Анкета

Каква марка и модел LPG

BRC газова фаза
5 (100%)
Диджитроник газова фаза (AEB MP48 с ОБД)
0 (0%)
Vialle LiquidSi (по-евтината течна фаза)
0 (0%)
Друго, изпитано при вас :-)
0 (0%)

Общ брой гласове: 5

Автор Тема: Нов Киа ентусиаст, моля за съвети  (Прочетена 2366 пъти)

bat_zdravko

  • Новак
  • *
  • Публикации: 30
Нов Киа ентусиаст, моля за съвети
« -: Януари 15, 2018, 11:13:37 am »
Здравейте,

зачетох се за автомобилите Киа преди време, видях няколко, харесах един Ceed вчера и го капарирах, и тази или следващата седмица ми предстои регистрация.

Малко повече за колата -  двигателя е 1.6 бензин, 2007г. на производство, с ръчни скорости, а ключа е плосък, с два бутона на дистанционното, но не е сгъваем. От Италия е и има малко видими следи от удар отпред, но няма ръжи и се надявам да не е била потрошена. Иначе като ниво на оборудване не знам какво е, но ми хареса на вид, направо се влюбих - с алуминиеви (на вид) ръкохватки на вратите, полу-кожен салон, климатроник, тонирани задни стъкла и четири врати. Даже май има копче за автоматично прибиране на огледалата...  music

В тази връзка, за след регистрацията ще имам нужда от вашите съвети:
1. Насока за сервиз/човек, за първоначални оглед и обслужване на колата - в София, Пловдив или Хасково?
2. Марка, модел и вискозитет на маслото - насока за предписания от производител или нещо, от което сте доволни в практиката?
3. Ще купувам и зимни гуми - оригинално е с 16'' джанти, да минавам ли на 15'' за зимата или и с тези ще е ОК?
4. Важно: препоръка за монтаж на допълнителна аларма (или фабричната ще ми е достатъчна, ако има въобще - ще тествам след регистрацията), ако се изисква за автокаско и няма фабрична?
5. Някакви други препоръки на база ваш опит?

ПП Като мине регистрацията, ще се похваля и ако правите сбирки, ще мина да се запознаем.

Поздрави,
Здравко

vasko_bulgaria

  • Новак
  • *
  • Публикации: 49
Re: Нов Киа ентусиаст, моля за съвети
« Отговор #1 -: Януари 15, 2018, 02:37:15 pm »
Здравей колега!

Радвам се избора ти, ако автомобила не е нещо помлян  не мисля, че ще имаш проблеми :)

1. Относно сервиза може да консултираш с колегата rockton :) Не съм го ползвал, но има доволни колеги :)
2. Маслото - 5W30 или 5W40 .... Маслото да е истинско без значение от марката поне според мен. Лично аз карам с Bardahl и Мotul.
3. Аз също карам моята (Kia Ceed SW) с летни 16", зимни 15" и оплаквания нямам.
4. Използвам вградената аларма,aко трябва да монитрам не слагай най-евтиното на пазара.
5. Обслужи колата ОТ - ДО!
Kia Ceed SW 1.6 CRDI 115hp

bat_zdravko

  • Новак
  • *
  • Публикации: 30
Re: Нов Киа ентусиаст, моля за съвети
« Отговор #2 -: Януари 19, 2018, 09:38:45 pm »
Като горд собственик на Киа, да се похваля, вече съм с редовни номера  yahoo

Също така да споделя, че митовете за Перник (кипух колата от тамошна автокъща) се оказаха точно такива - приказки тип ЕЖК.
Оказа се, междувременно, че съм сбъркал размера на джантите и карам на 17'' в момента - друса като каруца по по-лоша настилка  crazy

След регистрацията смених маслото, прегледаха ми спирачките и регулираха окачването - до тук добре.
Какво следва сега, преглед на верига? А какви са признаците за износена верига?
За първи път карам такава кола и нямам никаква представа, като имам усещането, че на студено трака, а при загрят мотор утихва, но... може и повдигачи да са (ако са хидравлични)? Чакам железните 15'' джанти и минавам на зимни гуми, летите 17'' ще зарадват някой друг.

ПП За пролетта съм планувал смяна на антифриза и спирачната течност.
ПП2 Не качва 90 градуса (според уреда на таблото), а някъде 80-85, това нормално ли е или съм за термостат?

vasko_bulgaria

  • Новак
  • *
  • Публикации: 49
Re: Нов Киа ентусиаст, моля за съвети
« Отговор #3 -: Януари 22, 2018, 01:13:41 pm »
Teмпературата трябва да е между 85-90 градуса...
Kia Ceed SW 1.6 CRDI 115hp

chemiliq

  • Новак
  • *
  • Публикации: 22
  • Kia Cee'd wagon 2009 G4FA
Re: Нов Киа ентусиаст, моля за съвети
« Отговор #4 -: Януари 28, 2018, 11:12:54 pm »
Относно температурата при мен 1,4 безинов двигател (гама серията) стелката се заковава малко под 90 градуса и не мърда на никъде след като загрее. Когато прочитам данните директно от компютъра с odb четец, температурата варира от 84 до 97 градуса. На 97 градуса се включва вентилатора и за няколко секунди сваля температурата с 5-6 градуса. Стелката изобщо не помръдва през това време. С други думи стрелката е прах в очите.

bat_zdravko

  • Новак
  • *
  • Публикации: 30
Re: Нов Киа ентусиаст, моля за съвети
« Отговор #5 -: Февруари 10, 2018, 03:11:08 pm »
След три сервиза до вчера, в които казаха, че колата е перфекта, а в единия дори стоя от понеделник до четвъртък (включително), ми писна от глупости и отидох в Киа - София. В 9:00ч. оставих колата, в 10:30 ми се обадиха с диагнозата и в 17:30 беше готова.

Цялата процедура беше свързана със сваляне на рейката, подмяна на две втулки, бутало и пружина, натягане и връщане в колата - има го на видео в YouTube и на опитен механик едва ли би отнело повече от два часа, ако разполага с канал и частите. А частите бяха в колата...

Не успях вчера и я взех тази сутрин - последните два-три часа обикалям и се кефя на стегнатата возия, липсата на тропане и добрата оценка за колата във фирмения сервиз. И цените за частите и труд, които парадкосално са по-ниски от кварталните майстори и магазини.

ПП Ум не ми побира как, трима уж разбиращи от окачване майстори, не са видяли скъсаните тампони на носачите. Никога повече експерименти, само официален сервиз!