Автор Тема: Тресе при ускорение - Kia pro_cee'd 2.0 CRDI '08  (Прочетена 3764 пъти)

Fik0

  • Новак
  • *
  • Публикации: 8
Тресе при ускорение - Kia pro_cee'd 2.0 CRDI '08
« -: Август 01, 2017, 01:17:23 pm »
Здравейте колеги,

За първи път публикувам във форума и за съжаление пъвия ми пост е от неволя :)

От март месец тази година карам Kia pro_cee'd 2.0 CRDI '08 140+ k.c.  Автомобила е внос от Австрия и го купих от майстор, който по принцип поддържа и ремонтира Киа.

Преди около месец започнах да усещам тресене при ускорение. Тресенето "идва" от предницата, като се усеща силно по волана. Предава се и по цялото купе т.е. пътниците и на задните седалки го усещат ясно.

Появява се при:
- Бързо ускорение (в по-високи обороти) на всяка предавка или по-скоро когато от двигателя се предава по-голяма тяга към колелата
- Скорост от над 110 км/ч. При скорост от 130км/ч и леко подаване на газ тресенето е в пика си :). Колкото по-силно се подава газ - толкова по силно е тресенето. Странното е, че при скорост от над 170+ км тресенето почти изчезва.

Досега сме направили следното:
- Проверен е баланс на гуми и са разменяни предни със задни гуми с джанти.
- Качихме колата на крика и я форсирахме във въздуха (120-180 км/ч), за да видим от къде точно идва тресенето и дали се наблюдават по-сериозни вибрации при някой конкретен компонент. Усеща се повече отдясно. При ускорение със свалени гуми и джанти разбира се тресе по-малко. След това тествахме всяка от страните т.е. от едната страна гумата беше опряна в пода, а от другата страна беше със свалена гума и реално оста се въртеше във въздуха. Вибрации имаше и от двете страни (нормално), но тресенето идваше от дясно.
- Сменихме дясно вътрешно каре... продължава да тресе :)
- Свалихме и двете полуоски и ги занесохме при Жан ("Жизет" ЕООД) за тест. Току що ми звъннаха, да ми кажат, че и двете полуоски са прави и каретата са здрави. Човека, който ми се обади ме посъветва да проверим сателитните зъбни колела и тампоните на скоростната кутия.

Освен това, което ме посъветваха от Жизет -  мисля да сменя главина, тъй като не е скъпа, но не мисля, че ще оправи проблема.
Също така мисля да си проверя гумите и джантите при Дунев за всеки случай - но това пак не би следвало да реши проблема, защото тресенето се получава в зависимост от оборотите и от въртящия момент.

Това ми е "болежката" - доста е дразнеща btw :) Ако някой от вас се е сблъсквал с нещо подобно ще се радвам да сподели решение или начин за изключване на различни източници на проблема.

П.С. Качвам няколко снимки на колата за любопитните :)

Поздрави,
Филип

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Тресе при ускорение - Kia pro_cee'd 2.0 CRDI '08
« Отговор #1 -: Август 04, 2017, 06:08:07 pm »
Сменете си дисковете и накладките  crazy

Fik0

  • Новак
  • *
  • Публикации: 8
Re: Тресе при ускорение - Kia pro_cee'd 2.0 CRDI '08
« Отговор #2 -: Август 10, 2017, 03:16:21 pm »
Здравей,

Дисковете са почти нови, а накладките са на 8000км. Все пак не намирам връзка между тресене при ускорение и дискове и накладки :)

Поздрави,
Филип

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Re: Тресе при ускорение - Kia pro_cee'd 2.0 CRDI '08
« Отговор #3 -: Август 11, 2017, 10:03:37 am »
Дискове се кривят много лесно.

zazduvka

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 268
  • KIA Picanto 1000 cm3
Re: Тресе при ускорение - Kia pro_cee'd 2.0 CRDI '08
« Отговор #4 -: Август 11, 2017, 03:46:02 pm »
Има ли край на сагата или опитите продължават?

михалаки

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 58
  • kia Carens 2008г 2.0crdi 140hp 4A/
Re: Тресе при ускорение - Kia pro_cee'd 2.0 CRDI '08
« Отговор #5 -: Август 12, 2017, 07:24:10 am »
Може и от разбит демпферен маховик да тресе

Fik0

  • Новак
  • *
  • Публикации: 8
Re: Тресе при ускорение - Kia pro_cee'd 2.0 CRDI '08
« Отговор #6 -: Октомври 03, 2017, 11:31:59 pm »
Здравейте колеги,

Благодаря за отговорите. Изключих да ви "ъпдейтна преди време". Понеже колата спираше да тресе над 3000 оборота веднъж а покарах на магистралата със 180-200 около 20-25 минути и след това когато върнах газта тресенето спря. Бях супер учуден. Явно е било нещо задръстено по горивната система. След това за всеки случай изчистих вскумателен колектор - почти нямаше нагар по него. Беше доста странно. Ако някой е имал подобен случай - да сподели мнение.

Поздрави
 

pepihan

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 62
  • 1.6 CRDI SW
Re: Тресе при ускорение - Kia pro_cee'd 2.0 CRDI '08
« Отговор #7 -: Октомври 09, 2017, 03:28:58 pm »
Здравейте колеги,
Преди известно време и аз усетих тези вибрации при подаване на газ и се сетих за поста на  колегата. Странно, но тези вибрации ту ги има ту не и затова и аз си мисля, че е свързано нещо с горивната система или може би с некачествено гориво. Първия път когато ги забелязах , бях натоварен и изкачвах лек наклон, но след каране по магистрала вибрациите ги нямаше. Не съм чистил всмукателен колектор, колата се кара 60%/40% извън градско/ градско, та не знам в какво състояние е. Поздрави!

П.П. Колега, колектора как го чисти, като го сваля целия или само при дросела?

Fik0

  • Новак
  • *
  • Публикации: 8
Re: Тресе при ускорение - Kia pro_cee'd 2.0 CRDI '08
« Отговор #8 -: Октомври 11, 2017, 10:47:36 am »
Здравей колега,
Целия е свален и изчистен. Качвам снимки преди да е изчистен. Вляво е EGR клапан-а, изолиран е и затова има толкова нагар там.
Не знам все пак дали е от това. Гориво наливам само от Ромпетрол. Доста пъти съм наливал от Еко или ОМВ, но разхода ми веднага скача с 1л до 2л на 100км (градско).
Поздрави,
Филип

pepihan

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 62
  • 1.6 CRDI SW
Re: Тресе при ускорение - Kia pro_cee'd 2.0 CRDI '08
« Отговор #9 -: Октомври 11, 2017, 04:37:17 pm »
Здравей колега,
колектора изглежда в учудващо добро състояние, предвид какво съм виждал в руския форум и на др. марки коли. Малко в страни от темата, би ли споделил как ти е изолиран EGR, тъй като нали не става /освен ако не е софтуерно/.
Сега по темата- аз също зареждам на различни марки бензиностанции. Остава тресенето да е от тампони на двигателя/скорости/ или също руснаците имаха тема за вибрации от тампони на макферсона /предните амортисьори/. Поздрави!

Fik0

  • Новак
  • *
  • Публикации: 8
Re: Тресе при ускорение - Kia pro_cee'd 2.0 CRDI '08
« Отговор #10 -: Октомври 11, 2017, 04:47:46 pm »
Здравей,

DPF и EGR са ми софтуеърно изолирани и съответно мощността е качена съвсем малко. Аз си проверих и тампоните на двигателя преди това (всичките са здрави, нямат забележки). Не беше от дюзите, не беше от полуоските или предаването (скоростната кутия и диференциала). Това за амортисьорите сефте го чувам. Преди време бях попаднал на една статаия в Auto Build за това, че тези двигатели имали някакъв проблем с модула, който го управлява (т.е. електрониката).  Най-кофти варианта е, ако проблема идва от демпферния маховик, защото този мотор за разлика от 1.6 CRDI има такъв и както обикновено комплекта е около 2к...

Поздрави,
Филип

pepihan

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 62
  • 1.6 CRDI SW
Re: Тресе при ускорение - Kia pro_cee'd 2.0 CRDI '08
« Отговор #11 -: Октомври 11, 2017, 07:17:53 pm »
Здр., е аз не съм с демпферен маховик, пък пак има вибрации. Тук имаше тема на колега за проблем с компа, но се разминал със суха спойка. Може да е нещо подобно, ако ту тресе, ту не. Аз също ще го наблюдавам по- внимателно и ще пиша. Поздрави.

tenekiqta

  • Новак
  • *
  • Публикации: 3
Re: Тресе при ускорение - Kia pro_cee'd 2.0 CRDI '08
« Отговор #12 -: Ноември 01, 2017, 05:06:48 pm »
Ако тресенето е при ускорение и най-вече около 2ра и 3та предавка има голяма вероятнеост да е от вътрешноте катета и не равномерно износване на циментацията на чашките на вътрешните катета.
Това което описваш като вибрация трябва да прелича много на крива гума/джанта вибрациите да са напречно на колата.
Виж ако имаш познат със същата кола разменете полуаосите/полуваловете и съотвенто чашките коите влизат във скоростите.
Успех

Fik0

  • Новак
  • *
  • Публикации: 8
Re: Тресе при ускорение - Kia pro_cee'd 2.0 CRDI '08
« Отговор #13 -: Ноември 03, 2017, 03:13:47 pm »
Здравей колега,
Това беше доста "inside" мнение :) Аз вече нямам такива проблеми, но благодаря все пак за препоръката.
Поздрави,
Филип