Автор Тема: KIA K5 - Първи 10 000км - впечатления!  (Прочетена 84851 пъти)

rosini

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
KIA K5 - Първи 10 000км - впечатления!
« -: Януари 11, 2018, 01:36:48 am »

Здравейте колеги,

реших да отворя тема и да напиша моите впечатления от колата. Виждам че има единични питания в темите от форума за модела и се надявам да бъда полезен с информацията , която ще споделя. Искам да кажа, че не разбирам от коли толкова колкото колега smirnoff.
Така че моля да бъда извинен , ако някъде се изказвам не както трябва. И така да започвам:

1. Колата я закупих през месец юли 2017 и към днешна дата имам около 12 хил.навъртяни км. Година на производство 08.08.2013г , но модела е фейс лифт на 2014г.  Цвят бяла перла, автоматик, работеща навигация, безключово палене, климатик и др. Липсват ми някои екстри , като отопление на седалки, двузонов климатик, автопилот , ел.седалка предна и ел.покрив ама,  когато купувах това беше на пазара.

Колата е купена от автокъща от София , ( на лично съобщение ще кажа от къде, колко и какви са ми впечатленията от продавача- добри са  да вметна само и няма гаранция  за разлика от една друга автокъща която  дава и гледам че вече няма обяви) . Жената само дето не ме наби в автокъщата като я купувахме , защото джип имахме, пак джип искаше гадината :))))

Никакви забележки по интерирора , купе, боя - перфектни . Реални 114 хил км по корейски талон. Гледам по обявите пишат едни 40 хил км и се чудя как ги пишат тея км, не им ли е малко неудобно като после може да видиш в корейския талон реалните км макар и да се позачудиш на йероглифите. Изобщо обявите за такива коли , такива неща пишат че чак се забавлявам. А и моята кола още я има по клипове и обяви и се чудя дали да не им искам пари за реклама :)))))))))))))))))))))
Колата е супер господа търговци , който е решил ще си я купи , ама малко гледайте какво пишете!

Искам да вметна, че рискувах да си взема кола на газ, внесена от друг континент, със специфична газова уредба и  не съжалявам и за минута, че се сдобих с този автомобил. Както казах не разбирам от коли , средна работа както мисля че са повечето и шофьори като мен .

2. След закупуването смених маслото и масления филтър само – модел ENEOS 5W40 (цена за двете 88лв + 20лв смяна) . Въздушния филтър беше чисто нов и не съм го сменял . Малко по –късно смених и газов филтър на входа(намира се отдолу под колата). Филтъра струваше 50лв + 20 лв смяна . Стария беше чисто нов, но кой да знае че е бил нов и не бил за смяна. Има още един филтър до бутилката – момчетата ми казаха да не го сменям-струвал 100лв . Изобщо колата дойде обслужена , което ме учуди. Дори маслото не беше за смяна .

3. Относно возия – ами вози комфортно, малко твърдо и по спортно , колата е широка , удобна , минус е мястото в багажника , ама тея дето карат малки коли и имат по 2 деца   . Ще кажа че предишната ми кола беше джип Шевролет Каптива – карах я 6 години , имам едно дете, място бол имаше , но сега бързо свикнах с по ниското шофиране и липсата на място за багаж.

Колата е с 18 джанти и малко ме дразни, шофирайки  пътя където минавам за работа е малко лош и влизат камъчета и шумоолевят , и след това отново се издухват.

4. Да кажа че имам следния проблем и то само лятото, макар да отворих тема , но никой не отговори. Лятото  и то доста често когато запаля , колата придърпва за 10 сек и загасва , но на 2 рото палене всичко е ок. С по студеното време този проблем напълно изчезна. Е пак ще дойде топло , малко е дразнещо – защото го прави когато си иска. Закачахме я на компютър при момчета от Пловдив , където сменях филтъра  , но всичко и е наред , нищо не показа . Всичко си беше ок на колата.

5. Относно разхода – ще напиша точно какво засякох , защото други колеги могат навъртат по 400км на ден аз ги минавам за седмица.

 - Среден разход 14,5 литра на 100км . Бутилката я дават 72 литра работни. Зареждам винаги,  когато ми светне веднага жълтата  лампа и събира точно 58 литра . Почти винаги съм минавал между 390 км и 400км.

- Да обясня по конкретно - тези 400км ги минавам за около седмица като карам основно из града (Стара Загора) – къси и дълги разстояния и веднъж си ходя до село около 20км в едната посока.

- Карам нормално без да вдигам над 2000 оборота

- Ако излезна на дълъг път с 120 -130 км,  разхода пада на около 10-11литра. Карал съм със 170 км по магистралата, около 15 литра харчи.

- Ако се кара из града с яко газ и настъпване , т.е зелен светофар и  газ до дупка , прав участък – газ до дъното – изобщо все едно си правиш кефа – над 20-22 литра разход. Но такова каране в града е опасно и отделно колата бързо ще се потроши. Имах такъв 1 месец и бързо осъзнах че такова каране няма да ме доведе до нищо хубаво, правейки се на …  да не казвам какво.

По обявите чета едни разходи – които просто са нереални. Ама търговска му работа. Който ме убеди че постига друг разход ,нека сподели къде и с колко шофира , но за моя начин на живот това е.

6. Решил съм да си закупя лед фарове за мъгла и лед вежди , но малко се притеснявам къде ще ги монтират , ако някой е слагал подобно нещо нека сподели. А и жълтите крушки искам сменя с бели , ама се сваляла цялата предна броня.  ДВД устройството нещо се изключва с един пук от време на време и го закарах при едни пичове, ами свалиха цялото табло - чак ми се дорева, ама не оправиха проблема де, но гледката беше сърцераздирателна :))))

Отделно във фейсбук има една страница Team Kia K5_RD – нека който е фен на колата я отвори да види какви тунинги правят точно на модела К5 .Всеки ден публикуват снимки на тунингови коли- въздишам тежко и се наслаждавам и разбира се иксрено им завиждам. То тунинга им струва повече от колата:), ама е много много якоооо. Ето линкче https://www.facebook.com/Teamkiak5rd/

Решил съм до няколко месеца да сложа и аз подобни предни и странични спойлери.

7. Като последно ще кажа, че хората там си правят сбирки и много бих се радвал собствениците на тези коли да си обменим координати , да се съберем , да пием по едно , поговорим  , ама това ми мечта в близко бъдеще и бих се радвал, ако се осъществи. Запознах се с няколко момчета от София и Перник с такива коли и да кажа че много готини Киаджии излезнаха , а в нашта Зара нещо ..... по -добре да замълча.  Който иска се запознаем и да си разменим координати - да пише на лично. 

8. За последно ще кажа , че доста хора се чудят като кажа само газ, че е колата и се забавлявам искрено на въпроса, който чух поне 10 пъти. Ами ако свърши газта какво правим?
Оставям отговора на Вас , аз просто се подсмихвам и потеглям :)))))

Ще се радвам , ако темата има интерес ,  коментари и споделени мнения. Ще съм доволен, ако съм помогнал на някой със информацията  в избора му за тази кола и се извинявам, ако съм допуснал грешки.

Пожелавам на всички , които имат КИА К5 наслада от шофирането и безаварийно каране , както и на всички колеги шофьори разбира се.

Засега толкова , ако се сетя още нещо което съм пропуснал – ще допълвам.

Kia_

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: KIA K5 - Първи 10 000км - впечатления!
« Отговор #1 -: Януари 11, 2018, 03:46:02 am »
Колега общо взето за колата казваш по-малко отколкото обясняваш страничните неща - тунинг, срещи, ъпгрейди и т.н.
Пиши как е управлението, спирачките...
Все пак пишеш и интересни неща, които не са за пренебрегване и съм на мнение, че след като прочетат тази тема доста хора, включително и аз - просто забравят за КИА...

Разход 15-20 литра/100км за лека кола 150 коня само с предно и то газ течна фаза която би трябвало да е с по-добри показатели от стандартната газова инжекция, нова технология автомат 6 степени, почти нова кола ...За мен лично това са отчайващи данни!!!

Или колата ти е тотално изтръмбушена (разбирай - карана юнашката, като през този твой 1 месец за който споделяш, неразработена правилно и не си знае реалните км), или нещо по системите не е в ред. Разходът ти изобщо не е нормален, поне аз така мисля. Една тойота авенсис 2008ма с подобни данни харчи не повече от 7-8 бензин, да не казвам че 25 годишна 124ка 150 коня с 4 степени автомат не минава 10. Едно субару дето е постоянно 4х4 и с аеродинамика на тухла с технологии от 90тте, с 5 човека натоварено до горе с багаж (Багажникът е ОГРОМЕН) и 140км по магистралата е 12-13.

Аз разсъждавам така, че за да си купи някой КИА, трябва да има резон в парите които дава. В твоя случаи не виждам такъв, освен че караш кола правена 2013та.

Моят съвет е, ако колата наистина те радва, да идеш за една профилактика при хора които разбират от газ течна фаза в България.
В Пловдив и София има добри специалисти и една настройка няма да е излишна, възможно е тези 18ки да ти бъркат изчисленията, поне така мисля аз.
Виж кой размер ти е оригиналния и карай с него за по-голям комфорт и икономия на гориво.
Наистина стойностите за разход на гориво са доста завишени, потърси причината за това. Аз залагам на други джанти (не по-големи от 16ки) и гуми (задължително Мишлен/Дънлоп/Гудиър), премерване на компресията на двигателя и настройка на газта.

Не си писал нищо за автомата, как превключва, какви режими...Общо взето си писал доста странични неща, а да наричаш жена си "гадината" е ...опасно  ;D
Току виж прочела темата и от КИА-та останали само спомени...  :) ;D
За едно си прав - отървал си се от каптивата, това е последния "джип" дето бих го препоръчал на някой...

Поздрави и много безаварийни километри ти желая!

rosini

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
Re: KIA K5 - Първи 10 000км - впечатления!
« Отговор #2 -: Януари 11, 2018, 08:15:14 am »
Благодаря за включването колега. Както казах в самата тема не разбирам от коли и пиша това което ми е на сърце. Но ще опитам отговоря набързо.
1. Кутията е 6 степенна. Колата се държи много стабилно на завоите. Нямам чукане, тракане. Освен при 160 км. когато ми бучат ветробаните. Ама трябва ги отлепя и залепя наново. Автоматика си работи чудесно за мен.
2. Относно разхода. Забележи 20л. кога постигам. С каране газ кик даун.спирачка.Както ми каза кумеца караш мъжката и малко ти е даже разхода.
Средно 15 постигам защото навъртам много кратки разстояния на ден. Примерно от по 500м .поне 20 пъти сядаш качваш палиш. Казах това е моя начин на живот.Гумите са ми 18 и са точно според изискванията на колата.
Освен това още нещо за разхода , някъде из другите теми някой написа че е зареждал извън България газ и е имал 3 литра газ разход по малко . Освен това ти цитираш стари коли  , които харчели по - малко. т.е . по пътя на логиката и технолигите колата трябва харчи 5 на сто е няма как да стане.

Не съм я пробвал един месец да я карам на дълъг път. Магистрали и други пътища да видя какво ще покаже. Но още като я купувах знаех за този разход. извън града 10 . в града 15 .
Пак повтарям че из темите прочетох че някой беше заредил в чужбина и разхода беше с 3 л надолу.
« Последна редакция: Януари 12, 2018, 08:06:17 am от rosini »

raider_SK

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
Re: KIA K5 - Първи 10 000км - впечатления!
« Отговор #3 -: Януари 12, 2018, 07:07:04 pm »
Колега rosini със здраве да си я караш колата и знай, че е много здрава! Най-вече не ходи на никакви настройки за газовата, само в най-краен случай. Но ако си сменяш 2-та филтъра навреме и свещите (както аз) си мисля, че газовата ще ти е последния дерт!!!
Може някоя биалета да те предаде понеже в Стара Загора много легнали полицаи и страшно вълнообразни булеварди.

Моята е Соната 2.0 LPi и е съвсем същата работа. Разхода от 15 градско е нормален, а при 150км.ч. 11-12 е перфектно. Най ще ме е яд ако тези 18 джанти са с гуми 225/45/18 , защото истинската гума за теб е 245/45/18.

Колата я имам от 2год. и 7 месеца и съм и навъртял почти 80 000км.  Тези стойности за разхода са направени без ECO режим, понеже газта и без това си е евтина, та какво да и пестя незнам.

В Стара Загора най-много уважавам газта от ЗАРА (жълтата бензиностанция) имай го в предвид , изпитано многократно!




smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: KIA K5 - Първи 10 000км - впечатления!
« Отговор #4 -: Януари 12, 2018, 11:03:04 pm »
Колега общо взето за колата казваш по-малко отколкото обясняваш страничните неща - тунинг, срещи, ъпгрейди и т.н.
Пиши как е управлението, спирачките...
Все пак пишеш и интересни неща, които не са за пренебрегване и съм на мнение, че след като прочетат тази тема доста хора, включително и аз - просто забравят за КИА...

Разход 15-20 литра/100км за лека кола 150 коня само с предно и то газ течна фаза която би трябвало да е с по-добри показатели от стандартната газова инжекция, нова технология автомат 6 степени, почти нова кола ...За мен лично това са отчайващи данни!!!

Или колата ти е тотално изтръмбушена (разбирай - карана юнашката, като през този твой 1 месец за който споделяш, неразработена правилно и не си знае реалните км), или нещо по системите не е в ред. Разходът ти изобщо не е нормален, поне аз така мисля. Една тойота авенсис 2008ма с подобни данни харчи не повече от 7-8 бензин, да не казвам че 25 годишна 124ка 150 коня с 4 степени автомат не минава 10. Едно субару дето е постоянно 4х4 и с аеродинамика на тухла с технологии от 90тте, с 5 човека натоварено до горе с багаж (Багажникът е ОГРОМЕН) и 140км по магистралата е 12-13.

Аз разсъждавам така, че за да си купи някой КИА, трябва да има резон в парите които дава. В твоя случаи не виждам такъв, освен че караш кола правена 2013та.

Моят съвет е, ако колата наистина те радва, да идеш за една профилактика при хора които разбират от газ течна фаза в България.
В Пловдив и София има добри специалисти и една настройка няма да е излишна, възможно е тези 18ки да ти бъркат изчисленията, поне така мисля аз.
Виж кой размер ти е оригиналния и карай с него за по-голям комфорт и икономия на гориво.
Наистина стойностите за разход на гориво са доста завишени, потърси причината за това. Аз залагам на други джанти (не по-големи от 16ки) и гуми (задължително Мишлен/Дънлоп/Гудиър), премерване на компресията на двигателя и настройка на газта.

Не си писал нищо за автомата, как превключва, какви режими...Общо взето си писал доста странични неща, а да наричаш жена си "гадината" е ...опасно  ;D
Току виж прочела темата и от КИА-та останали само спомени...  :) ;D
За едно си прав - отървал си се от каптивата, това е последния "джип" дето бих го препоръчал на някой...

Поздрави и много безаварийни километри ти желая!

Колега,
хайде да ни го снимаш тоя Авенсис дето харчи 7-8газ и да го видим реално, те сигурно го пускат по инерция по надолнищата и гасят двигателя ... crazy
И това Субару да го видим как държи 12 газ по магистралата със 140км/ч, това сигурно по някое надолнище от Вакарел към София моментен разход ...
Имам познати със Субарута на газ и с Тойоти и въобще не вярвам на този разход.   

Относно разхода: ДА! КИА не правят най-икономичните автомобили, но Оптима бензин 2.0 с 6АТ при нормално движение извън града 90-100, изпреварвания и т.н. прави между 6.5-7/100км А95. При магистрално 140км/ч - около 9/100км А95, така че разхода на газ е по-скоро нормален. Имах такава Оптима купувана нова от КМБ, движил съм я 75хил.км и го казвам от личен опит.
Още повече, че в реални условия, повечето конкуренти на Оптима правят сходни данни относно разход. Показанията по книжка отдавна не ги гледаме и само с тях залъгваме малчуганите :)

със здраве!
« Последна редакция: Януари 12, 2018, 11:04:50 pm от smirn0ff »
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

blake

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 51
  • Kia Sorento, 2.2. crdi, automatic
Re: KIA K5 - Първи 10 000км - впечатления!
« Отговор #5 -: Януари 15, 2018, 10:39:20 am »
Понеже наблюдавам темата (и пазара), прави ми впечатление резкия спад на цените на газовите К5 последния месец - да не би да има някакви очаквани проблеми с регистрация или затягането на ГТП, които се очакват? Цените от 25000 за коли 2013/2014 напоследък са предимно в диапазона 17-20000, а вече видях няколко 2015 година (юни-септември), регистрирани, с 2 комплекта гуми, за по 23-24 000???
Някакви мнения???

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: KIA K5 - Първи 10 000км - впечатления!
« Отговор #6 -: Януари 15, 2018, 11:16:45 pm »
Погледни autowini.com
Там ще видиш, че колите са 6-6.5К USD. Това са 10-12К по сегашен курс на долара.
Като сложиш и транспорт, ДДС и ти се получава цената. Още повече че сигурно има внесени бройки, които не се продават и искат да ги разкарат.
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

Kia_

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: KIA K5 - Първи 10 000км - впечатления!
« Отговор #7 -: Януари 16, 2018, 08:50:55 pm »
Абе пичове аз ли нещо не съм в ред ама пак питам как почти нови коли фул екстра ще струват 5-6 хил.долара. А чисто нови са "едни пари".
Нещо не ми се връзва.

До колегата с въпросите за тойотите - стара бракма корола комби на мой съсед харчи 8-9 газ, друг познат си купи преди години авенсис с ръчна кутия чисто нова май 2008ма харчи му 6-7 бензин. Нямам идея как е с газта, защото човека си я кара на бензин.

Ако е така както казвате този разход на бензин - за чий му е на човек да си я купува с газ?! И редно ли е на газ да харчи двойно и тройно?!

А относно субарутата - скоро имах близка среща с фен дето е с моя двигател ама му харчела 18-20 в града газ и пича е доволен.
Моята кола явно е на реални км, защото в града ми харчи 12.5 бензин от пълен до пълен и също толкова газ.
А за течната фаза само съм чувал че върви по добре а харчи дори по малко поради пълното изгаряне на горивото, нещо което при стандартната инжекция не е възможно и се търпят допустими загуби на гориво. Извънградско съм свалял на 8 газ с милване на педала при скорости около 80 км в час, но рядко може да се издържи на такова темпо в продължителност на часове. Този разход съм засичал пълен празен по тракия, така че всеки си знае колата, но е кофти да се има 20 литра разход за нещо нормално. Не е нормално бе хора. Дайте му дрехи на царя!

Хубаво е да не си пазите информацията, защото някой като ви чете ще се хване ей така като мене за главата и ще бяга от КИА като дявол от тамян. 
Защо една кола нова е примерно 25 или 30 хиляди долара и 2 години по късно струва ПЕТ ПЪТИ ПО ЕВТИНО.
И това не е нормално! Съдейки по броя на обявите - излиза, че бая балъци има в Южна Корея  %) :o ;D

За мен лично такива разходи от по 15-20 литри за газ течна фаза не са нормални, още повече че аеродинамиката при Субаруто я няма никаква и е постоянно 4х4.
Според мен не би трябвало да надвишава 10-11 литра разхода на газ за такъв тип автомобил като Оптима, при положение че няма никакво полезно действие освен придвижване от точка А до Б и не разполага с кой знае какво пространство или да е кой знае колко луксозна и тежка.


Поздрави на форума!


raider_SK

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
Re: KIA K5 - Първи 10 000км - впечатления!
« Отговор #8 -: Януари 16, 2018, 11:55:36 pm »
Колега KIA_ разхода за мен градско от 15/100 и 11-12/100 извънградско си е съвсем нормален, според моя начин на ежедневие.

Ако съм в града, то сутрин се тръгва за детска с ритъма "тръгни-запри". Като стигнем до градината, която е на около 150 метра от там, където съм спрял оставам вътре и жената води децата - така около 7-10мин. работи колата на място. После в същия ритъм до офиса с още едно спиране за перфектното кафенце с фрешче от едно местенце (колата пак работи на място) и после като кажа на  някой около 15/100 и всеки:  - Еееееее ти с къв двигател си, б*х таа кола и т.н.!

А за извънградско просто под 150 по магистралата рядко карам, а при по леките междуградски пътища средно с 110-120км.ч. Например на връщане от Бургас много често ми се налага на Сливен да сляза от магистралата и да пердаша към Твърдица, Николаево, Казанлък и към къщи.

Искам да попитам тоз невероятен Авенсис 2008г. ако го зациклиш с 150км.ч. на 6-та с около 3500-3700 оборота наистина ли ще даде разход 6-7/100?

Не искам да звуча заяждащо, но през далечната 2004г. си купих Toyota Yaris 1.5 TS 106к.с , а през 2005 края го смених с Toyota Celica 1.8 T23 143к.с.  и знам колко харчи този двигател 1.8 бензин!

Както и да е, малко прецакахме темата на колегата, който просто остави впечатления за автомобила си!





rosini

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
Re: KIA K5 - Първи 10 000км - впечатления!
« Отговор #9 -: Януари 17, 2018, 12:05:46 am »
Колега Kia_ - искам да те попитам няколко неща и ще ги степенувам щото много негативизъм към марката Киа усещам

1. Не мога те разбера с тия цитати за цени от 5-6хил .долара  в сайта autowini и какво като струват  толкова в Корея, кое е странното с техния стандарт и начин на живот , айде докарай я да тук да видим колко ще ти излезене една кола като частник и 10 коли като търговец. Не мога да разбера защо цитираш тея 5-6хил долара. Че тук съм се набутал като съм дал 23 000лв , ами видях я на живо не на картинкa или искаш да кажеш  че това са дефектни бройки и едва ли не ги продават на безценица.

2.Много добре обясних 20 литра газ как ги постигнах и не бяха 20 ами 22 литра и карах само   , газ спирачка , газ спирачка , ама като го казвам значи е така и се накефих като ученик . 300км с един резервоар като я спуках от ряз тая кола само градско . Е извинявай,но вземи една въшка като кола и я надувай тъй и гледай колко ще гори.

3. 15 литра разход смесено из града е кое му е многото , ако искам да карам кола 2006 дето ще ми гори 7 газ щях си купя. Всеки си решава какво да си купи . Цял ден спорим с един колега дето ще даде същите пари като за Киата ама за немско возило с 5 години по старо. И ще пести 1 - 2 лв от гориво ама като стане време за подръжка .

4. Отново казвам, а съм сигурен че ако заредя газ извън граница , разхода ще е доста надолу.

Колега smirnoff кажи нещо и ти за тея 5-6 хил.долара , че и моя колега на работа цял ден смята колко ще му излезне и цъка и все до 20хил лв ги докарва и се чуди защо не живее в Корея -това сериозно за колегата(но не този с немското возило) - чак обмисля да вкарва и той коли.



« Последна редакция: Януари 17, 2018, 12:27:15 am от rosini »

Kia_

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: KIA K5 - Първи 10 000км - впечатления!
« Отговор #10 -: Януари 17, 2018, 01:36:05 am »
Е, правилно го казахте - всеки си шета на акъла и сам избира какво да кара.
Относно вкарването - 2500 долара е каргото, към 10 % мито, 20% ддс, 1000 лв технотест, 250лв Екотакса и там още нещо минимално по регистрацията.
Няма лошо колегата да вкарва коли, но ще потъне ако търси печалба, защото тия коли ще трябва да има къде да ги съхранява и по новия закон трябва да им плаща граждански и т.н в срок от 1месец след вноса, да не му излязат криви сметките накрая. На днешно време разходите са доста, затова и всеки си цепи стотинката.

КИА не е премиум марка все още, няма спор че Оптимата има фасон, салона е ОК лично за мен, но в крайна сметка за 20-25 бондака има голям избор дори от чисто нови автомобили или малко ползвани и конкуренцията ще е голяма. Не съм карал и нямам идея кое какво е, когато някой търси информация е най добре да бъде пряко от собственик, иначе всеки търговец си хвали стоката. На мен лично този форум ми беше полезен, за да отложа апетитите си към КИА, благодаря сърдечно за полезната информация.

Някой спомена че ако бил искал да кара кола 2006та 7-8 газ щял да си купи. Е, лично за мен няма логика толкова нови коли да озоряват с разход собствениците си. Пак казвам - всеки си преценя сам за себе си.
А относно стандарта - корейците не си намират парите на пътя, от тук и ми се струва, че в прекалено ниските цени има някаква уловка - я наводнение, я нещо друго, иначе си звучи като чисто прахосничество на ресурси. Все едно 100 човека да си купят Дачия или Рено за 30 бона и след 2 г да ги продават масово за 5-6.
Не звучи логично, никак даже. ясно че, вносът струва едни пари, но погледнато рационално ако бяха наистина качествена инвестиция щяха да се харчат на вторичния пазар, а не да чакат за експорт. Другия вариант е пазарът да е препълнен с автомобили и да се чудят как да се отърват, чудна работа.

Пожелавам Ви безаварийни километри и дано се развият още корейците и да предлагат качествени коли на достъпни цени.
Бъдете здрави!

blake

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 51
  • Kia Sorento, 2.2. crdi, automatic
Re: KIA K5 - Първи 10 000км - впечатления!
« Отговор #11 -: Януари 17, 2018, 09:50:26 am »
Абе пичове аз ли нещо не съм в ред ама пак питам как почти нови коли фул екстра ще струват 5-6 хил.долара. А чисто нови са "едни пари".
Нещо не ми се връзва.

Понеже както казах, следя темата, и пазара... Нова Оптима тука струва около 40-50 хилки (с високо оборудване)... тия дни гледах да се продават 2 броя (само че дизел), купени оттук, вярно 2011-2012 година бяха, ама едната беше на 60000 км някъде, другата на около 100000, и двете още в гаранция (!!!). Цената им беше около 17000 лв и на двете... Така че кое му е чудното? Имай предвид, че цените на много неща в Европа се определят по следния начин - цената в долари става в евро, добавя се ДДС и печалба за продавача, а в случая с Киа имаме и 10% мито... демек, по обратния ред 50-те хиляди лева, или 25000 евро, стават при печалба от 10% 23500, -20% ДДС - 19500, минус 10% мито - 17500 (грубо)... демек, тая кола в Корея нова би трябвало да струва 17-18000 долара (ако не и по-евтино, щото е местно производство)? кое му е чудното след 3 години каране да е 6-7-8000?

За разхода - искам да го видя това Субару дето харчи 7-8 градско  :) тва сигурно е в неделя рано сутрин по надолнище... Само да ти кажа, че с дизеловото Соренто (2012), разхода ми градско е 14-16/100... ама моето граско е 100% в час пик, тръгни-спри, и така половин час... моментния разход при потегляне е около 60-70/100, така че голям автомобил със 150+ коня двигател и автоматик, при мене със сигурност ще прави поне 20/100 газ градско... ама моето градско е такова, както казах - някои си карат колите в неделя сутрин рано, и може и да им горят 8/100...

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: KIA K5 - Първи 10 000км - впечатления!
« Отговор #12 -: Януари 19, 2018, 12:12:52 am »
ако се загледате внимателно в autowini ще забележите, че масово колите са с различно от оборудването предлагано в БГ.
1. всички са с някакъв умрял климатик, а не автоматичната система за контрол топлината в купето
2. масово са с конвенционални стопове и предни светлини
3. подгряване на само  на предни седалки и евентуално вентилация само на шофьорската
4. нямат LED дневни светлини
5. няма го инструменталния клъстер с хубавите километраж и оборотомер + TFT дисплея на борд компютъра
6. нямат автоматични ел. стъкла
Общо взето това са най-ниското ниво на оборудване коли + някои екстри като: като кожа и/или навигация.
Най-ниското ниво на оборудване в Корея струва за последната Оптима, в Евро - 14067.5 EUR, за чисто нова. Напълно нормално е автомобили на по 5г да струват около 5000 Евро.
По принцип всеки един автомобил цената му след 5г е 33% от стойността му като нова.
Единственото нещо, което ме изненадва много е autowini е пробега на автомобилите, но според мен всички са били таксита или служебни фирмени автомобили.
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

boko

  • Новак
  • *
  • Публикации: 1
Re: KIA K5 - Първи 10 000км - впечатления!
« Отговор #13 -: Април 03, 2018, 01:31:26 am »
Здравейте,
Скоро мисля да ставам и аз горд собственик на К5. Решил съм да си поръчам колата от Корея и да не се занимавам с тукашните псевдо дилъра на корейски автомобили. Имам приятели корейци и доста дълго време работех за такива. До колкото прочетох по горе обсъждате сайта autowini, ако искате да поръчате от там вероятността да се набутате е доста голяма,защото повечето коли там са с завртяни километри.Масово автомобилите в Корея не се сервизират в сервиз на KIA,защото те смятат,че всички в Корея разбират от кия и хюндай. Та когато проверите VIN номера и ви изпише че колата по VIN е 80хил.км. и в autowini са обявили същите км. то знайте че просто автомобила е спрял да минава през оторизиран сервиз (говоря в повечето случай,може и да има коректни дилъри...). Колите кия се взимат като бунбони  там :) много са им евтини за стандарта им на живот. По принцип средно корееца изминава около 20-30хил км. на година. Мито от корея няма, това което го пишат българските продавачи за 10%мито е измама и лесно може да го проверите в сайта на митниците. Ако някой иска да си внесе кола от там ще му е трудно да уцели на кола през интернет ( и те са като българските тарикати-търговци ). Другото което е ако си вземеш от там не само че трябва да си платиш транспорта на контейнера ами и паркинг за автомобила,докато намериш групиран контейнер с други автомобили, което се случва рядко за България.
Аз имам въпрос към вече притежателите на такъв автомобил, как си оправихте навигацията да работи в европа? Има ли сервиз в бг където могат да ти е направят да се свързва с европейските сателити и да ти работи нормално?

delpx

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: KIA K5 - Първи 10 000км - впечатления!
« Отговор #14 -: Април 10, 2018, 01:10:13 pm »
Здравейте. Аз също притежавам такъв автомобил и съм доста доволен. Бих искал да попитам собствениците на такива дали някой е сменял масло на скоростната кутия и има ли проблеми с намирането на филтър? Колите явно идват обслужени от корея но дали това включва и маслото на скоростите не знам.
Моята кола е с корейска навигация и не работи в БГ но това мисля да го излекувам с ето тази газария - https://www.aliexpress.com/item/12-143-ISO-standard-HARNESS-Adapter-FOR-RENAULT-2012-select-models-DACIA-2011/32803516530.html