Автор Тема: Не се зацепва предният диферециал.  (Прочетена 8189 пъти)

torture

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 71
Не се зацепва предният диферециал.
« -: Януари 04, 2016, 02:48:06 pm »
Здравейте от около 5-6 месеца имам Sorento 2.5 дизел 170кс ръчни скорости. Днес на пресния сняг реших да я изкарам да и видя възможностите и станах за смях пред блока  crazy.  Само задният диференциал си работи и колкото и да буксувам предният не се включва копчето е с 2 позиции AUTO и LOW и на 2те положението е същото. Натискам съединителя включвам 4х4 LOW лампичката на таблото мига 2-3 секунди и светва за постоянно както трябва да си е връщам на AUTO по същия начин но ефект никакъв само задният диф си работи и това е. Явно електрониката си работи но защото не се получават нещата? :o Някой ако има идея моля да сподели.

torture

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 71
Re: Не се зацепва предният диферециал.
« Отговор #1 -: Януари 04, 2016, 04:45:10 pm »
До сега се рових из нета и  четох всякакви истории по темата. От един английски форум разбрах че в предният диференциал има някава диафрагма която го заключва а тази диафрагма пък се активира от една вакуум помпа която стои точно пред акумулатора. Налягането която тази помпа създава движи дифрагмата която е в диференциала за да заключи моста. И най честият поблем за да не се включи 4х4 е, че тази помпа здава багажа. И етествено решавам, че и моя проблем идва от там слизам отварям капака и гледам, че аз такова чудо въобще нямам ???. Няма и захранваща букса за нея наблизо нито пък линията за маркуч. И последно много се обърках.
Възможно ли е тази помпа да е премахната от колата, но тогава пък защо ми изписва че 4х4 LOW се включва и изключва успешно? Между гругото не се чува това лекo чукване от долу като включиш на 4х4 LOW a помня като я купувах точно за това се услушвах и май го имаше. Моля някой колега със Sorento като моето да провери има ли го това чудо и чува ли се при него чукването като заклюва диф-а. Ето един клип който намерих за тази вакуум помпа.


https://www.youtube.com/watch?v=8xVs8PVqV_Q

Жоро

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 101
  • 2,5 CRDI AT 170 Hp
Re: Не се зацепва предният диферециал.
« Отговор #2 -: Януари 04, 2016, 10:33:22 pm »
Честита Нова година на всички! Желая ви много здраве и късмет.
По темата:
Колега, карам Соренто 170 кс, но автомат. Миналата седмица пробвах включването на бавните обороти и постоянното 4х4. Действително при превключване на копчето се усеща леко прещракване в пода. Бях чел, че при превключването, колата трябва да е на неутрална с дръпната ръчна и да не са натиснати никакви педали, както и направих. При теб явно има някакъв проблем, понеже предния мост трябва да се включва и  при пробуксуване, когато е в автоматичен режим. Най- елементарното за което съм чел е откачане на маркуча на вакуума. Следващото е неработещ електромотор, което е по-скъп ремонт. При всички положения ти трябва консултация с компетентен майстор. Успех.

torture

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 71
Re: Не се зацепва предният диферециал.
« Отговор #3 -: Януари 05, 2016, 12:38:13 pm »
Ами май към сервиза отиват работите но малко да се оправи времето. А при теб тази помпа която е от клипчето има ли я?

Жоро

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 101
  • 2,5 CRDI AT 170 Hp
Re: Не се зацепва предният диферециал.
« Отговор #4 -: Януари 05, 2016, 08:19:46 pm »
Не знам. А и клипа е 22 минути и нямам време, пък и желание да го гледам. Успех.

pesho_kj

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
Re: Не се зацепва предният диферециал.
« Отговор #5 -: Януари 15, 2016, 10:36:00 pm »
Имах такъв проблем. На 170коньовите предния диференциал е отворен и раздатката дава въртящ момент посредством електромотор и многодисков съединител. Нашите не са със вакуум. Възможно е моторчето да се е скапало или да имаш проблем с многодисковия съединител. Трябва си диагностика. При мен се оказа потрошена раздатка и я смених цялата. Старата ми стои, ако ти трябва някоя част пиши.

torture

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 71
Re: Не се зацепва предният диферециал.
« Отговор #6 -: Януари 27, 2016, 10:51:28 am »
Благодаря за информацията колега. Моторчето на раздатката ми е здраво и работи защото бавните скорости се включват и мога да карам на бавни но 4х4 няма. Днес ще ходя при един приятел в гаража да направя тестове на електрическата система и ЕКУ-то на раздатката да видя поне дали повредата е ел. или механична. Съмнявам се в намотката на електромагнита.

torture

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 71
Re: Не се зацепва предният диферециал.
« Отговор #7 -: Февруари 03, 2016, 05:43:21 pm »
Моя проблем се оказа в предния диференциал. Когато вдигнахме и 4те колела разбрахме, че раздатката си зацепва предния кардан и го върти както на AUTO така и на 4WD LOW съответно се включват и бавните скорости. При вдигнати предни колела като въртиш лявото дясното не реагира въобще и обратното още един знак, че проблема е вътре. Сега остана само да го отворим и видим какво става вътре. Минах покрай няколко сервиза да ги питам дали се занимават с ремонт на диференциали всички ми отказаха. За сега работите изглеждат така. Търся диф втора употреба със същото предавателно число и го сменям целия защото явно никой не се занимава да ги ремонтира.

mitio85

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 141
  • Натискането на спирачки бърка директно в джоба!!!
Re: Не се зацепва предният диферециал.
« Отговор #8 -: Февруари 03, 2016, 08:42:05 pm »
Здравей колега!! Отгоре на диференциала има един вакум поне на моята е така 2003 г. е провери дали имаш такъв и идва ли вакум като го включиш ако не тръгваш по маркуча до клапана който е зад акомулатора и мрериш напртежение! Успех!Всички соренто би трябвало да имат такъв вакум защото като се въртят полуоските предния кардан стои неподвижен докъто не дойде вакума в предния деференциал има също съеденител на лявата полуоска е. ok

torture

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 71
Re: Не се зацепва предният диферециал.
« Отговор #9 -: Февруари 18, 2016, 07:09:47 pm »
И така най-накрая започна да се разплита мрежата. :) Диференциала ми е сменян! Забавното е , че освен че е сменян са го сменили 1-во с грешния модел защото е с пробка за вакуум която беше затапена за да не влизат мръсотии вътре / този модел диф се монтира на part time системата с 3 позиции на копчето/ и 2-ро са го сложили с различно предавателно число 3.333 , а на задния диф го видях , че е 3.727 направо мазало. Въпреки това реших да пробвам какво става. Купих едно маркуче 2м и го ръгнах в дифа и понеже нямам тази помпичка която нормално го надува, ръгнах копресорчето с което надувам гумите и го напомпих около 4PSI /което отне около 2 секунди/ :-*.  После вдигнах на 2крика предното ляво и задното ляво колело, паля включвам на 1ва и всичко захапа както трябва. Веднага щом задното превърти започва и предното да се върти после пробвах и на LOW и там всичко е ок. И това е резултата от всички упражнения и заключението е търся си преден диф който е обкиновен, БЕЗ ВАКУУМ и с предавателно число 3.727 който се оказа май , че е много рядък защото всичките обяви на които звънях до сега са или 3.333 или 4.181 да не говорим пък, че има и различни захвати за фланеца моя е 4 с болта има доста които са с 6. Общо взето ще падне търсене но не бързам и така си върви колата. Ако на някой му се намира животното което търся да се обади. ;D

mitio85

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 141
  • Натискането на спирачки бърка директно в джоба!!!
Re: Не се зацепва предният диферециал.
« Отговор #10 -: Февруари 20, 2016, 07:56:50 pm »
Както казах вакум има хахах ето ти номер на приятел от Пловдив с много части 0877644579 Жоро ракетата ;D

torture

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 71
Re: Не се зацепва предният диферециал.
« Отговор #11 -: Февруари 21, 2016, 10:29:37 pm »
Май нещо не можеш да ме разбереш ей ти 2 снимки, първата е на диф с вакуум а втората е без. При първия системата е EST с 3 позиции на копчето, а при втория TOD с 2 позиции като при мен. Съответно и раздатките на двете системи са различни! Ще звънна тези дни на Жорето да видим дали ще се намери нещо при него благодаря много.  drink

torture

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 71
Re: Не се зацепва предният диферециал.
« Отговор #12 -: Октомври 29, 2016, 12:44:09 pm »
И малко развитие по темата. Вчера сменихме предния диф и всичко си дойде на мястото. И сега ми стана ясно защо са я правили цялата гимнастика. За да прикрият разтегната верига на раздатката. Всеки път при рязко ускорение или при пребуксуване когато раздатката предава въртящ момент напред се чува едно чаткане точно под краката ми туп туп туп туп, и като отнема газта спира. Веригата съм я поръчал но ще я сменям чак след празниците че сега нямам да имам време.

torture

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 71
Re: Не се зацепва предният диферециал.
« Отговор #13 -: Януари 17, 2017, 04:17:47 pm »
След смяна и на веригата вече всичко си дойде на мястото. Гребе в снега като звяр като се изключи ESP естествено.  crazy Много съм доволен. Стария диференциал се продава ако има някой интерес да пише.

benji

  • Новак
  • *
  • Публикации: 16
Re: Не се зацепва предният диферециал.
« Отговор #14 -: Януари 17, 2017, 04:43:09 pm »
телефон ако може на ЛС