Автор Тема: Смяна масло на автоматична скоростна кутия - Кия спортидж  (Прочетена 34300 пъти)

eman

  • Новак
  • *
  • Публикации: 34
  • Sportage 1.6t MHEV 2wd Auto EX
Здравейте,
карам Кия Спортидж - 2013 г - автоматична 6 степенна скоростна кутия. Колата е на 165 000 км - не е гаранционна вече - засега няма проблем със скоростите.

В два от сервизите на кия, след въпрос трябва ли да сменя маслото на скоростите, в единия ми отговориха, че не се сменя, в другия че трябва да се сменя - имат такова оригинално на кия - около 65 лв литъра - скоростната кутия събирала около 7 литра и филтър - 120 лв.

Моля за съвет от вас  - трябва ли да се сменя, на колко км е препоръчително и въобще как се постъпва.

Благодаря ви предварително.

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Кои са сервизите, за да кажем какво да направите?

eman

  • Новак
  • *
  • Публикации: 34
  • Sportage 1.6t MHEV 2wd Auto EX
Единия е официален сервиз, другия е оторизиран.

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Какво значение има кой е сервизът? Масло на скоростна кутия е се сменява, както се сменява маслото  на всичко. Тия митове, че не се пипа масло в скоростна кутия и спирачна течност водят до...
А в сервизната книжка би трябвало да е описано какво и на колко подлежи на замяна. Същата справка миже да се направи и на официалните сайтове на КИА
« Последна редакция: Ноември 27, 2018, 11:32:33 am от bbbisser »

eman

  • Новак
  • *
  • Публикации: 34
  • Sportage 1.6t MHEV 2wd Auto EX
В гаранционните 150 000 км, не се предвижда смяна на мадло на автоматични скорости. На официалният сайт пише че не се проверява- не подлежи на сервиз!

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Автоматични кутии, не се сменя маслото заедно с обслужването на двигателното масло.

Искайте си смяна в официалния сервиз.
« Последна редакция: Ноември 27, 2018, 09:46:54 pm от Митето »

eman

  • Новак
  • *
  • Публикации: 34
  • Sportage 1.6t MHEV 2wd Auto EX
Имате ли информация за периодичността на смяна?

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
На кутията ли?

eman

  • Новак
  • *
  • Публикации: 34
  • Sportage 1.6t MHEV 2wd Auto EX
На смяна на маслото на АТ.

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Така де.
Това което са казали в сервиза, е така. Вече, вие можете да поискате смяна на маслото.

ger4o

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 62
Колега пиши на лично

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Защо на лично?
Нали затова е форума?
Помощ, съвети. Не шуши-мушу

Plam_69

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 185
  • Sportage lll 2.0 4x4 CRDI AWD
Аз имам спортидж със същата кутия , от няколко места ми казаха че се сменя на 120х км . Моята е на 100 000  и преди 2 месеца си го смених . Филтъра е постоянен метален и казаха че се сменя при ремонт на кутията . Успях да източа 4л през пробката в най ниската точка после напълнихме масло със шприц през пробката от страни която е за ниво на маслото . Фактически сменихме около 60-65% от маслото , казват че това се прави 2 или 3 пъти за да се достигне 80% или при трета смяна 90% от маслото . Сметнах че щом до 150000 не го сменят 60% сменено на 100 000 е добър вариант и би трябвало да ми гарантира още стотина хил но един господ знае. Източеното масло беше в добро състояние с просто око се виждаше още червения цвят на маслото , ако имаше как да го филтрирам щеше да стане като ново.