Автор Тема: Автокредит Vs. Лизинг  (Прочетена 16837 пъти)

Mihailov

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 293
  • KIA Pro_Cee'd 1.6 CRDi EX .. VW Golf 3
Автокредит Vs. Лизинг
« -: Януари 10, 2009, 06:28:09 pm »
Здравейте,

В някои теми има пуснати по някое и друго мнение относно финансирането на нов автомобил, но ми се иска да направим една дискусия с плюсовете и минусите на едното и другото. Нека всеки който има желание да каже как си е финансирал колата, защо и (според мен най-важното) ако сега трябваше да го направи - би ли избрал същия метод или вече има друго мнение ? Пускам темата освен, че съм заинтересована страна, защото си чакам колата, но и да не забравяме, че автомобилите ни са нови и всеки който тръгне да купува се сблъсква с този проблем. Мисля че темата ще е от полза на всички бъдещи колеги.

Аз принципно се бях насочил към автокредита, поради факта че колата ще е на мое име и каското ще е в моя полза. С колкото повече хора говоря обаче, все повече се обърквам относно разликите и има ли смисъл. Главният проблем идва според мен от това - какво става при "тотална щета" или "кражба" при двата случая на финансиране ? Защото при единия случай съм само ползвател и съм трета страна, а в другия титуляр. Ще се различават ли сумите които ще получа ? Има ли го момента, че ако съм на Лизинг ще получа само каквото лизингодателя прецени и може ли той да ме преметне като титуляр на застрахователната полица ?
Друг въпрос е свързан с регистрацията на колата. При лизинга той върши всичко, само ти дава сметките какво да му платиш. При автокредита, как стоят нещата ?

Има и други неща, но те ще излязат впоследствие  write
Guns don't kill people ... people kill people ...

Пешо

  • Administrator
  • Spammer
  • *****
  • Публикации: 965
Re: Автокредит Vs. Лизинг
« Отговор #1 -: Януари 10, 2009, 08:16:37 pm »
Здрасти,

ще ти отговоря така:

Има разлика, тя се определя в това, къде ще намериш по-добри условия.
Специално за КИА в БЛ Лизинг ще стане по-бързо, от където и да било другаде.
Друг е въпроса дали ще е най-изгодно...
Все пак сега банките по-трудно дават кредити, и лихвите са по-високи.
Всичко зависи от това дали можеш да немериш добри условия е банките вече.

За Каско-то.
Когато колата е на лизинг, тя е на името на лизингодателя, всичко е в негова полза.
При евентуална щета (тотална или кражба) парите се превеждат на тях, те си взимат тези, които остават да им се платят и ти дават, АКО остане нещо... има вариант и да доплащаш, ако не стигнат :)
Никой няма да те "премята", има си на хартия всичко, какво трябва да платиш и да вземеш, спокойно за това.

Сумите който ще получиш... едва ли се различават... колата ти е нова и се плаща по фактура или възлагателно пимо ... и не се занимаш с пари.
За регистрацията:


Те ти я регистрират на тяхно име, ти си плащаш за това.
Можеш като я вземеш с автокредит КИА да я регистрират на твое име, парите са същите.

Има един минус при лизинг..
Когато я изплатиш трябва да си я прехвърлиш на твое име, което става с договор пред нотариус, където плащаш 2.5% от оценката на автомобила и някаква друга такса...




tosco

  • Spammer
  • *****
  • Публикации: 966
Re: Автокредит Vs. Лизинг
« Отговор #2 -: Януари 10, 2009, 08:41:45 pm »
Аз съм с лизинг през Интерлийз.
Цялата работа е с 1000лв надолу и аз си избрах застрахователната компания
където да е застрахована колата-ДЗИ.
Инак КИА лизинга застраховат само във Виктория-което вобще не ме  устройва ;D

D-train

  • Почетен член
  • Разбирач ;)
  • *****
  • Публикации: 339
  • I feel the need for Cee_d!
    • Прайвит Консулт ООД
Re: Автокредит Vs. Лизинг
« Отговор #3 -: Януари 10, 2009, 10:31:50 pm »
Моята кола е на лизинг, но при малко по специфични условия (жена ми работи в РББ и позваме преференций). Това преди да започне 'финансовата криза' (която за всеки здраво мислещ икономист си е рецесия и не е нещо ново под слънцето). Та:

Лизингите на всички банки/ лизингови компаний е зависим от EURIBOR, той се мени всеки месец. Т.е. EURIBOR + процент надбавка на съответния лизингодател. Това може да е нож с две остриета.

Пример: ако си договорил кредит с анюитетни (фиксирани) месечни вноски, като вноската ти на месец е 500лв. Ако в следващите 6 месеца EURIBOR има тенденция нагоре, значи и вноските ти ще са все нагоре което е лошо за теб. Ако обаче Световната икономика 'цъфне и върже' EURIBOR ще пада и може да се стигне до падане на вноската ти под договорената (за сега само в идеалния свят). Банките и съответно техните лизингови къщи са по-тромави при одобренията. И за това има добро обяснение. Като Търговски банки те имат достъп до Централния кредитен регистър (ЦКР) на БНБ, където правят справка за кредитната история на всяко лице (т.н. mortgage в по-успелите страни). На база на кредитната история на лицето те вземат решение дали да му дадат още пари, които той/ тя да им връща в следващите 5 години. Така те си гарантират добросъвестност (доколкото е възможно).

Финансови къщи: Те дават кредитти по-лесно, защото имат свободен ресурс в парични средства и искат да го вкарат в обръщение срещу голяма месечна печалба. Това те го постигат със значително по-високи лихви за периода на кредита. Това също си има обяснение. То е:

Финансовите къщи не са банкови институции и нямат достъп до ЦКР на БНБ, съответно риска при тях е по-голям, затова лихвите са по-високи, за сметка на контрола на отпускане на кредити. В крайна сметка на теб ти трябват пари, те ти ги дават бързо и лесно и от теб остава да си ги плащаш.

Вярно е, че банките свиха пазара на кредити (след като преди месеци думата банки беше равна на бакалии), но все още лихвите са им по-ниски за сметка на тромавия процес.

Това да ли актива (колата) е на твое име, нека да поясня, че тя е твоя, но ти я ипотекираш в полза на банка/ лизингодател/ финансова къща. Ако не е на твое име как ще те накарат да й платиш годишен данък, като ти не я притежаваш?

Въпроса с по-високото каско при лизинг също има своето обяснение: ти вземаш креди от 30 000лв. банката сключва каско за стойността на актива, който се обезценява по-бавно отколкото колата старее според застрахователите, но банката застрахова парите си, не ламарината (най-просто казано).

Като заключение мога да кажа, че всеки трябва да си избере какво предпочита: бърз кредит на по-висока лихва или лизинг/ банков кредит на малко по-ниска лихва. В крайна сметка това което трябва да интрересува всички нас, живеещи на кредит е: мога ли да си позволя вноските без да си изцедя семейния бюджет, какъв ми е срока на лизинга. На мен лично ми е по-лесно така: като искам нещо сега да намеря начин да го имам, но да проуча добре колко ще плащам и дали това няма да лиши семейството (ако сте ергени, вас самите) от важен ресурс да можете да живеете добре и колко години ще го плащам. И най-важния въпрос: Струва ли си всичко това?

Банка/ Лизингодател/ Финансова къща, преценката е винаги ваша.


Дано не съм бил много хаотичен и да съм бил полезен. Така мисля аз от моя опит с кредити, пари, банки и т.н.

« Последна редакция: Януари 10, 2009, 10:37:12 pm от D-train »




Няма глупави въпроси, има глупави отговори.

Деян

ndg

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 221
Re: Автокредит Vs. Лизинг
« Отговор #4 -: Януари 10, 2009, 11:08:41 pm »
Лизинга си има и недостатъци и предимства.
При застраховането и сам да се застраховаш и през лизинга - едва ли ще има голяма разлика. Моята застраховка  е на 4.5%, лизингова е колата към УниКредит Лизинг
Като е лизингова колата мисля че има по-малко въртели при застрахователя, защото лизингодателят (де юре собственика на колата) има застраховани голям брой автомобили.
Ако е с лизинга на Киа - там въртелите ще са най малко, но самия лизинг май е  малко по-скъп. Застрахователя има ден за огледи в КИА. Мисля че като е от Киа ще може и за bay-back да се мисли след година/две ... Не знам как е политиката за обратно изкупуване ако не е през тях


p.s.
mortgage -> Ипотека

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: Автокредит Vs. Лизинг
« Отговор #5 -: Януари 11, 2009, 09:23:07 pm »
Аз моята я взех през БЛ Лизинг ... за момента съм доволен, защото те си оправят всичко, а аз само плащам и няма грам "разправия"
на мен така ми е по-лесно макар и да плащам малко повече ok
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

Mihailov

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 293
  • KIA Pro_Cee'd 1.6 CRDi EX .. VW Golf 3
Re: Автокредит Vs. Лизинг
« Отговор #6 -: Януари 12, 2009, 11:58:23 am »
D-train, когато колата е на лизинг ти си само "ползвател". Тя е на името на Лизинговата компания. Колата става твоя след изплащане на всички вноски и остатъчната стойност на колата (ако има такава). Като после, за да стане на твое име колата, трябва да и платиш прехвърлянето което не е никак малко. Ти пак си плащаш данъците, регистрациите и тн., нищо че е на името на Лизинговата компания. Просто те ти пращат фактурите.
Според мен ти смесваш и поставяш Лизинга и Автокредита под общ знаменател, а това далеч не е така. Самата лизингова компания може да е отделна Финансова къща или пък към дадена банка (Unicredit Leasing, Raiffeizen Leasing, Piraeus Leasing), но условията и методите са различни. Единственото общо даже е, че плащаш вноски и към двете и при двете залога ти е колата. Само че при Лизинга той е собственика и може да ти прекрати договора при неспазване на условията по него, а при Автокредита, я залагаш със "запис на заповед без протест". Именно това ми бе и питането. Кое е по добре от двете ?

Ако си я платя с автокредит, аз ли си я регистрирам или КИА ми я регистрират (за което ще си платя разбира се) ?

Относно обяснението ти за каското е много точно, за което ти благодаря. Интересно ми е обаче, при кражба или "тотална щета", какво се получава ? Ти имаш ли договор някакъв за каското ? Там има ли някакви параметри на които да се базираме при някой от двата сценария ? Не са рядкост случаите на хора дето се чувстват ощетени от лизинговата компания, защото те са разпределителното звено. Ти си в края на веригата Застраховател - Лизингодател (Реален собственик за момента) - Ползвател. Някои пък казват, че освен че не им давали пари, а и ги карали да си доплатят нещо (ремонта излизал повече от застрахованата стойност) което вече ми се струва абсурдно. И какво получавам ако въпросните сценарии са в края на застрахователния период?

Съжалявам за дългия пост, може и да съм в грешка някъде. За това е форума, да се светнем едни други  :-*
« Последна редакция: Януари 12, 2009, 12:00:23 pm от Mihailov »
Guns don't kill people ... people kill people ...

Pro style

  • VAG група
  • Експерт
  • *
  • Публикации: 574
  • Kia Pro_Ceed 1.6 CVVT EX
Re: Автокредит Vs. Лизинг
« Отговор #7 -: Януари 14, 2009, 11:56:13 am »
D-train жена ти кара ли колата? Piston Grey ли твоя сийд, щото и аз работя там (РББГ в централата) и точно преди да си взема моята Киа говорих с жената, която видях че я кара, ама тя каза че отскоро я кара, и че няма все още впечатления :)

Mihailov

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 293
  • KIA Pro_Cee'd 1.6 CRDi EX .. VW Golf 3
Re: Автокредит Vs. Лизинг
« Отговор #8 -: Януари 14, 2009, 02:15:07 pm »
Може ли някой който си е взел колата на лизинг да каже има ли някаква полица в него (нали каското се сключва от лизингодате и е в негова полза), където да пише какво му се изплаща при тотална щета или кражба ?
Guns don't kill people ... people kill people ...

D-train

  • Почетен член
  • Разбирач ;)
  • *****
  • Публикации: 339
  • I feel the need for Cee_d!
    • Прайвит Консулт ООД
Re: Автокредит Vs. Лизинг
« Отговор #9 -: Януари 14, 2009, 03:46:41 pm »
D-train жена ти кара ли колата? Piston Grey ли твоя сийд, щото и аз работя там (РББГ в централата) и точно преди да си взема моята Киа говорих с жената, която видях че я кара, ама тя каза че отскоро я кара, и че няма все още впечатления :)

Не нашата е Oil Blue. Кара я един път до сега, колкото да пукне планката на номера за да се убеди в здравината на броните  rofl.




Няма глупави въпроси, има глупави отговори.

Деян

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Автокредит Vs. Лизинг
« Отговор #10 -: Февруари 10, 2009, 09:05:32 am »
Аз съм с автокредит от банка и съм доволен - лихвата ми е фиксирана (мисля,че в България все още няма случай на намаляване на лизинговите вноски((главница+лихва)) заради промяна на основни лихви и индекси),колата си е на мое име и ако искам (и имам пари)веднага мога да си я изплатя.Вече няколко пъти съм излизал в чужбина без проблем(един колега не го пуснаха да излезе в Гърция преди 3-тата вноска по лизинга)...Виждам за сега само един недостатък на автокредита - евентуално, ако пожелая замяна на автомобила с нов или нов модел не може да се получи .

dani

  • Administrator
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 675
  • i30 rider
Re: Автокредит Vs. Лизинг
« Отговор #11 -: Февруари 10, 2009, 09:24:32 am »
Аз съм с автокредит от банка и съм доволен - лихвата ми е фиксирана (мисля,че в България все още няма случай на намаляване на лизинговите вноски((главница+лихва)) заради промяна на основни лихви и индекси),колата си е на мое име и ако искам (и имам пари)веднага мога да си я изплатя.Вече няколко пъти съм излизал в чужбина без проблем(един колега не го пуснаха да излезе в Гърция преди 3-тата вноска по лизинга)...Виждам за сега само един недостатък на автокредита - евентуално, ако пожелая замяна на автомобила с нов или нов модел не може да се получи .
Аз пък вече съм с лихва 7%  bravo падна от 9,8 на 7 % :) и вече с по 15лв. на месц по-малко  yahoo
Така, че съм прекалено доволен от моя договор.
П.С.
Даже в момента не предлагат такива договори  crazy
Love is suicide!

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Автокредит Vs. Лизинг
« Отговор #12 -: Февруари 10, 2009, 10:05:04 am »
Е,моята е 6.9 % фиксирана от началото - срамота е ако се намалява и тя...

dani

  • Administrator
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 675
  • i30 rider
Re: Автокредит Vs. Лизинг
« Отговор #13 -: Февруари 10, 2009, 10:10:55 am »
Е,моята е 6.9 % фиксирана от началото - срамота е ако се намалява и тя...
Е ти си ползвал промоция за служител на Вашта банка. Не всеки може да се уреди така.  :-*
Love is suicide!

Mihailov

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 293
  • KIA Pro_Cee'd 1.6 CRDi EX .. VW Golf 3
Re: Автокредит Vs. Лизинг
« Отговор #14 -: Февруари 10, 2009, 10:43:45 am »
Предлагат се договори и с плаваща лихва и с фиксирана такава. В момента е на далавера да си с плаваща, защото EURIBOR-a пада значително, а на негова база са формирани договорите в почти всички дружества. Следователно на АБСОЛЮТНО всички трябва да им падат вноските, които са с плаваща. Но това падане не се знае до кога е. Тук лизингополучателя просто приема риска от мърдането на EURIBOR-a. И при кредита и при лизинга можеш да си изплатиш колата когато пожелаеш (ако ти изпаднат пари).

Аз лично си направих лизинг с фиксирана лихва, защото за мен е важно да знам със сигурност колко ще плащам до стотинка, за да си направя сметките.


Guns don't kill people ... people kill people ...