Автор Тема: Летни гуми  (Прочетена 33156 пъти)

Ончо

  • Новак
  • *
  • Публикации: 1
Летни гуми
« -: Май 05, 2017, 03:19:52 pm »
Здравейте колеги,
Чудя се какви гуми да сложа. Общо взето дилемата е между:
Dunlop Sport BluResponse 195/65R15 91H
MICHELIN ENERGY SAVER+ GRNX 95T XL 195/65 R15
GOODYEAR EFFIGRIP PERF 91V 195/65 R15

Разликата в скоростният индекс не е проблем, едва ли ще карам с повече от 180 някога. По-скоро искам мнения относно износването и твърдостта на гумата. В някакъв друг форум бях срещнал негативни мнения за GOODYEAR, но пък карах с такива зимни и нямах проблеми.

vborisov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 48
Re: Летни гуми
« Отговор #1 -: Май 05, 2017, 03:28:58 pm »
Здравей,
не знам дали приемаш съвети за варианти извън изброените от теб. Но лично аз бих ти препоръчал Fulda EcoControl HP. Гумата се води среден клас, но по различни класации се конкурира с изброените от теб, а цената е една идея по-добра  bye

mb

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 201
Re: Летни гуми
« Отговор #2 -: Май 05, 2017, 07:56:40 pm »
аз искам да кажа негативно мнение за мишленките от серията енерджи сейвър. летните на две коли ми бяха такива: твърди тропащи и с ниска спирателна площ. на мокро се държаха поне добре или поне свястно - не съм аквапланирал.
дънлопи бяха добри и стабилни, но се износиха неравномерно  на задния мост сравнително бързо и шума си им остана така до края на експлоатацията. не знам дали е производствен дефект, но колата нямаше проблемни амортисьори и беше стендирана редовно.

на майтап на една служебна сложихме некакви дъщерни на континентал(я сръбски, я румънски - не помня), за по-евтинко. шофьорчето е много доволен, а аз се чудя дали има сми да се дават пари за марки без да има градация в качеството.

BODUR_SD

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 155
Re: Летни гуми
« Отговор #3 -: Май 06, 2017, 08:03:35 am »
Дънлопа са много хубави гуми, но не са за България. Миналата година хвърлик две чисто нови гуми.

raider_SK

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
Re: Летни гуми
« Отговор #4 -: Май 22, 2017, 09:05:09 am »
Аз също подкрепям колегата за Fulda EcoControl HP, но да са HP, а не само EcoControl.

За твоя размер ще усетиш колко са тихи и комфортни! И си ги вземи чисто нови и преснички, за да усетиш осезаемата разлика!

Успех!

fuego

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 164
  • КIA Proceed GT Line 1.5T 7DCT
Re: Летни гуми
« Отговор #5 -: Май 22, 2017, 07:31:41 pm »
Аз съм много доволен от гумите,с които купих колата Michelin Pilot Sport 3. Решил съм,когато дойде време за подмяна да купя същите. Уникално добро поведение на мокро,сухо и всякакви условия. Колата не мърда в завои с висока скорост и е стабилна. Но зависи какви са възможностите за избора на гуми.

bat_zdravko

  • Новак
  • *
  • Публикации: 30
Re: Летни гуми
« Отговор #6 -: Февруари 11, 2018, 05:22:45 pm »
Аз последно карах три години с чисто нови Нокиан Line и за мен това е най-добрата гума, която съм имал (Дънлоп, Мишелин и Пирели преди това).
На поледица малко под нулата бях се втвърдили и превъртяха при тръгване, но това беше само да стигна до гумаджийницата да сложа зимните.
Ам, веднъж лятото в дъждовете, нямаше и помен от аквапланинг - със 130 минах през вода, която другите минаваха с 90, без колата да помръдне.
ПП В момента има някаква промоция на 16'' такива (98лв.) и ако се задържи още месец, като взема новите джанти, ще обуя колата пак с тези гуми.

kia_lp

  • Новак
  • *
  • Публикации: 14
Re: Летни гуми
« Отговор #7 -: Юни 17, 2018, 12:22:28 am »
Здравейте, на тези, които четат питанката ми,
От скоро имам Кия и ще сменям летните гуми.
Харесах си марка и модел гуми, но в магазина имат само 91Н (по-нисък скоростен индекс) и 91W (по-голям скоростен индекс), а по спецификация трябва да са 91V.
Въпросът ми е има ли разлика в структурата на гумата, материала, тежестта на гумата и др. при разлика в скор. индекс.
По принцип не карам с повече от 140-150 км./ч.
Ще има ли проблем за колата, ако сложа 91W вместо 91V?

ndg

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 221
Re: Летни гуми
« Отговор #8 -: Юни 17, 2018, 08:58:28 am »
Според мен който и да избереш е ОК: H - до 210 км/ч, V - до 240 км/ч, W - до 270 км/ч.
И при трите ще си под скоростния индекс, а и цената на по-високия индекс е по-висока

Много безаварийни колометри!