Автор Тема: Малко помощ за избора на SUV KIA SPORTAGE 2  (Прочетена 43983 пъти)

hristoenator

  • Новак
  • *
  • Публикации: 6
Re: Малко помощ за избора на SUV KIA SPORTAGE 2
« Отговор #15 -: Октомври 30, 2016, 01:03:52 pm »
Според мен най-добре е когато се купува кола на старо да е бензин. Мнооооого по-малко грижи и вероятност за проблеми. За пример ще дам моята покупка на Кия Спортидж 2.0 CRDI , 2005 година , 113кс. Купих я от човек с който се запознах случайно. Ужким всичко изглеждаше наред - много запазена външно, с почти никакви забележки по ходавата част и с незначителни грешки при диагностиката които не се повториха след изчистването. Но ... какво последва . Ремонт на дюзите в Супер дизел  - 1300 лева. Смяна на биалетка ( дребна грижа , нали е консуматив ), смяна на тампон. Въпреки това всичко това, нямаше мощност. На диагностиката - всичко ОК. Оказа се зацапан дебитомер, който за никакви пари го почистиха и сега е добре. Предстои смяна на пружини защото е доста "клекнала". Пружините и разни неща по ходовата част не са свързани с дизела, но дюзите, дебитомера а  можеше да бъде и EGR-а и турбото и какво ли не. Затова - бензин. Никога вече няма да купя кола на старо дизел особено като се има предвид какво представлява дизела в България. Дано да съм помогнал! Успех!

hristoenator

  • Новак
  • *
  • Публикации: 6
Re: Малко помощ за избора на SUV KIA SPORTAGE 2
« Отговор #16 -: Октомври 30, 2016, 01:10:07 pm »
Забравих да спомена разхода. Извънградско 6,7-6,8 натоварена с пет тежки човека и почти пълен багажник и много спокойно шофиране - средно 90-100 км/ч . Градско 11-12 в София при спокойно каране. В някои часове на деня може да педне и до 9-10.

dimitrov83

  • Новак
  • *
  • Публикации: 21
Re: Малко помощ за избора на SUV KIA SPORTAGE 2
« Отговор #17 -: Октомври 30, 2016, 04:32:30 pm »
Колега благодаря ти за мнението като цяло до сега съм карал повече дизели не съм имал имал сериозни.Не говоря са СУВ а за коли да излезели нещо за правене е цифра и като чели клоня към бензина макар че мощта на дизела си е др нещо и определено за СУВ дизела е за предпочитане.Иначе колата ще се кара предимно градско 90% и 10% извън града за почивки.Но разход от 10-11 нафта нещо не ме кефи имам познат с бензинов SPORTAGE 2007 на газ в Варна 12-14л вярно не блести с ускорение и мощ но пък подръжката му е смешна за сравнение сега карам SEAT TOLEDO 1.9TDI 150 коня има голяма мошност върви доста градско 8-9 извън ми е 5л но скоро сменях съединител с димпфер 1300лв и не е особено рентабилно защото аз карам малко 10-12000км на година

hristoenator

  • Новак
  • *
  • Публикации: 6
Re: Малко помощ за избора на SUV KIA SPORTAGE 2
« Отговор #18 -: Октомври 30, 2016, 07:44:48 pm »
Според мен "градско" е нещо твърде недефинирано. Сутрин, между 8:00 и 9:30 по бул. България в София си е малък ад - тръгни-спри. Същото важи и за други места, да не ги изброявам, както и вечер между 17:00 и 19:00. Имам и Чероки, което показва и моментния разход, който стига 30-35 литра при тръгване.  И ако работата ви е на 6-8 км от дома разходът няма нищо общо с този от спесификацията на колата. А да не говорим и за това че за такова кратко време дизелът си остава студен и не може да влезе в нормален режим.

dimitrov83

  • Новак
  • *
  • Публикации: 21
Re: Малко помощ за избора на SUV KIA SPORTAGE 2
« Отговор #19 -: Октомври 31, 2016, 10:50:59 am »
Напълно съм съгласен работата ми е на 1-2км моментния не го и гледам че става страшно  crazy.Живея в баш центъра на Варна и тука не е розаво положението с трафика но я карам само като ми се наложи.Ако си взема бензин даже мисля че ще мога да си позволя да карам на бензин но все пак газта идва мн по евтино :)

Йонуц

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 66
  • Kia Sportage 2l 140 k.s. 2007 Benzin/ Gaz Manual
Re: Малко помощ за избора на SUV KIA SPORTAGE 2
« Отговор #20 -: Ноември 01, 2016, 10:55:36 am »
здравейте,

Както споменах и преди, аз карам бензин/ газ 2007. Няма какво да коментирам, добър разход, супер евтина подръжка и то така. Повтарям, преди съм карал дизел, дизел на старо никога повече, много скъпи ремонти и кво ли не. Hristoenator явно има същия опит като мен с дизела, НИКОГА ПОВЕЧЕ, освен ако е чисто нова кола, но да бъдем сериозни, никога няма да мога да си позволя да купя нова кола. Карам кията от близо 4 месеца, и съм много щаслив направо, толкова спокойно и сигурно се чюствам с колата че нямам думи. Достатъчно грижи имам, колата не искам да я мисля и нея. Само да кажа пак, предишната ми кола беше Пикасо 2007 дизел, пилотирана кутия, тези коли според мен не трябва да се произвеждат повече, по тъпа кола не съм карал.

dimitrov83

  • Новак
  • *
  • Публикации: 21
Re: Малко помощ за избора на SUV KIA SPORTAGE 2
« Отговор #21 -: Ноември 01, 2016, 12:14:59 pm »
Напълно се съгласяван с мнението ви за стар дизел три коли съм имал дизели плюса е че вървят много и дават страхотен извън градски разход проблеми с изпреварванията никакъв НО скъпа подръжка и мн евентуални скъпи ремонти.Вярно е че бензина няма тази мощ но пък подръжката ще е смешна а и ако е на газ ще е и по евтино.Само държа мн на автопилота а мн рядко излиза бензин с автопилот а така и никои не си включи да каже дали може да се сложи.

Йонуц

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 66
  • Kia Sportage 2l 140 k.s. 2007 Benzin/ Gaz Manual
Re: Малко помощ за избора на SUV KIA SPORTAGE 2
« Отговор #22 -: Ноември 01, 2016, 05:00:07 pm »
Автопилота е голяма екстра, аз пътувам много по работа и някои от служебните ни коли имат автопилот. Супер удобно е по магистралите, не че имаме много нито в БГ нито в Румъния ( от Румъния съм аз ), но все пак. Между другото и мен ме интересува много тази допълнителна екстра. Само това ми трябва и една яка навигация и съм готов  rofl.

dimitrov83

  • Новак
  • *
  • Публикации: 21
Re: Малко помощ за избора на SUV KIA SPORTAGE 2
« Отговор #23 -: Ноември 01, 2016, 05:34:57 pm »
И за мене е мн важна екстра супер е удобна повечето дизелови модели я имат и силно ме инт дали и на бенз може да се сложи би трябвало да има пуснати кабели и да трябва само да се купи лостче и да се свърже.Колега да попитам за маслото горят ли масло бензинките защото имах Ford Maverick 2.3 16v 2006 и го продадох след като го купих защото явно беше нареден разход на масло 1л на 1000км иначе като СУВ беше уникален с всички екстри но явно не попаднах на кола.Сега съм харесал KIA i TUCSON  че са по компактни и по лесно ще влизат в гаража  8-)

NVG

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
Re: Малко помощ за избора на SUV KIA SPORTAGE 2
« Отговор #24 -: Ноември 01, 2016, 06:11:11 pm »
На другата кола монтирах допълнително темпомат. Не е кой-знае какво удобство защото е приложим главно при дв-ние по магистрала. Ако има окабеляване автомобилът монтажът е лесен, но е необходима и софт-активация с диагностична апаратура.

Sportage2.0

  • Новак
  • *
  • Публикации: 31
Re: Малко помощ за избора на SUV KIA SPORTAGE 2
« Отговор #25 -: Ноември 02, 2016, 04:57:01 am »


Круиз контрола си е много блага работа. Хем държи оптимален разход, нем не боли крака от натискане. Дори научих жената да го включва винаги, когато може. Нямам идея защо на европейските коли се води като екзотична екстра  :o Това лято два пъти ходих на дълго (по около 600км в едната посока) и без него си бях загинал. Миналата година три пъти пресичах Европа и "на крак" си е мъка. За мен това е задължителна екстра и корейците като че ли я монтират във всяка кола.

Колата е на 110 000 км и за около 7000км гори от "максимум" до "минимум" на пръчката (щеката или както искате я наречете) за маслото. Карам с пълна синтетика 5W30 на Кастрол (не го приемайте като реклама). Сменям го на 10 000км.

Йонуц

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 66
  • Kia Sportage 2l 140 k.s. 2007 Benzin/ Gaz Manual
Re: Малко помощ за избора на SUV KIA SPORTAGE 2
« Отговор #26 -: Ноември 02, 2016, 09:17:22 am »
NVG, къде си го монтирал темпомата, може ли да дадеш контакт нещо? Аз съм от ПВ, но и да не е в ПВ пак ще отида. Много ме интересува.

NVG

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
Re: Малко помощ за избора на SUV KIA SPORTAGE 2
« Отговор #27 -: Ноември 06, 2016, 07:46:07 pm »
Колега, монтирах темпомат на Пежо. И на КИА-та бих монтирал ако това е възможно не, че е голяма екстра извън магистрала.

dimitrov83

  • Новак
  • *
  • Публикации: 21
Re: Малко помощ за избора на SUV KIA SPORTAGE 2
« Отговор #28 -: Ноември 08, 2016, 11:08:28 am »
Колеги да попитам колата разполага ли с борд ком който да показва изминати километри разход и т.н ???

Йонуц

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 66
  • Kia Sportage 2l 140 k.s. 2007 Benzin/ Gaz Manual
Re: Малко помощ за избора на SUV KIA SPORTAGE 2
« Отговор #29 -: Ноември 08, 2016, 11:21:13 am »
Има и борд ком, не е толкова стара  ;D. Всичко има, само круиз няма  хахаха  rofl