Автор Тема: Шантав разход на гориво (считайте заглавието за зов за помощ)  (Прочетена 2595 пъти)

Blueboy

  • Новак
  • *
  • Публикации: 8
Здравейте, колеги.
Собственик съм на Kia Sportage CRDi 2.0 136 к.с., 2012 г.
От няколко седмици с моята съпруга (ако сме по-точни, само моята съпруга) забелязахме странно поведение на автомобила по отношение неговия разход на гориво.
Всичко започна към средата на април, когато жена ми зареждайки на бензиностанцията на Марешки в Люлин, видяла че броячът на колонката отчита зареждане доста над очакванията и (поискала е зареждане до пълен резервоар). Естествено, развикала се, че я лъжат, направила шоуто и поискала да спрат зареждането. Платила около 30 лв. и си тръгнала бясна (според нейните изчисления е трябвало да плати за допълване на резервоара около 10 лв.). В последствие и аз го отнесох, без да съм виновен  crazy
Цялата работа ми се видя странна, но имам доста познати, които зареждат на тази бензиностанция, и никой досега не се е оплакал, че са го ударили в литрите. Казах на жена ми, че вероятно е станала някаква грешка и приключихме случая.
КИА-та я кара основно жена ми, като я ползва за командировки и и се налага често да зарежда, за да вземе необходимите фактури за гориво. Въпреки това не се кара на големи разстояния, а основно градско (в Перник), и по един-два пъти седмично до Брезник, София и Кюстендил.
Преди две седмици ползвах автомобила и при мен не забелязах драми с разхода (не съм зареждал, изводите правя само въз основа на показанията на уредите и бордовия компютър).
Една седмица след това жена ми пак се оплака и взех, че се притесних. Днес отново е имала проблем.
На отиване от Перник за Кюстендил е заредила почти за 30 лв. (до пълен резервоар) и навръщане, умишлено пак е заредило до горе, като е платила над 30 лв.
На тръгване бордовия компютър е показвал разход от около 17л./100км, а по време на връщането и, през по-голямата част от пътя разходът е бил 7-8л./100 км.
Ако не беше платила такава цена за двете зареждания щях да съм сигурен, че има някакъв проблем в компютъра. Но така...?!
Рових по интернет (чуждия), открих някакви теми, където се споменава, че при задръстване на DРF филтъра е възможно бордовия компютър да показва огромен разход, но всъщност лъжлив.
Ясно е, че имам някакъв проблем, но тъй като не съм вещ по автомобилите, не мога да си обясня на какво може да се дължи той - на нередност в двигателя, в електрониката (компютъра), на друго.
Да спомена, че бордовия компютър не е изкарвал никакво съобщение за проблем, но не съм и карал КИА-та в сервиз, за да му направят диагностика. Ако имам време, ще направя това в събота.
Молбата ми е, ако някой се сблъсквал с нещо подобно, да сподели на какво би се дължал проблема и как евентуално да го отстраня.
В тази връзка, ако е нещо специфично, ще се радвам да посочите читав майстор в София, щото КИА и ХЮНДАЙ не са от най-срещаните марки из Перник (ех, ако карах ГОЛФ... :) )
« Последна редакция: Май 03, 2018, 10:02:29 pm от Blueboy »

Plam_69

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 185
  • Sportage lll 2.0 4x4 CRDI AWD
Никъде не си написал колко е разхода това до Перник е много относително . Но по общите ми познания по география разхода ти трябва да е бил доста над 15 което не го вярвам мисля си че сте се заблудили нещо.

Blueboy

  • Новак
  • *
  • Публикации: 8
Привет,
пресъздавам впечатленията на жена ми. Тя не ми е споделила повече.
Разстоянието Перник-Кюстендил е около 60 км, така че правилно предполагаш за разхода. Съжалявам обаче, че не мога да дам по-полезна информация.
Вчера колата се кара градско из Перник, компютърът показа разход 8.2/100. Нямаше обаче възможност да отида на свястна диагностика.
Сега се сещам нещо, което не съм сигурен дали може да влияе, но миналата година есента ми блокира поплавъка. След като си го оправих обаче, не откарах КИА-та да я прегледат за грешки (а такива вероятно е имало). Доколкото съм чувал бордовите компютри ползват данните от резевоара, за да изчисляват средния разход. Така че, може и да се е смахнал.
Може и поплавъка да играе номера, да показва че резервоара е пълен, а той да е почти пълен, като се заблуждаваме с неговите показания.
Знам ли!?
Благодаря, все пак.

zazduvka

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 268
  • KIA Picanto 1000 cm3
Колега, пробвано ли е да се напълни до капачка и след 100-200 км. пак до капачка, абстрахирайки се от поплавъци,компютри и т.н. ?
Ако и тогава покаже нереален разход, вече да се търси причина по електроники, дюзи, помпи, филтри....

bat_zdravko

  • Новак
  • *
  • Публикации: 30
Наистина, най-добре се мери разход, като се напълни резервоара до горе, минават се 50-100км. еднократно и пак се пълни резервоара.
Иначе варианти има много - от кофти гориво, през проблеми с филтъра за твърди частици и турбина, поплавък в резервоара (ако не пълните до горе всеки път), неподходящ размер гуми или неправилна смяна на предавките дори (ако се сменят прекалено рано или твърде късно, е необходимо повече гориво, а моторът не работи в оптимален режим).

ПП Автоматик ли е колата? Ако да, автомата вероятно е хидравличен и може да има проблем с торк-конвертора или хидравличната му система/течност т.е. да не сменя коректно предавките.
И в двата случая (автомат/ръчни предавки), ако има редуктор (бързи и бавни скорости), възможно е да е включен на бавния режим, от което да се получи висок разход също.
« Последна редакция: Май 09, 2018, 10:48:29 am от bat_zdravko »

zazduvka

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 268
  • KIA Picanto 1000 cm3
Да пробва първо пълно пълно и тогава ще се види.