Автор Тема: Липса на осветление на таблото  (Прочетена 3231 пъти)

chemiliq

  • Новак
  • *
  • Публикации: 22
  • Kia Cee'd wagon 2009 G4FA
Липса на осветление на таблото
« -: Август 30, 2017, 07:40:21 am »
Здравейте, колеги

От няколко дена съм собственик на cee'd wagon 2009г, с двигател 1,4 на газ и най-ниския клас оборудване. Като всяка стара кола и моята си има характер и го проявява.

Най-сериозния ми проблем е липса на осветление на таблото. Всички индикаторни лампи на таблото работят, но вечерно време таблото не свети. Забелязвам, че като дам на контакт дисплея на борд компютъра светва, но след като запаля му се спира осветеността. Показва си данните, но вечерно време няма как да ги видиш. Също така не ми светват и лампите от страни на вратите при отваряне. Плафона в купето работи, също запалката и радиото. Въпроса ми е къде да търся проблемът. Изгорял бушон, някаква настройка за интензитет на осветлението или просто изгорели крушки? Има ли други бушони освен тези в двигателния отсек?

Другото ми питане е свързано с радиото. Разбрах, че радиото е проблемно и спират да му работят копчетата и моето е така. Някой сменял ли е фабричното радио с друго и какво трябва за да запазя функционалността за управление от волана. Понеже няма USB и AUX вход, обмислям смяната му с 1 дин радио или 2 дин без дисплей. Не искам радио с голям екран, че някой да не си го познае :). Гледах, че jvc се води, че поддържа управление от волана с допълнително окабеляване. Идеи, сервиз, всичко е от помощ.

Благодаря предварително.
« Последна редакция: Август 30, 2017, 07:43:12 am от chemiliq »

Ronin

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 331
  • Kia Ceed 1.4 Hundai Galloper 2.5 TDI Kawasaki 650
Re: Липса на осветление на таблото
« Отговор #1 -: Август 30, 2017, 09:02:37 am »
Щом имаш борд компютър не е от най ниския клас оборудване.
Аз даже не знаех че лампите във вратите могат да светят.Относно радиото,прочети темите ,там съм описал всичко кое как става,каталожния номер на преходника от Кия към 1 дин или 2 дин,стойностите на съпротивлението на бутоните на волана ,ако има нещо питай,тел.ми е 0887509815

Имаш ли датчик за автоматично вкл.на фаровете,положение auto на лоста за фарове/габарити

chemiliq

  • Новак
  • *
  • Публикации: 22
  • Kia Cee'd wagon 2009 G4FA
Re: Липса на осветление на таблото
« Отговор #2 -: Август 30, 2017, 11:15:58 pm »
Благодаря за помоща. Темата за радиото ще ми е много полезна. Май ще се насоча към 1 дин радио с преходник, хареса ми как е станало при теб. Ще си поръчам посочения от теб преходник. Ако е удобно да ми дадеш координати на човека, който ти е правил модула за управление от волана.

Не, нямам автоматични светлини. Открих бушоните за купето. Набедих и бушона, който трябва да е изгорял 15А LAMPS INT/ROOM LP. Нямах време да го проверя, че на капака надписите са на италиански, а сменях и крушката на мигача в левия фар(голям зор видях, ама вече не цъка на умиране), та не остана време.
« Последна редакция: Август 31, 2017, 12:50:54 am от chemiliq »

chemiliq

  • Новак
  • *
  • Публикации: 22
  • Kia Cee'd wagon 2009 G4FA
Re: Липса на осветление на таблото
« Отговор #3 -: Септември 02, 2017, 01:18:28 pm »
Май е добре да опиша причината за проблемът с осветлението на таблото, може и да е от помощ на някой.
Проблемът беше,че като включа светлините подцветката на борд компътъра изгасяше, а таблото нямаше никаква осветеност. Причината за тази ситуция е следната, хората разглобявали таблото за да върнат километража не са сложили един мост на правилното място. Моята кола няма възможност за регулиране на яркостта на подцветката и на мястото на потенциометъра(може и да бъркам термина) се слага мост. Точната локация на моста е в дясно на врътката за регулиране на височината на светлините. При мен този мост беше сложен на съседното(дясно) гнездо, което не знам за какво е. След слагането на  правилното място на моста, всичко си дойде на мястото.

Изненадите обаче продължават, джамбазите са бъзикали и по айбеците и майстора, каза че се изключени централно за да изгасят някаква лампа на таблото. Аз обаче не виждам описаната от него лампа да я има по таблото и май ще се ходи до сервиза на Кия за точна диагноза. %)