нов, колата  загря за минути и тук идва интересния момент на място термостата отваря и всичко изглежда ОК, но в движение явно се затваря и колата вдига 100-ина градуса и включва перките за да охлади, като същевременно долният маркуч е студен. Освен термостата съм сменил капачката на казанчето, датчика за температура и водната помпа и все тая!! С джипа ходя до една вила на 7-8 километра и няма проблем. но искам да реша дилемата и всичко да е ОК. Съмнявах се за проблем с главата, но няма загуба на антифриз, маслото изглежда Ок и водата в казанчето при подаване на газ не бълбука (поне аз знам за такива признаци) а и маркучите се надуват но до нормални нива според майсторите. Джипа има газ, но и преди нея си беше същото. Парното е на 6, ако някой може нека даде жокер, защото аз се изчерпах а и навсякъде където ходих тук във Враца всички вдигат рамене. Има ли някакъв чалъм за обезвъздушаване, на мен всички ми казват че системата го прави сама?

PolYank

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 66
« Последна редакция: Януари 17, 2016, 12:41:40 pm от PolYank »

mboge

  • Новак
  • *
  • Публикации: 2
Re: Проблем с термостат KIA Sorento 2.4 2003
« Отговор #2 -: Януари 17, 2016, 02:22:10 pm »
Каква е ролята на въпросната втулка, термостатът който сложих я няма?

TATI

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 499
Re: Проблем с термостат KIA Sorento 2.4 2003
« Отговор #3 -: Януари 17, 2016, 02:46:20 pm »
Щом го е нямало термостата, лошо.
Почти сигурно е прегрявана.
Пак почти сигурно системата е задръстена, така че ако имате възможност я промийте и проверете радиатора.
Също може да проверите и новия термостат, тъй като може да не отваря като хората.
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic
Seat Ibiza 2007, 1.2, manual

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Проблем с термостат KIA Sorento 2.4 2003
« Отговор #4 -: Януари 17, 2016, 07:28:38 pm »
И си търсете оригинален термостат.

Stoicho

  • Новак
  • *
  • Публикации: 17
Re: Проблем с термостат KIA Sorento 2.4 2003
« Отговор #5 -: Март 01, 2016, 11:07:09 am »
Аз го имах същият проблем. Сложих термостта без сачма и колата  в града си беше ОК но дълък път загря но не ми прегря купих оригинален 35лв термостат със съчма промивка на цялата охладителна система нова помпа и проблема не реши вече не загрява. стрелката седи малко под половината една идея отдолу.
НОВ проблем на дълъг път олажда и мисля че са ми дали термостат който дуржи по ниски градуси.

sotko80

  • Новак
  • *
  • Публикации: 19
Re: Проблем с термостат KIA Sorento 2.4 2003
« Отговор #6 -: Май 17, 2017, 02:41:31 pm »
Колеги виждам, че темата е позавехнала, но като пресен собственик на въпросния автомобил с въпросния двигател се зачетох и установих следното.
При мен колата вдига и стои в работна температура, както казвате малко под средата. Не качва пивече и не са се включвали перките, но проверих това което сте писали и установих, че радиатора ми е студен. Маркучат горе е топъл, но този който излиза от термостата и влиза в долната час на радиатора само загатва за топлина. Ще ви бъда благодарен ако споделите към какво да се насочвам да сменям и с какво.

Жоро

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 101
  • 2,5 CRDI AT 170 Hp
Re: Проблем с термостат KIA Sorento 2.4 2003
« Отговор #7 -: Май 17, 2017, 09:12:52 pm »
Не пипай нищо.  Водата влиза топла в радиатора от горния маркуч и излиза охладена от долния.

sotko80

  • Новак
  • *
  • Публикации: 19
Re: Проблем с термостат KIA Sorento 2.4 2003
« Отговор #8 -: Май 18, 2017, 12:21:54 pm »
Благодаря за бързия отговор. И аз установих, че всичко ми е 6,но се бях поддал на писаното от колегите без да се замисля. Пипам аз радиатора, че е студен и си викам егати, бива ли така да са го измислили, ама като се зарових, взех да се бия в кратуната. Хубаво го барам, че е студен, ама този отпред е радиатора на климатика. Хахаха, та покарах малко из града и проверих веднага маркучите и радиатора, всичко си беше топло, та дано колегите започнали темата не са барали студения радиатор на климатика, че то другия горе топъл долу студен трудно се бърка между перката.
« Последна редакция: Май 18, 2017, 06:01:35 pm от sotko80 »

plamen85

  • Новак
  • *
  • Публикации: 17
Re: Проблем с термостат KIA Sorento 2.4 2003
« Отговор #9 -: Февруари 22, 2019, 09:01:20 pm »
Здравейте , аз имах проблем - показваше ми висока температура - оказа се от стрелката - вероятно като са ми превъртали километрите са бутнали стрелката шибаните джамбази !!!! >:(

sine

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
Re: Проблем с термостат KIA Sorento 2.4 2003
« Отговор #10 -: Март 16, 2019, 09:32:29 pm »
Наистина много странно, радиатора горе е топъл   , пък долната част е студена. Не трябвали целия радиатор да е топъл равномерно?
« Последна редакция: Март 17, 2019, 01:48:21 pm от sine »