Автор Тема: TCS, BAS?  (Прочетена 11112 пъти)

vanselot

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 159
  • pro_cee'd 1.6 benz
TCS, BAS?
« -: Декември 22, 2008, 10:59:11 pm »
Здравейте!
Днес се сдобих с Pro_Cee'd 1.6 бензин. Видях колата за пръв път на Пловдивския панаир и това беше любов от пръв поглед. Попрочетох тук там ревюта, впечатления, тестове и в крайна сметка още на следващата седмица я поръчах. Интерсното е че тогава не прочетох никъде почти нищо  отрицателно за модела,за разлика от сега (явно е дошъл момента да си изскочат скритите дефектчета)..Но както и да е.. дано моята излезе една от читавите.
Сега конкретно на въпроса:
Една от опциите които си добавих е ESP,TCS,BAS.  Тези 3 системи ако не се лъжа вървят в комлект нали? Значи ESP-то ясно какво е, имам бутон за него, както и индикация на таблото. Зачудих се обаче , че за тракшъна нямам нито бутон за вкключване и изключване, нито пък индикация. Освен това нали тракшъна предотвратява боксуването, а като пробвах да завъртя гуми - върти яко.Защо? А тази другата система BAS дори не знам за какво е и за нея също няма индикация. Възможно ли е от трите да имам само ESP ? Та нали като опция са дадени трите в пакет? Тъпото е че като си получих днес колата, пича (дилъра) го нямаше, само жена му беше там, а тя не разбира много и не съм я питал хич. Затова моля някой от вас да ми разясни за какво точно става въпрос, ще съм му благодарен много!

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: TCS, BAS?
« Отговор #1 -: Декември 22, 2008, 11:12:12 pm »
то е писано,ама кой да потърси

http://kia-bg.com/smf/index.php?topic=92.0

vanselot

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 159
  • pro_cee'd 1.6 benz
Re: TCS, BAS?
« Отговор #2 -: Декември 22, 2008, 11:18:17 pm »
Мерси! Пробвах с търсачката преди да питам, но като критерий за търсене писах TCS и нищо не ми даде.Значи за BAS -разбрах. Но няма инфо за TCS, както и дали трябва да имам бутон/индикация.

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: TCS, BAS?
« Отговор #3 -: Декември 22, 2008, 11:24:56 pm »
ееее човече.Ти искаш да имаш като на цитрона таблотот ли бре.Да свети като коледна елха ли krivogled

mitkopitko

  • Почетен член
  • Разбирач ;)
  • *****
  • Публикации: 263
Re: TCS, BAS?
« Отговор #4 -: Декември 22, 2008, 11:26:11 pm »
Аз доколкото съм запознат,
 - BAS ти е brake assistant и подпомага спирането в екстремни ситуации. Специално тази уж се "учи" на манталитета на спиране на водача, и с времето успява да разпознае екстремното спиране от нормалното и подава допълнително спирачно усилие.
- TCS е тракшън контрол който аз лично аз не съм го усетил как работи в действителност, но при сравнение на сиид със и без, този без въртеше повече преди да зацепи. Друг е въпроса че в момента когато колелата почнат да превъртат, в цялата работа се намесва и ESP (ламбата почва да мига) и стават някакви магии които ако трябва да съм честен не са ми много ясни, но явно работи. TCS наистина неможе да се изключи но като изключиш ESP си въртиш като пич  krivogled Иначе в реални тестове ESP се държи доста добре на хлъзгави настилки и доста зор виждаш докато успееш да завъртиш колата без помощта на ръчна. При потегляне на наклон като е хлъзгаво също помага доста  ok

vanselot

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 159
  • pro_cee'd 1.6 benz
Re: TCS, BAS?
« Отговор #5 -: Декември 22, 2008, 11:30:20 pm »
Ооо тъй ли било? Аз си мислех че тракшъна изобщо не позволява превъртане на гумите и много ми беше мерак да го пробвам, тъй че едно от първите неща които тествах беше да врътна и яко се зачудих що върти  :o .

vanselot

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 159
  • pro_cee'd 1.6 benz
Re: TCS, BAS?
« Отговор #6 -: Декември 22, 2008, 11:35:35 pm »
А другото странно е че.... бе хич не дърпа като за 126 коня.. честно казано очаквах повече. Имам едно TDI 110 коня... бая повече те лепи. Днес един агент ми каза, че след като се разработи ще се "отпуши" и ше тръгне, даже и разхода ще падне. Прав ли е? Нямал съм нова кола до сега и тези подробности малко... не са ми ясни..

mitkopitko

  • Почетен член
  • Разбирач ;)
  • *****
  • Публикации: 263
Re: TCS, BAS?
« Отговор #7 -: Декември 22, 2008, 11:46:45 pm »
Еми няма как да ти предотврати превъртането напълно. Иначе при различните производители бачкат по различен начин...повечето използват сензорите на АБС-а за да изчислят дали това което се предава на гумите като мощност върти с еднаква скорост двете колела, и ако има разминаване в оборотите използва "припомпване" на спирачката на някое от тях за да ги уеднакви. Има и по сложни които бърникат в подаването на гориво (ако газта е електронна като нашите) и един вид ти регулират сигналите от педала на газта за оптимално бързо потегляне без преплъзване. Не мога да твърдя обаче, че на сиид го има това защото не съм усетил намаляне на оборотите на двигателя при превъртане на колелата. Ама пък може и аз да не съм достатъчно чувствителен  write Иначе за дърпането има нещо такова...с времето ще стане по пъргав двигателя но няма да се случат чудеса. Аз съм с 1.4 на 8000км и немога да кажа че съм усетил осезаема разлика но и немога да кажа че няма. Но както и да ги гледаш нещата малолитражните бензинови двигатели са пъргави когато ги караш в обороти (4-5К). При твоя двигател получаваш 126 коня на 6200 оборота и максимален въртяш момент на 4200 докато при дизела макс въртящият момент ти почва от под 2000. Иначе и аз се качих на бензин от дизел и ми се струваше малко куцо в началото но почнах да свиквам  crazy
« Последна редакция: Декември 22, 2008, 11:51:53 pm от mitkopitko »

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: TCS, BAS?
« Отговор #8 -: Декември 22, 2008, 11:49:35 pm »
чакайте сега.За потеглянето,няма как на тая малка кола да мотират толкова осезаемо да не превъртат гумите :)

Да не си мислите че сте в Жипка с 4х4  rofl

vanselot

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 159
  • pro_cee'd 1.6 benz
Re: TCS, BAS?
« Отговор #9 -: Декември 22, 2008, 11:56:16 pm »
Сега ще питам едно друго нещо, обаче няма да се смеете ОК? rofl Не мога да си наглася датата и часа.. баси. По принцип съвсем не съм зле с техниките, обаче тука нещо запек се получи. По инструкции е обяснено че там.. задържаш МОДЕ-то и после със стрелките.. хубуу, ама не става номера. Пък и кои стрелки.. То има 3 двойки стрелки нагоре надолу ляво дясно.. на волана, на таблото.... тцтцтц Нали уж нямаше да се смеете де?

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: TCS, BAS?
« Отговор #10 -: Декември 22, 2008, 11:57:45 pm »
на таблото до reset  бутонЯ :)

vanselot

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 159
  • pro_cee'd 1.6 benz
Re: TCS, BAS?
« Отговор #11 -: Декември 22, 2008, 11:59:26 pm »
кажи кажи цялата процедура... първо второ трето, както си му е реда  krivogled

mitkopitko

  • Почетен член
  • Разбирач ;)
  • *****
  • Публикации: 263
Re: TCS, BAS?
« Отговор #12 -: Декември 23, 2008, 12:07:23 am »
Българите си имаме една доста лоша черта - мислим че ръководствата са направени само за малоумници write а хората са ни сложили 100 страници ръководство дали и 200 не беше дето всичко си е обяснено с краставици и домати! Да си призная и аз не съм го чел цялото ама специално за часовника го разгледах и ми помогна ok
« Последна редакция: Декември 23, 2008, 12:10:13 am от mitkopitko »

vanselot

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 159
  • pro_cee'd 1.6 benz
Re: TCS, BAS?
« Отговор #13 -: Декември 23, 2008, 12:19:03 am »
Човек, естествено че четох ръководството.То щеше да е тъпо да питам тук, а да не съм погледнал първо там. Работата е че действайки по инструкции нищо не стана. Задържам МОДЕ-то и нищо. Нито почва да мига дата,час - нищо. МОДЕ-то на волана (то друго няма де) го задържам когато на дисплея е в режим "Календар". Поправете ме ако греша нещо!

Slumk

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: TCS, BAS?
« Отговор #14 -: Декември 23, 2008, 12:02:52 pm »
Що имам някакъв спомен, че се задържаше "трип"-а ??? с после със стрелките които са копчетата до "трип"-а?
Skype: Slumky