Анкета

Проблем с 4х4

не зацепва предното
3 (75%)
соренто
1 (25%)

Общ брой гласове: 4

Автор Тема: kia sorento 2,5crdi ex/2003god.  (Прочетена 15018 пъти)

gotin73

  • Новак
  • *
  • Публикации: 43
kia sorento 2,5crdi ex/2003god.
« -: Декември 10, 2017, 07:26:17 pm »
Здравейте колеги.Нов съм тук и не знам тук ли е мястото да пиша,но се нуждая от помощ.Имам Соренто 2,5crdi 2003g,EX.Онзи ден когато заваля сняг с ужас забелязах че когато пробуксуваха задните колела предното го няма никакво.Колата е с две положения на копчето,AUTO и 4x4low.Прещраках копчето на 4х4 и пак нищо.Съвети какво може да се е случило.Не карам джипа агресивно и не ми се е налагало да включва предния мост.Последно съм го ползвал миналата зима.Предварително благодаря на всички.

benji

  • Новак
  • *
  • Публикации: 16
Re: kia sorento 2,5crdi ex/2003god.
« Отговор #1 -: Декември 11, 2017, 07:29:12 am »
Вдигни предницата на крик, включи на 4х4 low и се опитай на ръка да завъртиш предната гума.
Много вероятно актуатора на предния диф да не включва.

gotin73

  • Новак
  • *
  • Публикации: 43
Re: kia sorento 2,5crdi ex/2003god.
« Отговор #2 -: Декември 11, 2017, 06:23:16 pm »
Благодаря колега,в събота ще пробвам че сега се мръква рано.Скоро я вдигах на подемник и майстора включи 4х4 предна лява гума леко се върти но щом я докосна с ръка и тя спря.Пипна и моторчето което е,не знам как се казва това за което е закачено и то си работи.

torture

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 71
Re: kia sorento 2,5crdi ex/2003god.
« Отговор #3 -: Декември 12, 2017, 06:38:23 pm »
Колегата няма актуатор в предния диференциал писал е, че е с 2 позиции AUTO и LOW. Колега системата работела ли е въобще някога. Щом можеш да спреш предното колело на ръка и няма чаткания и прескачания като го правиш аз залагам на износени фрикционни дискове в раздатката. Вдигни предно ляво или дясно колело във въдуха и без да палиш дай на контакт и включи на 4х4 LOW легни под колата и хвани предния фланец на раздатката ако можеш да го завъртиш с усилие на ръка проблема е какъвто казах. Ако не ще търсим другаде.

gotin73

  • Новак
  • *
  • Публикации: 43
Re: kia sorento 2,5crdi ex/2003god.
« Отговор #4 -: Декември 13, 2017, 06:03:25 pm »
Благодаря колега.Пробвал съм април месец 4х4 работеше си перфектно без проблем.От тогава не съм го пипал.В събота ще пробвам това което ми казахте понеже през седмицата няма време,мръква се рано.Ще ме извините за въпроса много съм бос  в тази работа,кой е този фланец който трябва да завъртя.

torture

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 71
Re: kia sorento 2,5crdi ex/2003god.
« Отговор #5 -: Декември 14, 2017, 01:24:25 am »
Добре забрави за фланеца. Колелото което си вдигнал пробвай ефекта е същия. Не трябва да се върти като включиш на 4х4 LOW. От къде си?

gotin73

  • Новак
  • *
  • Публикации: 43
Re: kia sorento 2,5crdi ex/2003god.
« Отговор #6 -: Декември 14, 2017, 12:34:12 pm »
Привет колега.Вдигнах колата преди малко и направих каквото ми каза.Колелото се върти свободно на ръка.Забелязах че и полуоската и кардана се въртят.На таблото обаче не светка индикацията за включено 4х4.От Троян съм.

torture

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 71
Re: kia sorento 2,5crdi ex/2003god.
« Отговор #7 -: Декември 14, 2017, 02:49:38 pm »
Като включиш на 4х4 low нищо не става така ли?Трябва да започне да мига на таблото индикатора и след няколко секунди да светне постоянно като това се прави спрял и с натиснат съединител ако си с ръчни скорости. Ако пак не става нищо заподозряни са копчето за управление и модула който се намира в краката на пасажера долу в ляво под мокета. Много си ми далече аз съм от Варна. Аз го минах филма с неработещата система 4х4 така че смея да твърдя че я научих от а до я.

gotin73

  • Новак
  • *
  • Публикации: 43
Re: kia sorento 2,5crdi ex/2003god.
« Отговор #8 -: Декември 14, 2017, 07:00:35 pm »
Привет.Значи двете зелени лампи когато дам на контакт светкат за няколко секунди и гаснат.Днес не светна нищо при пробата.Онзи ден вдигнах мокета на пасажерската седалка да видя къде е този модул но видях само компютъра който е отпред в краката.Друго не видях.Копчето го вадих и него да го проверя но много кабелак излиза от него и не знам какво да меря.Има ли някакви бушони или релета които захранват това чудо и ако има какво пише на тях знам ли може и да е изгорял някой.Забравих,джипа е с ръчни скорости.
« Последна редакция: Декември 14, 2017, 07:32:18 pm от gotin73 »

torture

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 71
Re: kia sorento 2,5crdi ex/2003god.
« Отговор #9 -: Декември 14, 2017, 07:24:18 pm »
Бушона е номер 13. А модула можеш да видиш къде е на снимката.

gotin73

  • Новак
  • *
  • Публикации: 43
Re: kia sorento 2,5crdi ex/2003god.
« Отговор #10 -: Декември 15, 2017, 06:46:57 pm »
Благодаря колега.Днес проверих бушона,здрав е.Утре ще търся и модула,има ли някакъв начин да се провери дали и той работи.

torture

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 71
Re: kia sorento 2,5crdi ex/2003god.
« Отговор #11 -: Декември 16, 2017, 01:17:10 am »
Преди да тръгнеш към модула пробвай още нещо за да се намалят възможностите. Но тук трябва малко повече бърникане. Като легнеш по колата ще видиш раздатката на която има закачени 2 букси една черна и една бяла. Първо провери да не са се разхлабили или са се напълнили с кал и мръсотии и не контактуват добре. След като направиш това трябва да провериш дали работи електромагнитът който активира дисковете в раздатката и чрез тях се предава сила на предния мост. Ще ти трябва зарядно за акумулатор или какъвто и да е източник на 12 волта. Разкачаш бялата букса и в края които отива към раздатката, пинът който е в средата /ще го видиш на снимката/ там трябва да му подадеш +12 волта а минуса го закачаш някъде към корпуса на раздатката. Няма нужда да даваш на контакт или да палиш колата дръж ключа в джоба. След като закачиш плюса и минуса вдигаш едно от предните колела и се опитваш да го завъртиш. Ако се върти проблема е или в магнита или в дисковете в раздатката / и при 2те положения ще трябва да се сваля и разглобява/. Ако не се завърти колелото проблема е в модула или някъде другаде в системата може да е прекъснат кабел и тн. Целта на теста е да се провери дали всичко в раздатката работи както трябва за да не се чопли там а да се търси проблема на друго място.

gotin73

  • Новак
  • *
  • Публикации: 43
Re: kia sorento 2,5crdi ex/2003god.
« Отговор #12 -: Декември 16, 2017, 08:06:56 am »
Благодаря за инфото.Днес ще направя това което ми казахте и ще пиша.Стискай палци да мина по тънката лайсна.Мерси.

gotin73

  • Новак
  • *
  • Публикации: 43
Re: kia sorento 2,5crdi ex/2003god.
« Отговор #13 -: Декември 16, 2017, 06:03:03 pm »
Привет колега.Днес направих следното.Извадих бялата букса,но интересното е че подадох само плюса от акумулатора без минуса там където ми каза,но взе да хвърля искри,не посмях втори път да пробвам да не изгоря нещо.Напръсках с контактен спрей сглобих всичко.Отидох в една кал за проба и с кеф установих,че и предния мост в положение AUTO си действа,пробвах няколко пъти и всичко е ок.4х4 не съм включвал че терена с калта е малък.Е утре дават да вали сняг и ще видя.Имам още един въпрос,когато си на положение 4х4 след като го изключа трябва ли да дам няколко метра на заден ход.Благодаря пак за помоща.

torture

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 71
Re: kia sorento 2,5crdi ex/2003god.
« Отговор #14 -: Декември 16, 2017, 06:45:25 pm »
Супер дано пролема е бил лош конак в буксата. Няма нужда да даваш назад като изключиш 4х4. Има нужда да мърдаш единствено ако 4х4 LOW не иска да се включи или изключи заради определено положение в което са застанали раздатката и скоростната кутия, тогава мръдваш леко напред или назад. Напръскай за всеки случай и другата букса тя управлява моторчето което включва 4х4 LOW.