Автор Тема: sorento 2.2 crdi проблем с 4x4  (Прочетена 42904 пъти)

djorj

  • Новак
  • *
  • Публикации: 8
sorento 2.2 crdi проблем с 4x4
« -: Ноември 18, 2018, 06:38:08 pm »
Колеги имам KIA Sorento 2011г. 2.2crdi автомат.Когато пребоксува светва символа за 4x4 ала предните гуми въртят а задните не.На какво ли може да се дължи проблема

dimitrov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 22
Re: sorento 2.2 crdi проблем с 4x4
« Отговор #1 -: Ноември 21, 2018, 12:54:02 pm »
Аз мисля, че точно така работи 4х4 системата. След като превъртят предните колела тогава се включва и задният мост.

zmiori

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 218
  • KIA Sportage 2009г. 140 магарета ама газирани.
Re: sorento 2.2 crdi проблем с 4x4
« Отговор #2 -: Ноември 21, 2018, 04:45:24 pm »
Според мен това "забавяне" е неповече от оборот.
А колегата казва че предните се въртят а задните не.
Ако можеш помогни и после го хвърли в морето.

djorj

  • Новак
  • *
  • Публикации: 8
Re: sorento 2.2 crdi проблем с 4x4
« Отговор #3 -: Ноември 21, 2018, 07:17:44 pm »
Да ,предните си въртят а задните не.Дори и на подемник я качвах и пак след като предните завъртят и светне символа за 4x4 задните са в покой.Казаха ми ,че по принцип е постояно зацепена.

zmiori

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 218
  • KIA Sportage 2009г. 140 магарета ама газирани.
Re: sorento 2.2 crdi проблем с 4x4
« Отговор #4 -: Ноември 22, 2018, 01:36:46 pm »
Даже на ръка като ги завъртиш без бутона трябва да увлече другото. Когато е вдигната само от едната страна.
Я пробвай следното вдигни едното предно на крика и отпусни съединителя тябва да се опита да "падне" от крика. Ако не се опитва има някакъв проблем с "муфата".
Ако можеш помогни и после го хвърли в морето.

blake

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 51
  • Kia Sorento, 2.2. crdi, automatic
Re: sorento 2.2 crdi проблем с 4x4
« Отговор #5 -: Ноември 23, 2018, 02:56:27 pm »
Сигурен ли си, че отива нещо до отзад въобще?
На мене в началото на годината ми се изрониха шлиците на диференциала, съответно останах само на предно предаване, без никаква друга индикация за проблем... Звучи ми точно като такова...

Изглежда така, ама това се вижда, след като се източи маслото от автоматика и се разкачи раздатката:



Ако е това - имаш горе-долу 2 варианта - или да си я караш само с предно (и е добре да си свалиш диференциала да не си го разхождаш само), или да го ремонтираш... Самия чарк (корпуса на диференциала) струва 300 лева, ама тотално ремонта излиза около 2500 лв, може и повече, ако има други поражения.
« Последна редакция: Ноември 23, 2018, 02:59:50 pm от blake »

dimitrov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 22
Re: sorento 2.2 crdi проблем с 4x4
« Отговор #6 -: Януари 22, 2019, 06:28:05 pm »
Колеги в събота карах на сняг на Бузлуджа и се появи проблем. При превъртане на предните колела задните не реагират. Освен това светна една лампа на таблото, която представлява два моста със завити предни колела. След диагностика в Киа се оказа, че проблемът е в раздатката.

djorj

  • Новак
  • *
  • Публикации: 8
Re: sorento 2.2 crdi проблем с 4x4
« Отговор #7 -: Февруари 03, 2019, 10:27:33 pm »
6500лв. и си като нов.На мене толкоз ми излезе ала сега съм пушка .Скъпичко ала качествено и с гаранция. ok ok ok ok yahoo yahoo yahoo

dimitrov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 22
Re: sorento 2.2 crdi проблем с 4x4
« Отговор #8 -: Февруари 04, 2019, 10:21:51 am »
Доста сериозна цифра. Разликата обаче е голяма със сумата, която колегата "блейк" споделя. На какво се дължи тази разлика? Някакви идеи  :o

blake

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 51
  • Kia Sorento, 2.2. crdi, automatic
Re: sorento 2.2 crdi проблем с 4x4
« Отговор #9 -: Февруари 04, 2019, 01:53:19 pm »
Доста сериозна цифра. Разликата обаче е голяма със сумата, която колегата "блейк" споделя. На какво се дължи тази разлика? Някакви идеи  :o


Бе и на мене в официалния сервиз ми споменаха евентуално подобни цифри (ако освен диференциала е прецакана и раздатката), но според мен са доста пресилени... Раздатката се състои от няколко чарка, които не са чак толкова скъпи - цената им е трицифрена, така че не знам на какво се дължи горницата от 4 бона, при положение, че самата раздатка се сваля и в двата случая. Това, което може да се случи с нея, е да се изронят и нейните шлици, освен тези на диференциала, или да се изронят зъбните колела (мисля, че беше една сглобка от два детайла, чиито зъбни колела контактуват под ъгъл 45 градуса всяко, и дефакто предават въртящото движение на 90 градуса. Всичкото това се намира в корпус... чак пък 4 бона...

Ето я раздатката:



и скоростната кутия, където се "зацепва" раздатката (частта със шлиците се мушка в дупката, където също трябва да има шлици, не като на моята снимка  :( ) :


djorj

  • Новак
  • *
  • Публикации: 8
Re: sorento 2.2 crdi проблем с 4x4
« Отговор #10 -: Февруари 04, 2019, 09:11:02 pm »
При мен смениха шлици,междинен вал,раздатъчна кутия,полуоска каре и лагер.Гаранция 2г. Скъпичко е,частите за соренто са си скъпички.

blake

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 51
  • Kia Sorento, 2.2. crdi, automatic
Re: sorento 2.2 crdi проблем с 4x4
« Отговор #11 -: Февруари 05, 2019, 10:12:12 am »
При мен смениха шлици,междинен вал,раздатъчна кутия,полуоска каре и лагер.Гаранция 2г. Скъпичко е,частите за соренто са си скъпички.

Тва е може би заради факта, че някои неща не ги продават "на части", а като цял детайл...
например изронените шлици при мен се намират на корпуса на диференциала, като детайла струва 300 лв... ако ти продадат обаче цял диференциал, цената е друга... аналогично и за раздатката... основната група детайли (които вероятно се скапват), струва около 750$, или да кажем 1300 лева... обаче сигурно цялата раздатка е едно 3 бона поне...


blake

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 51
  • Kia Sorento, 2.2. crdi, automatic
Re: sorento 2.2 crdi проблем с 4x4
« Отговор #12 -: Февруари 05, 2019, 10:14:19 am »
« Последна редакция: Февруари 05, 2019, 10:18:35 am от blake »

dimitrov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 22
Re: sorento 2.2 crdi проблем с 4x4
« Отговор #13 -: Февруари 06, 2019, 09:33:50 am »
Бях в КИА и цената, която ми обявиха е 6000,6500 без труда. Тази цена включва изцяло нови раздатка и диф. Като само раздатката с прилежащите й и съдържащи се в нея части е 5600 лв. Принципно се продават самостоятелно отделните елементи. Но те (КИА сервиз) казват ние не извършваме такъв ремонт,а само подменяме старата развалена и качваме новата оригинална част. Това за мен е несериозно при положение, че вече колата е извън гаранция и цената й на вторичния пазар не предполага да се влагат такива суми. Да не говорим, че дори рециклаж на автоматична скоростна кутия на премиум марка автомобил е по-евтин. А смятам скоростната кутия е далеч по-сложна и прецизна като изпълнение и функция.

blake

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 51
  • Kia Sorento, 2.2. crdi, automatic
Re: sorento 2.2 crdi проблем с 4x4
« Отговор #14 -: Февруари 06, 2019, 10:18:26 am »
Мда, намери си сервиз, дето ще ти я свършат тая работа за нормална сума... Мога да ти кажа и моя, ама предполагам ще ти излезе половината от това, което са ти казали в КИА... Поне на мен ми взеха 2500 само за диф-а. Имай предвид, че все пак не е малко работата, щото се сваля раздатката, свалят се  полуоските (дясната минава през раздатката), сваля се и се разглобява скоростната кутия (дифа е вътре), източва се всичкото масло, дифа се разглобява, за да се смени корпуса, и после всичко по обратен ред... Добрата новина е, че на мен ми го направиха за 6-7 дена ремонта, при положение, че чакахме няколко дена корпуса да дойде (внос). От КИА ми казаха - даваш си колата тука, и горе-долу след 3-4 седмици може и да ти я върнем...

Ако пък имаж кураж, и ти се занимава, има бая статии на руски по въпроса... Можеш да търсиш и за Хюндай Санта Фе, Спортидж (3 май, не им знам версиите), Хюндай Туксон/ix35 (всички са с еднаква железария май)... търсиш нещо от сорта "Ремонт полного привода KIA Sorento". Имах една букмаркната статия с пълна информация, ама са я махнали. Ето ти други например:

https://www.drive2.ru/l/452774491345387661/
https://www.drive2.ru/l/460957881513019061/
https://www.drive2.ru/l/9997334/